Jak napisać artykuł? Krok po kroku etapy pisania i najczęstsze problemy w redagowaniu tekstów

Pisanie nie zawsze sprawia radość i czystą przyjemność. Bywają tematy, ludzie, terminy utrudniające redagowanie treści. Doskonale wiedzą o tym osoby, które swoją ścieżkę zawodową związały z tworzeniem tekstów. Pisarze, redaktorzy lub SEO copywriterzy posiadający lekkie pióro i doskonały warsztat nie zawsze efektywnie radzą sobie z kolejnymi etapami pisania. Jak w takim razie sprawnie napisać artykuł lub kolejny rozdział powieści? Poznaj kilka sposobów na przezwyciężanie trudności pojawiających się na kolejnych etapach redakcji treści.

 

Etap 1. Koncepcja – jak napisać artykuł na dany temat?

Na początku pisania pojawia się pomysł na tematykę artykułu lub książki. Czasami jest to genialna myśl pisarza, a innym razem pochodzi od osoby zlecającej redakcję tekstu. Największym problemem, który może się pojawić na tym etapie, jest uprzedzenie się do artykułu i odwlekanie rozpoczęcia pisania. Dzieje się tak z dwóch powodów: temat wydaje się obszerny, skomplikowany i wymagający wielkiego wysiłku (co nas do niego zniechęca) albo nie wiemy, jak zabrać się za opisanie danego tematu (nie znamy się na nim albo nie przypadł nam do gustu).

 

Receptą na przyspieszenie rozpoczęcia pisania artykułu może być:

  • ustalenie terminu – nawet jeśli nikt nie narzuca Ci deadline’u, określ datę ukończenia tekstu. To zmotywuje Cię do startu i przeniesienia wzroku z Facebooka na edytor tekstowy,
  • oswajanie się z tematem – zrób wstępny research, by sprawdzić, z czym tak naprawdę musisz się zmierzyć,
  • przygotowanie planu działania – przemyśl temat, wylistuj kolejne kroki pracy nad artykułem.

 

Etap 2. Research i zbieranie materiałów podczas pisania artykułu

jak napisać artykułCzas przygotować materiały do pisania. Poszukiwanie informacji może być czasochłonne i już samo w sobie zniechęca do rozpoczęcia pracy nad artykułem. Tutaj mogą pojawić się dwa główne problemy:

  • brak materiałów – nie będąc ekspertem w danej dziedzinie i nie posiadając żadnych informacji, nie opracujemy tematu na odpowiednim poziomie merytorycznym. Należy pogłębić research lub zrezygnować z artykułu. Jeśli z takim problemem zmaga się autor powieści, może skorzystać ze swojej wyobraźni,

 

  • nadmiar materiałów – duża ilość informacji przytłacza. O czym napisać artykuł, jakie kwestie poruszyć, aby przygotować ciekawy tekst – takie pytania pojawiają się najczęściej. Nie panikuj – zbierz wszystkie materiały w jedno miejsce, przejrzyj je i zadecyduj, co znajdzie się w Twoim tekście. Pamiętaj, nie musisz opisywać wszystkiego – będziesz prezentował swój punkt widzenia. Skoncentruj się na tym, co dla Ciebie jest najistotniejsze. Przygotuj konspekt i zapisz, co będziesz chciał poruszyć. Do poszczególnych punktów swojego planu przyporządkuj informacje z różnych źródeł. Porządek w materiałach ułatwi Ci pisanie artykułów.

 

Etap 3. Marginesy, czcionka, słowa kluczowe, czyli aspekty techniczne

Nie powinieneś rozpoczynać pisania, jeśli nie zadbałeś o techniczną oprawę tekstu. Tutaj zwróć uwagę na formatowanie dokumentu, zastosowanie się do wytycznych redaktora (np. odpowiedniego schematu – wstępu, 2 nagłówków, akapitów nie dłuższych niż 5 linijek). Jeśli zamierzasz napisać artykuł na stronę internetową, powinieneś uwzględnić kwestię słów kluczowych – wyrażeń, którymi posługują się użytkownicy poszukując rzeczy w internecie. Dzięki wyszukiwanym frazom Twój tekst może trafić do większej grupy użytkowników.

 

Jak zamieścić słowa kluczowe w artykule? Często lista fraz jest tak długa, że nie wiadomo, z których skorzystać i jak umiejętnie wpleść je do tekst. Zawsze wybieraj wyrażenia cieszące się największą popularnością. Staraj się tworzyć zdania ze słowami kluczowymi, aby brzmiały naturalnie. Jeśli nie pracujesz nad typowym tekstem SEO, nic na siłę – nie „upychaj” fraz, ponieważ artykuł utraci swój styl. Postaraj się znaleźć złoty środek i umiejętnie posługuj się wyrażeniami pochodzącymi z wyszukiwarki.



Etap 4. Tytuł, streszczenie, lead / zajawka artykułu

Niektórzy pisarze oraz redaktorzy (i ja!) przed rozpoczęciem pisania głównej treści artykułu tworzą tytuł tekstu. Jego skonstruowanie czasami nastręcza pewnych trudności. Jest to element odpowiadający za pierwszą konfrontację z czytelnikiem, mający zachęcić do zapoznania się z całym artykułem. Powinien być porywający, nie za długi oraz odzwierciedlać temat. Jeśli nie masz pomysłu na tytuł książki lub felietonu, poszukaj inspiracji u innych autorów. Sprawdź także w wyszukiwarce, jak opisywane są podobne tematy. Korzystaj z pytań i liczb, które angażują do przeczytania tekstu.

 

jak pisać artykułyDo artykułu należy przygotowywać streszczenie oraz lead (zajawkę). Muszą podsumowywać i podkreślać najważniejsze punkty Twojego tekstu i jednocześnie nie być za długie. Obok tytułu pełnią rolę zaczepki i przyciągają uwagę użytkownika. Jak napisać dobre streszczenie artykułu? Pomyśl o najważniejszych punktach, które przedstawiłeś. Które z nich są interesujące i pomogą pozyskać czytelników? Podsumuj tekst i podkreśl, dlaczego warto go przejrzeć. W zajawkach (krótkich opisach umieszczanych np. na stronie głównej lub stronie kategorii) korzystaj także ze zwrotów typu call to actionDowiedź się, jak sprawdzić czas ładowania strony.

 

Etap 5. Chwile zwątpienia w trakcie pisania artykułu

Zabieramy się za pisanie. Materiały są uporządkowane, konspekt wytycza realizację tematu, idealny tytuł czeka na główną treść. Super! Dłonie wędrują na klawiaturę, umysł ogarnęła wena twórcza, więc wszystko idzie sprawnie aż do momentu pojawienia się zmęczenia lub zwątpienia. A co jeśli tekst nie będzie dobry? A może argumentacja nie ma najmniejszego sensu? Czarne myśli ogarniają każdego. Jak sobie z nimi poradzić?

 

  • Przeczytaj to, co już zredagowałeś. Czy rzeczywiście Twoje zdania brzmią źle? Jeśli tak, skasuj i zacznij od nowa. Ale zanim to zrobisz, poczekaj do jutra i zajrzyj do tekstu ponownie. Zmęczenie nie jest dobrym przewodnikiem w ocenie sytuacji.
  • Zrób sobie przerwę. Zamknij dokument i zajmij się inną rzeczą – zrób herbatę, pranie, wyjdź z psem (lub jeżem!) na krótki spacer. Pozwól mózgowi odpocząć. Obiecuję, że będziesz miał lepsze pomysły i spojrzysz racjonalnie na swoje „wypociny”.
  • Podsuń artykuł do przeczytania innej osobie i zdaj się na jej ocenę. Nie potrafimy obiektywnie osądzać naszej pracy – albo ją idealizujemy, albo diabolizujemy.

 

Etap 6. Korekta i redakcja treści

Hurra, artykuł napisany! Teraz jeszcze ostatni etap – korekta i redakcja. Nie każdy radzi sobie z wyłapywaniem błędów po samym sobie – czytając swój tekst, nie widzimy literówek, złego szyku, a czasami przeoczamy nieścisłości logiczne, ponieważ w pewnym sensie znamy treść na pamięć. Nie pozwól, aby ktoś zarzucał Ci niechlujstwo językowe. Zaakceptuj swoje słabości. Gdy nie potrafisz dostrzec wszystkich błędów, skorzystaj ze wsparcia korektora lub innego redaktora.

Potrzebujesz szkolenia z contentu? Napisz maila!

 

Pracuj nad artykułami i warsztatem pisarskim!

Doskonaląc warsztat pisarski, zwracaj uwagę na to, co sprawia Ci największe trudności i obniża efektywność pisania. Spróbuj znaleźć własne sposoby na sprawne redagowanie angażujących tekstów. Podczas tworzenia artykułu nie powinniśmy mierzyć czasu – to nie są wyścigi, ale jeśli zawodowo jesteś związany z pisaniem, zawsze możesz coś udoskonalić, aby poprawić swoją pracę i przelewanie myśli na papier.