Słowo do słowa, a powstanie powieść nowa, czyli jak znaleźć czas na pisanie

Niepełnoetatowi pisarze i blogerzy zmagają się z frustrującym problemem – brakiem czasu na pisanie. Trudno jest pogodzić 8-godzinną pracę w korporacji, sklepie, własnej działalności z ogarnianiem codziennych obowiązków, aktywnością fizyczną, regenerującym snem, spotkaniami ze znajomymi oraz z rodziną, realizacją hobby i tworzeniem! Doba ma tylko 24 godziny, a 7 dni z dwudniowym weekendem to zdecydowanie za mało, aby swobodnie usiąść przed komputerem, wziąć do ręki filiżankę herbaty lub kieliszek wina i bez wytchnienia stukać palcami w klawiaturę. Jak znaleźć czas na pisanie książki, prowadzenie bloga, dodawanie nowych postów na fanpage? Oto kilka moich pomysłów.

 

Cierpię na chroniczny brak czasu. Czy na pewno?

Nie wierzę w fejsbukowe lub instagramowe opowieści ludzi naginających czasoprzestrzeń, którzy codziennie mają czas na wszystko. Jest to fizycznie niemożliwe, aby po całym dniu pracy w biurze, pójść na fitness, ugotować super obiad, odkryć lek na raka, jak znaleść czas na pisaniepobawić się z psem i spędzić romantyczny wieczór lub pochichrać się ze znajomymi. Ja bym tak nie potrafiła, ale poza 7 godzinnym snem, 8 godzinną pracą i godziną na dojazdy zostaje mi jeszcze całe 8 godzin. Doliczmy do tego godzinę na poranne zbieranie, 30 min. na popołudniowy odpoczynek, godzinę na przygotowanie posiłków i 30 min. na zjedzenie kolacji. Dalej mam do dyspozycji 5 godzin. Ode mnie zależy, jak rozdysponuję “wolny czas”.

 

Wiadomo, im więcej obowiązków, tym mniej czasu dla siebie i na realizację własnych pasji. Jednak przy dobrej organizacji można wygospodarować chociażby z 30 min. na pisanie książki lub prowadzenie bloga. Brak czasu często staje się wymówką, powodem frustracji, stresu, a nawet problemów ze zdrowiem. Jednak w większości przypadków to w naszej głowie siedzą blokady, hamujące nas przed osiąganiem celów.

 

Jak znaleźć czas na pisanie i wygospodarować chwilę dla siebie?

Pisarze i blogerzy tworzą każdego dnia – nowe pomysły, projekty, historie powstają w ich umysłach nawet w najbardziej niespodziewanych chwilach, jednak problem następuje z ich regularną “dokumentacją”. Jeśli nie żyjemy z pisania, schodzi ono niestety na drugi plan. By tak się nie działo:

 

Eliminuj pożeracze czasu

Internet, telewizja, SMS-y, pogaduszki ze znajomymi, podsłuchiwanie sąsiadów zza ściany – wszystkie czynności, które nie przynoszą w naszym życiu nowej wartości, a pochłaniają nam dużo czasu, warto wyeliminować. Po co po raz kolejny przeglądać ofertę sklepu online, skoro i tak zakupy zrobimy najwcześniej po wypłacie? W jakim celu oglądać “niemądry” talk-show, w którym ludzie wzajemnie się wyśmiewają? Czy rozmowy telefoniczne z koleżankami muszą trwać codziennie po 30 min.? Są rzeczy ważne i ważniejsze. Sam musisz zadecydować, co pożera Twój wolny czas, a następnie postarać się to wykluczyć lub ograniczyć.

 

Planuj i twórz harmonogram czasu wolnego

plan dnia pisarzaBrzmi głupio, ale się sprawdza. Przed weekendem spisuję sobie, co chciałabym przez te dwa dni zrobić. Na liście pojawiają się ciekawe i mniej przyjemne czynności (pranie, sprzątanie). Gdy widzę, co mnie czeka, mam większą motywację, nie rozpraszam się, szybciej zabieram się za zadania należące do obowiązków. A potem z przyjemnością realizuję swoje pasje. O dziwo znajduję wtedy czas na inne rzeczy!

 

Łącz symultaniczne działania i czynności

Lubię wykonywać kilka rzeczy jednocześnie. Gdy gotuję obiad, włączam sobie film w TV lub słucham audiobooka. Dzięki temu oszczędzam czas, ale nie nadwyrężam swoich fizycznych ani psychicznych sił. Obie czynności można swobodnie połączyć. Umiejętność podzielnej uwagi przydaje się do lepszej organizacji czasu.

 

Nie rozpraszaj się!

Brak czasu wynika także z problemów z koncentracją oraz roztargnieniem. Czasami sama stykam się z tą barierą – siadam przed komputerem, otwieram worda, piszę jedno zdanie, nagle nachodzi mnie myśl, by sprawdzić pocztę, a potem ląduję na FB, sklepie internetowym i tak mija godzina. W takim przypadku potrzebna jest silna wola, by zajmować się w danym momencie tym, czym mieliśmy się zajmować. By lepiej się skupić, zamknij się we własnej przestrzeni, nie dopuszczając zewnętrznych bodźców. Ja włączam stymulującą muzykę, zakładam słuchawki, a czasem zamykam drzwi do pokoju, aby nie słyszeć, co robią inni domownicy.

 

Bądź egoistą i myśl o swoich potrzebach

Powodem braku czasu na pisanie może być także konieczność lub nawyk stawiania potrzeb innych nad swoje. Koleżanka prosi Cię po raz kolejny, abyś poszła z nią poszukać idealnej sukienki? Znajomy chce, abyś to koniecznie Ty wykonał dla niego zlecenie na copywriting? A może inni rodzice znów próbują wmanipulować Cię w organizację zabawy w przedszkolu? Nie bój się odmawiać, kiedy potrzebujesz czasu dla siebie. Relacje międzyludzkie są ważne, ale czasami niektórzy mogą Cię wykorzystywać. A bliskie Ci osoby zrozumieją, kiedy raz na jakiś czas nie udzielisz im pomocy.

 

Urlop na żądanie – urlop na pisanie

Zorganizuj sobie cały dzień na pracę twórczą i weź po prostu na nią urlop – nie idź do pracy, nie zajmuj się domowymi obowiązkami, poproś dziadków lub swoją połówkę o zajęcie się dzieckiem. Masz prawo do tego, aby poświęcać się tylko temu, co kochasz. Uwaga! Aby taki dzień był udany, nie możesz mieć wyrzutów sumienia, że zajmujesz się sobą, zamiast pracować lub ogarniać dom. Jeśli pojawią się takie myśli, nie skoncentrujesz się, zmarnujesz czas na dąsanie i zamartwianie się.

 

30 min.? Nie opłaca się włączać laptopa

Nikt nie powiedział, że na pisanie trzeba poświęcać codziennie 2-3 godzin, aby mówić o prawdziwym tworzeniu. Nawet w ciągu 30 min. można przygotować kilka doskonałych akapitów. Nie nakładaj na swój umysł blokady – jeśli powiesz sobie, że czegoś nie da się zrobić, to tego nie dokonasz. A gdy podejdziesz bez żadnych wewnętrznych ograniczeń, na pewno coś uda Ci się wyskrobać albo chociażby wymyślić nowy wątek lub pomysł na tekst na bloga.

 

czas na pisanieNie odkładaj marzeń i znajdź czas na pisanie książki lub bloga

Pisanie potrafi przynieść wiele radości i spełnienia. Jeśli uwielbiasz tworzyć, lubisz publikować nowe wpisy na stronie oraz czytać pochlebne komentarze użytkowników pod Twoimi tekstami, nie odkładaj marzeń na później. Chcieć to znaczy móc – nawet jeśli prowadzisz bardzo aktywny tryb życia, Twoja praca zawodowa jest wyczerpująca, a rodzina absorbująca, wygospodaruj chwilę dla siebie, by rozwijać swój warsztat pisarski.