Dygresje pisarza

Każdy z nas ma potrzebę uzewnętrzniania się – dzielenia się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami. Takie refleksje nie zawsze dotyczą konkretnych tematów lub obszarów, którymi na co dzień się zajmujemy. Mają formę luźnych, często wyrwanych z kontekstu dywagacji i wniosków, jednak jeśli nie znajdziemy dla nich upustu, mogą nas pożreć od środka ;). Jako ludzie nie jesteśmy płascy i jednowymiarowi – mamy różne zainteresowania, punkty widzenia, opinie. Taką różnorodność często trudno zamknąć w określone ramy, dlatego na Born to create wszystkie dodatkowe ponadpisarskie rozważania zamknęłam w kategorii dygresji pisarza.

 

Lifestyle

blog rowerowyPisanie to tylko jedna z moich pasji. Lubię także aktywnie spędzać czas, a w szczególności jeździć na rowerze – niekiedy męczyć się w terenie i ze zgrozą zjeżdżać z poronionej kamieniami górki, a czasem wsłuchiwać się w odgłos 26-calowej opony mknącej po idealnie gładkim asfalcie. Siedzenie na siodełku w pochylonej pozycji i testowanie siły własnych nóg, rąk i umysłu daje mi poczucie wolności, pomagając oczyścić myśli. To swoisty sposób medytacji, pozwalający znaleźć chwilę wytchnienia w przytłaczającym szarą codziennością życiu.

 

Na Born to create zamierzam dzielić się swoimi rowerowymi przygodami – opisywać ciekawe trasy, wrzucać relacje i zdjęcia. Zobaczymy, czy uda mi się nadawać konkretny kształt ulotnym wspomnieniom, jak robią to najlepsi podróżnicy rowerowi na swoich blogach turystycznych.

 

Poza tym lifestyle to kategoria, w której pojawią się ogólne wpisy dotyczące lifestylowych problemów pisarza, pomysłów, które warto wykorzystać nie tylko podczas tworzenia własnej rzeczywistości. Uwagę poświęcimy drugiej stronie medalu, czyli czytelnikom. Odnajduję się również w tej roli, więc i dla wytrwałych pożeraczy książek znajdzie się na tej podstronie coś ciekawego :).

 

Recenzje pisarza

recenzje pisarzaNajwiększą nagrodę dla pracy pisarza, trudu włożonego w napisanie, wydanie nowej powieści stanowi pozytywna recenzja. Wiadomo, jako ludzie i jako Polacy jesteśmy bardzo krytyczni, uwielbiamy wytykać innym błędy, więc często mocno podkreślamy to, co negatywne, nie uwypuklając dobrych stron ocenianej rzeczy. Musimy jednak pamiętać, że krytyka, o ile jest konstruktywna i nie nosi znamion zwykłego hejtu, staje się źródłem cennych wskazówek do poprawy warsztatu pisarskiego. Pokazuje także punkt widzenia czytelnika, jego przemyślenia i wrażenia, ukazując rozbieżności w tym, co pisarz chciał przekazać, a jak zostało to odebrane przez czytelnika.

 

Na Born to create bawię się także w amatorskiego recenzenta. Oceniam książki podesłane przez wydawnictwa lub autorów chcących poznać opinię innego twórcy. W recenzjach pisarza mogą również pojawić się opisy kryminałów i thrillerów, które wzbudziły we mnie tak silne emocje, że po prostu nie mogłam pozostawić ich bez dłuższego komentarza :).

 

Psychologia w praktyce

Chociaż nigdy nie chciałabym skończyć studiów psychologicznych, ponieważ uważam, że niektóre koncepcje psychologiczne są stworzone tylko po to, aby o nich teoretycznie dyskutować, to jednak sam sposób zachowania innych osób, motywy ich działania, reakcje, emocje, uczucia ciekawią mnie i skłaniają do refleksji. Żyjemy w świecie zdominowanym przez efekty psychologiczne oraz mechanizmy społeczne. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nasze decyzje nie zawsze są wyborem, który podjęliśmy całkowicie samodzielnie.

 

Lubię obserwować innych i zastanawiać się, dlaczego postąpili tak, a nie inaczej. Interesuje mnie przyczyna takiego zachowania i to, czy ulegli mechanizmom psychologicznym. Nie jestem ekspertem; na studiach miałam tylko kilka przedmiotów związanych z psychologią, a w domu często uczestniczyłam w rozmowach związanych z poznawaniem zakamarków ludzkiego umysłu (mama i siostra są psycholożkami ;)). W psychologii w praktyce podzielę się swoimi spostrzeżeniami, opartymi o obserwacje i teorie oraz badania psychologiczne.

 

psychologia w praktyceEfekty psychologiczne, zabiegi stylistyczne i znajomość percepcji odbiorcy przydają się także podczas pisania perswazyjnych treści działających na czytelnika tak, jak tego oczekujemy. Takie pisarskie sztuczki przydają się przede wszystkim copywriterom, redaktorom i marketingowcom zajmującym się tworzeniem treści reklamowych oraz ofertowych. Działając w branży content marketingowej, dobrze znać mechanizmy psychologiczne pomagające redagować skuteczne teksty. Tak, mam na myśli stosowanie pewnej manipulacji, dopasowywanie rzeczywistości do naszych potrzeb. Nie jest to nieetyczne działanie – jeśli reklamujesz dobry produkt, chcesz po prostu przekonać odbiorcę o jego wyjątkowej wartości. W Twojej gestii pozostaje ocena, czy konkretny brand na pewno na to zasługuje.

 

Daj znać, jeśli w dygresjach pisarza brakuje Ci jakiegoś tematu, coś zasługuje na dłuższe omówienie lub po prostu nie zgadzasz się z moim punktem widzenia :). Zawsze chętnie porozmawiam o lifestyle’owych  zagadnieniach.