Dobór i analiza słów kluczowych z użyciem darmowych narzędzi do keyword research. Ultra poradnik i praktyczny przykład

Dobór fraz kluczowych do tekstu SEO lub artykułu blogowego to niełatwe zadanie, szczególnie jeśli dobrze nie znamy branży ani problemów i potrzeb użytkowników. Musimy wylistować wyrażenia, które wpisują do wyszukiwarki internauci, a dodatkowo nie możemy zapominać o konkurencji zajmującej obecnie wysokie pozycje na wybrane przez nas hasła. Jak znaleźć słowa kluczowe, dzięki którym treść stanie się popularna i zdobędzie wysokie pozycje w Google? W niniejszym artykule pokażę Ci, w jaki sposób przejść przez cały proces analizy fraz, korzystając z darmowych narzędzi do keyword research. Kompleksowy przewodnik analizy słów kluczowych przygotowałam na konkretnym przykładzie, by ułatwić zrozumienie całej, z pozoru zawiłej procedury. Jesteś gotowy? Super, zaczynajmy!

 

Co to jest słowo kluczowe?

Słowo kluczowe (fraza kluczowa) to wyrażenie, które wpisuje użytkownik do wyszukiwarki, aby znaleźć interesującą rzecz. Np. jeśli poszukuję nowych butów, wpiszę w Google – wygodne sandały na koturnie. To będzie moja fraza kluczowa i za jej pomocą znajdę kilkadziesiąt e-sklepów sprzedających obuwie. Co ważne, aby strona pojawiła się na określone zapytanie w wyszukiwarce, w treści powinny znajdować się słowa kluczowe najlepiej w dokładnym dopasowaniu do sformułowania, jakim posłużył się użytkownik. Dzięki obecności fraz w treści strony, metaznacznikach oraz nagłówkach Googlebot jest w stanie rozpoznać zakres działalności właściciela domeny lub bloga, odpowiednio go kategoryzując.

Koniecznie przeczytaj tekst o zasadach SEO copywritingu!

 

Użytkownik wpisuje słowa kluczowe – co to jest meta tag keywords?

Meta name keywords to jeden z meta tagów, czyli znaczników HTML, które potrafią zinterpretować wyszukiwarki. Kiedyś miał duże znaczenie dla pozycji strony, jednak dzisiaj w żaden sposób nie wpływa na ocenę serwisu przez algorytmy Google. Uzupełniało się go o pozycjonowane frazy, wskazując tematykę domeny. Pozycjonerzy nadużywali ten meta tag, wrzucając do niego całą listę słów kluczowych. I taka praktyka działała, dopóki Google nie uznało jej za spam. Obecnie nie ma większego sensu dodawanie czegokolwiek do meta tagu keywords. Lepiej poświęcić czas na rzetelny dobór fraz kluczowych.

Podsumowując:

  • Słowo kluczowe (fraza) to wyrażenie, na które chcemy wyświetlać się wysoko w wyszukiwarce Google,
  • Meta tag keywords to znacznik HTML niemający obecnie wpływu na pozycje strony w wyszukiwarce Google.

Sprawdź, czym są hidden keywords.

co to są słowa kluczowe

 

Wtyczka Yoast SEO i słowa kluczowe

Yoast to aplikacja do optymalizacji serwisów działających na WordPressie. Za jej pomocą bez ingerencji w kod źródłowy strony możemy m.in. ustawić meta tagi wspierające SEO, przygotować sitemapę, zablokować wybrane strony przed indeksacją. Wtyczka przeprowadza także własną analizę SEO tworzonych przez nas treści. W tym celu potrzebuje słowa kluczowego, wg którego dokona audytu. I właśnie do tego służy pole Fraza kluczowa. Jeśli je wypełnimy, Yoast podpowie nam, czy tekst został właściwie zoptymalizowany.

 

Prowadząc szkolenia z copywritingu, często słyszę pytanie o uzupełnianie opcji Fraza kluczowa. Czy jest to tożsame z meta name keywords i czy należy dodawać kluczowe słowo w tym polu? Już tłumaczę, o co chodzi. W Yoast SEO Fraza kluczowa przez nas uzupełniona nie trafia do meta tagu keywords, tak naprawdę nie musimy tego okienka wypełniać. Wszystkie zalecenia optymalizacyjne od Yoasta powinniśmy traktować jako pewne wskazówki, a nie obowiązujące zalecenia. To tylko jedno z wielu narzędzi, którego efekty działania należy zawsze ręcznie zweryfikować.



Analiza fraz kluczowych to zawsze pierwszy etap redakcji tekstu!

Zanim przejdziemy do tego, jak dobierać frazy i jak sprawdzić ilość wyszukiwań słów kluczowych za pomocą darmowych narzędzi, chciałabym podkreślić jedną rzecz. Już na etapie pomysłu na tekst należy przemyśleć, jakie wyrażenia mogą przyciągnąć użytkowników z wyszukiwarki. Dlaczego?

  • Zdecydowanie łatwiej zredagować wpis na bloga, jeśli wiemy, co chcemy w nim zamieścić i opisać.
  • Odnosimy również dodatkową korzyść – frazy stanowią źródło inspiracji i wskazują na kwestie ważne dla czytelników, o które warto wzbogacić swój artykuł.
  • I już na starcie zdobywamy przewagę na tekstami, w których nie zostało przeprowadzone dobieranie słów kluczowych.
  • Lepsze efekty daje pisanie treści zgodnie z zasadami SEO niż ich późniejsza optymalizacja.

Sprawdź, jak się pisze teksty synonimizowane.

 

Jak dobrać słowa kluczowe? Narzędzia do darmowej analizy fraz

Cały czas powstają nowe aplikacje pozwalające na szybsze, dokładniejsze i bardziej zautomatyzowane szukanie słów kluczowych adekwatnych do pozycjonowanej podstrony. Większość z nich opartych jest o dane, które prezentuje Planer słów kluczowych Google. To w nim znajdziemy obiektywną informację prezentującą częstotliwość wyszukiwania frazy w Google i jej konkurencyjność. Jak się zapewne domyślasz, większość twórców aplikacji dobrze się ceni, więc koszty skorzystania z zaawansowanego narzędzia propozycji słów kluczowych są dość spore.

 

W ramach naszej przykładowej analizy keyword research skorzystamy z darmowych, a zarazem najbardziej przydatnych aplikacji. Tzw. bezpłatna wyszukiwarka słów kluczowych to m.in.:

  • Podpowiedzi Google, Wyszukiwania podobne do, Podobne pytania,
  • Google Trends,
  • Planer słów kluczowych,
  • AnswerThePublic,
  • Ubersuggest.

 

Wszystkie powyższe darmowe narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych wykorzystuję podczas kompleksowej analizy fraz dla serwisów lub blogów, przygotowując np. strategię content marketingową. Choć teoretycznie służą do tego samego celu, pozwalają odkryć różne słowa kluczowe SEO strony wspierające.

Poznaj inne narzędzia SEO dla copywritera.

 

audyt seo oferta

 

Analiza słów kluczowych na przykładzie internetowego sklepu rowerowego

Turystyka rowerowa to bliski mi temat, dlatego jako przykład obrazujący wybór i dopasowanie słów kluczowych opiszę keyword research dla e-sklepu z częściami rowerowymi. Nie jestem jednak rowerowym geekiem, rozpoznaję podstawowe elementy wyposażenia jednośladu, więc od razu do głowy nie wpadną mi frazy kluczowe idealne dla tego typu biznesu. To takie dodatkowe utrudnienie case’u o doborze słów kluczowych :).

 

Załóżmy, że:

  • właściciel sklepu ma już jako tako zoptymalizowaną stronę,
  • potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci wpisu na blogu do generowania konwersji,
  • chce wypróbować, czy content marketing oraz strategia pozycjonowania na długi ogon przyniosą oczekiwane korzyści – wzrost sprzedaży.

 

Mamy środek lata, więc to teoretycznie idealna pora na sprzedaż siodełek do rowerów miejskich. W związku z tym wybierzmy frazy do pozycjonowania, które przyciągną ruch z organicznych wyników wyszukiwania i jednocześnie pozwolą przygotować naturalne oraz wartościowe teksty zachęcające do zakupu.

Sprawdź, czy jest SEO content editor.

 

Podsumowując, przeprowadzając nasze przykładowe wyszukiwanie fraz w Google:

  • Szukamy pomysłów na artykuły na bloga o siodełkach miejskich,
  • Sporządzamy listę wyrażeń, które warto umieścić w tekstach,
  • Sprawdzamy popularność słów kluczowych,
  • Wybieramy ograniczoną pulę fraz do nasycenia treści.

 

Nasza analiza słów kluczowych ograniczy się do niewielkiej liczby fraz i tematów na bloga. Nad kompleksowym doborem wyrażeń do pozycjonowania strony można spędzić naprawdę wiele godzin, a skuteczność obranej taktyki zależy od dokonania właściwego wyboru i postawienia na hasła mające potencjał do generowania konwersji. No to co – zaczynamy nasz przykładowy case obrazujący, jak wybrać słowa kluczowe do wpisu blogowego.

A może interesuje Cię content medyczny? Sprawdź ofertę!

 

analiza słów kluczowych

 

Krok 1. Wiedza właściciela strony internetowej – najlepsze narzędzie propozycji słów kluczowych

Zaczynamy od rozmowy z właścicielem strony internetowej. Jego wiedza i doświadczenie stanowią dla nas punkt startowy – obierzemy kierunek, w którym podążymy, przeprowadzając dobór słów kluczowych pozycjonowanie naszego hipotetycznego sklepu wspierający. Nasz klient opowiedział nam, że:

  • Osoby jeżdżące na rowerach miejskich cenią sobie komfort, wygodę i miękkość siodełka,
  • Jedną z popularniejszych marek siodełek miejskich jest Selle Royal,
  • Siodełka miejskie są oznaczone jako siodełka dla rowerzystów przyjmujących na rowerze pozycję pleców pod kątem 90 stopni,
  • Wyróżniamy siodełka żelowe i piankowe,
  • Siodełka dzielą się na damskie, męskie oraz uniseks.

 

Dla osoby, która nie ma pojęcia o branży rowerowej i problemach rowerzystów miejskich, to naprawdę spora dawka cennych informacji, która ułatwi badanie słów kluczowych.

Jak napisać tekst na stronę internetową? Sprawdź!

Krok 2. Podpowiedzi Google, Wyszukiwania podobne do, Podobne pytania – propozycja słów kluczowych od konkurencji oraz użytkowników

Zaczynamy od sprawdzenia, co wyszukują użytkownicy i jak do tematu podchodzi konkurencja. Jako że nie orientujemy się za dobrze w kwestii siodełek miejskich, na początku korzystamy z fraz typu:

  • Siodełka do rowerów miejskich,
  • Siodełko piankowe czy żelowe co wybrać,
  • Siodełko miejskie Selle Royal.

 

Jakie hasła zwraca nam pierwotna i darmowa wyszukiwarka słów kluczowych, czyli Google? Oto wyniki wyszukiwania dla pierwszego z wytypowanych przeze mnie wyrazów:

dobór słów kluczowych

Frazy wyszukiwane w Google podejrzysz w samej przeglądarce.

 

Nasz właściciel nie sprzedaje swojego asortymentu na Allegro, więc odrzucamy hasła z tym brandem. Zostaje nam 6 innych, dość podobnych wyrażeń. I to już jest całkiem konkretna lista słów kluczowych, która nas ukierunkowuje. Sprawdźmy teraz Wyszukiwania podobne do:

słowa kluczowe jak dobrać

Frazy kluczowe SEO wspierające znajdziesz również na samym dole wyników wyszukiwania.

Sprawdź, jak napisać artykuł krok po kroku.

 

I znów eliminujemy hasła niezwiązane z biznesem właściciela strony oraz pomijamy duplikaty, które pojawiły nam się wcześniej. Następnie przeprowadzamy jeszcze jedną operację na wynikach wyszukiwania – zaglądamy do środka rankingu i poszukujemy sekcji Podobne pytania. To taka sekcja FAQ, w której znajdziemy kwestie powiązane z naszą frazą, które interesują użytkowników. Często właśnie tutaj pozyskamy inspiracje na tematy artykułów blogowych lub poszczególnych nagłówków.

 

jak sprawdzić wyszukiwane frazy w google

Słowa kluczowe – przykłady w sekcji Podobne pytania.

 

Tę procedurę powtarzamy dla kolejnych wyrażeń, które wytypowaliśmy po rozmowie z właścicielem strony. Wszystkie skrzętnie notujemy, usuwamy duplikaty. Choć jeszcze nie znamy średniej miesięcznej liczby wyszukiwań fraz ani ich konkurencyjności, pewien plan na dalszy keyword research uporządkowuje się w naszym umyśle.

 

Krok 3. Trendy Google – narzędzie doboru słów kluczowych do poznania mody w branży

Google Trends to darmowe narzędzie służące do odkrywania tematów zyskujących lub tracących popularność wśród haseł wpisywanych przez użytkowników do wyszukiwarki Google. Za jego pomocą sprawdzimy też sezonowość fraz i branż. Wchodzimy na stronę: https://trends.google.pl/trends/?geo=PL, wpisujemy w polu wyszukiwania konkretne hasło i klikamy enter. Otrzymujemy wykres popularności interesującej nas frazy. Czasami może zdarzyć się tak jak w naszym przykładzie – wpisane wyrażenie jest zbyt precyzyjne dla Google Trends, więc w konsekwencji nie otrzymamy żadnych informacji.

 

jak sprawdzić wyszukiwanie słów kluczowych

Google Trends – program do wyszukiwania słów kluczowych i ich sezonowości

 

W takim przypadku skorzystajmy z bardziej ogólnego słowa, np. siodełko rowerowe.

narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych

Sezonowość i wyszukiwanie frazy w Google Trends

 

Kwiecień i maj to najlepsze miesiące na sprzedaż siodełek rowerowych, ponieważ popularność tego hasła jest największa w tym okresie, połowa sierpnia znajduje się już poza szczytem sezonu. Na wykresie widzimy także, że sprzedaż części rowerowych rozpoczyna się w marcu. W Google Trends znajdziemy także mapkę Polski z zaznaczonymi województwami, w których sprawdzane przez nas hasło cieszy się największą popularnością. Schodząc jeszcze niżej, natrafiamy na pokrewne słowa kluczowe, np.:

  • wygodne siodełko rowerowe damskie
  • nakładka żelowa na siodełko.

 

Po kliknięciu zaproponowanego hasła, Google Trends przygotowuje dla nas kolejne wyrażenia używane przez internautów. W ten sposób powstaje baza słów kluczowych i inspiracji do naszego artykułu blogowego. Niestety, Trendy Google nie należą do narzędzi, wskazujących konkretną liczbę wyszukiwań przeglądanych fraz. Informuje jedynie o trendzie popularności oraz tematach cieszących się zainteresowaniem użytkowników. To dobre źródło luźnych pomysłów.

Sprawdź, jak długi powinien być akapit w teście SEO.

 

Krok 4. AnswerThePublic, czyli jak szukać słów kluczowych z długiego ogona

Dzięki poprzednim 3 krokom przygotowaliśmy wstępną listę fraz. Wiemy, w jakim obszarze powinniśmy się poruszać. Czy możemy jeszcze bardziej zawęzić tematykę wpisu na bloga? Oczywiście. W tym celu korzystamy z AnswerThePublic (narzędzie do słów kluczowych jest częściowo darmowe, dziennie możemy sprawdzić kilka fraz).

 

sprawdzanie słów kluczowych

Jak dobrać słowa kluczowe dla strony www? Wypróbuj narzędzie AnswerThePublic

 

Po wpisaniu frazy i wybraniu języka wyszukiwania otrzymujemy wyrażenia wpisywane przez użytkowników do wyszukiwarki, które są powiązane z naszym zapytaniem. Narzędzie dostarcza long tailowe słowa bardzo często układające się w pytania zadawane Google. Co ciekawe, hasła uporządkowane są wg grup zaimków. Niestety, jak wszystkie darmowe programy AnswerThePublic nie działa idealnie – w naszym przypadku nie znalazł interesujących fraz i pytań, które można wykorzystać w artykułach blogowych.

 

jak dobrać słowa kluczowe google

SEO analiza słów kluczowych – AnswerThePublic pomaga wybrać frazy do nagłówków

 

AnswerThePublic generuje najlepsze frazy z długiego ogona podpowiedzi dla fraz short tailowych. Na powyższym screenie spośród otrzymanych wyników większość należy odrzucić, ponieważ przy ogólnych słowach kluczowych tematyka i kontekst wyszukiwania są bardzo rozległe. To powoduje, że wylistowane wyrażenia dotyczą nie tylko naszej, ale i innych branż.

Tagowanie na blogu – poznaj tajniki!

 

Krok 5. Poznajemy dane o liczbie wyszukań fraz, czyli jak sprawdzić popularność słów kluczowych w planerze Google

Przyszedł czas na zidentyfikowanie, które słowa kluczowe na stronie warto umieścić. Poprzednio wykorzystywane programy niestety nie podawały informacji o tym, ile osób wpisuje dane frazy do wyszukiwarki. Jak sprawdzić ilość wyszukiwań słowa kluczowego i czym właściwie jest ta wartość? To wskaźnik popularności i wartościowości haseł wpisywanych do Google. Co do zasady przyjmuje się, że im większa częstotliwość użycia frazy i im wyższa pozycja serwisu na to zapytanie w organicznych wynikach wyszukiwania, tym większy ruch na stronie oraz szansa na konwersję. Nie jest to jednak aksjomat, ponieważ często mniej popularne słowa kluczowe potrafią wygenerować większą liczbę wejść.

 

Na przydatność dla SEO słowa kluczowego ma również wpływ jego konkurencyjność. Ten wskaźnik znajdziemy także w planerze Google, który jest dedykowany do płatnych kampanii reklamowych (Google Ads). Dzięki danym dostępnym w narzędziu reklamodawcy dowiadują się, jaką stawkę za kliknięcie w reklamę powinni ustawić, aby link do ich strony pojawił się np. w sekcji linków sponsorowanych w wyszukiwarce. Informację o konkurencyjności wykorzystuje się także podczas analizy fraz – im większa konkurencyjność, tym trudniej będzie „wbić się” do TOP10.

 

Biorąc pod uwagę te dwa wskaźniki (liczbę wyszukań i konkurencyjność), w planerze słów kluczowych szukamy wyrażeń o dużej popularności i małej konkurencyjności. Takie frazy dają największą szansę na konwersje.

 

Sprawdź, jak przygotować plan wydawniczy i harmonogram bloga.

 

Planer słów kluczowych Google Ads – instrukcja obsługi krok po kroku

Googlowska wyszukiwarka słów kluczowych dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich użytkowników. Wystarczy założyć konto w systemie Google Ads, a następnie przejść do zakładki Narzędzia i ustawienia -> Planowanie -> Planer słów kluczowych. Na czerwonym pasku będzie zaczepiała nas informacja o braku uruchomionej kampanii – ignorujemy ją, swobodnie korzystając z narzędzia do słów kluczowych.

 

słowa kluczowe jak sprawdzić

Planer słów kluczowych – darmowy program do sprawdzenia popularności fraz

 

Wybieramy opcję Poznaj nowe słowa kluczowe. Mamy możliwość wpisania do 10 wyrażeń, dla których chcemy sprawdzić ilość wyszukiwań w Google. W naszym przykładzie posłużmy się frazami zebranymi w poprzednich etapach analizy. Po chwili otrzymujemy dane dotyczące zaproponowanych przez nas słów kluczowych oraz listę haseł powiązanych z naszym wyszukiwaniem.

 

frazy kluczowe google

Jak sprawdzić ilość wyszukiwań w Google? Obsługa planera

Poznaj technikę bite, snack and meal.

 

Bez uruchomionej kampanii reklamowej nie uzyskamy niestety dostępu do pełnych danych – Google udostępnia jedynie dość szerokie zakresy popularności, prezentujące ogólny poziom wyszukiwalności wytypowanych przez nas wyrażeń. Z łatwością rozróżnimy grupy fraz cieszących się większym (np. 1 000 – 10 000 wyszukiwań mies.) oraz mniejszym (10 – 100 wyszukiwań mies.) zainteresowaniem użytkowników. Problem pojawia się wtedy, gdy w obrębie grupy chcemy zidentyfikować intensywniej wyszukiwane hasła.

Wskazówka! Zakres popularności słów kluczowych 0-10 zwykle oznacza, że fraza wg planera słów kluczowych nie jest w ogóle wyszukiwana.

 

Propozycje słów kluczowych Google – analiza fraz z narzędzia

Wróćmy do naszego przykładu. Google dało nam odpowiedź, na której nam zależało – wiemy, jak wyszukiwane są nasze frazy. Ale to nie wszystko. Na ich podstawie planer przygotował kolejne propozycje słów kluczowych. Jedne będą trafne, inne w ogóle rozminą się z tematyką serwisu, a niektóre pozostaną do wykorzystania w przyszłości. W tym momencie czeka nas żmudna analiza – przeglądnięcie pełnej listy i okrojenie jej o odpowiadające nam frazy.

 

Wskazówka! Bardzo często słowa kluczowe wskazane przez Podpowiedzi Google oraz Wyszukiwania podobne do w planerze osiągają zerwą popularność. To dziwna sytuacja – skoro sama wyszukiwarka wskazuje wyrażenia jako wpisywane przez użytkowników, dlaczego narzędzie określa ich wyszukiwalność na poziomie zera? Musimy pamiętać, że dane z planera to średnia z ostatnich 12 miesięcy, dlatego podpowiedzi Google mogą się nieco rozmijać z informacjami z tego narzędzia.

Jak wyceniać teksty copywrterskie?

 

Jak dobrać frazy do pozycjonowania? Etap analizy najlepiej przeprowadzić za pomocą starego, dobrego Excela. Nad tabelką w Keyword Planerze po prawej stronie klikamy w niebieski napis Pobierz propozycje słów kluczowych. Zapisujemy plik na dysku. Otwieramy i usuwamy niepotrzebne kolumny i wiersze. Zwróć uwagę, że nasz darmowy planer słów kluczowych nieco inaczej prezentuje dane w narzędziu (zakres np. 10 – 100) niż w pobranym pliku (50, 500) – nadal nie są to dokładne wartości, tylko pewien zakres popularności fraz. W każdym razie po oczyszczeniu arkusza kalkulacyjnego powinniśmy otrzymać coś takiego:

 

jak sprawdzić ilość wyszukiwań słów kluczowych

Pobrane dane z Google planer słów kluczowych

 

Następnie nakładamy autofiltr i rozpoczynamy obrabianie naszych danych. Sprawdzamy najpopularniejsze frazy – znajdziemy tam wyrażenia bardzo ogólne (np. rower), które najczęściej nie będą dopasowane do pozycjonowanej przez nas strony. I tak zakres po zakresie poszukujemy kluczowych słów idealnych dla wpisu blogowego o miejskich siodełkach rowerowych.

 

Wskazówka! Jeśli chcesz przyspieszyć proces odsiania niedopasowanych fraz, wpisz w filtrze wyrażenie, które Cię nie interesuje, np. sztyca. Excel szybko zwróci takie hasła, a ty jednym kliknięciem usuniesz je ze swojej bazy słów kluczowych.

 

Sprawdź, jak przygotować brief copywritera!

 

Po ponad godzinnym przeglądaniu i analizowaniu wyrażeń wydobytych z planera udało mi się zmniejszyć listę. Znalazłam frazy:

  • bardzo ogólne, ale nastawione na konwersję – siodełko damskie, siodełko rowerowe miejskie,
  • long tail – siodełko do roweru miejskiego damskie,
  • brandowe – siodełko Brooks, Selle Royal,
  • z epitetami precyzującymi potrzebę kupującego – wygodne, miękkie, skórzane, szerokie siodełko,
  • synonimiczne – siodło, siedzisko, siedzenie,
  • związane z różnymi typami/rodzajami siodełek – damskie, męskie, żelowe, dla dziecka,
  • odzwierciedlające konkretny problem/pytanie użytkownika – jakie wybrać siodełko do roweru miejskiego, jakie siodełko na długie trasy, rozmiary siodełek,
  • typowo sprzedażowe – opnie, cena, sklep internetowy.

 

Tak duże spektrum tematyczne pozwala na zaplanowanie nawet kilkudziesięciu tematów na bloga. Każdą z grup fraz można dodatkowo jeszcze głębiej eksplorować, przechodząc całą procedurę od nowa.

 

Dla właściciela sklepu wybrałam 3 następujące propozycje wpisów:

  • Jakie siodełko do roweru miejskiego,
  • Jak dobrać siodełko rowerowe,
  • Jakie siodełko żelowe czy piankowe?

 

Zwróć uwagę, że wytypowałam frazy/tematy typowo blogowe, poradnikowe. Nie zaproponowałam artykułu na słowo kluczowe: siodełka rowerowe miejskie, ponieważ to wyrażenie odznacza się nieco inną intencją użytkownika – wpisując je, oczekuje kategorii produktowej lub konkretnych produktów. Bardzo ważne jest poprawne ocenianie intencyjności fraz – w tym pomoże Ci samo Google. Sprawdź, jakie podstrony wychodzą na badane hasło i będziesz miał gotową odpowiedź.

Poznaj tajniki tworzenia struktury kategorii blogowych!

 

seo fraza kluczowa

Jak dobierać słowa kluczowe? Pamiętaj o intencyjności fraz

 

Do powyższych tematów dopasuję po kilka fraz o różnej popularności, konkurencyjności i długości, aby wpis miał szansę na jak najlepszą widoczność, która przełoży się na konwersje. Wybór odpowiednich wyrażeń na pewno nie będzie łatwy, szczególnie że większość propozycji z keyword planera to słowa zawierające się w grupie od 10 do 100 wyszukiwań miesięcznie. By sprawdzić ich dokładną popularność, skorzystam z kolejnego narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych.

 

Krok 6. Ubersuggest – konkurencyjne i napakowane wartościowymi danymi narzędzie słów kluczowych

Ubersuggest staje się powoli kombajnem do analizy słów kluczowych i podstawowych elementów SEO strony. Kiedyś całkowicie darmowa wyszukiwarka fraz kluczowych, dzisiaj pozwala na 3 bezpłatne sprawdzenia dzienne. Jak działa? W pomarańczowym polu wyszukiwania wpisujemy interesujące nas hasło, zmieniamy język na polski i czekamy na wynik. Ja sprawdziłam popularność: jakie siodełko dla roweru miejskiego oraz jak dobrać siodełko rowerowe.

 

słowa kluczowe narzędzia

Jak sprawdzić ilość wyszukiwań słów kluczowych? Skorzystaj z Ubersuggest

 

Pierwsza fraza charakteryzuje się niską popularnością (10) i narzędzie nie wskazało żadnych sensownych słów kluczowych. Jak dobrać siodełko rowerowe ma już większy potencjał – 210. Przy okazji Ubersuggest wskazał kolejną listę powiązanych fraz, które być może warto wykorzystać we wpisie blogowym. Tym razem mamy dokładne dane (tabela poniżej wykresu) gotowe do pobrania do pliku Excel. Dodatkowo bez wchodzenia do wyszukiwarki mogę zweryfikować, jakie strony pojawiają się w rankingu wyników na interesujące mnie wyrażenia.

Teksty próbne w copywritingu – sprawdź temat!

 

narzędzie do sprawdzania słów kluczowych

Fraza kluczowa – przykłady wyników Ubersuggest

 

Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał darmowych sprawdzeń Ubersuggesta, warto rozpocząć research od ogólnej frazy (w naszym przypadku siodełko rowerowe). Dzięki temu zostanie skojarzonych więcej wyrażeń, a tym samym otrzymamy dłuższą listę słów kluczowych z dokładną informacją o ich wyszukiwalności. Oczywiście taką listę następnie będzie należało obrobić, podobnie jak w przypadku danych z planera.

 

Krok 7. Integracja danych i sztuka wyboru właściwych słów kluczowych

Dotarliśmy prawie do końca – teraz przed nami najtrudniejszy element analizy: wybór słów kluczowych, które umieścimy w artykule blogowym. Informacje o liczbie wyszukiwań, konkurencyjności i trudności fraz z pewnością stanowią dużą pomoc, ale nie zapominajmy również o tematyce wpisu, intencyjności słów kluczowych, możliwości umieszczenia wyrażeń w sposób naturalny oraz nienachalny w treści, a także samej długości wpisu. Istnieją także różne strategie planowania tematyki treści – można tworzyć długie teksty poruszające bardziej ogólne kwestie albo skoncentrować się na wąskiej tematyce i udzieleniu odpowiedzi na konkretne pytanie użytkownika.

 

Bez względu na to, jaką taktykę przyjmiesz, dane zebrane za pomocą różnych narzędzi gromadź w jednym pliku. Porządkuj je, sortuj, klasyfikuj i grupuj. Wypracuj sobie swój własny system, dzięki któremu zautomatyzujesz pracę nad doborem słów kluczowych. Poniżej podrzucam jeszcze kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji co do wyboru właściwych fraz.

CV copywriter – jak przygotować?

 

analiza fraz kluczowych

 

Frazy kluczowe – czym kierować się przy ich wyborze?

No dobrze, mamy całą listę fraz, która jest długa i na której pojawiają się również wyrażenia trudne do umieszczenia w tekście w formie naturalnej (np. zapytanie książka wydanie ile trwa stanowi wyzwanie dla copywritera, a co dopiero dla blogera piszącego przede wszystkim dla swoich odbiorców). Jak spośród nich wybrać najlepsze słowa kluczowe? Warto zwrócić uwagę na następujące wskazówki.

 

  1. Po pierwsze użytkownik, po drugie frazy – nigdy nie spamuj w swoich tekstach przypadkowymi wyrażeniami, które są co prawda wyszukiwane i wskazywane przez narzędzie propozycji słów kluczowych Google, ale nie mają związku z tematem artykułu. Nie pisz treści tylko pod wyszukiwarkę, a jedynie dokonuj ich optymalizacji, wzbogacając w słowa kluczowe. Z pewnością zależy Ci na interesującym artykule, więc jeśli nie można w nim naturalnie zamieścić fraz, odpuść ich wykorzystanie. Na pierwszym miejscu stawiaj swojego odbiorcę.
  2. Intencyjność fraz – zawsze zastanawiaj się, jaką potrzebę ma zrealizować dana fraza kluczowa. SEO specjaliści radzą, aby pilnować struktury informacyjnej i nie kierować użytkownika na różne podstrony po tych samych wyrażeniach (czyli nie doprowadzić do kanibalizacji słów kluczowych). Jeśli dane hasło wskazuje na kategorię produktową, nie używaj jej we wpisach blogowych. Jak już wspominałam, wystarczy wpisać frazę do wyszukiwarki, aby przekonać się, jak Google je rozumie i jakie typy treści z nią kojarzy.
  3. Wybieraj najczęściej wyszukiwane słowa w Google – gdy korzystasz z Keywords Plannera, zidentyfikuj frazy cieszące się największą miesięczną wyszukiwalnością. Im bardziej popularne wyrażenia wybierzesz, tym większą szansę zyskujesz na dotarcie do szerszej grupy internautów. To, jak sprawdzić liczbę wyszukiwań w Google omówiliśmy wcześniej, więc z łatwością sobie z tym zadaniem poradzisz.
  4. Postaw na frazy niszowe – możesz także zastosować odwrotną praktykę: skupić się na tych słowach kluczowych, które są rzadkiej wpisywane przez użytkowników i tym samym słabo opisane przez blogerów. W ten sposób możesz łatwo zająć wysoką pozycję, dzięki której pozyskasz nowych odbiorców. A gdy popularność zapytania wzrośnie, Twój tekst będzie już czekał na użytkowników na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.
  5. Stosuj odmiany i wyrazy bliskoznaczne – trudno przewidzieć, jakimi wyrażeniami będą się w przyszłości posługiwać internauci. Obecnie panuje trend na długie zapytania składające się z 4-5 wyrazów. Nie skupiaj się wyłącznie na danej frazie – stosuj jej odmiany, używaj synonimów, zamieszczaj w treści pytania. Cały czas miej na uwadze jakość tekstu i zaspokojenie potrzeb informacyjnych użytkownika.
  6. Ogranicz liczbę słów kluczowych na tekst – jeśli temat jest obszerny, lista fraz będzie naprawdę bardzo długa. Wybierz tylko kilka, najbardziej odpowiadających słów, a resztę odrzuć lub zaplanuj dla nich kolejne teksty. Internauci lubią treści poruszające konkretne zagadnienia. Sprawdzanie popularności słów kluczowych pomoże Ci wybrać te z największym potencjałem. Sprawdź optymalne rozmieszczenie słów kluczowych w tekście.

 

Tytuły, nazwiska, brandy – dobór słów kluczowych dla recenzentów

Blogerzy recenzujący lub nawiązujący w swoich artykułach do książek, produktów, celebrytów itp. mają możliwość skorzystania z brandowych fraz. Należy do nich np. wyrażenie Joanna Bagrij lub Joanna Bagrij Oddech Śmierci, które według googlowskiego narzędzia słów kluczowych są wyszukiwane przez użytkowników od 10 do 100 razy w miesiącu. Jeśli ktoś posłuży się moimi danymi na swoim blogu, ma szansę dotrzeć do użytkowników poszukujących informacji o mojej osobie. To powiększa zasięg strony.

 

Brandowe słowa kluczowe przynoszą także inne korzyści. Kasia prowadząca stronę Poligon Domowy w ten sposób pozyskuje nowe współprace z wydawnictwami i pisarzami oraz zwiększa widoczność bloga w sieci. Aktywnie szeruje także strony facebookowe i umieszcza odpowiednie hasztagi na Instagramie. To wszystko sprawia, że serwis zyskuje popularność, a Kasia powiększa grono czytelników. Z własnego doświadczenia wiem, że autorzy śledzą, co się o nich pisze w internecie. Jeśli zauważą nową wzmiankę o sobie, czytają tekst, a czasami nawet podlinkowują go na swojej stronie lub profilu na FB. Z kolei duże marki korzystają z narzędzi służących do monitorowania internetu i mediów społecznościowych, aby móc reagować na to, co pojawia się na ich temat.

Jak znaleźć recenzenta? Sprawdź!

 

 Frazy brandowe pozwalają:

  • dotrzeć do użytkowników poszukujących informacji o marce, produkcie lub osobie,
  • zainteresować stroną lub artykułem osobę/markę, o której nawiązujemy w tekście,
  • pozyskać nowe współprace i egzemplarze recenzenckie,
  • zwiększyć widoczność serwisu w wynikach wyszukiwania.

 

Uwaga! Umieszczając czyjeś imię i nazwisko, należy upewnić się 10 razy, czy zostało zapisane poprawnie! Literówki i błędy są rzeczą ludzką, ale autorzy nie lubią, jak przekręca się ich dane osobowe :).

 

Analiza słów kluczowch a SEO – weryfikuj efekty interpretacji strony przez Google

I na koniec mam jeszcze jedną wskazówkę. Efekty pracy seowców, content marketingowców i copywriterów weryfikuje Google. Dlatego niestety spędzenie wielu godzin nad listą fraz, korzystanie z najlepszych narzędzi czy napisanie rewelacyjnego tekstu nie gwarantuje wzrostu pozycji, konwersji i boomu sprzedaży. Algorytmy wyszukiwarki oceniają treści, windując wyżej nas albo konkurencję. Z tego względu tak ważne jest przeprowadzanie audytu treści wraz z weryfikacją, czy keyword research przyniósł zamierzony efekt. A jeśli wyniki nie są zgodne z naszymi oczekiwaniami, należy podoptymalizować treść lub dobrać nowe słowa kluczowe, przeprowadzić wyszukiwanie fraz w Google, jeszcze lepiej doprecyzowując kontekst artykułu blogowego. Pamiętaj, że SEO wiąże się z ciągłą pracą – to proces, a nie jednorazowe działanie.

Poznaj cennik audytu treści, jeśli nie wiesz, jak go przeprowadzić.

 

Jak sprawdzić słowa kluczowe? Podsumowanie

Czy właściciel sklepu rowerowego byłby zadowolony z pracy, którą wykonałam nad doborem słów kluczowych? Z pewnością nie nagrodziłby mnie za znalezienie świetnych pomysłów, dopasowanie fraz i doskonały content. Wszystko rozbiłoby się o efekty i przełożenie działań na konwersje. Co jednak powinieneś zapamiętać z tak długiego artykułu? Korzystaj z różnych narzędzi, spędź wiele czasu nad dopasowaniem zapytań do tematu wpisu, który zamierzasz opracować i weryfikuj efekty swojej ciężkiej pracy. Pamiętaj – doskonała instrukcja analizy słów kluczowych nie istnieje, musisz wypracować swoją własną drogę do skutecznego keyword research!