Polscy pisarze kryminałów – czyje książki są warte uwagi? Subiektywny ranking 2022 autorki powieści kryminalnych

Coraz częściej czytelnicy proszą mnie o polecenie pozycji kryminalnych zbliżonych do mojej twórczości. Bardzo mi to schlebia, ale i też cieszy, bo mam okazję do zarekomendowania świetnych, polskich twórców. A jest ich naprawdę sporo! Współcześni polscy pisarze kryminałów eksperymentują z gatunkiem i tworzą powieści tak dobre jak ich zagraniczni konkurenci. A co lepsze – twórcy potrafią zwodzić za nos czytelnika do samego końca! Kogo więc czytam i którzy autorzy kryminałów polskich znaleźli się w moim osobistym rankingu? Zapraszam do czytania :).

 

Polscy autorzy kryminałów – 15 nazwisk, które koniecznie powinieneś znać!

Na początku nadmienię, że poniższa lista nie została uporządkowana według żadnego kryterium. Kolejność jest losowa.

 

Wojciech Chmielarz

Polski pisarz kryminałów, który ma już na swoim koncie 30 książek, podwójny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, a nominowany do niej 6-krotnie. Zaczęłam przygodę z twórczością p. Chmielarza od Wampira, który nie do końca przypadł mi do gustu. Później trafiłam na serię z Komisarzem Mordką, bardziej zbliżoną do moich klimatów. Na razie przeczytałam 2 książki z sagi, a ta druga – Farma lalek – przypadła mi szczególnie do gustu ze względu na umiejscowienie akcji w fikcyjnej miejscowości wzorowanej na Kowarach, w której od kilku lat spędzam zimowe ferie.

Sprawdź, ile czasu pisze się książkę.

 

Katarzyna Bonda

Jedna z najbardziej znanych polskich autorek powieści kryminalnych. Dziennikarka, która wraz z jednym z pierwszych polskich profilerów, Bogdanem Lachem, zgłębiała umysły seryjnych morderców. Czytałam jeden kryminał pióra p. Bondy – Sprawę Niny Frank. Nie porwał mnie, ponieważ wiele opisów i przeżyć głównego bohatera – Huberta Meyera, pokrywało się z tym, co opisane zostało w pozycji Zbrodnia Niedoskonała, czyli w książce-wywiadzie przeprowadzonym z p. Lachem.

 

najlepsi polscy autorzy kryminałów

 

Remigiusz Mróz

Nie mogłabym oczywiście przegapić tego polskiego pisarza powieści kryminalnych na mojej liście. Jego najbardziej znana seria kryminałów polskich to ta z mecenas Chyłką, którą kojarzę jedynie z ekranu TV; szczerze powiem, że jej nie czytałam. Świat prawników to nie do końca mój klimat. Sięgnęłam natomiast po debiutancki kryminał p. Mroza – Wieżę milczenia. Pod pewnymi względami przypomina mi Oddech Śmierci, chociaż u p. Mroza występują motywy terrorystyczne, a ja z kolei nigdy bym się o takie nie pokusiła.

 

Marek Krajewski

Wrocławski pisarz polski kryminały osadzający w latach 30 XX w. Zaczęłam czytać Śmierć w Breslau i niestety nie dokończyłam tej książki. Powodem były zbyt rozbudowane opisy oraz sam klimat akcji. Zdecydowanie wolę powieści osadzone w czasach współczesnych. Twórczość p. Krajewskiego z pewnością przypadnie do gustu osobom lubującym się w fabule o historycznym tle.

 

Katarzyna Puzyńska

Kolejna królowa kryminału polskiego. Zasłynęła z cyklu Lipowo, a ja czytałam pierwszą część tej sagi – Motylka. Książka bardzo przypominała serię o Fjällbace, szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg.

Sprawdź, czy warto pisać serie książek.Zygmunt Miłoszewski

Przygodę z twórczością p. Miłoszewskiego rozpoczęłam od filmu Ziarno prawdy, który oceniam bardzo wysoko jak na dzieło polskiej kinematografii. Potem sięgnęłam po pierwszy tom sagi o prokuratorze Szackim, czyli Uwikłanie. Tą serią polskich kryminałów można się delektować, zagadka kryminalna nie jest prosta do rozwiązania, a autor korzysta z ciekawych zabiegów prowadzenia fabuły.

 

polskie kryminały autorzy

 

Miłosz Fryzeł

To debiutujący w 2019 r. młody polski pisarz kryminałów, z którym miałam okazję pracować we wrocławskiej agencji SEO/SEM. Powieść Marsz w mrok to ciekawa propozycja, a co lepsze – akcja dzieje się w dzielnicach i rejonach Wrocławia, w których w tamtym okresie bywałam bardzo często. Pełna recenzja Marszu w mrok Miłosza Fryzeł dostępna pod linkiem.

 

Paulina Świst

Pisarze kryminałów polscy to osoby o wszechstronnych zainteresowaniach i wykształceniu. Na przykład pisząca pod pseudonimem Paulina Świst zawodowo zajmuje się prowadzeniem kancelarii prawnej. Dzięki temu była w stanie tak doskonale zbudować prawniczy świat, zaprezentowany np. w powieści Prokurator.

 

Małgorzata Oliwia Sobczak

Seria polskich kryminałów – Czerwień, Czerń i Biel – to hit, który pochłonęłam błyskawicznie. P. Sobczak pisze w stylu, który mi odpowiada. Autorka konstruuje powieści z podwójnym dnem. Reminiscencje i opowieści z przeszłości skłaniają czytelnika do poszukiwania rozwiązania zagadki kryminalnej w skrywanych przez lata tajemnicach bohaterów.

Sprawdź, na czym polega metoda płatka śniegu.

 

Tomasz Żak

Jak już wcześniej wspomniałam, polscy pisarze kryminały piszą różne. I taka jest debiutancka Trzydziestka p. Żaka. Dość szybko dowiadujemy się, kto zabił, a cała historia obraca się wokół życia bohaterów w różny sposób uwikłanych w zbrodnię. Warto sięgnąć po twórczość tego autora chociażby dlatego, żeby zaznać przełamania schematyczności powieści kryminalnej.

 

Kamila Bryksy

Polscy pisarze kryminałów w moim rankingu zostali zdominowani przez powieściopisarki – i to nie ze względów feministycznych! Po prostu twórczość pań pojawia się bardzo wysoko na listach portali czytelniczych; nie inaczej jest z p. Bryksy. Czytałam jej Sowniki, które są kryminałem z zagadką kryminalną mającą swoje źródła w przeszłości. Polecam fanom tego typu książek.

Kreator okładek książek – sprawdź, jak stworzyć okładkę swojej powieści!

 

Jędrzej Pasierski

Kolejny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za książkę Roztopy, którą miałam okazję czytać. Ciekawi bohaterowie, sprytne zwroty akcji, dobrze wykreowany klimat gór, a konkretnie Beskidu Niskiego sprawiają, że to przyjemny kryminał polski. Autor ma już na swoim koncie 7 wydanych powieści, a większość z nich zalicza się do sagi z Niną Warwiłow.

 

polski kryminał autorzy

 

M.M. Perr

Pisarz enigma – to prawdopodobnie autorka ukrywająca się pod pseudonimem. Pochłonęłam całą sagę jej pióra – serię z podkomisarzem Robertem Lwem. Zagadka kryminalna może nie jest aż tak bardzo wyszukana, ale ciekawie skonstruowane postaci zachęcają do czytania. Nie ma tutaj większych tajemnic z przeszłości, ale jest inteligentny morderca, umiejętnie wymykający się z rąk organów ścigania.

Sprawdź, jak stworzyć bohatera książki.

 

Ewa Przydryga

Autorzy polskich kryminałów to również nauczyciele, z zacięciem i pasją do pisania. I taka właśnie jest p. Przydryga, która w książce Topieliska stworzyła mocną, trzymającą w napięciu historię. Żeby za dużo nie zdradzać, powiem tylko, że w tej powieści oczywiste rozwiązania w ogóle nie są oczywiste.

 

Piotr Borlik

Inżynier po Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, który ma już na swoim koncie 13 książek z różnych gatunków. To tylko potwierdza, że polscy pisarze powieści kryminalnych tworzą barwne spektrum postaci. Ja czytałam powieść Czterdzieści dusz, swoim klimatem nieco przypominającą mi Imię róży Umberto Eco. Akurat tutaj poruszony został temat demoralizacji kleru, ale rozwiązanie zagadki wcale nie jest banalnie proste.

Jak wrócić do pisania po przerwie? Sprawdź!

 

A jaki jest Twój ulubiony polski autor kryminałów?

Najlepsi polscy pisarze kryminałów to nie tylko ci, których powieści reklamowane są w prasie czy telewizji. Warto przeglądać takie portale jak Lubimyczytac.pl i obserwować książkowych influencerów, aby trafić na nowe nazwiska, wprowadzające świeżość do gatunku. Do niektórych twórców trzeba się przekonać, twórczość innych będziemy pochłaniać jak ciepłe bułeczki. Nie każdy autor przypadnie nam przecież do gustu 🙂

A ty – kogo lubisz i kogo czytasz? Podziel się w komentarzu, jacy polscy autorzy kryminałów ranking powinni wypełniać.