Wymiary grafiki na YouTube 2018

Aktualizacja:

Optymalizacja kanału na YouTube obejmuje dobranie ciekawej grafiki do avatara i zdjęcia w tle. Jeśli prowadzisz konto marki albo posiadasz własne logo, koniecznie zadbaj o spójność wizualną we wszystkich mediach społecznościowych, na blogu i na swojej stronie internetowej – wszędzie prześlij te same pliki graficzne. Pamiętaj jednak, że konto na YT charakteryzuje się odmiennymi wymaganiami dotyczącymi rozmiarów przesyłanej grafiki. Jakie są wzorcowe wymiary grafiki na YouTube?

 

Wymiary grafiki na YT – infografika 2018

W przypadku YouTube’a musimy zadbać o wymiary dwóch rodzajów grafik: zdjęcia w tle i ikony kanału. Dodatkowo na uwadze należy mieć kwestię responsywności, czyli dostosowywanie serwisu YT do szerokości ekranów różnych rodzajów urządzeń: smartfonów, tabletów, komputerów oraz telewizorów.

 

wymiary grafiki na YouTube

 

Wymiary tła na YT

Grafika kanału YT musi być przystosowana do różnych urządzeń. Warto więc przygotować taki plik graficzny, aby logo lub główny element obrazu znajdował się w tzw. bezpiecznym obszarze, który wyświetlony zostanie wszystkim użytkownikom bez względu na to, czy korzystają z mobile, czy z laptopów.

  • Maksymalny rozmiar zdjęcia w tle: 2560 x 1440 px,
  • Minimalny rozmiar tła YT: 2048 x 1152 px,
  • Rozmiary bezpiecznego obszaru: 1546 x 423 px,
  • Idealna szerokość grafiki w tle na YT: 2560 x 423 px – przygotowanie obrazu o takich wymiarach gwarantuje wypełnienie bezpiecznego obszaru na wszystkich rodzajach urządzeń (kluczowy element grafiki należy umieścić na środku, ponieważ w zależności od szerokości ekranu boki obrazu będą przycinane).

 

Wielkość przesyłanego pliku graficznego nie powinna przekroczyć 6 MB. Jeśli obraz będzie większy niż pole przeznaczone na grafikę, pojawi się edytor umożliwiający wybór obszaru wyświetlanego użytkownikom. Na podglądzie sprawdzimy, jak obraz zaprezentuje się na poszczególnych urządzeniach.

 

Wymiary avatara na YT

Ikona kanału YT zwana także awatarem również wyświetla się nieco odmiennie w zależności od urządzenia, z którego korzysta użytkownik. W tym przypadku różnice są jednak subtelne i dotyczą głównie kształtu wyświetlanego obrazu – na mobile avatar jest okrągły, a na laptopach i komputerach kwadratowy. Zalecenia YT dotyczące ikony kanału są następujące:

  • rekomendowany rozmiar przesyłanego pliku wynosi 800 x 800 px,
  • plik powinien mieć format .jpg, .bmp, .png.

 

Wyświetlana ikona kanału będzie miała wymiary ok. 98 x 98 px. Zmianę awatara przeprowadzamy z poziomu panelu konta marki. Tam wgrywamy zdjęcie, dostosowujemy je, a następnie czekamy, aż zmiany zostaną zaimportowane do konta na YT.

 

Szablon tła na YT – skorzystaj z programu Canva

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić tło na YT szybko i bezproblemowo, sięgnij po darmowe szablony grafiki. Są dostępne np. w programie Canva lub w supporcie Google. Wymiary pliku będą już odpowiednio dobrane – dla Ciebie pozostanie jedynie sprawdzenie, czy główne elementy obrazu znajdują się w bezpiecznym obszarze.

 

Canva darmowe szablony YT

 

Z Canvy możesz skorzystać, przygotowując grafikę na Facebooka lub na inne konta na portalach społecznościowych. Aplikacja oferuje wiele bezpłatnych wzorów i układów; istnieje również opcja wgrania własnych plików, czyli np. logo.

 

Dlaczego warto zwracać uwagę na wymiary grafiki na YouTube?

Powód jest oczywisty – by zadbać o prezencję kanału i przyciągnąć użytkowników. Nie daj się zwieść, że YT przyciąga wyłącznie atrakcyjnym wideo. Filmiki są ważne, ale rosnąca konkurencja wśród youtuberów sprawia, że każdy element konta może wpływać na osiągnięcie przewagi i pozyskanie nowych subskrybentów. A skoro wykonanie grafiki na YouTube’a po przeczytaniu tego wpisu nie powinno stanowić dla Ciebie większego problemu, to czemu nie poświęcić chwili i skorzystać z szansy wyróżnienia się od innych? Otwórz dowolny program graficzny lub sięgnij po Canvę, aby poprawić wygląd swojego kanału!