Jak napisać przepis na blog kulinarny?

Esencją bloga kulinarnego są dobre przepisy na smaczne dania. Redagowanie receptury to nie tylko spisanie listy składników z lakonicznym opisem wykonania potrawy. Jak wygląda wzór przepisu? Przygotowałam dla Ciebie kilka cennych wskazówek!

 

Jak napisać przepis kulinarny?

W przypadku przepisów należy trzymać się pewnego schematu redagowania treści. Najlepiej, jeśli Twoja receptura będzie obejmowała:

 

Tytuł przepisu

Możesz przygotować autorską nazwę dania, ale pamiętaj, że użytkownicy poszukują potraw, które znają. Musisz posługiwać się słowami kluczowymi i wyrażeniami, którymi posługują się smakosze. Np. jeśli stworzyłeś autorską recepturę na ciasto czekoladowe, tytuł może brzmieć:

 

Czekoladowa rozkosz – biszkoptowe ciasto czekoladowe z wiśniami

 

W ten sposób osoby, które mają ochotę na czekoladowy biszkopt, trafią na Twój przepis.

 

Wprowadzenie – czas wykonania, trudność, wartości odżywcze

Przepis powinien być konkretny i pozbawiony dygresji lub felietonistycznych opisów, ponieważ jego celem jest przede wszystkim zaprezentowanie sposobu wykonania dania. Jednak zanim wskażesz swojemu odbiorcy, jakie składniki ma ze sobą zmieszać, napisz dwa zdania o samej potrawie. Popularne blogi z przepisami kulinarnymi posiadają ikony / obrazki z informacjami o:

  • Czasie wykonania potrawy,
  • Trudności,
  • Kaloryczności,
  • Wartościach odżywczych,
  • Ilości porcji,
  • Ocenach przyznanych potrawie.

 

przepis na blogu kulinarnym

Źródło: Przepisy kulinarne blog Moje Gotowanie .pl.

 

Dzięki takiej infografice użytkownik z łatwością podejmie decyzję, czy Twój przepis jest tym, czego szuka.

 

Lista składników i przyborów

Następnie przygotuj listę wszystkich składników niezbędnych do przygotowania potrawy najlepiej w formie wypunktowania. Pamiętaj, aby stosować te same jednostki, np. dag lub g. Staraj się jak najbardziej precyzyjnie podać ilość – zamiast „szczypt” stosuj „łyżeczki”. Przemyśl także, jak podawać sypkie składniki – szklanka szklance nie równa, więc osobiście wolę, jeśli przepis zawiera wymierne wielkości, np. gramy.

 

przepis kulinarny wzór

Przepisy blog tahealfood. wordpress. com- przykład

 

Oprócz listy składników możesz również zamieścić przybory kuchenne, których będzie potrzebować Twój czytelnik w trakcie gotowania lub pieczenia.Sposób przygotowania

Przedstaw w sposób jasny i zrozumiały kolejne etapy przygotowania potrawy. W opisie wykonania przepisu stosuje się:

  • Formę bezosobową – Wsypać mąkę do miski, zamieszać, dodać cynamonu.
  • Tryb rozkazujący – Wsyp mąkę do miski, zamieszaj, dodaj cynamonu.

 

Czasami spotyka się także przepisy w l. mnogiejWsypujemy do miski, mieszamy, dodajemy cynamon, jednak najlepiej podawać instrukcje wykonania w postaci bezpośredniego zwrotu do odbiorcy. Osobiście preferuję bezokolicznikową formę czasowników.

 

Jeśli potrawa jest skomplikowana, sposób jej przygotowania podziel na etapy. Zwróć uwagę na czynności, które mogą być wykonywane równolegle. Ich kolejność uwzględnij w przepisie na blogu.

 

Zdjęcia potrawy lub wideo przepis

Jemy oczami, dlatego warto blog z przepisami ubarwić zdjęciami potraw. Im wyższa jakość fotografii, tym lepiej (przy okazji uzupełnij atrybut alt grafiki, aby wspomóc jej pozycjonowanie). Na obrazki możesz nakładać logo lub nazwę strony internetowej, dzięki czemu nikt Ci ich nie „ukradnie”.

 

zdjęcia w przepisach

Przepisy blog kulinarny zdjęcia na tahealfood. wordpress. com

 

Dobrze sprawdzają się także wideo przepisy. Filmiki zamieszczaj na kanale YouTube, a następnie osadzaj na blogu kulinarnym. Video z pewnością wyróżni Twoją stronę spośród innych.

 

Uwagi dodatkowe do przepisu, wskazówki, porady

Dziel się dodatkowymi uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi przepisu. Możesz również dopisać kilka zdań na temat sposobu podania potrawy. Miejsce na takie informacje zaplanuj na końcu receptury.

 

Sekcja z komentarzami

Koniecznie na swoim blogu udostępnij użytkownikom sekcję z komentarzami. Będzie to miejsce, w którym czytelnicy będą mogli podzielić się swoimi uwagami dotyczącymi przepisu. Odpowiadaj regularnie na pytania, by w ten sposób wejść w interakcję z internautami.

 

jak napisać przepisDobry przepis kulinarny – dobra receptura!

Forma przepisu kulinarnego jest ważna, ale to przede wszystkim receptura ma największe znaczenie. Internauci będą kochali Twojego bloga kulinarnego za smaczne dania i przepyszne potrawy. Sam wzór przepisu i jego uporządkowana struktura pomoże Ci w przekonaniu czytelników, że warto zaufać Twoim kulinarnym zdolnościom :).