Nadbrzeżnik

Nadbrzeżnik to mój trzeci kryminał, kontynuacja powieści Pogranicznik. Książka Oddech Śmierci nie jest powiązana z tą serią.

 

Premiera Nadbrzeżnika

Nadbrzeżnik, Joanna Bagrij, Wydawnictwo Mova

Nadbrzeżnik to kolejny kryminał wydany pod inprintem Mova, należącym do Wydawnictwa Kobiecego. Książka miała swoją premierę 31.01.2024 r. Na ostatnim etapie prace wydawnicze przebiegały w zawrotnym tempie, a papierowe wydanie dotarło akurat przed dniem wydania. Z niemałymi wypiekami na twarzy czekała na paczkę, bo mimo że to już moja 3 wydana powieść, to jej pojawienie się na rynku wiązało się dla mnie z takimi samymi emocjami jak wydanie debiutanckiej książki.

 

Wydawnictwo Mova tradycyjnie zadbało o każdy szczegół oprawy książki – okładka stylem i kolorystyką nawiązuje do okładki Pogranicznika, litery są wytłoczone i polaminowane, a szare kartki pachną świetną historią. Każdy rozdział rozpoczyna się od wyróżnionej graficznie strony tytułowej, a na  wewnętrznej części okładki znajdują się grafiki starej mapy. Wszystko utrzymane w morskim i marinistycznym klimacie, jak Ci moja książka. Doskonałe wydanie!

 

Obserwuj na Instagramie #nadbrzeżnik!

nadbrzeżnik joanna bagrij instagram

Nadbrzeżnik – streszczenie

W upalny lipcowy dzień na plaży koło jednostki wojskowej w Mrzeżynie zostają odnalezione zwłoki. Całkowicie zeszkieletowane ciało znajduje się w bunkrze z czasów drugiej wojny światowej w otoczeniu nietypowych przedmiotów – starej mapy wybrzeża, pordzewiałego kompasu, rybackiego kaszkietu oraz lampy naftowej. Choć nic nie wskazuje na to, że doszło do morderstwa, śledczy podejmują rutynowe działania. Szczególnie jedna rzecz nie daje im spokoju – bransoletka z muszelek i glonów zawieszona na kościstej dłoni denata. Policjanci doskonale wiedzą, że to symbol Nadbrzeżnika, legendarnego stwora oraz podpis mordercy, który działał na Pomorzu Zachodnim ponad dwadzieścia lat temu.

 

Wkrótce pojawiają się kolejne ciała, a wraz z nimi spada presja na lokalną policję. Podkomisarz Jakub Flambert, dowodzący jednostką w Regalicach, z typową dla siebie ambicją stara się pchać dochodzenie do przodu. Pomaga mu w tym doświadczona lekarka sądowa Agata Zabłocka, po cichu marząca o aktywnym udziale w głośnym śledztwie. Swoje hipotezy omawia z wszechstronnym technikiem policyjnym, Tomaszem Kalwiczem, poszukujących dowodów tam, gdzie inni ich nie widzą. Niestety, uwikłany w problemy osobiste młodszy aspirant Tymon Niemicki spowalnia cały zespół, nie przykładając się właściwie do swoich obowiązków. Na szczęście na wybrzeżu pojawia się doświadczona aspirant sztabowa Lena Dobrowicz, która staje się kołem napędowym śledztwa.

 

Oceń na lubimyczytac.pl!

Nadbrzeżnik lubimyczytac.pl

 

Nadbrzeżnik, Joanna Bagrij

Sprawa nabiera tempa. Każde kolejne ciało nosi ten sam podpis mordercy – sercówkę pospolitą oraz morszczyn pęcherzykowaty. To tylko upewnia Lenę Dobrowicz, że bez rozwikłania spraw tajemniczych morderstw z lat dziewięćdziesiątych nie uda się poznać tożsamości ściganego sprawcy. Grzebiąc w zakurzonych aktach, policjantka wyciąga na światło dzienne tajemnice mieszkańców małej społeczności, które ci najchętniej zabraliby ze sobą do grobu. Osobiste sekrety skrywają także członkowie grupy dochodzeniowej, a Lena po raz kolejny samodzielnie prowadzi wyczerpujące intelektualnie dochodzenie.

 

Na domiar złego Dobrowicz musi się również zmierzyć ze swoimi osobistymi demonami z przeszłości. Staje przed trudnym wyborem, czy może zaufać przyjacielowi z dzieciństwa. Musi zdecydować, czy i tym razem podążyć za nieomylną intuicją, czy zdać się na zdrowy rozsądek i piętrzące się dowody zbrodni. Czy i tym razem Lenie uda się rozgryźć umysł seryjnego mordercy, zbierającego żniwo na Pomorzu Zachodnim? Czy legendarny Nadbrzeżnik faktycznie pochłonął duszę sprawcy? Czy ktoś pomoże Dobrowicz i uchroni ją przed jej osobistym szaleństwem? Jedyna nadzieja w aniele stróżu, który w ciszy czuwa nad policjantką.

 

Nadbrzeżnik – akcja kryminału Joanny Bagrij

Nadbrzeżnik to druga część serii kryminalnej o Lenie Dobrowicz, hardej, pyskatej i niezłomnej policjantce, którą czytelnik miał okazję poznać w powieści Pogranicznik. Śledcza znów staje przed zadaniem rozwikłania zbrodni dotykających niewielką społeczność. Tym razem tłem do działania zabójcy jest legendarny stwór – Nadbrzeżnik, dodatkowo wpływający na wyobraźnię funkcjonariuszy oraz świadków tragicznych morderstw. Zmienia się sceneria akcji z górskich terenów na bałtyckie wybrzeże, zmieniają się również priorytety życiowe bohaterki, pojawiają się nowi bohaterowie, jednak zapał Dobrowicz do rozwikłania zagadki i przyskrzynienia psychopatycznego mordercy nie ustaje.

 

W kryminale prowadzone są równolegle trzy narracje, odkrywające przed czytelnikiem trzy, zupełnie różne punkty widzenia. Ohasztagowane refleksje autorstwa Dobrowicz przyjmują bardziej osobisty wyraz niż w Pograniczniku. Policjantka odkrywa się przed czytelnikiem, przyznając się otwarcie do targających nią obaw i emocji. Opisy akcji prowadzone przez wszechwiedzącego narratora pozwalają wczuć się w klimat powieści. Natomiast przemyślenia jednego z głównych bohaterów podrzucają czytelnikowi wskazówki dotyczące mordercy grasującego w latach dziewięćdziesiątych na wybrzeżu. Scenerie Morza Bałtyckiego i nadmorskich miejscowości wiernie odwzorowują rzeczywistość, sprawiając, że czytelnik będzie w stanie poczuć piasek pod stopami oraz chłodną morską bryzę na policzkach.

 

Bohaterowie w powieści zostali wykreowani realistycznie i wzbudzają żywe emocje. Czytelnik może poznać dalsze losy postaci znanych mu z Pogranicznika, zaobserwować ich zmianę oraz poczuć sympatię lub niechęć do nowych, policyjnych osobowości. Zdecydowanie więcej można dowiedzieć się o samej aspirant sztabowej Lenie Dobrowicz, która od nowa poszukuje swojej życiowej ścieżki. Mieszanka charakterów, nieprzewidywalność zachowań, relacje łączące poszczególnych detektywów sprawiają, że kryminał przypadnie do gustu w szczególności fanom kryminałów z rozbudowaną warstwą obyczajową. Nie brakuje także nieoczekiwanych zwrotów akcji. Poszukiwanie mordercy wśród postaci powieści stanie się dla czytelnika czystą przyjemnością.

Poznaj całą moją twórczość!

Twórczość Joanny Bagrij