Jak zmienić nazwę strony na Facebooku?

Fanpage to jeden z najpopularniejszych narzędzi social media. Marki wykorzystują go do budowania trwałych relacji z klientami, blogerzy dzielą się swoją twórczością, a gwiazdy kreują za jego pomocą swój wizerunek. Samo prowadzenie strony nie stanowi większego problemu. Dodawanie nowych postów, wrzucanie zdjęć lub odpisywanie na komentarze to zadania, z którymi poradzi sobie każdy. Wyzwanie to zebranie pokaźnej liczby aktywnych fanów. Przedsiębiorczy użytkownicy wymyślili, że można stworzyć fanpage np. o słodkich pieskach (kto nie polubi takiej strony), a następnie sprzedać bazę użytkowników zainteresowanej firmie. Aby zapobiec takiemu procederowi, Facebook utrudnia zmianę nazwy strony. Jest to jednak możliwe – trzeba znać dobrze regulamin portalu i zadawać otwarte pytania zespołowi Zuckerberga.

 

Zmiana koncepcji, zmiana nazwy fanpage’a

W 2016 roku założyłam swoją stronę na Facebooku. Wymyśliłam, że będzie ona poświęcona przede wszystkim mojej debiutanckiej powieści, więc wybrałam nazwę: Oddech Śmierci; autor: Joanna Bagrij. Dzięki temu osoby poszukujące książki mogły trafić na stronę. Z kolei użytkownicy wpisujący w wyszukiwarkę moje imię i nazwisko także mogli zostać do niej skierowani. Na początku tego roku pojawiły się plany napisania kolejnej powieści i prowadzenia tejże strony autorskiej. Nie chciałam tworzyć kolejnego fanpage’a, a wykorzystać potencjał mojej obecnej strony. Postanowiłam zmienić jej nazwę.

 

Instrukcja zmiany nazwy strony na Facebooku krok po kroku

Jeszcze jakiś rok temu funkcjonowały dwie procedury zmiany nazwy fanpage’a uzależnione od ilości fanów. Strony posiadające:

  • <200 followersów mogły skorzystać z formularza dostępnego w panelu administracyjnym – wystarczyło go wypełnić i przesłać, a po kilku dniach przychodziła najczęściej pozytywna odpowiedź,
  • >200 followersów musiały bezpośrednio kontaktować się z działem obsługi Facebooka – właściciel fanpage’a musiał umotywować chęć zmiany nazwy, zapewniając, że w ten sposób nie wprowadzi w błąd swoich fanów.

 

Na żywym organizmie – swojej stronie – sprawdziłam, że te zasady już nie obowiązują. W momencie zmiany nazwy mój fanpage posiadał ponad 200 polubień, a formularz w panelu administracyjnym wciąż był dostępny.

 

Jak edytować nazwę swojej strony?

1. Wejdź na stronę i pod zdjęciem profilowym w lewej kolumnie kliknij w zakładkę Informacje.

2. Kliknij Edytuj w sekcji Informacje -> Ogólne -> Nazwa.

 

zmiana nazwy strony na Facebooku
 

3. Edytuj nazwę strony, zapoznając się uprzednio z poradami od Facebooka (są to wytyczne, do których musisz się zastosować!).

 

formularz do zmiany nazwy strony
 

4. Przejdź do kolejnego kroku i jeśli jesteś pewien nowej nazwy strony, naciśnij button Poproś o zmianę.

 

Twoje zgłoszenie zostanie przesłane do weryfikacji (do 3 dni oczekiwania na decyzję). Facebook informuje także, że w przypadku zatwierdzenia nowej nazwy nie będzie można cofnąć jej publikacji ani ponownie dokonać zmiany przez 7 kolejnych dni.Negatywna decyzja – jaki jest powód odrzucenia nowej nazwy?

Wybierając nową nazwę strony, zależało mi na tyn, aby wskazywała, że jest to fanpage, a nie konto użytkownika. Wzorując się na sławnych osobistościach, wpisałam w formularzu: Joanna Bagrij official. Przesłałam nową nazwę do weryfikacji. Po 10 minutach dostałam powiadomienie, że zmiana nie została zaakceptowana. Powód? Facebook go nie ujawnił.

 

Otworzyłam więc dyskusję w wątku zmiany nazwy fanpage’a, uzasadniając chęć edycji tożsamości strony. Poprosiłam także o podanie powodu odrzucenia nowej nazwy. Odpowiedź otrzymałam dopiero następnego dnia.

 

zmiana nazwy strony - odpowiedź
 

Nie poddałam się i napisałam kolejną wiadomość. Zaskakująca jest niekonsekwencja Facebooka – możliwa jest samodzielna zmiana kategorii strony oraz nazwy użytkownika, która pokazuje się w adresie URL fanpage’a (nie potrzebujemy żadnej akceptacji!), a nazwy strony nie można edytować, jeśli FB się na to nie zgodzi. Czy to nie wprowadza w błąd followersów? Dla mnie jest to nielogiczne rozwiązanie. Następnego dnia otrzymałam kolejną odpowiedź od zespołu Facebooka.

 

zmiana nazwy strony - odpowiedź negatywna
 

Ta wiadomość wyjaśniała wszystkie wątpliwości. Od samego początku zespół Facebooka nie chciał się zgodzić na zmianę nazwy, ponieważ nie spełniała ona wymogów regulaminu. Naśladując osoby, które posiadają imienne fanpage’e, dodałam wyraz official. To on spowodował odrzucenie mojego wniosku.

 

Dlaczego nie dostałam od razu jasnej odpowiedzi od Facebooka? Myślę, że wynikało to z niedbalstwa osoby, która odpowiadała na moją wiadomość. Dostałam standardową formułkę, która miała mi dobitnie wskazać, że nazwa strony nie jest możliwa. Okazało się jednak, że wystarczyło usunąć jedno słowo, aby nastąpiła akceptacja.

 

Problemem była także błędna walidacja w formularzu. Gdyby po wpisaniu frazy official wyskoczył komunikat o treści sprzecznej z regulaminem, wiedziałabym, co należy zmienić.

 

Czytaj regulamin, zmieniając nazwę strony na Facebooku!

Koniecznie zapoznajcie się z wymaganiami dot. nazwy strony. I nie wzorujcie się na znanych fanpage’ach. Widocznie kiedyś możliwe było tworzenie stron zawierających wyrazy: strona oficjalna, official. Sądzę, że Facebook przyjął zasadę – prawo nie działa wstecz – i nie przymusił właścicieli stron do wprowadzenia modyfikacji w aktualnej nazwie w związku ze zmianą regulaminu.

 

A jeśli wasze zgłoszenie zostanie odrzucone, koniecznie napiszcie wiadomość do zespołu Zuckerberga. Wyjaśnijcie, dlaczego dokonujecie zmiany. Być może po drugiej stronie zasiądzie kompetentna osoba, która poda prawdziwy powód odrzucenia nowej nazwy fanpage’a.