Kreator okładek książek – stwórz piękną okładkę dla swojej powieści

W dobie self-publishingu, niskiego poziomu czytelnictwa i cięcia kosztów przez wydawców autorzy muszą troszczyć się o wszystkie aspekty związane z wydaniem powieści. Na głowę pisarza spada promocja, partycypacja w kosztach, a także zaprojektowanie okładki książki. Osoba doskonale posługująca się słowem pisanym niekoniecznie posiada umiejętności plastyczne, zmysł estetyczny lub znajomość obsługi programów graficznych. Najlepiej byłoby zatrudnić grafika, jednak często budżet na to nie pozwala. Na szczęście z pomocą przychodzi nam darmowy, online’owy program do projektowania okładek książek – Canva. Podpowiem, jak obsłużyć ten prosty kreator okładek powieści i na jakie kwestie związane z grafiką należy zwrócić uwagę.

 

Znajdź pomysł na okładkę książki, zanim odpalisz Canvę

tworzenie okładek książekChoć kreator okładek książek oferuje wiele wzorów i szablonów grafik, proponuję przed rozpoczęciem pracy z programem graficznym zastanowić się nad ogólną wizją obwoluty powieści, jej kolorystyką, elementami, które chcemy zamieścić. Polecam przejść się do księgarni lub do biblioteki albo po prostu zajrzeć do online’owego sklepu z książkami i tam poszukać inspiracji.

 

Uwaga na prawa autorskie! Jeśli znajdziesz pomysł na okładkę książki i spodoba Ci się określone zdjęcie, sprawdź, czy bez konsekwencji prawnych możesz je wykorzystać w swoim projekcie. Grafikę najlepiej pobierać z darmowych banków zdjęć (np. Pixabay) albo kupić ze stron oferujących obrazy stockowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z własnych fotografii ;).

 

Tworzenie okładek książek w programie Canva

Canva (www.canva.com) to nie tylko program do tworzenia okładek książek online – darmowa aplikacja umożliwia przygotowanie różnego rodzaju grafiki: banerów do social media, broszur, plakatów, kartek, prezentacji czy infografik. Wystarczy założyć konto w serwisie, aby móc skorzystać z darmowych opcji, których jest naprawdę dużo. Zapłacić musimy jedynie za wybrane szablony, ikony i piktogramy. Zalogowałeś się w Canvie? Dobrze! Zaczynamy projektowanie okładki książki.

 

Wybór projektu

W lewym menu klikamy zielony przycisk Utwórz projekt. Następnie przechodzimy do sekcji Blogowanie i ebooki, gdzie znajduje się projekt okładki książki o wymiarach 1410 px × 2250 px. Gdybyś potrzebował szablonu o innym rozmiarze, możesz zdefiniować go samodzielnie, wybierając opcję Użyj wymiarów niestandardowych. Niestety darmowa wersja kreatora okładek książek nie pozwala na zmianę wysokości i szerokości zdefiniowanych projektów.

 

jak zaprojektować okładke książki

 

Układ okładki książki

W lewym bocznym panelu edytora w Canvie pojawią się układy, czyli wzory, szablony obwolut, z których możemy skorzystać. Szukaj białej etykiety Darmowe, pozwalającej zaprojektować okładkę do książki bez ponoszenia kosztów. Niestety nie ma opcji filtrowania rodzajów układów, więc jeśli jesteś wybredny, trochę się naskrolujesz w poszukiwaniu idealnego wyglądu :).

program do projektowania okładek książek

Wybrany układ należy przeciągnąć na białą “kartkę” znajdującą się na środku edytora.

 

Jak zaprojektować okładkę książki na wybranym układzie?

Masz kilka ścieżek do wyboru w zależności od tego, czy dysponujesz czasem, chęciami i umiejętnościami graficznymi. Najmniej inwazyjna opcja to dokonanie małych zmian w układzie – edycja tytułu, autora, ewentualnie grafiki. Kreator okładek książek ma dość ciekawie dopracowane szablony, które sprawdzą się dla niewymagających twórców.

 

 

Natomiast wybredni pisarze posiadający zmysł artystyczny i dysponujący czasem powinni dokonać zmian we wszystkich elementach, które im się nie podobają. W tym celu warto zmodyfikować:

  • tło okładki – istnieje możliwość wgrania własnej grafiki lub wybrania czegoś z bazy zdjęć Canvy (darmowe fotografie i ilustracje znajdziesz je w wyszukiwarce – ikona lupki),
  • rodzaj, wielkość, kolor czcionki – uwaga: nie wszystkie fonty obsługują polskie znaki,
  • układ i rozmieszczenie tekstu

oraz dodać inne elementy takie jak:okładka książki

  • linie,
  • ramki,
  • ilustracje,
  • kształty (figury geometryczne).

 

Zabawa z okładką książki pochłania dużo czasu, szczególnie jeśli przykłada się wagę do szczegółów.

 

Tył okładki książki

Canva nie ma gotowych układów na tylną okładkę powieści. Można ją w prosty sposób zaprojektować, od początku przechodząc cały proces projektowania. Pamiętaj, że z tył książki przeważnie stanowi kontynuację obrazu, który pojawił się z przodu. Czasami tło jest jednolite, by czytelnik mógł spokojnie przeczytać wszystkie dodatkowe informacje o autorze i jego twórczości.

 

Pobieranie okładki

Po zakończeniu pracy z okładką książki kliknij przycisk Pobierz, wybierz odpowiedni format (PDF, JPG lub PNG) i zapisz plik na dysku. Gotowe! Przeszliśmy właśnie całą instrukcję, jak zaprojektować okładkę książki.

 

Kreator okładek książek powinien spełniać Twoje oczekiwania

Canva nie należy do profesjonalnych kreatorów okładek. To program “budżetowy”, który sprawdzi się przy projektowaniu e-booków wydawanych samodzielnie lub przygotowywaniu wstępnego projektu okładki dla grafika. Polecam ją, ponieważ jest łatwa w obsłudze, darmowa i dość intuicyjna, jednak miej na uwadze, że może nie sprostać Twoim oczekiwaniom.