Szczypta psychologii

Chociaż nigdy nie chciałabym skończyć studiów psychologicznych, ponieważ uważam, że niektóre koncepcje psychologiczne są stworzone tylko po to, aby o nich teoretycznie dyskutować, to jednak sam sposób zachowania innych osób, motywy ich działania, reakcje, emocje, uczucia ciekawią mnie i skłaniają do refleksji. Żyjemy w świecie zdominowanym przez efekty psychologiczne oraz mechanizmy społeczne. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nasze decyzje nie zawsze są wyborem, który podjęliśmy całkowicie samodzielnie.

 

Lubię obserwować innych ludzi i zastanawiać się, dlaczego postąpili tak, a nie inaczej. Interesuje mnie przyczyna takiego zachowania i to, czy ulegli mechanizmom psychologicznym. Nie jestem ekspertem; na studiach miałam tylko kilka przedmiotów związanych z psychologią, a w domu często uczestniczyłam w rozmowach związanych z poznawaniem zakamarków ludzkiego umysłu (mama i siostra są psycholożkami 😉 ). Mimo to będę dzieliła się moimi spostrzeżeniami, opartymi o obserwacje i teorie oraz badania psychologiczne.

 

Dlaczego warto poznać efekty psychologiczne?

Powody są dwa:

  1. By nie podlegać ich wpływom,
  2. By wykorzystać je świadomie wywierając wpływ na innych.

 

Wywieranie wpływu jest kwestią śliską i najczęściej kojarzy się z manipulacją. Jednak na co dzień wykorzystujemy pewne mechanizmy, nie zdając sobie z nich sprawy. Np. prosząc kogoś o przysługę, odwołujemy się do przyjaźni, znajomości, podobieństwa, by dostać to, na czym nam zależy. Metody i sposoby oddziaływania są po prostu narzędziem, a cel, w którym z nich korzystamy, można analizować z punktu widzenia etyki.

 

Mowa ciała zdradzi Twoje intencje

Komunikacja tekstowa (maile, SMS-y, komunikatory online) niestety nie pozwala na przesłanie całego przekazu wiadomości. Dlaczego? Mowa ciała wyraża ponad 70% komunikatu, który wysyłamy do drugiej osoby. Nasz sposób mówienia, pozycja ciała, ton głosu, mimika odpowiadają za pozawerbalne sygnały. Warto nauczyć się odczytywać intencje innych osób płynące z jego ciała.