Jak realizować plany i cele na nowy rok? Szablony postanowień noworocznych PDF do pobrania

Rok 2020 przechodzi do historii, zamykając za sobą 366 zupełnie nieprzewidywanych, dziwnych i nieznanych nam dotąd pandemicznych dni. Mikroskopijny wirus pokrzyżował wiele planów, wprowadzając rzeczywistość, do której wszyscy musieliśmy się zaadoptować. Nawet nie chcę przewidywać, jaki będzie 2021, jednak mam nadzieję, że mimo niepewności postawisz sobie ambitne cele na kolejne 52 tygodnie. Już zaczynasz się martwić, jak je zrealizujesz? Odnajdź w sobie wytrwałość i zapoznaj się z kilkoma przydatnymi wskazówkami. Przygotowałam dla Ciebie także szablony postanowień noworocznych do pobrania. Mam nadzieję, że wzór noworocznego planera uzupełnisz swoimi zamierzeniami i będziesz do nich skrzętnie dążyć w 2021 roku ;).

 

Czy postanowienia noworoczne mają sens? Dlaczego warto mieć cele na nowy rok?

szablony postanowień noworocznychDla wielu z nas koniec roku wyznacza magiczną granicę pomiędzy kolejnymi latami naszego życia. I choć to w urodziny tak naprawdę powinniśmy dokonywać podsumowań i rozliczeń, najczęściej przełom grudnia i stycznia traktujemy jako okazję do zrewidowania planów, wyznaczenia nowych celów, wprowadzenia zmiany. Skąd bierze się taka chęć? Z jednej strony pragniemy się rozwijać, zdobywać kolejne umiejętności, posiadać więcej, a z drugiej napędzają nas działania innych – obawiamy się, że zostaniemy w tyle, przytłoczeni instagramowymi i facebookowymi postami znajomych.

 

Postanowienia noworoczne mają niestety to do siebie, że w większości przypadków stają się pustymi obietnicami. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich sobie wyznaczać. Stawianie celów na nowy rok bądź co bądź mobilizuje nas do działania i dążenia do spełnienia potrzeb oraz najskrytszych marzeń. Dzięki nim mamy możliwość stać się lepszą wersją samego siebie, osiągnąć więcej, nauczyć się nowych rzeczy lub odzyskać to, co niestety utraciliśmy. Plany na nowy rok to także sposobność do zrezygnowania ze złych nawyków i zrozumienia, dlaczego coś, co robimy, nie jest dla nas na dłuższą metę dobre.

 

Dlaczego łamiemy postanowienia noworoczne?

No dobrze, skoro postanowienia noworoczne mają sens, to dlaczego tak łatwo się poddajemy i porzucamy postawione sobie cele? Powodów jest kilka, a ja skupię się na 6 najważniejszych.

 

 • Brak odpowiedniej motywacji – w kołomyi codziennych obowiązków często brakuje nam odpowiedniego motywatora, który zagoniłby nas do realizacji planów. Bo skoro cele wyznaczamy sobie sami, nikt nas z nich nie rozliczy. A sami przed sobą zawsze znajdziemy dobry powód do oczyszczenia sumienia. Poznaj techniki skutecznej automotywacji.
 • Brak wytrwałości, cierpliwości i uporu – wszystko wokół nas pędzi tak szybko, że nastawiamy się przede wszystkim na osiąganie krótkoterminowych, z definicji łatwiejszych planów. Wysiłek, który musimy podjąć, by spełnić postanowienia noworoczne, często wybiega ponad naszą cierpliwość i wytrwałość.
 • Brak realistyczności stawianych celów – dobrze mieć ambicje, ale do wyznaczania celów trzeba podchodzić realistycznie. Często nie zastanawiamy się, czy postanowienia noworoczne są w zasięgu naszych możliwości, umiejętności lub kwalifikacji.
 • Zachłanność dążeń – nawet realistyczne plany noworoczne mogą spalić na panewce, jeśli celów będzie za dużo.plany noworoczne jak realizować
 • Brak czasu (częsta wymówka, najrzadszy bloker) – wiele osób mówi, że brakuje im czasu na realizację postanowień. Oczywiście może być to prawda, ale w większości przypadków to czysta wymówka. Jeśli naprawdę bardzo mocno czegoś pragniesz, uda Ci się tak zaplanować swój plan dnia, miesiąca czy kwartału, aby systematycznie przybliżać się do osiągnięcia celu. Dowiedz się, jak znaleźć czas na pisanie książki.
 • Lenistwo i poddawanie się atrakcyjnym rozpraszaczom – wokół nas jest tyle atrakcyjnych rozrywek często niewymagających podjęcia jakiegokolwiek wysiłku (Netflix, audiobooki), że chętnie zastępujemy nimi postanowienia na nowy rok.

 

Jak zrealizować postanowienia noworoczne? 7 wskazówek

Podzielę się teraz z Tobą kilkoma przemyśleniami dotyczącymi tego, jak spełnić postanowienia noworoczne. Są to ogólne wskazówki, stosowane do wyznaczania celów.

 

Plany na nowy rok – zasada SMART

Jedną z podstawowych metod, którą uczą się studenci zarządzania, jest zasada SMART. Akronim powstał od pierwszych liter poniższych angielskich słów. Zgodnie z nimi prawidłowo określony cel powinien być:

 • Specyfic – skonkretyzowany, jasno określony; czyli dokładnie wiemy, co chcemy osiągnąć, nie zostawiamy pola do różnej interpretacji naszego postanowienia,
 • Measurable – mierzalny; najlepiej byłoby ustalić pewną miarę sprawdzalności realizacji celu, np. zrzucić 5 kg. Często nasze plany noworoczne mają 0-1 wskaźnik: napisać książkę. Albo ją napiszemy, albo nie,
 • Ambitious – ambitny; postanowienia powinny stanowić dla nas wyzwanie, ale jednocześnie…
 • Realistic – realistyczny; muszą być realistyczne, a my przekonani, że je osiągniemy,
 • Time-bound – określony w czasie; termin jest nam potrzebny po to, byśmy wiedzieli, kiedy możemy rozliczyć się z osiągnięcia celu.

 

Postanowienia noworoczne ustalane w duchu zasady S.M.A.R.T. mają wysokie szanse powodzenia. Zastanów się, czy Twoje plany na nowy rok wpisują się w powyższą metodologię. Jeśli tak – super! Teraz potrzebujesz tylko odpowiedniej motywacji, by je zrealizować. Poznaj kilka sposobów na motywację do czytania książek.

 

Opowiedz innym o swoich postanowieniach noworocznych

Nie chcę, abyś przechwalał się ambitnymi planami ani czuł presję z powodu tego, że ktoś będzie Cię z nich rozliczać. Nie o to chodzi. Psychologom udało się zaobserwować, że gdy zakomunikujemy swoje cele innymi, czujemy się bardziej zmotywowani, by je osiągnąć. Nie chcemy być gołosłowni, a więc staramy się podejmować większy wysiłek, by spełnić złożone obietnice.

 

Nie zostawiaj wszystkich planów na ostatnią chwilę

Jako Polacy mamy taką manierę (strasznie jej nie lubię!), że odkładamy wszystko na ostatnią chwilę. Nawet gdy wyznaczony deadline przypada za pół roku, a projekt jest skomplikowany, siadamy do niego przysłowiowy dzień przed. Podobnie sprawa ma się z celami na nowy rok – przypominamy sobie o nich w listopadzie lub w grudniu, kiedy najczęściej możemy już sobie pomarzyć o osiągnięciu jakiegokolwiek postanowienia.

 

Nie zniechęcaj się porażkami w realizacji postanowień na nowy rok

postanowienia noworoczne 2019Bardzo często postanowienia dotyczą zmiany nawyków, np. obiecujemy sobie, że przestaniemy palić papierosy. Oczywiście proces pozbycia się nałogu lub wypracowania nowej rutyny nie jest prosty. Trzeba nastawić się na chwile słabości i załamania. Ludzie często zbyt szybko się zniechęcają, jeśli potkną się na początkowym etapie. Wydaje im się wtedy, że skoro w marcu sięgnęli po pierwszego papierosa, czyli wytrwali tylko 2 miesiące bez fajek, to reszta roku jest skazana na porażkę. Zmiany wymagają czasu i cierpliwości.

 

Realizując cele, zapomnij o słowie „jutro”

Jestem przekonana, że każdy z nas choć 1 raz w życiu użył słowa „jutro” w odniesieniu do realizacji celów. Odkładamy na później rzeczy, które wydają nam się trudne, skomplikowane lub nieprzyjemne. Skoro dzisiaj nie czujesz odpowiedniego nastawienia do zabrania się za swoje postanowienie, to dlaczego jutro miałbyś nabrać do tego chęci? Jeśli bardzo czegoś pragniesz, złap byka za rogi i zacznij działać.

 

Przygotuj plan realizacji celu

Pewnie znasz powiedzenie, że nie od razu Rzym zbudowano. Właśnie – nie od razu osiągniesz swój cel. Podziel go na mniejsze podcele i podpodcele, wyznaczając sobie odpowiednią ilość czasu. Ja uwielbiam wszystko rozpisywać na kartkach. W moim przypadku lista postanowień noworocznych to obowiązkowe narzędzie. Nie mówię, że sprawdzi się u Ciebie. Jednak z pewnością powinieneś podzielić sobie swoje wyzwanie na mniejsze zadania, łatwe do zrealizowania w krótszym czasie.

 

Wizualizuj nagrody za ustanie w postanowieniach noworocznych

Trenerzy motywacyjni i coache twierdzą, że wizualizowanie nagrody motywuje nas do osiągnięcia celu. Wypróbuj tę technikę ze swoimi planami na nowy rok.

 

Postanowienia noworoczne – szablon do pobrania

Jestem zwolennikiem prostych list z zadaniami, zawsze je jednak spisuję, co rekomenduję także Tobie. To, co zapisane, tak łatwo nam nie umknie, jak to niestety bywa z planami i faktami archiwizowanymi tylko w naszej pamięci. Przygotowałam dla Ciebie 2 wzory postanowień noworocznych. Możesz je pobrać, a następnie wydrukować w formacie A4.

 

Szablon postanowień noworocznych – wersja 1

postanowienia noworoczne wzór

Kliknij grafikę, otworzy się PDF – szablony postanowień noworocznych online. Jeśli chciałbyś edytowalny wzór, napisz maila, udostępnię link do Canvy.

 

Wzór postanowień noworocznych – wersja 2

wzór postanowień noworocznych

Kliknij obrazek, otworzy się PDF ze wzorem postanowień noworocznych. Jeśli chciałbyś edytowalny szablon, napisz maila, udostępnię link do grafiki przygotowanej na programie Canva.

 

Planer/Harmonogram do postanowień noworocznych

A tu z kolei do Twojej dyspozycji oddaję planer do realizacji postanowień i planów na nowy rok. Duże i rozległe projekty niestety przerażają, zniechęcając do działania. Kiedy podzielimy je na małe zadania, zastosujemy zasadę baby steps, wszystko wyda się o wiele prostsze.

planer postanowień noworocznych

Kliknij obrazek, aby otworzyć planer postanowień noworocznych. Napisz maila, jeśli chciałbyś otrzymać szablon harmonogramu w edytowalnej formie.

 

Lista postanowień noworocznych – stale stawiaj sobie nowe, ambitne cele

Przełom roku to okazja do przygotowania nowej listy postanowień noworocznych, wprowadzenia zmian i zainicjowania lepszych nawyków. Plany oraz cele można sobie wyznaczać w każdym momencie życia, do czego zachęcam Cię gorąco. Wyznaczenie punktu, do którego chcemy dążyć, motywuje do podejmowania działań. Nie poddawaj się i pamiętaj o nagrodzie czekającej Cię na końcu :).