Płaca pisarza – ile wynosi wynagrodzenie za wydanie książki?

Wydanie książki dla początkującego pisarza staje się spełnieniem marzeń. Kwestie finansowe schodzą na drugi plan, a możliwość dzielenia się swoją twórczością i docierania do umysłów innych ludzi staje się celem. Każdy autor, jeśli nie traktuje pisania jako hobby, w którymś momencie swojej kariery chciałby utrzymać się z zysków pochodzących z publikacji. Jakiego honorarium za wydanie książki może spodziewać się pisarz?

 

Ile można zarobić na napisaniu książki?

Prowizja autorska jest generalnie niska, a godna płaca staje się odległym marzeniem. Na wynagrodzenie za wydanie książki składa się kilka czynników:

  • stawka zaproponowana przez wydawnictwo,
  • cena wydawnicza zbytu netto książki,
  • rozpoznawalność nazwiska pisarza,
  • temat książki, jej styl, zgodność z trendami czytelniczymi,
  • liczba potencjalnych czytelników, do których kierowana jest książka.

 

Stawki proponowane autorom

Stawka za wydanie książki proponowana przez wydawnictwo najczęściej zależy od przyjętego modelu współpracy. Jeśli autor zgodzi się ponieść koszty publikacji, może liczyć na wyższy procent od sprzedaży 1 egzemplarza. Inna stawka dotyczy także książek drukowanych i e-booków. Zasoby elektroniczne charakteryzują się niższym kosztem wydania, więc tutaj wydawca proponuje nieco wyższy zysk dla pisarza.

 

Self-publishing Współfinansowanie Pełne pokrycie kosztów przez wydawcę
Książka nawet do 100% do 30% do 10-15%
E-book nawet do 100% do 50% do 20-30%

Wartości procentowe pochodzą z mojego osobistego rozeznania rynku wydawniczego.

 

Podane w tabeli stawki najczęściej dotyczą ceny wydawniczej zbytu netto. Od jej wysokości zależy jednostkowy zysk ze sprzedaży egzemplarza powieści.

 

Co to jest cena wydawnicza zbytu netto?

prowizja autorskaTo cena, po której wydawnictwo sprzedaje książkę księgarniom, hurtownikom lub dystrybutorom. Jej wartość jest niższa niż cena okładkowa, by pośrednicy zarobili na sprzedaży książki. Wydawca podpisując umowę z dystrybutorem, ustala cenę wydawniczą zbytu netto, która nie zmienia się w czasie trwania współpracy. Wartość powieści na rynku może wzrastać i spadać, a autor otrzyma taki sam jednostkowy zysk ze sprzedaży książki.

Jeśli cena wydawnicza zbytu netto jest podstawą rozliczenia z autorem, kwota, którą zapłaci czytelnik w księgarni, nie wpływa na wysokość zysku autora. Wyjaśnię to na przykładzie:

 

Wydawca współpracuje z hurtownikiem A. Cena wydawnicza zbytu netto wynosi 20 zł, cena okładkowa to 40 zł. Hurtownik przeprowadził promocję i obniżył cenę do 30 zł, 1 czytelnik kupił książkę. Po okresie promocji cena wzrosła do 35 zł. Kolejny czytelnik kupił 1 egzemplarz. W obu przypadkach autor rozliczany był od 20 zł. Wahania ceny książki nie wpłynęły na zysk pisarza ze sprzedaży książki.

 

Topowy pisarz może liczyć na większe pieniądze

Uznani pisarze są w stanie zarobić więcej. Wiadomo – wypracowana marka (w tym przypadku nazwisko autora) przynosi dodatkową korzyść. Istotna jest także tematyka propozycji wydawniczej. Jeśli książka wpisuje się w obecne trendy, jest większa szansa, że czytelnicy się nią zainteresują i kupią. Wydawcy przeprowadzają analizę prognozowanych przychodów i na tej podstawie ustalają stawki dla autorów. Działa tutaj także zasada ekonomii skali. Im więcej osób kupi książkę, tym wyższy będzie zysk pisarza.

 

wynagrodzenie autora

 

Kiedy jest wypłacane wynagrodzenie za wydanie książki?

To zależy od umowy wydawniczej. Najczęściej wydawca określa okres rozliczeniowy lub kwotę, którą musi przekroczyć suma prowizji ze sprzedaży, by nastąpiła wypłata honorarium autorskiego. Warto więc przed podpisaniem umowy zweryfikować, czy warunki dotyczące kwestii finansowych nam odpowiadają. Należy mieć także na uwadze, że księgarnie i hurtownicy mają możliwość dokonania zwrotów książki do wydawcy. W takim przypadku zysk z wydania książki zostanie anulowany lub skorygowany w kolejnych okresach rozliczeniowych.

 

Kto zarabia najwięcej na wydaniu książki?

Niestety pisarze nie są najpotężniejszymi beneficjentami swojej pracy. Największą część ceny książki przejmują dystrybutorzy i hurtownicy, za nimi są wydawcy oraz księgarnie. Autor, który włożył ogromny wysiłek w stworzenie powieści, najczęściej pobiera najniższą część kwoty zapłaconą przez czytelnika. Czy to jest sprawiedliwe? Zdecydowanie nie! Jednak tak działa rynek wydawniczy i współpracując z wydawnictwami, należy sobie z tego zdawać sprawę. Pozostaje jeszcze samodzielne wydanie książki, ale w tym przypadku to pisarz ogarnia zagadnienia promocji i sprzedaży swojej twórczości, dodatkowo musi posiadać działalność gospodarczą.