WordPress poradnik: jak założyć bloga?

Prowadzenie bloga to nie tylko ciągłe poszukiwanie pomysłów na tematy redagowanych tekstów. Blogerzy powinni również ogarniać tematy związane z zakupem domeny, hostingiem, instalacją wtyczek oraz dostosowaniem wyglądu strony. Jeśli kwestie techniczne są Ci obce i dopiero stawiasz pierwsze kroki w blogosferze, skorzystaj z darmowej platformy blogowej wordpress. com. Nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiem Ci, jak krok po kroku założyć bloga na darmowym WordPressie.

 

Blog za darmo na WP

WordPress to oprogramowanie open source, które może być rozwijane przez każdego blogera, programistę, informatyka. To sprawia, że posiadanie stronki w najniższym modelu abonamentowym jest całkowicie bezpłatne. Jak już wspomniałam w jednym z wpisów, z czasem warto porzucić bloga założonego na subdomenie w platformie blogowej na rzecz własnej domeny. Wtedy też możemy zainstalować tzw. silnik WordPressa, czyli system CMS do administracji strony internetowej.

 

Bezpłatna subdomena i darmowy hosting WordPress to jedna z największych zalet prowadzenia bloga na tej platformie. Nie musimy martwić się o odnawianie domeny, dzierżawienie serwera, poszukiwanie i instalację wtyczek, dzięki którym strona zyska poszczególne funkcjonalności. Pozostaje nam czysta pasja pisania oraz niestety brak możliwości dobrej optymalizacji strony pod wyszukiwarki internetowe.Jak założyć bloga? – WordPress krok po kroku

Wejdź na stronę wordpress.com. Kliknij w przycisk Get Started, który pojawi się na zarówno w prawym górnym rogu, jak i na dole ekranu. Następnie wyświetlone zostanie okno z wyborem rodzaju strony. Zaznacz pierwszą z opcji, czyli Start with a blog.

 

blog na WordPressie

 

Wpisz nazwę strony. WordPress poinformuje Cię, czy domena jest dostępna. Baza bezpłatnych nazw jest niestety ograniczona; nie możemy np. wybrać subdomeny z myślnikami (blog-poradnik) w darmowym abonamencie.

 

wybór domeny na WordPress

 

W następnym kroku pojawi się ekran z planami abonamentowymi. Jak widzisz na poniższym screenie, WP oferuje różne możliwości. Moim zdaniem nie warto wykupować płatnego bloga na subdomenie, ponieważ bardziej opłaca się samodzielny zakup domeny i hostingu oraz konfiguracja strony. Nawet w najwyższym abonamencie nie będziemy mieć dostępu do wszystkich funkcjonalności.

 

darmowy blog WordPress

 

Teraz pozostaje Ci tylko założenie konta na platformie. Możesz uzupełnić wszystkie dane lub zalogować się za pomocą konta Google.

 

jak założyć bloga na WordPressie

 

Gotowe! WordPress gratuluje założenia nowej strony i dodatkowo informuje, że blogi na własnych domenach są lepiej traktowane w wyszukiwarce Google, zachęcając nas w ten sposób do wykupienia planu abonamentowego, który pozwala na podpięcie własnej domeny.

 

Jak założyć bloga na WordPress – nie zapomnij o optymalizacji!

W ten sposób przeszliśmy cały proces tworzenia bloga na wordpress .com. Jak widzisz, wszystkie etapy są intuicyjne i choć nie ma możliwości przełączenia się na polskojęzyczną wersję strony, doskonale poradzisz sobie z uzupełnieniem poszczególnych pól opisanych w j.angielskim. Twoja nowa witryna wymaga jeszcze wyboru szablonu i optymalizacji jego poszczególnych elementów. Z doświadczenia wiem, że to pochłania dużo czasu. Co prawda obsługa panelu WordPressa nie sprawi Ci większych problemów, ale jeśli zwracasz uwagę na szczegóły, to sam wybór skórki ukradnie Ci kilka godzin z życia 🙂 Do przemyślenia jest także układ menu i zawartość poszczególnych podstron – zaplanuj sobie długi wieczór na dopracowanie wyglądu oraz treści bloga.