Pogranicznik

Mój drugi kryminał – Pogranicznik – nie jest kontynuacją Oddechu Śmierci. To nowa powieść kryminalna, osadzona w realiach polskiej, przygranicznej miejscowości.

 

Pogranicznik – streszczenie

Chłodnej, październikowej nocy na Orlicy zostaje znalezione ciało. Zwłoki półnagiego mężczyzny porzucone na granicy polsko-czeskiej znajdują się w stanie zaawansowanego rozkładu. Miejscowi policjanci nie wiedzą, czy badają miejsce zbrodni, czy mają do czynienia z wybrykiem znudzonych dzieciaków. Brak materiału dowodowego, śladów biologicznych oraz trudność w jednoznacznym ustaleniu przyczyny śmierci wprowadzają śledczych w ślepy zaułek. Jedynie przedziurkowana korona czeska  z 1900 r. odkryta w pobliżu zwłok niemo alarmuje o nadchodzących, krwawych mordach, będącymi echem wydarzeń z przeszłości.

 

Joanna Bagrij PogranicznikOrliccy policjanci zabierają się do żmudnej, detektywistycznej pracy. Komisarz Paweł Radosza, odliczający dni do emerytury, oddaje prowadzenie dochodzenia swojemu nieformalnemu następcy – starszemu aspirantowi Michałowi Koszyckiemu. Ambitny policjant angażuje do śledztwa nowy nabytek orlickiej komendy – starszą aspirant Lenę Dobrowicz, która w mglistych okolicznościach porzuciła karierę w krakowskiej policji. Na szybkie postępy naciska bezkompromisowy prokurator Patryk Zawadzki, marzący o awansie do prokuratury okręgowej. Burzliwe relacje między odmiennymi osobowościowo funkcjonariuszami utrudniają prowadzenie czynności śledczych.

 

Kiedy w Orlicach ginie kolejna osoba, a poszlaki sugerują, że morderstw dokonuje seryjny zabójca, do śledztwa zostaje włączony wrocławski psycholog kryminalny Oktawian Szalalik. Poznając realia przygranicznej miejscowości, profiler wgryza się myśl po myśli w umysł mordercy, który zdaje się zabijać w Orlicach od ponad 21 lat według określonego schematu i cyklu. Każda kolejna ofiara dostarcza nowych wskazówek w śledztwie, w które całą duszą zaangażowała się Lena Dobrowicz. Policjantka usilnie stara się poznać tożsamość Pogranicznika, szperając w starych aktach, bezpardonowo przepytując świadków, poszukując wsparcia w czeskiej policji. Kobieta jest w stanie przekroczyć wszystkie granice, by dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywają niepozorni orliczanie.

 

Pogranicznik Joanna Bagrij

Morderca z każdym dniem staje się coraz bardziej pewny siebie, arogancko pogrywając z organami ścigania. Policjanci wiedzą, że kończy się im czas, mimo to nie mogą postawić pewnego kroku do przodu – brak dowodów jasno wskazujących kierunek śledztwa skutecznie podcina im skrzydła. Bezwiednie rozkładają ręce, licząc na to, że dokładnie jak 21 lat temu zabójca wkrótce zamknie swój cykl zabijania i ukryje się w mroku Gór Orlickich. Jedynie Lena Dobrowicz i Oktawian Szakalik mają swoje własne pomysły na rozwiązanie tajemnicy orlickiego Pogranicznika.

 

Pogranicznik – realia kryminału Joanny Bagrij

Pogranicznik to powieść kryminalna ukazująca mentalność niewielkiej, przygranicznej miejscowości, której równowagę po raz trzeci zaburza seryjny zabójca. Z pozoru prostolinijni mieszkańcy skrywają mrożące krew w żyłach historie, strzegąc swoich tajemnic przed funkcjonariuszami policji. Żyjąc w świecie pełnym stereotypów, uprzedzeń i utartych schematów myślowych, zamiatają pod dywan zbrodnie popełnione w przeszłości. Z sentymentem rozpamiętują lata świetności, kiedy dziki, wolnorynkowy handel, przemyt nielegalnych substancji oraz korupcja pracowników straży granicznej napędzały gospodarkę Orlic. Wspaniałą przeszłość muszą jednak schować głęboko w pamięci, ponieważ bezpretensjonalna policjantka z Krakowa w brutalny sposób każe im się zmierzyć z nową rzeczywistością.

 

Pogranicznik BagrijW kryminale prowadzone są równolegle trzy narracje, odkrywające przed czytelnikiem trzy, zupełnie różne punkty widzenia. Ohasztagowane refleksje, opisy akcji prowadzone przez wszechwiedzącego narratora oraz przemyślenia mordercy pozwalają wtopić się w mroczny klimat powieści i znaleźć w samym środku prowadzonej akcji. Malowniczo opisane scenerie Gór Olickich oraz Kotliny Kłodzkiej sprawiają, że namacalnie można poczuć atmosferę małomiasteczkowej, przygranicznej społeczności. Kontrastujące ze sobą osobowości tworzą barwną mieszankę.

 

Bohaterowie nie są przerysowani, dzięki czemu sprawiają wrażenie realnych postaci. Kreacja bezkompromisowej policjantki Leny Dobrowicz wzbudza najsilniejsze emocje – zachowanie, sposób myślenia i filozofia życiowa nie pozwalają przejść obok niej obojętnie. Można ją kochać, nienawidzić, ale z pewnością nie można się przy niej nudzić!

 

Czy tajemnicze zbrodnie z olickiej przeszłości zostaną wyjaśnione? Czy policji uda się złapać nieuchwytnego seryjnego zabójcę? Jakie tajemnice skryją główni bohaterowie i z jakich powodów tak usilnie dążą do pojmania mordercy? Przenieś się do malowniczych Gór Orlickich, by rozwiązać jedną z najkrwawszych zbrodni polsko-czeskiego pogranicza!