Automotywacja do pracy – jak przezwyciężyć wewnętrznego lenia? Techniki i ćwiczenia
Aktualizacja: 28 stycznia 2020
Na początku roku, u progu kolejnego miesiąca, rozpoczynając nowy tydzień lub dzień obiecujemy sobie, że będziemy bardziej efektywni i zrealizujemy wiele projektów, celów, planów. Jesteśmy zmotywowani i pozytywnie nastawieni, jednak później nasza chęć do podejmowania konkretnych działań spada. Tkwimy w bezwładzie, bez entuzjazmu patrzymy w przyszłość i z rezygnacją zabieramy się za kolejne etapy przedsięwzięcia. Motywacja z nas uleciała. Jak jej nie stracić? Odpowiedzią jest automotywacja!
Czym jest automotywacja?
Mówiąc o wzbudzaniu chęci do działania, musimy rozróżniać dwa pojęcia: motywacja oraz motywowanie.
- Motywacja jest psychicznym stanem, chęcią do wykonania danego zadania. To ona sprawia, że podejmujemy trud, wstajemy rano i idziemy do pracy lub na uczelnię.
- Motywowanie – proces oddziaływania na drugą osobę poprzez różne bodźce, zachęty, nagrody i kary w celu pobudzenia motywacji do wykonania określonej czynności. To zespół narzędzi pomagających wzbudzić w kimś zapał do wykonania zadania.
Jak to wygląda w rzeczywistości? Jeśli nauczyciel mówi uczniom, że za dobre sprawowanie pojadą na wycieczkę w góry, mamy tutaj do czynienia z motywowaniem – zachęcaniem do odpowiedniego zachowania poprzez oferowanie atrakcyjnej nagrody. Natomiast gdy uczeń zawsze przychodzi przygotowany do szkoły, ponieważ chce nauczyć się jak najwięcej i dostać się na wymarzone studia, spotykamy się z pobudzoną motywacją.
Czym w takim razie jest automotywacja? To motywowanie samego siebie, czyli stosowanie takich technik, dzięki którym podejmujemy określone działania, nawet gdy nie sprawiają nam one przyjemności. Samomotywacja w pracy pozwala na zwiększenie efektywności, przejawianie większego zaangażowania, realizowanie kolejnych projektów, co ma wpływ na odniesienie sukcesu zawodowego. Z kolei w życiu osobistym automotywacja pomaga w pogodzeniu wszystkich obowiązków z zainteresowaniami. Jest też organizatorem czasu, trzymając w ryzach naszego wewnętrznego lenia.
Techniki automotywacji
Nie tak łatwo samodzielnie „zmusić się” do podjęcia działania, które nie jest ani przyjemne, ani łatwe, a jego efekty zostają odroczone w czasie. Najwięcej problemów sprawiają nam długoterminowe projekty i przedsięwzięcia, gdzie małymi kroczkami dochodzimy do wielkich celów. Istnieje kilka metod i technik automotywacji, które pomagają ukierunkować uwagę na realizację konkretnych działań:
Zrealizuj pierwotne potrzeby
Znasz piramidę Maslowa? W pierwszej kolejności powinniśmy zaspokajać najbardziej pilne potrzeby, by następnie móc poświęcić całą uwagę ważnym zadaniom. Gdy czujesz się głodny, spragniony lub zmęczony, zrób sobie przerwę i doładuj swoje akumulatory. Jednak nie traktuj pierwotnych potrzeb jako wymówki.
Usuń wszystkie rozpraszacze
Zastanów się, co odwraca Twoją uwagę np. od nauki, pracy, sprzątania domu, aktywności fizycznej i to wyeliminuj. Łatwo poddajemy się przyjemnościom, ale nie zawsze jest na nie czas i miejsce. Gdy rozpraszaczem jest:
- Facebook – wyłącz go, odłóż telefon i powstrzymaj się od chęci sprawdzenia, co słychać u znajomych,
- koledzy z pracy – nie wdawaj się w długie pogawędki w pracy, zaproponuj towarzyskie spotkanie po godzinach,
- film / serial / książka – potraktuj to jako nagrodę za podjęty wysiłek,
- problem – jeśli nie można go szybko rozwiązać, pomyśl, że przybędzie Ci kolejne zamartwienie, jeśli nie wywiążesz się ze swoich obowiązków,
- zainteresowania – walcz z nimi i nie myśl o nich, kiedy trzeba podjąć konkretne działanie.
Sprawdź również sposoby na motywację do pisania.
Zrób listę celów i priorytetów
W naszym życiu realizujemy wiele projektów na raz. Aby odpowiednio zmotywować się do każdego z nich, powinniśmy na początku spisać wszystkie przedsięwzięcia wraz z celami, które chcemy osiągnąć. Następnie należy określić ważność każdego z nich. Czy budowa domu ma większy priorytet niż rozwój osobisty? Na każdym etapie życia nasze priorytety się zmieniają i warto zdawać sobie z tego sprawę.
Podziel projekt na etapy i działania
Problemem w realizacji skomplikowanych przedsięwzięć jest brak szybkiego efektu, który sam w sobie motywowałby do działania. Rozłóż projekt na części pierwsze, aby wiedzieć, co jeszcze musisz zrobić, a co już zostało zakończone. Przygotuj plan, harmonogram lub mapę na jednej ryzie papieru, abyś na bieżąco mógł kontrolować postęp prac.
Ustal deadline
Automotywacja działa najlepiej, jeśli ustalimy sobie terminy realizacji poszczególnych działań. Nawet gdy szef nie narzuca Ci deadline’u, sam sobie przypisz datę ukończenia zadania. Myśl o zbliżającym się terminie sprawi, że nie zwrócisz uwagi na rozpraszacze, a całą energię przeznaczysz na dany projekt.
Stwórz osobisty system nagród i kar
Nic tak nie motywuje do ciężkiej pracy jak atrakcyjna nagroda. Jeśli przedsięwzięcie przeciąga się w czasie i wynagrodzenie za podjęty wysiłek nie jest na wyciągnięcie ręki, możesz poczuć brak chęci i zastanawiać się nad porzuceniem projektu. Ustal swój własny system nagród i (ewentualnie) kar. Po ukończeniu kolejnego etapu nagradzaj się drobnymi przyjemnościami – np. wyjściem do kina, długą kąpielą w wannie, spotkaniem ze znajomymi. A na sam koniec zarezerwuj sobie nagrodę o największej wartości – urlop, wycieczkę, tygodniowe lenistwo!
Zwizualizuj cel
Myśl o ukończeniu zadania może być równie silnym motywatorem jak cenna nagroda. Wyobraź sobie, jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy osiągniesz końcowy efekt. Czeka Cię szczupła sylwetka, awans w pracy, a może piękne i wyremontowane mieszkanie? Przypominaj sobie o tym, dlaczego w ogóle zdecydowałeś się na projekt, co Cię w pierwszej kolejności motywowało, na czym Ci zależało. Nie zapominaj o celu i miej go zawsze przed oczami, kiedy pojawi się niechęć do podjęcia działania.
Dlaczego tak trudno zmotywować się do działania?
Wysiłek nie kojarzy się naszemu umysłowi pozytywnie. Lubimy marzyć i fantazjować o celach i planach, ale kiedy pojawia się sposobność do ich realizacji, szukamy przeszkadzaczy, wymówek oraz usprawiedliwień dla naszego braku chęci. Jesteśmy z natury leniwi. Przez całe życie dążymy do tego, by było nam w przyszłości łatwiej i przyjemniej. To dlatego tak ciężko jest nam tu i teraz pozostać skupionym na jednej, wymagającej rzeczy.
Oczywiście nie możemy być aktywni przez 100% swojego czasu. Oddawanie się przyjemnościom oraz nicnierobienie jest nam tak samo potrzebne jak realizowanie poszczególnych zadań i projektów. Problem pojawia się wtedy, gdy nie potrafimy odnaleźć równowagi, obiecujemy sobie wiele, a rzadko kiedy podejmujemy jakiekolwiek kroki, aby przybliżyć się do celu. Samomotywacja do pracy pomaga przezwyciężyć wewnętrznego lenia i przejąć kontrolę nad własnym życiem.
Znasz inne techniki automotywacji? Podziel się nimi w komentarzu 🙂