Dygresje pisarza

Każdy z nas czasami odbiega od tematu i pozwala sobie na luźne dygresje. Lubimy po prostu dzielić się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Tak robię i ja we wpisach zgrupowanych w kategorii Dygresje pisarza. Każdy artykuł jest tematyczny i dotyczy konkretnej rzeczy, ale nieco odbiera od tematyki bloga pisarskiego czy poradnika content marketingowego. Myślę jednak, że znajdziesz tutaj coś dla siebie, jeśli interesują Cię recenzje książek, tematy związane z motywacją i emocjami oraz wpisy poświęcone czytaniu książek.

 

Książkowy lifestyle

Twórczość Joanna BagrijKsiążkowy lifestyle to kategoria, w której znajdziesz artykuły poświęcone czytaniu książek, wydarzeniom z rynku książki czy kwestie związane z recenzowaniem powieści. Generalnie zbiorę tu tematy związane z czytelnictwem i czytelnikami, bo w końcu sama nim jestem i czasem czuję potrzebę wypowiedzenia się w tej roli. Dorzucę więc swoje trzy grosze i wartościowe przemyślenia, dzięki którym będziesz mógł stać się lepszym recenzentem albo zmotywować się do czytania książek, a to też niełatwa sprawa.

 

Na swoim blogu zamierzam także prezentować sylwetki polskich pisarzy, po których książki warto sięgnąć. Na naszym rodzimym rynku jest wielu doskonałych autorów, jednak z niewiadomych powodów często ich nazwisko zostaje ukryte za grupką kilku popularnych twórców. Wina leży najczęściej po stronie słabego marketingu, ale i też niestety przekonania polskich czytelników, że nasi pisarze są gorsi od tych zagranicznych. Dlatego zamierzam rozwijać swój ranking polskich pisarzy kryminałów i wskazywać kolejne nazwiska, z których twórczością warto się zapoznać. Liczę też na Twój głos – jeśli masz ulubionego autora, a ja nie umieściłam go na liście, napisz do mnie lub zostaw komentarz pod artykułem.

 

Recenzje pisarza

recenzje pisarzaNajwiększą nagrodę dla pracy pisarza, trudu włożonego w napisanie, wydanie nowej powieści stanowi pozytywna recenzja. Wiadomo, jako ludzie i jako Polacy jesteśmy bardzo krytyczni, uwielbiamy wytykać innym błędy, więc często mocno podkreślamy to, co negatywne, nie uwypuklając dobrych stron ocenianej rzeczy. Musimy jednak pamiętać, że krytyka, o ile jest konstruktywna i nie nosi znamion zwykłego hejtu, staje się źródłem cennych wskazówek do poprawy warsztatu pisarskiego. Pokazuje także punkt widzenia czytelnika, jego przemyślenia i wrażenia, ukazując rozbieżności w tym, co pisarz chciał przekazać, a jak zostało to odebrane przez czytelnika.

 

Na Born to create bawię się także w amatorskiego recenzenta. Oceniam książki podesłane przez wydawnictwa lub autorów chcących poznać opinię innego twórcy. W recenzjach pisarza mogą również pojawić się opisy kryminałów i thrillerów, które wzbudziły we mnie tak silne emocje, że po prostu nie mogłam pozostawić ich bez dłuższego komentarza :). Nie zawsze jednak mam czas, aby zrecenzować wszystkie przeczytane książki, ale każdą oceniam na portalu Lubimyczytac. Moje opinie są czysto subiektywne, niezależne i nieopłacone przez wydawców. Zawsze jednak staram się podejść do recenzji sprawiedliwie, zwracając uwagę na to, co mi się podobało, a co nie.

 

Motywacja i emocje

psychologia w praktyceLubię obserwować innych i zastanawiać się, dlaczego postąpili tak, a nie inaczej. Interesuje mnie przyczyna takiego zachowania i to, czy ulegli mechanizmom psychologicznym. Nie jestem ekspertem; na studiach miałam tylko kilka przedmiotów związanych z psychologią, a w domu często uczestniczyłam w rozmowach związanych z poznawaniem zakamarków ludzkiego umysłu (mama i siostra są psycholożkami ;)). W kategorii Motywacja i emocje dzielę się swoimi spostrzeżeniami, opartymi o obserwacje i teorie oraz badania psychologiczne. W prezentowanej tematyce będą również dominowały wpisy poświęcone tematyce motywacji. To ważna kwestia, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie zabrać się za działanie.

 

Znajomość efektów psychologicznych, błędów poznawczych i percepcji odbiorców przydają się także podczas pisania perswazyjnych treści działających na czytelnika tak, jak tego oczekujemy. Takie pisarskie sztuczki często stosują copywriterzy, redaktorzy i marketingowcy w swoich tekstach reklamowych. Działając w branży content marketingowej, warto znać mechanizmy psychologiczne. Tak, mam na myśli stosowanie pewnej manipulacji, dopasowania rzeczywistości do naszych potrzeb. Nie jest to nieetyczne działanie – jeśli reklamujesz dobry produkt, chcesz po prostu przekonać odbiorcę o jego wartości. W Twojej gestii pozostaje ocena, czy konkretny brand na pewno na to zasługuje.

 

Dygresje pisarza to przestrzeń obejmująca Twój wkład

Daj znać poprzez formularz kontaktowy na stronie kontakt, jeśli w Dygresjach pisarza brakuje Ci jakiegoś tematu, coś zasługuje na dłuższe omówienie lub po prostu nie zgadzasz się z moim punktem widzenia :). Zawsze chętnie porozmawiam o lifestyle’owych  zagadnieniach dotyczących książek.