Podsumowanie roku 2019 i plany pisarskie na 2020 r. Plus szablon postanowień noworocznych do pobrania

Rok 2019 przechodzi do historii, zamykając za sobą 365 w większości aktywnych twórczo dni w moim życiu. Parę ciekawych wydarzeń miało miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, pojawiały się oczywiście chwile zwątpienia, napady kreatywnego szału, ale co ważne z uporem realizowałam postawione cele. Tradycyjnie rzeczywistość zweryfikowała wszystkie plany, jednak najważniejsze punkty z ubiegłorocznej listy ukończyłam z sukcesem. Nawet artyści potrzebują nudnego planowania, by w natłoku pomysłów kończyć kolejne projekty. Z tego względu przygotowałam dla Ciebie szablon postanowień noworocznych do pobrania. Mam nadzieję, że wzór noworocznego planera uzupełnisz swoimi postanowieniami i będziesz je skrzętnie realizować w 2020 roku ;).

 

Postanowienia noworoczne 2019 i ich realizacja

szablony postanowień noworocznychW ubiegłym roku postawiłam przed sobą tylko 5 pisarskich postanowień noworocznych. Na mojej liście znalazło się:

 1. Napisanie nowej powieści kryminalnej o tytule Pogranicznik – cel zrealizowany w stu procentach! Skończyłam kryminał, rozesłałam rękopis do wydawców, przygotowałam podstronę ze streszczeniem książki, a pod koniec roku udostępniłam darmowy fragment książki online do pobrania. Jestem dumna ze zrealizowania tego punktu, szczególnie że Pogranicznik to o wiele lepsza pozycja niż Oddech Śmierci!
 2. Wdrożenie nowego szablonu strony Born to create – kolejny zakończony sukcesem projekt! W sierpniu opublikowałam nieco zmodyfikowaną wersję swojej strony, nad którą pracowałam samodzielnie. Skorzystałam z gotowego szablonu, a następnie modyfikowałam poszczególne elementy w kodzie strony. Wiele elementów pozostaje wciąż do dopracowania, ale jak mówią seowcy, praca nas serwisem www nie kończy się nigdy ;),
 3. Regularne dodawanie wpisów na Born to create – nowych artykułów na blogu w 2018 roku pojawiło się 13. To nie za dużo, wręcz trochę za mało biorąc pod uwagę fakt, że większość postów stanowiły recenzje książek. Postąpiłam odwrotnie, niż jako content marketingowiec radzę klientom – nie miałam harmonogramu publikacji, który motywowałby mnie do tworzenia nowych treści dla blogerów, copywriterów, fanów mojej twórczości,
 4. Rozwinięcie kanału YouTube – przyznaję się bez bicia, że ten punkt ma zerowy status realizacji. Niestety, w 2019 r. przerosło mnie to postanowienie. Za mało czasu, odpowiedniego sprzętu do nagrywania i obróbki wideo, za dużo zainteresowań spowodowało, że odłożyłam ten cel na następne twórcze lata,
 5. Doskonalenie warsztatu pisarskiego – wydaje mi się, że ten cel realizuję każdego dnia, kiedy zasiadam przed klawiaturą lub sięgam po dobrą książkę. Podczas pisania Pogranicznika nauczyłam się też kilku nowych rzeczy, np. tego, jak należy poprawnie zapisywać dialogi w powieści. Cieszę się, że moja praca w agencji SEO jest także powiązana z pisaniem, więc umiejętności pisarskie mogę rozwijać podczas obowiązków zawodowych.

 

Jak oceniam wywiązanie się z postanowień noworocznych 2018? Tak na 4-. Myślę, że gdybym bardziej się zorganizowała i nie poddawała się melancholijnym stanom odbierającym chęć pisania, mogłabym osiągnąć więcej. Jednak trzeba mieć także czas na odpoczynek, prawda? 🙂

 

Content marketing i copywriting w wydaniu JB w 2018 r.

Zawodowo również jestem związana z redakcją treści, ale na potrzeby marketingu stron internetowych, więc chciałabym podsumować tę część mojego pisarskiego życia. W maju uczestniczyłam w konferencji Power of Content Marketing Conference 2019: Trends Technology Tools, która mnie dość mocno rozczarowała. Niestety CM nie rozwija się tak dynamicznie jak inne dziedziny promocji, a dobre treści nadal są marginalizowane.

 

Przeczytałam aż 1 książkę branżową, zupełną nowość na polskim rynku poświęconą influencerom. Jeśli jesteś blogerem, możesz również sięgnąć po tę pozycję, aby dowiedzieć się, na co marki oraz marketerzy zwracają uwagę, wybierając internetowych twórców do współpracy.

 

Recenzję znajdziesz we wpisie: Influencer marketing od A do Z, książka od WhitePress

 

Co poza tym? Przeprowadziłam wiele szkoleń z content marketingu na miejscu we Wrocławiu oraz w innych, największych miastach Polski. Edukowałam internetowych przedsiębiorców, copywriterów, marketerów. Miałam także przyjemność prowadzenia rekrutacji na stanowisko content marketera do jednego z wrocławskich specjalistycznych magazynów. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, które pozwoliło mi spojrzeć na rynek pracy z zupełnie innej strony.

 

Najlepsze powieści kryminalne 2019 – ranking pisarki kryminałów

Niestety nie przyczyniam się do poprawy poziomu czytelnictwa – w ubiegłym roku przeczytałam jedynie 16 książek, z czego większość pozycji pochłonęłam w okresie wakacyjnym. Przy moim trybie życia i podejściu do wykonywania kilku rzeczy na raz najlepiej sprawdzają się audiobooki.

 

Zdecydowanie polecam kryminały przeczytane przeze mnie w 2019 r.:

 • Saga o Rizzoli&Isles autorstwa Tess Gerritsen – to bardzo dobre książki, które można czytać jedna za drugą, wciągając się w nie jak w dobry serial. Niestety ja już zakończyłam cały cykl,
 • 1 i 2 tom z cyklu Maggie O’Dell od Alex Kava – kryminały z inteligentnymi śledczymi, psychicznymi zabójcami oraz romansami w tle nigdy mi się nie znudzą,
 • Marsz w Mrok Miłosza Fryzeła – powieść kolegi z pracy prezentująca morderstwa we Wrocławiu; polecam, jeśli poszukujesz dobrej literatury z rodzimego rynku, moja recenzja tutaj,
 • Książki Simona Becketta – ten autor to mój faworyt gatunku. Zapach Śmierci i Zimne Ognie to jak dla mnie obowiązkowe pozycje dla każdego fana kryminałów.

 

Pisarskie i content marketingowe postanowienia noworoczne 2020

Rok 2019 podsumowany, zamknięty i odhaczony, więc można zacząć się zastanawiać, co warto zrealizować przez wszystkie 366 dni 2020 r. (tak, mamy o 24 godziny więcej na osiąganie swoich planów!). Podchodząc z ambicją i dozą realizmu, stawiam sobie następujące cele:

 1. Wydanie powieści Pogranicznik,
 2. Regularne pisanie na Born to create (min. 2 wpisy w miesiącu – 24 artykuły przez cały rok),
 3. Optymalizacja i aktualizacja dotychczasowych tekstów na blogu,
 4. Rozpoczęcie nowej książki felietonistycznej (jeśli jesteś fanem rowerów i przemyśleń cyklistów, pozycja Ci się spodoba ;)),
 5. Propagowanie wiedzy pisarskiej za pomocą social media (FB, YouTube).

 

Ambitne plany? Z racji tego, że są to tylko pisarskie postanowienia noworoczne, a moje zainteresowania prywatne i zawodowe są dość szerokie, to te 5 celów może mi spędzać sen z powiek!

 

Postanowienia noworoczne – szablon do pobrania

Jestem zwolennikiem prostych list z zadaniami, zawsze je jednak spisuję, co rekomenduję także Tobie. To, co zapisane, tak łatwo nam nie umknie, jak to niestety bywa z planami i faktami archiwizowanymi tylko w naszej pamięci. Przygotowałam dla Ciebie 2 wzory postanowień noworocznych. Możesz je pobrać, a następnie wydrukować w formacie A4.

 

Szablon postanowień noworocznych – wersja 1

postanowienia noworoczne wzór

Kliknij grafikę, otworzy się PDF. Jeśli chciałbyś edytowalny wzór postanowień noworocznych, napisz maila, udostępnię link do Canvy.

 

Wzór postanowień noworocznych – wersja 2

wzór postanowień noworocznych

Kliknij obrazek, otworzy się PDF ze wzorem postanowień noworocznych. Jeśli chciałbyś edytowalny szablon, napisz maila, udostępnię link do grafiki przygotowanej na programie Canva.

 

Planer/Harmonogram do postanowień noworocznych

A tu z kolei do Twojej dyspozycji oddaję planer do realizacji postanowień i planów na nowy rok. Duże i rozległe projekty niestety przerażają, zniechęcając do działania. Kiedy podzielimy je na małe zadania, zastosujemy zasadę baby steps, wszystko wyda się o wiele prostsze.

postanowienia noworoczne planer

Kliknij obrazek, aby otworzyć planer postanowień noworocznych. Napisz maila, jeśli chciałbyś otrzymać szablon harmonogramu w edytowalnej formie.

 

Realizuj zacięcie plany i stale stawiaj sobie nowe cele

Przełom roku to okazja do przygotowania nowej listy postanowień, wprowadzenia zmian i zainicjowania lepszych nawyków. Plany oraz cele można sobie wyznaczać w każdym momencie życia, do czego zachęcam Cię gorąco. Wyznaczenie punktu, do którego chcemy dążyć, motywuje do podejmowania działań. Nie poddawaj się i pamiętaj o nagrodzie czekającej Cię na końcu :).