Ramienice

Ramienice to mój czwarty kryminał z Leną Dobrowicz w roli głównej, akcja powieści dzieje się między wydarzeniami z powieści Pogranicznik a Nadbrzeżnik. Książka Oddech Śmierci nie jest powiązana z tą serią.

 

Ramienice – streszczenie powieści

Szczecin, poniedziałek 20 maja 2019 r., Komisariat Policji Szczecin-Śródmieście. Jędrzej Rogudzki, nauczyciel informatyki ze szkoły podstawowej, zgłasza zaginięcie swojej żony. Kalina Rogudzka przepadła bez śladu w piątek po południu, tuż przed zaplanowanym wyjazdem do domku letniskowego w Binowie. Zabrała ze sobą torbę podróżną, służbowego laptopa i telefon. Nie ma z nią kontaktu, znajomi oraz matka zaginionej nic nie wiedzą. Dla policji sprawa wydaje się jasna – trzydziestolatka po prostu odeszła od męża bez słowa. Mimo że na pierwszy rzut oka nic nie sugeruje popełnienia przestępstwa, aspirant Jacek Borudzki przyjmuje zgłoszenie. Na początek nie zgadza się jedna kwestia – Jędrzej Rogudzki zgłosił zaginięcie żony dopiero po tygodniu.

 

Ramienice Joanna BagrijWkrótce w sprawie zaczyna pojawiać się więcej nieścisłości. Młody sierżant Mikołaj Trecz, na którego ręce trafia dochodzenie, odkrywa, że małżeństwo Rogudzkich było dalekie od ideału. Para dość zajadle się kłóciła, a w przeszłości Kalina miała romans, który prawdopodobnie odnowiła. To ona wydaje się tą złą w związku – sąsiedzi i znajomi oceniają ją jako karierowiczkę, która czepiała się męża za mało prestiżową pracę. Jędrzej sprawia wrażenie stłamszonego przez żonę, szczególnie że wszystko należało do niej – mieszkanie, pieniądze na kontach oszczędnościowych, duże kwoty ulokowane w produktach inwestycyjnych. Ale w zaginięciu zaczynają pojawiać się inne wątki – otruty pies, współpraca Kaliny z półświatkiem i podejrzany mężczyzna wyczekujący na nią pod blokiem.

 

Dochodzenie zaczyna się dodatkowo komplikować, gdy w Komisariacie Szczecin-Śródmieście pojawia się starsza aspirant Lena Dobrowicz, należąca do szczecińskiego archiwum X. Policjantka podejrzewa, że sprawa śmierci Hanny Lackowiak sprzed trzynastu lat wiąże się ze sprawą zaginięcia Kaliny Rogudzkiej. Oprócz zakurzonych akt ma swoją nieomylną intuicję, która podpowiada jej, że kolejny wielokrotny zabójca jest na wolności. Na pozór nic nie łączy tych dwóch dochodzeń, bo ofiary są inne – Kalina to dorosła kobieta, a Hania to szesnastolatka, która została zabita podczas letniego obozu. Wszystko się zmienia, kiedy w Puszczy Bukowej zostaje znalezione ciało Rogudzkiej. Wtedy punktami wspólnym obu zbrodni stają się pozostawione na miejscu zdarzenia ramienice oraz przejrzyste Jezioro Binowskie.

 

Dobrowicz przy współpracy z sierżantem Treczem i komisarzem Sławomirem Zaletą, oficjalnie prowadzącym dochodzenie z ramienia komendy wojewódzkiej, zaczynają pościg za zabójcą. A ten nie wydaje się wcale taki oczywisty.

 

Ramienice Joanny Bagrij – fabuła i miejsce akcji

Ramienice to kolejna powieść, której główną postacią jest aspirat sztabowa Lena Dobrowicz. Akcja rozgrywa się w maju 2019 r. w Szczecinie, pomiędzy wydarzeniami opisanymi w Pograniczniku i Nadbrzeżniku. Tym razem śledcza jest częścią Zespołu Przestępstw Niewykrytych, popularnie zwanym archiwum X. Mimo tego, że po incydencie w Orlicach nie powinna się wychylać i głównie pracować ze starymi papierami, angażuje się w bieżące śledztwo, narażając karierę. Upór Dobrowicz nigdy nie ustaje, a kiedy na horyzoncie pojawia się kolejny potencjalny sprawca do ujęcia, będzie go gonić aż ostatku sił i kosztem swojego zdrowia. Dodatkowo poznajemy kolejne elementy osobowości policjantki, jej stan psychiczny po opuszczeniu Dolnego Śląska i rozterki związane z dalszym życiem osobistym i zawodowym.

 

Joanna Bagrij RamieniceW kryminale prowadzone są równolegle dwie narracje – wszechwiedząca oraz pierwszoosobowa będąca odzwierciedleniem myśli Jędrzeja Rogudzkiego. Dzięki temu czytelnik poznaje akcję z różnych perspektyw i samodzielnie może ocenić postępowanie męża zaginionej, a później zamordowanej Kaliny Rogudzkiej. Ponadto pojawiają się fragmenty imitujące artykuły z gazet dotyczące sprawy Hanny Lackowiak, policyjne raporty dotyczące obu dochodzeń, sprawozdania z sekcji zwłok, notatki policjantów. Dzięki tym wszystkim materiałom czytelnik odnosi wrażenie realizmu sprawy oraz ma szansę samodzielnie poszukiwać zabójcy wśród informacji zapisanych w starych dokumentach.

 

Bohaterowie powieści pochodzą z różnych środowisk, posiadają odmienne doświadczenie życiowe, cechy osobowościowe, zmagają się z problemami i rozterkami. Nie są jednowymiarowi – nawet policjanci mają coś za uszami, przez co są interesujący i ciekawi, ale nie zawsze dadzą się polubić od razu. Aspirant sztabowa Lena Dobrowicz, oprócz swojej zaciętości do prowadzenia sprawy, występuje w Ramienicach w roli mentorki dla młodego sierżanta Mikołaja Trecza. W charakterystycznym dla siebie sposobie bycia, okraszonym przekleństwami i mocnym słownictwem, motywuje policjanta do solidnego i rzetelnego wykonywania policyjnej roboty. Policjantka, zmagając się z własnymi demonami z przeszłości, nie pozostaje bierna na dramaty ofiar Ramienic.

 

Ciekawa mieszanka charakterów, nieprzewidywane zwroty akcji, realistyczne materiały z akt i z gazet sprawią, że powieść kryminalna Ramienice przypadnie do gustu fanom gatunku. Poszukiwanie mordercy wśród postaci powieści i próba znalezienia wspólnego mianownika między zbrodnią sprzed lat a zaginięciem Kaliny Rogudzkiej stanie się dla czytelnika czystą przyjemnością.