Darmowa platforma blogowa czy własna domena – gdzie założyć bloga?

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie bloga. Jeśli myślimy poważnie o blogosferze i w przyszłości chcielibyśmy osiągać korzyści z publikacji przepisów kulinarnych lub porad modowych, już na początku warto zastanowić się, gdzie założyć bloga. Do wyboru mamy platformy blogowe (Blogspot lub WordPress) oferujące darmowe subdomeny albo zakup własnej domeny i hostingu. Druga opcja jest bezsprzecznie najlepsza. Dlaczego? Już spieszę z wyjaśnieniem wszystkich kwestii związanych ze stworzeniem bloga.

 

Czym różni się subdomena od własnej domeny?

Subdomena i domena mogą brzmieć dla Ciebie obco, ale nie raz i nie dwa spotkałeś się z nimi w pasku przeglądarki. Najprościej mówiąc, domena to nazwa strony internetowej, np.:

  • born-to-create.pl,
  • onet.pl,
  • decathlon.pl.

 

Z kolei subdomena to adres utworzony w obrębie głównej domeny. Jest nierozłączną częścią serwisu i przeważnie stosuje się go w celu tematycznego uporządkowania strony internetowej. Do przykładów należą wszystkie subdomeny Onetu:

  • kobieta.onet.pl
  • poczta.onet.pl
  • podroze.onet.pl.

 

jak założyć blogaPortale blogowe takie jak Blogger lub WordPress oferują możliwość prowadzenia bloga w obrębie ich domeny. Otrzymujemy bezpłatnie subdomenę (domena.blogspot. com lub domena.wordpress. com), hosting oraz darmowe szablony na bloga.

 

W przypadku własnej domeny musimy ponieść koszty jej zakupu (pierwszy rok to przeważnie 0 zł, a przedłużenie domeny wynosi ok. 100 zł rocznie) oraz wykupić usługę hostingu (cena wynosi do ok. 100 zł rocznie). Konieczne będzie także zainstalowanie systemu CMS pozwalającego na administrowanie stroną internetową (są darmowe platformy, np. WordPress) oraz wybranie/stworzenie szablonu bloga. Jeśli nie mamy wielkich potrzeb dotyczących wyglądu naszej strony, możemy zdecydować się na bezpłatną skórkę.

 

Uwaga! WordPress oferuje użytkownikom różne funkcjonalności: platformę blogową, na której założymy blog za darmo w subdomenie – np. tahealfood.wordpress. com oraz system CMS służący do administrowania własną stroną i domeną internetową. Oba rozwiązania w podstawowej wersji są całkowicie bezpłatne.

Można więc posiadać własną domenę i administrować ją za pomocą panelu WordPressa lub korzystać z subdomeny, hostingu oraz panelu wordpress. com.Dlaczego warto założyć bloga na własnej domenie?

W zakresie kosztów wygrywają subdomeny na platformach blogowych – otrzymujemy pełen pakiet usług za darmo i po wprowadzeniu podstawowych ustawień możemy już działać pełną parą. Dlaczego w takim razie w ogóle rozważać, gdzie założyć bloga i decydować się na własną domenę, skoro wiąże się ona z poniesieniem dodatkowych wydatków, posiadaniem wiedzy informatycznej i czasu na konfigurację bloga? Powodów jest kilka:

 

Pełne bezpieczeństwo treści

Posiadając własną domenę, nie obawiasz się o publikowane treści. Jeśli zainstalujesz wtyczkę do archiwizacji danych, nawet w przypadku awarii strony Twoja twórczość nie zniknie. Takiej pewności nie otrzymasz w przypadku prowadzenia bloga w subdomenie. Zdarzały się przypadki, że wpisy znanych blogerów z blogspot. com lub wordpress. com zostawały usunięte. Zakładając bloga na darmowej platformie, akceptujesz regulamin i zgadzasz się na brak gwarancji ochrony zamieszczanych tekstów.

 

Dowolność w kształtowaniu wyglądu bloga

Darmowe platformy blogowe udostępniają od kilku do kilkudziesięciu darmowych szablonów. Licz się z ograniczonymi możliwościami ich dostosowania. Z kolei płatne layouty nie zawsze będą dostępne. W przypadku bloga na własnej domenie otrzymujesz pełną swobodę w kształtowaniu wyglądu strony. Możesz zaprojektować ją samodzielnie, kupić od grafika lub skonfigurować bezpłatną skórkę.

 

Promowanie własnej marki i wizerunku w internecie

prowadzenie blogaNazwa strony po pewnym czasie staje się brandem, istniejącym w świadomości użytkowników. Zdecydowanie łatwiej jest zapamiętać domenę dobre-ciasta-ani. pl niż dobre.ciasta.ani.wordpress. com. Ponadto własna domena oznacza profesjonalne podejście do prowadzenia bloga. A reklamodawcy, wydawcy i firmy współpracujące z influencerami zwracają na to uwagę.

 

Swobodny dostęp do statystyk o ruchu na stronie

Miarą sukcesu w blogosferze jest m.in. wzrost liczby użytkowników czytających wpisy na stronie internetowej. Darmowe blogi przeważnie nie udostępniają pełnych statystyk o ruchu. Nie można także zainstalować kodu śledzenia narzędzi analitycznych np. Google Analytics, za pomocą których sprawdzimy poszczególne wskaźniki popularności strony. W przypadku własnej domeny wdrażamy dowolną aplikację pozwalającą na monitorowanie zachowania internautów na naszym bogu.

 

Integracja z wieloma wtyczkami i aplikacjami

Własna domena pozwala na instalację dowolnych aplikacji i widgetów zwiększających funkcjonalności bloga – przyciski społecznościowe, buttony call to action, formularze zapisu do newslettera i wiele innych. Darmowe platformy blogowe oferują jedynie kilka podstawowych wtyczek. Poza nimi nie uda Ci się zaimplementować innych programów na swojej stronie.

 

Możliwość sprzedaży domeny

Domenę tak jak firmę można sprzedać, o ile jesteśmy jej właścicielami. W przypadku subdomeny nie dysponujemy nazwą naszego bloga – należy do platformy blogowej, a my jednie bezpłatnie z niej korzystamy. Nie mamy więc możliwości przekazania wartości brandu, który wypracowaliśmy dzięki dodawanym wpisom.

 

Przyjazne dla SEO i pozycjonowania

Jednym ze sposobów promocji bloga w internecie jest marketing w wyszukiwarkach, do którego należy m.in. pozycjonowanie. Podniesienie pozycji strony w rankingu Google wymaga wprowadzenia zmian w kodzie strony, dostosowaniu znaczników Title, Description, zoptymalizowaniu struktury serwisu, na co nie pozwalają platformy blogowe. Na wordpress. com i blogspot. com SEO koncentruje się na ustawieniu jednego tytułu i opisu dla całego bloga, co niestety nie pomaga w skutecznym pozycjonowaniu.

 

Własna domena oferuje szerokie możliwości w zakresie optymalizacji strony pod wyszukiwarkę. Znaczenie ma również wybrany system do zarządzania treścią – wybierając WordPress instalujemy jedną wtyczkę, która dba o widoczność bloga w wyszukiwarce.

 

Zarabianie na powierzchni reklamowej

Blogi mogą stanowić intratne przedsięwzięcie. Aby zarabiać w blogosferze, trzeba udostępnić powierzchnię reklamową – miejsce na stronie, gdzie pojawią się reklamy z sieci reklamowej Google lub banery wybranych reklamodawców. Subdomeny nie oferują możliwości uczestniczenia w sieci reklamowej, a własna domena daje pełną swobodę w tym zakresie.

 

Gdzie założyć bloga? Własna domena lub wordpress. com

gdzie założyć blogaWszystko ma plusy i minusy. Posiadanie własnej domeny daje duże możliwości i jest polecaną formą blogowania, ale posiada pewne mankamenty. Ten sposób prowadzenia bloga nie sprawdzi się w przypadku początkujących blogerów, którzy nie mają budżetu na pomoc programistyczną. Własna strona internetowa wymaga skonfigurowania systemu CMS, dostosowania szablonu, instalacji wielu wtyczek i aplikacji. Z kolei platforma blogowa to full wypas – dostajesz stronę gotową do publikacji wpisów. Pamiętajmy także o dodatkowych kosztach związanych z utrzymaniem strony – wydatkami na hosting i przedłużenie domeny.

 

Blog na własnej domenie to rozwiązanie idealne dla osób, które myślą perspektywicznie o blogowaniu. Jeśli natomiast własna strona ma być hobby i miejscem, gdzie dajesz upust swoim emocjom i przemyśleniom, wybierz darmową subdomenę na wordpress. com. Według mnie jest to jedna z najlepszych darmowych platform blogowych.