Wprowadzenie: kim jestem i dlaczego warto słuchać ten podcast? Transkrypcja
Transkrypcja pierwszego odcinka podcastu Didaskalia Joanny Bagrij. Poniżej znajdziesz źródła do przesłuchania.
Gdyby odtwarzacz się nie załadował, skorzystaj z linku: https://anchor.fm/jbagrij-pisarka/episodes/01–Kim-jestem-i-o-czym-bdzie-mj-podcast-e1gne8a
Wprowadzenie do podcastu
Witam Cię bardzo serdecznie w pierwszym odcinku Didaskalia Joanny Bagrij. W tym odcinku opowiem Ci, o czym będzie ten podcast, kim jestem oraz dlaczego w ogóle wymądrzam się na taki temat, jak pisanie książek, jakie mam tutaj doświadczenie w tym właśnie zakresie.
Kilka słów o mnie
Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zajrzeć na mojego bloga Born to create albo nie czytałeś moich książek, czyli Oddechu Śmierci z 2016 roku lub Pogranicznika z ubiegłego roku, to pozwól, że krótko Ci się przedstawię. Jestem autorką kryminałów, powieściopisarką, a zawodowo zajmuję się content marketingiem, copwritingiem, jestem związana z branżą SEO i z branżą e-commerce. Prywatnie z kolei jestem zwolenniczką aktywnego spędzania czasu, wyjazdów w góry oraz jazdy na rowerze i to tej też całorocznej.
Dlaczego powstał mój podcast o pisaniu książek?
Zdecydowałam się prowadzić ten podcast, dlatego że chciałabym się podzielić swoją wiedzą na temat tego, jak zaistnieć na rynku książki, z jakimi trudnościami zmagają się początkujący pisarze i jak też dotrzeć właśnie do wydawcy. Ja już na tym rynku jestem od kilku lat, współpracowałam z różnymi wydawcami, mam już różne doświadczenia w tym zakresie, też różne błędy popełniłam, dlatego chciałabym się z Tobą podzielić różnymi swoimi przemyśleniami, radami, poradami w tym właśnie temacie, w tym właśnie zakresie.
Tematyka mojego podcastu
I na łamach tego podcastu opowiem o 5 poniższych blokach tematycznych.
- Pierwszy blok tematyczny to będą kwestie związane z rozwojem warsztatu pisarskiego – czyli jak pisać lepiej, jak tutaj doskonalić swój styl pisania, jak tworzyć lepszą fabułę czy zagadkę kryminalną, czy też na przykład bohaterów, czy postawić na narrację pierwszoosobową, trzecioosobową (sprawdź rodzaje narracji w kryminałach). Zajmiemy się właśnie takimi kwestiami technicznymi pod kątem językowym, właśnie takimi tematami typowo związanymi z pisaniem, z redakcją tekstu, korektą. Opowiem Ci też, jak wyciągać maksymalnie jak najwięcej właśnie z tego feedbacku od redaktorów, edytorów i korektorów.
- Drugi blok tematyczny to będą kwestie związane z takim techniczno-organizacyjnym procesem wydania książki. Mam tutaj na myśli samo przygotowanie propozycji wydawniczej, wysłanie propozycji do wydawcy, poszukiwanie wydawcy, kwestie umowy, kwestie potem promocji, czy masz wpływ na to, jaka będzie okładka, czy też nie i te wszystkie właśnie takie kwestie związane z samym już zaistnieniem na rynku książki.
- Zajmiemy się również takim blokiem tematycznym jak motywacja do pisania, czyli w jaki sposób się motywować, w jaki sposób ustalać sobie cele związane z pisaniem. Bardzo często spotykam się z taką opinią, że ciężko jest ukończyć pisanie własnej książki nie dlatego, że brakuje pomysłów, tylko brakuje właśnie motywacji (sprawdź sposoby na automotywację). Dlatego chciałabym Ci podrzucić kilka takich sposobów na podtrzymywanie tej motywacji, wyznaczenie sobie celów. To będzie się wiązało z pewnymi takimi procesami typu tworzenie harmonogramów, tworzenie deadline’ów, planów. Wiem, że to nie brzmi sexi w kontekście pisania, w kontekście procesu twórczego, natomiast mi to bardzo ułatwia pracę, mam nadzieję, że to Tobie też pomoże w odnajdywaniu motywacji do pisania.
- Czwarty blok tematyczny to będą tematy związane z poszukiwaniem inspiracji, czyli gdzie ich poszukiwać, co robić, jak ich brakuje, jak poradzić sobie z syndromem pustej strony, z wypaleniem pisarskim oraz w jaki sposób też gdzieś walczyć z tym brakiem weny i w jaki sposób też prowadzić jakieś takie właśnie zeszyty z pomysłami, czy tworzyć mapy myśli, które pomagają w tworzeniu powieści.
- I ostatni piąty blok tematyczny to będą różne kwestie związane z problemami emocjonalnymi. Mam tutaj na myśli to, jak sobie radzić z krytyką literacką, z hejtem i też na przykład z brakiem wsparcia z otoczenia tego najbliższego. Czasami też zdarza tak, że po prostu jak ktoś mówi, że chce zostać pisarzem, to nie jest traktowany na poważnie. Też trzeba sobie umieć z tym radzić i tak naprawdę nie porzucać swoich marzeń związanych z pisaniem ze względu na opinie innych ludzi. Bo jeżeli to jest dla nas ważne, to do nas istotne, to po prostu musimy się z tym uporać i starać nasze marzenia realizować.
Zaproszenie do kontaktu
Zachęcam cię gorąco do słuchania kolejnych odcinków tego podcastu oraz do kontaktu. Jeżeli tylko coś wzbudza Twoje wątpliwości, chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat danego zagadnienia albo chciałbyś, żebym poruszyła jakiś konkretny temat na łamach tego podcastu, to zerknij do opisu tego podcastu – tam znajdziesz maila. Napisz do mnie wiadomość, na pewno odpowiem, na pewno się z Tobą skontaktuję. Możesz też zaczepić mnie na Facebooku poprzez fanpage albo napisać na Instagramie.
I pamiętaj oczywiście że to, co opowiadam na łamach tego podcastu, to są moje przemyślenia, moje pewne rady wynikające z doświadczenia właśnie współpracy z różnymi wydawcami. Oczywiście możesz się z tym nie zgadzać. Jeżeli coś wzbudza Twoje wątpliwości, to też proszę, napisz wiadomość. Możemy to jak najbardziej przedyskutować.