Wymiary grafik na Facebooku 2017

Zdjęcia w social media mają jeden podstawowy cel – przyciągnąć uwagę użytkownika. Dodatkowo mogą wzbudzać zaangażowanie (udostępnienia lub lajki), inspirować lub prowokować do wzięcia udziału w dyskusji (komentarze). Grafika tuninguje ciekawe i napisane z polotem treści. Zanim jednak dodasz zabawnego jednorożca do publikowanego postu, sprawdź, czy grafika ma odpowiednie rozmiary. Jeśli będzie za duża lub za mała, nie zmieści się okienku wpisu, straci na jakości, a ty nie osiągniesz zamierzonego efektu. Jakie powinny być wymiary zdjęć na FB?

 

Facebook wymiary zdjęć 2017 – infografika

Przygotowałam dla Ciebie infografikę, na której znajdziesz przegląd rozmiarów poszczególnych typów grafik dostępnych na fanpage’u. Dane zebrałam z supportu Facebooka oraz doświadczeń social marketerów i dodałam kilka moich własnych spostrzeżeń. Myślę, że warto sięgnąć po poniższą ściągawkę podczas dodawania obrazów, by wyświetliły się ładnie zaprezentowały się na facebookowej stronie.

wymiary grafik na facebooku 2017

Wymiary zdjęcia w tle

Zdjęcie w tle wyświetla się na urządzeniach stacjonarnych (komputerach, laptopach) w rozmiarze 820 x 312 pikseli, natomiast na smartfonie zajmie obszar o wymiarach 640 x 360 pikseli. Facebook radzi, aby grafika nie była mniejsza niż 399 na 150 pikseli. Jeśli na obrazie znajdują się litery, warto wgrać plik z rozszerzeniem PNG, dzięki czemu uzyskamy lepszą jakość grafiki.

 

Wymiary filmu w tle

Od niedawna na fanpage’u zamiast zdjęcia w tle można przesłać materiał wideo. Wymiary cover video mogą maksymalnie wynosić 820 x 312 pikseli (FB rekomenduje wielkość 820 x 462 pikseli). Dodatkowo długość filmu powinna mieścić się w przedziale od 20 do 90 sekund. Jeśli zdecydujesz się na ruchomą formę tła, zadbaj o jakość nagrania, aby nie odstraszyć użytkowników niewyraźnym wideo.

 

Wymiary zdjęcia profilowego strony

Na komputerze zdjęcie profilowe osiągnie rozmiar 170 x 170 pikseli, natomiast na urządzeniach mobilnych jego wymiary to 128 x 128 pikseli. Aktualnie Facebook wdraża nowy sposób prezentacji awatara fanpage’a – w postach i reklamach grafika pojawi się w okrągłej ramce. Po przejściu na stronę fani nadal będą mogli zobaczyć po lewej stronie zdjęcie profilowe w formie kwadratu. Z pewnością w najbliższym czasie wielu właścicieli fanpage’y będzie musiało zweryfikować, czy obecna grafika profilowa wygląda dobrze w okrągłej oprawie.

 

Wymiary poziomej grafiki do postów na FB

Istnieje kilka sposobów na dodanie grafiki do postu. Można ją zaciągnąć ze strony internetowej podczas udostępniania linka, wgrać z komputera, zamieścić we wpisie z tekstem lub opublikować samodzielnie. Rozmiar poziomej grafiki powinien wynosić ok. 1200 x 628 pikseli. Support Facebooka na ten temat milczy, ale takie wymiary najczęściej polecają doświadczeni social marketerzy.

 

Wymiary grafiki do pionowego postu na FB

W tym roku Facebook wprowadził możliwość publikacji pionowych postów, które ponoć dobrze sprawdzają się na urządzeniach mobilnych, ponieważ zajmują całą powierzchnię ekranu, tym samym pochłaniając uwagę użytkownika. Polecany rozmiar zdjęć to 640 x 960 pikseli. Ten rodzaj wpisów można także wykorzystać do publikacji wertykalnych infografik.

 

Wymiary grafik do wydarzenia na fanpage’u

Tworząc wydarzenie jako strona na Facebooku, warto dodać zdjęcie lub wideo w tle. Jego wymiar wynosi 1200 x 628 pikseli (skala 2:1). Jeśli zdecydujesz się na przesłanie filmu, pamiętaj, aby nie był dłuższy niż 5 minut.

 

Rozmiary zdjęć do reklam na Facebooku

W systemie Facebook Ads znajduje się poradnik dotyczący przygotowywania treści reklamowych. Jeśli chcesz odpalić kampanię, właśnie tam znajdziesz informacje o rekomendowanych wymiarach grafiki. Osobiście nie korzystam z płatnej promocji na Facebooku, więc nie będę poruszać tego wątku, aby przez przypadek nie wprowadzić nikogo w błąd 🙂

 

Jak zmienić wymiary zdjęcia na Facebooka?

Odpal najprostszy program do edycji grafiki – takie funkcje posiada chociażby Paint. Na co dzień korzystam z darmowej aplikacji PhotoScape. Za jej pomocą można wykadrować zdjęcia oraz zmienić ich rozmiar. Jeśli przygotujesz plik graficzny w dużej rozdzielczości, polecam zmniejszyć jego wagę. Nie ma sensu wgrywać na Facebooka ogromnego obrazu, który i tak zostanie pomniejszony. Skorzystaj z online’owego programu tinyjpg.com. Dzięki niemu skompresujesz grafikę bez utraty jakości.

 

Wymiary grafik na FB – metoda prób i błędów

wymiary grafiki Facebook

Facebook wciąż dokonuje zmian w sposobie prezentacji zdjęć i postów na fanpage’ach. Może okazać się, że jeśli skorzystasz z powyższych wskazówek, obraz nie będzie wyglądać dobrze na stronie. Niestety, niekiedy trzeba poświęcić trochę czasu, aby dobrać idealne wymiary grafik. Czasami metoda prób i błędów stanowi najlepsze rozwiązanie.