Pogranicznik

Mój drugi kryminał – Pogranicznik – nie jest kontynuacją Oddechu Śmierci. To nowa powieść kryminalna, osadzona w realiach polskiej, przygranicznej miejscowości.

 

Premiera Pogranicznika

okładka pogranicznik Joanna BagrijMój drugi kryminał został wydany przez Wydawnictwo Mova. Jego premiera przypadła na piękny, przedmajówkowy dzień 28.04.2021 r. Emocje związane z ukazaniem się książki towarzyszyły mi od momentu wyjścia powieści z drukarni – tydzień przed premierą recenzenci otrzymali swoje egzemplarze. I zaczęły się pojawiać przedpremierowe, bardzo dobre recenzje. Czytałam każdą, by wiedzieć, jak Pogranicznika odbierają czytelnicy oraz aby zwrócić uwagę na mankamenty i nie popełniać ich w kolejnej książce – Nadbrzeżniku oraz Ramienicach.

 

Na uwagę zasługuje również sama okładka książki – litery są wytłaczane, w kolorze czeskiej flagi. Na obwolucie znajdują się także subtelne, widoczne pod światłem poziomice – nawiązanie do tematyki górskiej. Można też znaleźć moje zdjęcie na czerwony, nieco krwistym tle :).

 

Oceń na lubimyczytac.pl!

Pogranicznik lubimyczytac.pl
 

Pogranicznik PDF online

Pogranicznik online pdf do pobrania

Pogranicznik – streszczenie

Pewnej październikowej nocy na najwyższym szczycie Gór Orlickich – Orlicy – zostaje odnalezione półnagie ciało. Zwłoki mężczyzny bestialsko porzucone na granicy polsko-czeskiej znajdują się w stanie zaawansowanego rozkładu. Funkcjonariusze miejscowej policji nie wiedzą, czy badają miejsce zbrodni, czy mają do czynienia z wybrykiem znudzonych dzieciaków. Brak materiału dowodowego, śladów biologicznych oraz trudność w jednoznacznym ustaleniu przyczyny śmierci wprowadzają śledczych w ślepy zaułek. Jedynie przedziurkowana korona czeska  z 1900 r. leżąca przy zwłokach niemo alarmuje o nadchodzących, krwawych mordach, będących echem wydarzeń z przeszłości.

 

Joanna Bagrij PogranicznikOrliccy policjanci zabierają się do żmudnej, detektywistycznej pracy. Komisarz Paweł Radosza, odliczający dni do emerytury, oddaje prowadzenie dochodzenia swojemu nieformalnemu następcy – starszemu aspirantowi Michałowi Koszyckiemu. Ambitny policjant angażuje do śledztwa starszą aspirant Lenę Dobrowicz, która w mglistych okolicznościach porzuciła karierę w krakowskiej policji. Na szybkie postępy naciska bezkompromisowy prokurator Patryk Zawadzki, marzący o awansie do prokuratury okręgowej. Burzliwe relacje między odmiennymi osobowościowo funkcjonariuszami utrudniają prowadzenie czynności śledczych.

 

Kiedy w Orlicach traci życie kolejna osoba, a poszlaki sugerują, że morderstw dokonuje seryjny zabójca, do śledztwa zostaje włączony wrocławski profiler Oktawian Szakalik. Psycholog kryminalny, wtapiając się w realia przygranicznej miejscowości, wgryza się myśl po myśli w umysł zabójcy, który zdaje się zabijać w Orlicach od ponad 21 lat według określonego schematu i cyklu. Każda kolejna ofiara dostarcza nowych wskazówek w śledztwie, w które całą duszą zaangażowała się Lena Dobrowicz. Policjantka usilnie stara się poznać tożsamość Pogranicznika, szperając w starych aktach, bezpardonowo przepytując świadków, poszukując wsparcia w czeskiej policji. Kobieta jest w stanie przekroczyć wszystkie granice, by dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywają niepozorni orliczanie.

 

Morderca z każdym dniem staje się coraz bardziej pewny siebie, arogancko pogrywając z organami ścigania. Policjanci wiedzą, że kończy się im czas, mimo to nie mogą postawić pewnego kroku do przodu – brak dowodów jasno wskazujących kierunek śledztwa skutecznie podcina im skrzydła. Bezwiednie rozkładają ręce, licząc na to, że dokładnie jak 21 lat temu zabójca wkrótce zamknie swój cykl zabijania i ukryje się w mroku Gór Orlickich. Jedynie Lena Dobrowicz i Oktawian Szakalik mają swoje własne pomysły na rozwiązanie tajemnicy orlickiego Pogranicznika.

 

Pogranicznik – realia kryminału Joanny Bagrij

Pogranicznik to powieść kryminalna ukazująca mentalność niewielkiej, przygranicznej miejscowości, której równowagę po raz trzeci zaburza seryjny zabójca. Z pozoru prostolinijni mieszkańcy skrywają mrożące krew w żyłach historie, strzegąc swoich tajemnic przed funkcjonariuszami policji. Żyjąc w świecie pełnym stereotypów, uprzedzeń i utartych schematów myślowych, zamiatają pod dywan zbrodnie popełnione w przeszłości. Z sentymentem rozpamiętują lata świetności, kiedy dziki, wolnorynkowy handel, przemyt nielegalnych substancji oraz korupcja pracowników straży granicznej napędzały gospodarkę Orlic. Wspaniałą przeszłość muszą jednak schować głęboko w pamięci, ponieważ bezpretensjonalna policjantka z Krakowa w brutalny sposób każe im się zmierzyć z nową rzeczywistością.

 

 

Obserwuj na Instagramie #pogranicznik!

pogranicznik joanna bagrij instagram
 

Obserwuj na Instagramie #pogranicznikkryminał

pogranicznik kryminał instagram

W kryminale prowadzone są równolegle trzy narracje, odkrywające przed czytelnikiem trzy, zupełnie różne punkty widzenia. Ohasztagowane refleksje, opisy akcji prowadzone przez wszechwiedzącego narratora oraz przemyślenia mordercy pozwalają wtopić się w mroczny klimat powieści i znaleźć w samym środku prowadzonej akcji. Malowniczo opisane scenerie Gór Olickich oraz Kotliny Kłodzkiej sprawiają, że namacalnie można poczuć atmosferę małomiasteczkowej, przygranicznej społeczności. Kontrastujące ze sobą osobowości tworzą barwną mieszankę. Bohaterowie nie są przerysowani, dzięki czemu sprawiają wrażenie realnych postaci. Kreacja bezkompromisowej policjantki Leny Dobrowicz wzbudza najsilniejsze emocje – zachowanie, sposób myślenia i filozofia życiowa nie pozwalają przejść obok niej obojętnie. Można ją kochać, nienawidzić, ale z pewnością nie można się przy niej nudzić!

 

Czy tajemnicze zbrodnie z olickiej przeszłości zostaną wyjaśnione? Czy policji uda się złapać nieuchwytnego seryjnego zabójcę? Jakie tajemnice skryją główni bohaterowie i z jakich powodów tak usilnie dążą do pojmania mordercy? Przenieś się do malowniczych Gór Orlickich, by rozwiązać jedną z najkrwawszych zbrodni polsko-czeskiego pogranicza!

Pogranicznik Bagrij