Polscy pisarze i pisarki kryminałów – subiektywny ranking 2024 najlepszych autorów powieści kryminalnych

Aktualizacja: 19 kwietnia 2024

Często czytelnicy proszą mnie o polecenie powieści kryminalnych zbliżonych do mojej twórczości. Bardzo mnie to cieszy, bo mam okazję zarekomendować świetnych, polskich twórców. A jest ich naprawdę sporo! Współcześni polscy pisarze kryminałów eksperymentują z gatunkiem i tworzą książki tak dobre jak ich zagraniczni konkurenci. Nie trzeba więc sięgać po literaturę skandynawską czy zachodnią, aby poczuć dreszczyk emocji. Nie mamy się czego wstydzić – polscy pisarze kryminały dopracowują w każdym detalu, przedstawiając naszą specyficzną, rodzimą rzeczywistość i zwodząc czytelnika do samego końca! Kogo więc czytam i jacy są według mnie najlepsi polscy autorzy kryminałów? Poznaj mój osobisty ranking 2024!

 

Polscy autorzy kryminałów i pisarki powieści kryminalnych – 25 nazwisk, które koniecznie powinieneś znać!

Poniższy ranking autorów kryminałów polskich nie został stworzony według żadnego kryterium. Kolejność nazwisk jest losowa. Na mojej liście po prostu pojawiły się autorki kryminałów i pisarze, których twórczość miałam okazję poznać. Oprócz krótkiego opisu dodałam również:

  • Średnią ocenę twórczości autora z portalu Lubimyczytać,
  • Liczbę osób (czytelników), które przeczytały książki autora wg portalu Lubimyczytać,
  • Liczbę wydanych książek wg portalu Lubimyczytać.

Ranking aktualizowałam na początku kwietnia 2024 r., więc po najnowsze dane sięgnij bezpośrednio do lubimyczytac.pl.

Zastanawiasz się, jak opisywać emocje w książce? Sprawdź!



Joanna Bagrij

Nieskromnie zacznę od siebie :). Jeśli jeszcze nie miałeś okazji poznać mojej twórczości, to do tej pory wydałam 3 książki kryminalne: Oddech Śmierci, Pogranicznik, Nadbrzeżnik, a Ramienice są w procesie przedwydawniczym. Jako polska autorka kryminałów stawiam na plastyczne opisy, wprowadzenie kilku rodzajów narracji, by historię opowiadali różni bohaterowie oraz zastosowanie niestandardowych form przekazu. Moje powieści są dość obszerne, czasem akcja rozwija się powoli, a zakończenia najczęściej zaskakują czytelników. Sprawdź sam opinie na lubimyczytac.pl.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,1/10
  • Liczba czytelników: 328
  • Liczba wydanych książek: 3

 

Sławomir Gortych

To autor polskich kryminałów, który postawił na opisywanie historii karkonoskich schronisk. Fabuła prowadzona jest dwuwymiarowo – mamy czasy współczesne oraz okres II wojny światowej lub lata powojenne. Pisarz ma dobre pióro, płynnie snuje swoją opowieść i tworzy naprawdę udane książki kryminalne. Ja przeczytałam obie powieści p. Sławka z przyjemnością i szczególnym zainteresowaniem, bo znam prezentowane tereny i często chodzę po górach. A dodatkowo jako mieszkanka Dolnego Śląska mam zaszczepioną żyłkę do poszukiwania tajemnic i skarbów ukrytych na tych ziemiach przez Niemców, więc tym bardziej lektura mnie wciągnęła.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,6/10
  • Liczba czytelników: 3936
  • Liczba wydanych książek: 3

Sprawdź, ile czasu pisze się książkę.

polski kryminał autorzy

 

Wojciech Chmielarz

Polski pisarz kryminałów, który ma już na swoim koncie ponad 30 książek, podwójny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, a nominowany do niej 6-krotnie. Zaczęłam przygodę z twórczością p. Chmielarza od Wampira, który nie do końca przypadł mi do gustu. Później trafiłam na serię z Komisarzem Mordką, bardziej zbliżoną do moich klimatów. Na razie przeczytałam 2 książki z sagi, a ta druga – Farma lalek – przypadła mi szczególnie do gustu ze względu na umiejscowienie akcji w fikcyjnej miejscowości wzorowanej na Kowarach, w której od kilku lat spędzam zimowe ferie.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,9/10
  • Liczba czytelników: 30 609
  • Liczba wydanych książek: 36

Sprawdź porady dla początkujących pisarzy.

 

Katarzyna Wolwowicz

Autorka polskich kryminałów pochodząca z okolic Szklarskiej Poręby, która jedną ze swoich serii kryminalnych z komisarz Olgą Balicką osadziła w okolicach Jeleniej Góry. Ja tę sagę bardzo lubię ze względu na bliskie mi tereny oraz samą postać komisarz Balickiej i jej życiowe perypetie. Pisarka dość mocno rozbudowała warstwę obyczajową, w książkach znajdziemy sporo ciekawych bohaterów, co bardzo mi odpowiada. Natomiast rozwiązanie zagadki kryminalnej nie zawsze zaskakuje, ale opowieść jest dobrze poprowadzona.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,1/10
  • Liczba czytelników: 2 133
  • Liczba wydanych książek: 11

polskie kryminały autorzy

 

Jędrzej Pasierski

Kolejny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za książkę Roztopy, którą miałam okazję czytać. Ciekawi bohaterowie, sprytne zwroty akcji, dobrze wykreowany klimat gór, a konkretnie Beskidu Niskiego sprawiają, że to przyjemny kryminał polski. Autor ma już na swoim koncie 7 wydanych powieści, a większość z nich zalicza się do sagi z Niną Warwiłow. To bardzo ciekawa bohaterka, trochę wyidealizowana. Co do zagadki kryminalnej – morderca zawsze znajduje się gdzieś blisko i czasem wydaje się nieco przypadkowy. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia różnych bohaterów, niekoniecznie głównych, jednak zawsze naświetla istotne spojrzenie na opisywaną historię.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,7/10
  • Liczba czytelników: 3 522
  • Liczba wydanych książek: 10

Sprawdź, jak stworzyć bohatera książki.

 

M.M. Perr

Pisarz enigma – to prawdopodobnie polska pisarka kryminałów ukrywająca się pod pseudonimem. Pochłonęłam całą sagę jej pióra – serię z podkomisarzem Robertem Lwem. Zagadka kryminalna może nie jest aż tak bardzo wyszukana, ale ciekawie skonstruowane postaci zachęcają do czytania. Nie ma tutaj większych tajemnic z przeszłości, ale jest inteligentny morderca, umiejętnie wymykający się z rąk organów ścigania.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,7/10
  • Liczba czytelników: 1 308
  • Liczba wydanych książek: 6

 

Małgorzata Oliwia Sobczak

Seria polskich kryminałów – Czerwień, Czerń i Biel – to hit, który pochłonęłam błyskawicznie. P. Sobczak pisze w stylu, który mi odpowiada. Ta pisarka polska kryminały konstruuje sprawnie i lekko, tworząc powieści z tzw. podwójnym dnem. Reminiscencje i opowieści z przeszłości skłaniają czytelnika do poszukiwania rozwiązania zagadki kryminalnej w skrywanych przez lata tajemnicach bohaterów. Autorka nie ogranicza się do kryminałów – spod jej pióra wychodzą także baśnie, legendy, romanse i książki obyczajowe.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,4/10
  • Liczba czytelników: 5 283
  • Liczba wydanych książek: 13

Sprawdź, na czym polega metoda płatka śniegu.

najlepsi polscy autorzy kryminałów

Marek Stelar

Współcześni polscy autorzy kryminałów bardzo często tworzą bohaterów z trudną i ciężką przeszłością, którzy zmagają się ze swoimi demonami. Nie inaczej zrobił p. Marek Stelar, tworząc postać Darka Sudera, mocno poturbowanego przez życie policjanta, który mimo wszystko wciąż ma siłę na walkę o sprawiedliwość. Pisarz ma bardzo dobre pióro i potrafi zaciekawić czytelnika uporem bohatera i ciekawością snutej historii. A do tego akcja sagi o Suderze w głównej mierze toczyła się w Szczecinie, pokazując charakterystykę i dużej metropolii, ale i też przygranicznego miasta.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,1/10
  • Liczba czytelników: 6 681
  • Liczba wydanych książek: 28

 

Katarzyna Bonda

Jedna z najbardziej znanych polskich autorek powieści kryminalnych. Dziennikarka, która wraz z jednym z pierwszych polskich profilerów, Bogdanem Lachem, zgłębiała umysły seryjnych morderców. Czytałam jeden kryminał pióra p. Bondy – Sprawę Niny Frank. Nie porwał mnie, ponieważ wiele opisów i przeżyć głównego bohatera – Huberta Meyera, pokrywało się z tym, co można było znaleźć w pozycji Zbrodnia Niedoskonała, czyli w książce-wywiadzie przeprowadzonym z p. Lachem. Mimo moich osobistych odczuć niewątpliwie p. Bonda to najbardziej rozpoznawalna pisarka kryminałów polska.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,7/10
  • Liczba czytelników: 30 004
  • Liczba wydanych książek: 30

Sprawdź, jak napisać książkę krok po kroku.

 

Remigiusz Mróz

W moim rankingu nie mogłabym oczywiście pominąć pana Mroza, który dla wielu czytelników to najlepszy polski pisarz kryminałów. Książek napisał już na potęgę, wiele z nich zostało zekranizowanych czy to przez TVN, czy Netflix, a końca kariery tego autora z pewnością nie widać. Nawet jeśli nie jesteś przekonany do jego twórczości, warto sięgnąć po jedną z książek, aby wyrobić sobie swoje własne zdanie. Ja czytałam debiutancki kryminał p. Mroza – Wieżę milczenia, który pod pewnymi względami przypomina mi Oddech Śmierci. Sięgnęłam także po Projekt Riese; powieść fantasy z wątkami sensacyjnymi. I choć nie czytam zwykle tego typu książek, to ta akurat mi się podobała.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,1/10
  • Liczba czytelników: 67 182
  • Liczba wydanych książek: 67

polscy pisarze kryminałów 2024

 

Marek Krajewski

Wrocławski pisarz polski kryminały osadzający w latach 30 XX w. Zaczęłam czytać Śmierć w Breslau i niestety nie dokończyłam tej książki. Powodem były zbyt rozbudowane opisy oraz sam klimat akcji. Zdecydowanie wolę powieści osadzone w czasach współczesnych. Twórczość p. Krajewskiego z pewnością przypadnie do gustu osobom lubującym się w fabule o historycznym tle.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,8/10
  • Liczba czytelników: 17 961
  • Liczba wydanych książek: 32

AI a pisanie książek – sprawdź, jak wygląda kwestia praw autorskich.

 

Mieczysław Gorzka

Moim zdaniem oparcie fabuły i zagadki kryminalnej na historii z przeszłości tworzy doskonały kryminał. Polski autor, który również korzysta z tego zabiegu, to Mieczysław Gorzka. Czytałam Krwawnicę i bardzo podpasował mi jej klimat. Było napięcie, były nieczyste zagrania bohaterów oraz wspomnienie pandemicznej rzeczywistości. Sam autor zaczął się rozkręcać i ma na swoim koncie coraz więcej, dobrze ocenianych powieści kryminalnych. A ponadto mieszka we Wrocławiu, który można określić stolicą dolnośląskich, mrocznych tajemnic ;).

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,6/10
  • Liczba czytelników: 7 880
  • Liczba wydanych książek: 13

 

Katarzyna Puzyńska

Polskie pisarki kryminałów, takie jak Katarzyna Puzyńska, lubią osadzać akcję swoich powieści w małomiasteczkowej rzeczywistości. Tak właśnie jest w cyklu Lipowo, z którego zasłynęła p. Katarzyna. Ja czytałam pierwszą część tej sagi – Motylka. Książka bardzo przypominała serię o Fjällbace, szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg, co nie dziwi, bo p. Puzyńska jest fanką Skandynawii.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,0/10
  • Liczba czytelników: 19 335
  • Liczba wydanych książek: 25

Sprawdź, czy warto pisać serie książek.

kryminały polscy autorzy

 

Izabela Janiszewska

Twórczość p. Izabeli, kolejnej wyśmienitej autorki polskich kryminałów, poznałam w tym roku. Trochę przypadkowo trafiłam na powieść Ludzie z mgły i bardzo się z tego cieszę. To bardzo dobra książka, z charakternymi bohaterami, mistycznymi wątkami, które okazują się dość przyziemne. Rozwiązanie zagadki tkwi w przeszłości. Pisarka ciekawie łączy z pozoru niepowiązane historie poszczególnych postaci, co sprawia, że chcemy dowiedzieć się o nich jeszcze więcej. Książka zresztą całkowicie zasłużenie została nominowana w plebiscycie Lubimyczytać na kryminał roku.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,3/10
  • Liczba czytelników: 9 031
  • Liczba wydanych książek: 9

A może interesują Cię konsultacje pisarskie? Napisz do mnie!

 

Zygmunt Miłoszewski

Polscy autorzy powieści kryminalnych nagradzani w konkursach literackich często wywodzą się ze środowiska dziennikarskiego jak p. Zygmunt. Przygodę z jego twórczością rozpoczęłam od filmu Ziarno prawdy, który oceniam bardzo wysoko jak na dzieło polskiej kinematografii. Potem sięgnęłam po pierwszy tom sagi o prokuratorze Szackim, czyli Uwikłanie. Tą serią polskich kryminałów można się delektować, zagadka kryminalna nie jest prosta do rozwiązania, a autor korzysta z ciekawych zabiegów prowadzenia fabuły. Warto również zwrócić uwagę, że p. Zygmunt tworzy książki z różnych gatunków, m.in. science fiction, fantasy, obyczajówka, co zalicza go do grona wszechstronnych pisarzy.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,7/10
  • Liczba czytelników: 34 406
  • Liczba wydanych książek: 23

pisarze kryminałów polska

 

Michał Śmielak

To kolejny, będący ostatnio na topie pisarz polski kryminały piszący. Jego Osada została bardzo dobrze oceniona przez czytelników, a faktem jest, że również dość mocno wpisała się w trend powieści, których akcja rozgrywa się w górach. Mnie jednak bardziej przypadła do gustu książka Pomruk, która przedstawia najgorsze oblicza natury ludzkiej, spaczenia oraz przestrzega nas przed najbliższymi sąsiadami. Autora warto śledzić i obserwować, co nowego wypuszcza na rynek.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,4/10
  • Liczba czytelników: 5 220
  • Liczba wydanych książek: 10

Sprawdź, jak odzyskać motywację do pisania książek.

 

Irena Małysa

Kolejna autorka polskich kryminałów, która stawia na wartką akcję, silne damskie osobowości i umieszczenie fabuły w górskich okolicznościach przyrody. Dodatkowo fikcyjną opowieść pisarka okrasza prawdziwymi historiami, np. zastanawiając się nad powodami tajemniczego wypadku samolotu w Beskidzie Żywieckim (tu odwołuję się do książki W cieniu Babiej Góry). Czytelnik może zapoznać się z małomiasteczkową rzeczywistością, góralską gwarą, a także dość dobrze skonstruowaną zagadką. I to wszystko stanowi gwarancję dobrej rozrywki dla fanów górskich historii.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,2/10
  • Liczba czytelników: 2 516
  • Liczba wydanych książek: 4

 

Miłosz Fryzeł

To debiutujący w 2019 r. młody polski pisarz kryminałów, z którym miałam okazję pracować we wrocławskiej agencji SEO/SEM. Powieść Marsz w mrok to ciekawa propozycja, a co lepsze – akcja dzieje się w dzielnicach i rejonach Wrocławia, w których w tamtym okresie bywałam bardzo często. Pełna recenzja Marszu w mrok Miłosza Fryzeł dostępna pod linkiem.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,0/10
  • Liczba czytelników: 142
  • Liczba wydanych książek: 1

kryminał polska autorka

Karolina Wójciak

Ta autorka kryminałów polska wzbudziła u mnie niemałe emocje książką Nie mów nikomu. Opis przeżyć bohaterów, zaprezentowany w narracji pierwszoosobowej jest tak dokładny i realistyczny, że potrafiłam się wczuć i zrozumieć to, co przeżywały fikcyjne postacie. Negatywny obraz ludzkiej natury po raz kolejny każe zastanowić się nad tym, kim tak właściwie jako ludzie jesteśmy. I czasem to przeraża. Warto zapoznać się z twórczością tej pisarki, myślę, że jeszcze nie jedną dobrą powieścią zaskoczy polski rynek książki.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,5/10
  • Liczba czytelników: 3 364
  • Liczba wydanych książek: 16

 

Paulina Świst

Pisarze kryminałów polscy to osoby o wszechstronnych zainteresowaniach i wykształceniu. Na przykład pisząca pod pseudonimem Paulina Świst zawodowo zajmuje się prowadzeniem kancelarii prawnej. Dzięki temu była w stanie tak doskonale zbudować prawniczy świat, zaprezentowany np. w powieści Prokurator. Oprócz kryminałów autorka pisze również romanse i powieści obyczajowe. To zamiłowanie do snucia historii poszczególnych bohaterów widać również w jej książkach kryminalnych.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,1/10
  • Liczba czytelników: 14 504
  • Liczba wydanych książek: 22

Sprawdź, na czym polega recenzja przedwydawnicza.

 

Tomasz Żak

Niewątpliwie polscy pisarze kryminały piszą różne. I taka jest debiutancka Trzydziestka p. Żaka. Dość szybko dowiadujemy się, kto zabił, a cała historia obraca się wokół życia bohaterów w różny sposób uwikłanych w zbrodnię. Warto sięgnąć po twórczość tego autora chociażby dlatego, żeby zaznać przełamania schematyczności powieści kryminalnej.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,8/10
  • Liczba czytelników: 1 257
  • Liczba wydanych książek: 4

kryminały polskie autorzy

 

Kamila Bryksy

Polscy pisarze kryminałów w moim rankingu zostali zdominowani przez powieściopisarki – i to nie ze względów feministycznych! Po prostu polskie autorki pojawiają się bardzo wysoko na listach portali czytelniczych; nie inaczej jest z p. Bryksy. Czytałam jej Sowniki, która to powieść zalicza się do kryminałów z zagadką mającą swoje źródła w przeszłości. Polecam fanom tego typu książek.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,7/10
  • Liczba czytelników: 884
  • Liczba wydanych książek: 4

Kreator okładek książek – sprawdź, jak stworzyć okładkę swojej powieści!

 

Ewa Przydryga

Autorzy polskich kryminałów to również nauczyciele, z zacięciem i pasją do pisania. I taka właśnie jest p. Przydryga, która w książce Topieliska stworzyła mocną, trzymającą w napięciu historię. Żeby za dużo nie zdradzać, powiem tylko, że w tej powieści oczywiste rozwiązania w ogóle nie są oczywiste.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,9/10
  • Liczba czytelników: 4 350
  • Liczba wydanych książek: 11

 

Piotr Borlik

Inżynier po Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, który ma już na swoim koncie 20 książek z różnych gatunków. To tylko potwierdza, że polscy pisarze powieści kryminalnych są wszechstronni i lubią czerpać inspiracje z różnych gatunków. Ja czytałam powieść Czterdzieści dusz, swoim klimatem nieco przypominającą mi Imię róży Umberto Eco. Akurat tutaj poruszony został temat demoralizacji kleru, ale rozwiązanie zagadki wcale nie jest banalnie proste.

  • Średnia ocena wg LĆ: 6,8/10
  • Liczba czytelników: 3 591
  • Liczba wydanych książek: 20

Jak wrócić do pisania po przerwie? Sprawdź!

 

Adrian Bednarek

To kolejny, uzdolniony autor powieści kryminalnych młodego pokolenia. Wg Lubimyczytać p. Bednarek uwielbia pisać historie, w których to skomplikowane czarne charaktery grają główne skrzypce. I to jest prawda m.in. w przypadku Pamiętnik Diabła. W książce poznajemy punkt widzenia psychopatycznego mordercy i choć wiemy, kto zabija, kroczymy w tę historię, aby poznać jej finał i to, czy morderca wpadnie w ramiona sprawiedliwości. Tego typu kryminały trzeba lubić, ale nie można odmówić pisarzowi doskonałej kreacji głównego bohatera.

  • Średnia ocena wg LĆ: 7,2/10
  • Liczba czytelników: 7 825
  • Liczba wydanych książek: 27

 

Kto pisze najlepsze kryminały w Polsce?

Jak widzisz na przykładzie powyższego rankingu, najlepsi pisarze kryminałów w Polsce to osoby o różnym wykształceniu, doświadczeniu pisarskim czy innych zainteresowaniach. Eksperymentują z formami literackimi, czepią inspiracje z wydarzeń historycznych, legend, przemycają swoje własne przeżycia. Nie chciałabym wybierać jednego twórcy i nazywać go lub ją mistrzem /mistrzynią gatunku – po prostu wszyscy młodzi polscy pisarze kryminałów zasługują na zainteresowanie, bo ich twórczość w niczym nie odbiega od najsłynniejszych, zagranicznych konkurentów. Sięgając po książki różnych autorów, można poznać odmienne punkty widzenia bestialskiego świata zbrodni i przemocy. I ta różnorodność jest wspaniała.

 

najlepszy polski autor kryminałów

 

Trudno też jednoznacznie ocenić, czy lepsze powieści kryminalne tworzą kobiety, czy mężczyźni. I myślę, że szkoda czasu, by zagłębiać się w to zagadnienie, bo walka płci nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Oczywiście, czasami można dostrzec różnice w opisie, w którym prowadzony jest kryminał, polska autorka np. może skupiać się na prezentacji sposobu i myślenia płci pięknej, a pisarze skoncentrują się na technicznych elementach, np. markach samochodów. Czasem jednak i te stereotypy nie mają zastosowania, a delikatne z pozoru kobiety potrafią bez mrugnięcia okiem zaprezentować krwawe miejsca akcji. W tym przypadku wiele zależy od stylu i warsztatu autora lub autorki.

Sprawdź, jak prowadzić i pisać pamiętnik.

 

A jaki jest Twój ulubiony polski autor kryminałów?

Najlepsi polscy pisarze kryminałów to nie tylko ci, których powieści reklamowane są w prasie czy telewizji. Warto przeglądać takie portale jak Lubimyczytac.pl i obserwować książkowych influencerów, aby trafić na nowe nazwiska, wprowadzające świeżość do gatunku. Do niektórych twórców trzeba się przekonać, twórczość innych będziemy pochłaniać jak ciepłe bułeczki. Nie każdy autor przypadnie nam przecież do gustu

 

A ty – kogo lubisz i kogo czytasz? Podziel się w komentarzu, jacy polscy autorzy kryminałów mój ranking 2024 powinni uzupełniać.