Podsumowanie roku 2017 i postanowienia noworoczne 2018

Przełom roku to czas podsumowań, refleksji oraz list z nowymi celami do realizacji. Ten magiczny okres większość z nas wykorzystuje do wprowadzenia rewolucyjnych zmian w swoim życiu. Chociaż osobiście często popadam w melancholijny nastrój, analizuję swoje dotychczasowe osiągnięcia i ciągle planuję kolejne projekty, postanowiłam zrobić przegląd 12 ubiegłych miesięcy w mojej karierze pisarskiej oraz pokusić się o postanowienia noworoczne na 2018 r.

 

Born to create i promocja Oddechu Śmierci

Ten rok upłynął mi pod znakiem porządkowania spraw osobistych, więc wbrew oczekiwaniom nie zabrałam się za tworzenie nowej powieści kryminalnej, chociaż pomysł na fabułę i sylwetki głównych bohaterów już mam. W zamian za to wcieliłam w życie inny projekt – prowadzenie strony internetowej Born to create. Jestem z niej bardzo dumna, ponieważ sama ją zoptymalizowałam, dostosowałam szablon WordPressa i promuję w internecie. Każdy kolejny komentarz pod wpisem cieszy mnie i dodaje motywacji do działania.

 

postanowienia na nowy rokZ kolei emocje wokół Oddechu Śmierci w moim otoczeniu w tym roku ucichły. Co prawda brałam udział w spotkaniach autorskich, uczestniczyłam w konkursach organizowanych przez blogerów książkowych, odpowiadałam na pytania w wywiadach, jednak te działania promocyjne były zdecydowanie mniej intensywne niż w 2016 r. Niemniej moje nazwisko znalazło się w Wikipedii, pojawiły się nowe recenzje, a 15 lipca cieszyłam się z roczku mojej debiutanckiej powieści kryminalnej.

 

Ten rok przyniósł kolejne doświadczenia, obserwacje i pomysły, które z pewnością przydadzą się do przyszłych powieści kryminalnych. Przez wszystkie 365 dni doskonaliłam warsztat pisarski – cały czas tworzyłam i pisałam, choć w większości były to artykuły branżowe.

 

Najlepsze kryminały 2017

Przyznam się, że w 2017 r. nie przeczytałam tylu książek, ile bym chciała, ale znalazłam czas dla kilku dobrych pozycji. Moim TOP1 jako dobry kryminał 2017 r. jest powieść S. Becketta Niespokojni zmarli. Uwielbiam całą serię z Davidem Hunterem i może dlatego prawie bezkrytycznie podeszłam do kolejnej części sagi. Jednak polecam ją wszystkim, którzy poszukują wciągających powieści kryminalnych.

 

Z książek popularnonaukowych polecam pozycję: Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie. Bogata w wiedzę przydatną dla każdego autora kryminałów, choć uboga w naukowe szczegóły, które mnie najbardziej interesują.

 

Pisarskie postanowienia noworoczne

W 2018 roku planuję zrealizować przynajmniej część z poniższych pisarskich postanowień:

  1. Napisać nowy kryminał.
  2. Rozpocząć kolejny internetowy projekt – powieść online w odcinkach.
  3. Dodawać regularnie wpisy na Born to create.
  4. Przygotować serie poradników/wskazówek dla autorów, redaktorów, copywriterów.
  5. Doskonalić warsztat pisarski.

Dużo? Mało? Będzie łatwo, a może trudno? Czas pokaże. Moja lista postanowień noworocznych obejmie również inne projekty, bezpośrednio niezwiązane z pisaniem.

 

Jak osiągać cele i wytrwać w postanowieniach noworocznych?

postanowienia noworoczne 2018Postanowienia na nowy rok mają to do siebie, że często zapominamy o nich w natłoku spraw i obowiązków. W styczniu wydaje nam się, że przez 12 miesięcy wygospodarujemy czas na zaplanowane cele, a później w listopadzie lub nawet w grudniu budzimy się z ręką w nocniku – wtedy najczęściej jest już za późno, aby wywiązać się z postawionych sobie obietnic. Dlatego już od pierwszego dnia nowego 2018 r. najlepiej odpowiednio zmotywować się do wypełniania postanowień noworocznych:

 

  1. Naucz się zarządzać sobą w czasie – zredukuj czynności, które pochłaniają Twój czas, a nie przynoszą Ci żadnej korzyści. Jeśli dobre seriale pochłaniają Twoją uwagę, użyj silnej woli, by przeciwstawić się chęci oglądania.
  2. Znajdź równowagę w swoim życiu osobistym i zawodowym – nie samą pracą żyje człowiek. Pamiętaj o pozazawodowym rozwoju osobistym, realizowaniu pasji, hobby oraz zainteresowań.
  3. Trzymaj się ustalonego harmonogramu – jeśli chcesz schudnąć 10 kilo, nie dokonasz tego bez dyscypliny, samozaparcia oraz grafiku z konkretnymi terminami. Pamiętaj, aby postanowienia noworoczne nie były odkładane na jutro – rozpocznij ich realizację już dziś.
  4. Pochwal się swoimi celami znajomym – obietnicę złożoną samemu sobie można łatwo złamać, ponieważ nie musimy liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy pochwalimy się postanowieniami naszym znajomym – przyrzeczenie publiczne to dodatkowa motywacja do działania.
  5. Nagradzaj siebie – nagrody są silnym motywatorem. Pomogą Ci wytrwać w postanowieniu noworocznym.

 

A jaka jest Twoja lista postanowień noworocznych na 2018 rok? Pochwalisz się swoimi celami? 🙂