Jak pisać teksty na bloga, które staną się viralami? 5 wskazówek!

Początkujący blogerzy mają do dyspozycji wiele bezpłatnych platform, na których mogą prowadzić swoje blogi. Często możliwości dostosowania wyglądu strony i jej optymalizacji pod wyszukiwarki są ograniczone, jednak na początek takie zasoby wystarczą, aby dzielić się swoją twórczością (polecam wordpress.org, jeśli poszukujecie dobrej platformy na start). Pojawia się tutaj inny problem: jak pisać teksty na bloga, aby zainteresowały szerokie grono użytkowników? Czym różnią się treści internetowe od artykułów pisanych dla prasy drukowanej? Poznajcie 5 wskazówek, które pomogą przygotowywać skuteczne posty na bloga.

 

1. Zadbaj o ciekawy, unikalny temat

W internecie każdego dnia powstają miliony treści. Przyrost informacji jest tak duży, że aby dotrzeć do wybranej grupy użytkowników, trzeba napisać tekst na bloga w interesujący, ciekawy i zajmujący sposób. Nie kopiuj pomysłów innych blogerów i staraj się wypracować swój własny styl. Możesz np.:

  • dokonać aktualizacji popularnego tematu, odświeżając go,
  • zająć się jedną, wybraną przez siebie kwestią i dokładnie ją opisać,
  • przedstawić nowe spojrzenie, swój autorski punkt widzenia lub skomentować coś, co do tej pory nie zostało skomentowane.

 

I najważniejsze: nigdy, ale to przenigdy nie używaj ctrl+C! Treści na twojej stronie muszą być unikalne. Dlaczego? Po pierwsze, kopiowanie tekstów to kradzież i możesz zostać posądzony o naruszenie praw autorskich. Po drugie, wyszukiwarka Google nie lubi duplikatów i jeśli odkryje, że plagiatujesz czyjąś twórczość, wypadniesz z rankingu. A wtedy nawet najlepszy artykuł nie będzie miał szans na wyświetlenie w wynikach wyszukiwania.

Algorytm Panda

 

2. Wystrzegaj się błędów językowych

Nie lubię niechlujstwa językowego. Rażą mnie szczególnie błędy interpunkcyjne. Kiedy czytam tekst, automatycznie sprawdzam, czy został poprawnie napisany. I sama wymagam tego od siebie.

 

W dzisiejszych czasach pisanie jest o wiele łatwiejsze – edytory tekstów sprawdzają błędy ortograficzne i poprawiają literówki. Dlatego publikowanie tekstów z bykami jest oznaką lenistwa, braku profesjonalnego podejścia, czasami gapiostwa. Jeśli chcesz, aby Twoje artykuły stały się popularne w sieci, likwiduj wszystkie babole i niedociągnięcia. W tym celu:

  • czytaj swój tekst przed zamieszczeniem na stronie,
  • wyłapuj błędy i literówki, a jeśli masz z nimi problem – poszukaj osoby / korektora, który pomoże Ci się z nimi rozprawić,
  • korzystaj ze słowników – gdy nie jesteś pewien poprawnej pisowni, nie działaj po omacku, tylko zerknij do internetowego słownika języka polskiego; dzięki temu podszkolisz swoje umiejętności i wiedzę językową,
  • przypomnij sobie zasady interpunkcyjne ze szkoły – w wielu przypadkach istnieją jasne reguły, gdzie należy wstawić przecinek,
  • nie mieszaj związków frazeologicznych (chyba, że robisz to świadomie!)

 

Językowa jakość Twojego tekstu blogowego będzie wpływała na jego poczytność. Skomplikowane i niejasne konstrukcje zdaniowe, pomieszane związki frazeologiczne, nadużywanie lub brak interpunkcji mogą skonsternować czytelnika, co wywoła akcję w postaci porzucenia strony internetowej.



3. Pisz teksty na bloga, używając słów kluczowych

Mam nadzieję, że wiesz, jak działa wyszukiwarka. Wpisujesz zapytanie w pasku, a w odpowiedzi uzyskujesz listę stron, na których znajdują się poszukiwane przez Ciebie informacje. Słowa kluczowe to wyrażenia, którymi posługujesz się, by znaleźć odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. Np. gdy poszukujesz butów, w oknie wyszukiwarki zamieścisz frazę: buty damskie sklep internetowy, a Google wskaże serwisy posiadające taki asortyment.

 

narzędzia słowa kluczoweSłowa kluczowe pomagają wyszukiwarce kategoryzować teksty i strony internetowe. Dlatego jeśli nie zastosujesz ich w swoim tekście, nie pojawisz się na określone zapytania użytkowników – nigdy nie dowiedzą się, że to właśnie ty posiadasz odpowiedzi na ich pytania.

 

Pisząc skuteczne teksty na bloga, należy korzystać z narzędzi służących do wyszukiwania fraz. Pomagają one poznać wyrażenia, które są wpisywane do wyszukiwarki. Pamiętaj, że inni użytkownicy nie muszą posługiwać się takimi samymi słowami kluczowymi jak ty. Powinieneś zapoznać się z popularnością poszczególnych zapytań i wybrać takie, które:

  • będą odpowiadały tematyce Twojego artykułu,
  • charakteryzują się dużą wyszukiwalnością,
  • są niszowe.

 

Nie daj się ponieść frazom i przede wszystkim pisz teksty na bloga bogate w synonimy, wyrazy bliskoznaczne, związki frazeologiczne, ciekawe wyrażenia. Pomiędzy wartościowymi treściami staraj się wplatać naturalnie słowa kluczowe, za pomocą których zwiększysz zasięg strony internetowej.

 

4. Zoptymalizuj swój tekst

Nie zapomnij także, że treści w internecie powinny przybrać odpowiednią formę. Jest to szczególnie istotne, kiedy artykuł jest długi. Internauta z zasady nie lubi poświęcać zbyt dużo czasu na teksty skrolowane w nieskończoność. By przyciągnąć jego uwagę:

  • stosuj justowanie, pogrubienia i kursywę,
  • dziel tekst na akapity wyróżnione śródtytułami,
  • korzystaj z wypunktowań i listingów,optymalizacja tekstu
  • wzbogacaj treść o tabele, obrazki, infografikę,
  • odchudź stronę z elementów rozpraszających uwagę podczas czytania (wyskakujące boksy, slidery, nachalne reklamy w sidebarach).

 

Artykuły przyjazne pod względem wizualnym ułatwiają czytanie i pomagają skupić się na przekazie. Zastanów się, jak reagujesz na teksty będące jednolitą zbitką słów. Mnie odstraszają i w 90% przypadków od razu je porzucam.

 

5. Daj się znaleźć

Strona internetowa to nie gazeta, a wyszukiwarka to nie kiosk z ograniczoną liczbą pozycji, które wyłożone są jedna obok drugiej na ladzie. O uwagę użytkownika rywalizujesz z innymi blogerami, portalami branżowymi, firmami, ekspertami. Musisz więc zadbać o widoczność swojego serwisu, czyli umożliwić internaucie znalezienie go w sieci. Jak to zrobić?

  • stosować wspomniane wyżej słowa kluczowe,
  • sprawdzić, czy strona nie jest zablokowana przed indeksacją (wtedy w ogóle nie pojawi się w wynikach wyszukiwania),
  • dystrybuować treści na portalach społecznościowych – Facebook, Instagram itp.
  • wchodzić w dyskusje tematyczne z innymi blogerami i podsyłać im swoje posty.

 

W przyszłości możesz pomyśleć o płatnych formach promocji (pozycjonowanie, reklamy AdWords), kupić własną domenę, usługę hostingową, poprawić stronę www.

 

Jak napisać dobry tekst na stronę – podsumowanie

Zastosowanie powyższych wskazówek pomoże Ci przygotować dobry tekst. Jednak to, czy będzie cieszył się porywającą popularnością i stanie się viralem, zależy tylko od użytkowników. Jeśli temat spodoba się internautom, będą Cię polecać. Obserwuj inne blogi i czerp z nich inspiracje. Zadziwiaj, zaskakuj, zaciekawiaj, ale nigdy nie kopiuj czyjejś twórczości!