Co robi pisarz kryminałów, kiedy nie pisze? Krótka opowieść, jak pracuje autor kryminałów

Autor kryminałów to osoba, która nie pracuje nad książką przez osiem godzin dziennie pięć dni w tygodniu. Po pierwsze, związane jest to z samą charakterystyką procesu twórczego – nie zawsze umysł pisarza huczy od niesamowitych pomysłów czekających, by przelać je na papier; czasami pojawiają się znienacka o 1 w nocy. Po drugie, nie każdy autor jest w stanie utrzymać się z samego pisania i wydawania powieści; musi pracować na etacie lub jako freelancer. Po trzecie, po skończonym dziele następuje okres jego promocji, czyli czas spotkań autorskich, wywiadów, rozmów z czytelnikami. Czym więc zajmuje się pisarz, kiedy nie pisze?

 

Pracuje jako copywriter, content marketer, polonista

Rynek książki jest trudny, a trzeba z czegoś żyć. Pisarze, którzy są elastyczni, przedsiębiorczy i potrafią szybko operować słowem (uwierz mi, nie każdy powieściopisarz posiada lekkie pióro, za pomocą którego umie wyczarować w ciągu godziny tekst na dowolny temat) pracują w kulturze, mediach, szkołach, wydawnictwach w roli:

  • copywritera,
  • korektora, redaktora,
  • nauczyciela j. polskiego,
  • PR-owca, marketingowca
  • oraz w innych zawodach, gdzie mogą wykorzystać swoje umiejętności językowe.

 

Mam takie szczęście, że pracuję obecnie jako content marketer i codziennie wykorzystuję swoje zdolności do przygotowywania treści na blogi i strony internetowe. Piszę każdego dnia, choć nie wszystkie z moich dzieł są górnolotne lub porywają tłumy. Cenię sobie jednak to, że moje obowiązki zawodowe pokrywają się z „pracą” pisarza.



Zarabia na życie na etacie

Osoby, które pisanie traktują jako pasję, często zajmują stanowiska bezpośrednio niezwiązane z pisaniem i wydawaniem książek. Swoją wiedzę oraz doświadczenie zawodowe wykorzystują umiejętnie, konstruując fabułę i nawiązując do poszczególnych wątków w powieści. Np. lekarze, patolodzy, a także policjanci odnajdują się doskonale w roli autorów kryminałów, ponieważ na co dzień stykają się z przestępstwami. Pomysły mogą czerpać z historii, które napisało samo życie.

 

Poszukuje wydawcy

praca pisarzNapisanie ostatniego zdania przynosi niesamowitą radość, rozpierającą dumę i kolejne wyzwania. Należy do nich etap wydania powieści. Początkujący autorzy kryminałów nie mają łatwo – muszą zderzyć się z barierami zaistnienia na rynku książki. Wydawnictwa teoretycznie są otwarte na nowe propozycje wydawnicze, ale niechętnie podchodzą do twórczości osób o nieznanych i nic niemówiących nazwiskach. Z tego względu poszukiwanie wydawcy zajmuje dużo czasu. Jeśli pisarz nie ma swojego menedżera, samodzielnie angażuje się w rozsyłanie swojego dzieła i kontakt z redaktorami wydawnictwa.

 

Szuka pomysłu na nowy kryminał

Jak wcześniej wspomniałam, praca twórcza nie należy do najłatwiejszych. Wszystko idzie dobrze, jeśli autor kryminałów ma pomysł na nową książkę. Jeśli nie, albo pisze coś na siłę i później stara się swoje wypociny udoskonalić, albo czeka na natchnienie, które najczęściej przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Pisarze poszukują inspiracji w różnych, codziennych sytuacjach, dlatego często okresy pomiędzy pisaniem powieści wypełniają spotkaniami ze znajomymi, poznawaniem nowych miejsc, zdobywanie doświadczeń. Jak zacząć pisać książkę? Trzeba mieć koncepcję na bohaterów, główny wątek i intrygę kryminalną. A to kształtuje się w umyśle autora czasami nawet przez kilka miesięcy.

 

Odkłada pisanie nowej powieści

Jako ludzie boimy się niepowodzenia i krytyki. Debiutant wydając swoją pierwszą powieść kryminalną, nie ma nic do stracenia. Jeśli krytycy ocenią książkę negatywnie, jego marzenia o zostaniu sławnym powieściopisarzem spalą na panewce. Natomiast inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku opinii pozytywnych. Z jednej strony uskrzydlają autora i dodają mu pewności siebie, ale z drugiej powodują presję, aby kolejna książka była tak samo dobra jak pierwsza. A co jeśli okaże się gorsza? Pisarze boją się niepowodzenia, dlatego czasami po napisaniu i wydaniu powieści, odkładają moment, w którym zasiądą przed ekranem komputera, położą palce na klawiaturze, by rozpocząć tworzenie kolejnego kryminału.

 

Odpoczywa od pisania

praca pisarza kryminałówJeśli pisanie książki porównywać do pełnoetatowej pracy, to pisarz potrzebuje odpoczynku jak każdy pracownik. Robi sobie wakacje od tworzenia, wyjeżdża na urlop w ciepłe kraje lub zajmuje się bieżącymi sprawami. Zawieszenie pisania kryminałów na jakiś czas może okazać się świetnym pomysłem. Ludzki umysł potrzebuje różnych bodźców, a spędzanie całego życia nad opracowywaniem kolejnych powieści może mieć negatywne skutkach np. dla zdrowia psychicznego, a nawet fizycznego. W skrajnym przypadku doprowadza to do tego, że autora kryminałów…

 

Dopadła go blokada pisarska

Zmęczenie lub wypalenie zawodowe dotyka również pisarzy. Tego rodzaju kryzys twórczy ma swoją nazwę – blokada pisarska. W takim stanie twórca nie ma pomysłów ani chęci do pisania książki. Ucieka w inne zajęcia, poszukuje wymówek, które usprawiedliwią go przed samym sobą. Jest to bardzo trudna sytuacja, wymagająca często przepracowania swoich uczuć i emocji, aby odkryć prawdziwy powód braku zdolności do pisania. Jeśli w porę nie podejmie się interwencji, blokada pisarska może przekształcić się w poważniejsze problemy, np. depresję.

 

Autor kryminałów tworzy cały czas!

autor kryminałówChoć wcześniej wspomniałam, że pisarze nie są w stanie pracować nad książką non stop, to jednak ich umysł i podświadomość nieustannie poszukują pomysłów na nowe wątki, bohaterów oraz z pozoru przypadkowe sploty wydarzeń. Osoby kreatywne nawet w zwyczajnych sytuacjach dostrzegają coś, co mogą później wykorzystać np. podczas pisania porywającego kryminału. Tworzenie to złożony proces, a pisarze nieustannie uczestniczą w jego kolejnych etapach.