Motywacja do czytania: 8 sposobów na zachęcenie się do przeczytania książki
Wyjawię Ci brutalną prawdę – nasz system edukacji zniechęca do czytania książek dla własnej przyjemności. Dzieci od czwartej klasy szkoły podstawowej, a młodzież w liceach, technikach, szkołach zawodowych i w końcu na uczelniach wyższych zostają zarzucone miriadami pozycji, które muszą przeczytać, by zaliczyć sprawdzian, egzamin, kolokwium. Już same lektury szkolne ostro dają w kość (szczególnie w szkole średniej nauczyciele języka polskiego narzucają takie tempo, że chcąc w miarę dokładnie ogarniać wszystkie przedmioty, trzeba sięgać po streszczenia lub filmy). Dlatego nie dziwię się, że poziom czytelnictwa z roku na rok spada, a w dorosłym życiu stronimy od kryminałów, dramatów, literatury fachowej lub dokumentalnej. Czy można ponownie przekonać się do czytania? Oczywiście! Motywacja do czytania książek pojawi się u Ciebie, gdy skorzystasz z jednego z poniższych sposobów.
Dlaczego warto czytać książki, będąc pisarzem? Mocne argumenty za!
Lista argumentów przekonujących do czytania jest bardzo długa, a zwykle na jej szczycie znajduje się możliwość rozwoju i poszerzenia horyzontów myślowych. Ja chciałabym się skupić na powodach, dla których pisarze powinni sięgać po książki:
- poszukiwanie inspiracji i podpatrywanie pomysłów – czytanie książek innych autorów to jeden ze sposobów na znalezienie dobrych pomysłów na kryminał, opowiadanie, romans. Warto inspirować się zabiegami stosowanymi przez najlepszych pisarzy,
- zidentyfikowanie motywów i wątków nielubianych przez czytelników – rynek książki jest bardzo wymagający, a większość bestsellerów to powieści wpisujące się w aktualne trendy i gusta. Poczytni autorzy śledzą upodobania czytelników, wprowadzając w swoich książkach elementy, bohaterów lub wątki powszechnie lubiane,
- wzbogacenie słownictwa – dobrze napisane książki uczą poprawności językowej, interpunkcji, podrzucają nowe słowa, które warto znać i wykorzystywać w swojej twórczości. Refleksyjne czytanie poprawia warsztat pisarski,
- poszerzenie wiedzy – pracując nad powieścią, nierzadko trzeba sięgnąć po pozycje naukowe, aby wzbogacić swoje dzieło o fakty i informacje poparte badaniami,
- sięgnięcie po rozrywkę doskonałej jakości – zamiast oglądać odmóżdżający film lub spędzić kolejną godzinę w social media przeglądając słodkie kotki, lepiej sięgnąć po książkę gwarantującą rozrywkę na doskonałym poziomie,
- świecenie przykładem – autorzy często są uważani za autorytety w dziedzinie literatury; wypytywani są o ulubionych pisarzy i książki. Jednak pisanie jest na tyle absorbujące, że nierzadko brakuje czasu na śledzenie nowości wydawniczych lub orientowanie się we wszystkich najlepszych pozycjach z gatunku, w którym się tworzy. Aby zachęcić czytelników do przeczytania swojej powieści, twórca musi świecić przykładem.
Jak zmotywować się do czytania książek?
Myślę, że nikt tak naprawdę nie namówi Cię do czytania, jeśli nie znajdziesz do tego automotywacji. Jak zachęcić do czytania książek samego siebie? Oto kilka wskazówek:
Czytaj to, co Ci się podoba
Uważam, że książka powinna być dobrą rozrywką, więc jeśli nie gustujesz w literaturze XIX wiecznej lub utworach polskich romantyków, odpuść je sobie. W ten sposób motywacja do czytania nie zrodzi się w Twojej głowie. Wybieraj powieści, których nie będziesz żałować.
Nie marnuj czasu na książki tylko po to, by je przeczytać
Czytanie książek nie może kojarzyć Ci się z przymusem (tak jak to było w przypadku lektur). Jeśli wybrana przez Ciebie pozycja męczy Cię, drażni lub nudzi, porzuć ją. Nie warto poświęcać wolnego czasu na to, co nie przypadło nam do gustu.
Uwzględnij czytanie w swoim harmonogramie
Skoro czytanie przeważnie traktujemy jak rozrywkę i przyjemność, to czy ujęcie go w naszym planie dnia nie spłaszczy go do jednego z zadań do odhaczenia z listy? Nie. Świadomie wygospodarujemy czas na dobrą książkę, dzięki czemu nie oddamy się innym pożeraczom czasu (fejsbukom, głupawym filmom na YouTube’ie i szitowym programom w TV).
Bierz udział w wyzwaniach czytelniczych organizowanych przez blogerów
Blogerzy książkowi wzajemnie motywują siebie i czytelników do czytania książek, organizując wydarzenia – np. 52 książki w 2018 r. (książka na tydzień, zupełny hardcore!). Czasami takie akcje połączone są z konkursami z nagrodami lub drobnymi upominkami, innym razem wystarczyć musi nam samo osiągnięcie celu i wzajemne dopingowanie się w czytaniu. Warto postawić sobie tego typu wyzwanie, bo rywalizacja zwiększa chęć do działania!
Zabieraj książkę wszędzie
Przez nieoczekiwane sytuacje (np. korki na drodze, kolejki na poczcie) tracimy nasz cenny czas. Gdy musisz gdzieś być, ale nie masz co robić, wyciągnij z torby lub plecaka książkę i zamień tę bezproduktywną chwilę na przeczytanie kilku stron. Polecam zakup czytnika e-booków, który zajmuje mało miejsca, jest lekki i pomieści wiele doskonałych tytułów.
Postaw na audiobook i czytaj przy wykonywaniu domowych obowiązków
Tradycyjne czytanie książki wymaga zaangażowania narządu wzroku, a więc wymaga od nas poświęcenia całego siebie. W przypadku oglądania telewizji oprócz oczu zaangażowane są również uszy, dzięki czemu w trakcie trwania seriali możemy wykonywać dodatkowe zdania. Książki mają tę przewagę nad TV, że mogą wymagać jedynie jednego zmysłu – słuchu. Oczywiście mam tu na myśli skorzystanie z audiobooków. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, abyś odsłuchując powieść kryminalną, sprzątał pokój czy gotował obiad.
Znajdź znajomych, którzy czytają książki
Wśród Twoich znajomych z pewnością znajdują się osoby, które czytają książki. Jeśli je zidentyfikujesz, być może bardziej się zmotywujesz, aby przed kolejnym spotkaniem sięgnąć po nową pozycję, by przed koleżanką lub kolegą pochwalić się wrażeniami z lektury.
Dołącz do klubu książki
Tak, wiem, że brzmi to staroświecko, ale działa! Ta metoda szczególnie sprawdza się, kiedy poszukujesz motywacji, by sięgnąć po książki o biznesie (np. o content marketingu) lub pozycje naukowe. Umawiając się na spotkanie ze znajomymi, którego celem będzie omówienie konkretnej lektury, głupio pojawić się na nim, nie przeczytawszy określonego tytułu. Dodatkowo ten sposób obejmuje jeszcze jeden psychologiczny mechanizm – jeśli zadeklarujemy się publicznie, że wykonamy daną rzecz, łatwiej znaleźć chęć do podjęcia działania, ponieważ chcemy wywiązać się z obietnicy złożonej na forum.
Jak zachęcić do przeczytania książki przyjaciela, partnera, mamę i siostrę? Szybki tip!
Motywując samego siebie do czytania książek, warto również zachęcić swoich najbliższych, by sięgnęli po literaturę piękną, dokument lub biografię. Jak to zrobić? Myślę, że dobrym pomysłem będzie wyrażenie chęci poznania opinii o lekturze bliskiej nam osoby. Najlepiej zrobić to w formie zajawki, czyli przedstawić w interesujący sposób część fabuły, a następnie bez zdradzania szczegółów, poinformować o zaskakującym i być może trudnym dla nas do zrozumienia zakończeniu. To może zaintrygować i wzbudzić zapał do przeczytania książki. Pamiętaj, że wymienianie się spostrzeżeniami, dzielenie się tymi samymi doświadczeniami niesamowicie zbliża oraz buduje więź.
Motywacja do czytania książek – obudź ją w sobie!
Powrót do regularnego czytania książek nie zawsze jest sprawą prostą – gdy mamy dużo zainteresowań, pracujemy przed monitorem 8 godzin dziennie lub sami składamy słowa w zdania, a te w rozdziały, ciężko znaleźć na to motywację. Gdy już wygospodarujesz czas na pochłonięcie powieści, upewnij się, że sprawi Ci przyjemność. I nigdy nie wracaj do przymusu czytania, który wyrabia w nas szkoła.