Jak wrócić do pisania po dłuższej przerwie? Wskazówki na odbudowę rutyny w pisaniu książki
Aktualizacja: 16 czerwca 2025
Gdy ktoś dowiaduje się, że piszę książki, najczęściej podziwia mnie za wytrwałość, a na drugim miejscu za kreatywność. Tak, stworzenie powieści to skomplikowane przedsięwzięcie wymagające dużej motywacji, samozaparcia i czasu. A tego ostatniego szczególnie brakuje, jeśli łączy się pracę na etacie z „hobbystycznym” pisarstwem. Nawał obowiązków, sprawy rodzinne i urlopy sprawiają, że jak najbardziej może pojawić się dłuższa przerwa w pisaniu. Bywa produktywna, ale i szkodliwa dla fabuły. Potrafi też dość mocno osłabić zapał pisarski. By ułatwić Ci ponowne wejście w pisarskie flow, przygotowałam wskazówki i porady, jak wrócić do pisania po długiej przerwie.
Jak wrócić do pisania po długiej przerwie? Podcast!
O wracaniu do pisania książki po dłuższej przerwie opowiadam również w 41 odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij. Zapraszam do posłuchania o moich doświadczeniach związanych z powrotem do rutyny pisarskiej.
Gdyby odtwarzacz się nie załadował, skorzystaj z linku: https://creators.spotify.com/pod/profile/jbagrij-pisarka/episodes/41–Jak-wrci-do-pisania-ksiki-po-duszej-przerwie–Cykl-zyciaPisarza-e348tnn
Czy przerwa od pisania jest normalna? Czy to brak odpowiedniej motywacji?
Tak, przerwa od pisania książek jest zupełnie normalną rzeczą. W życiu zdarzają się różne sytuacje niezależne od nas, które wymuszają przerwanie pisania powieści i zajęcie się czymś innym. Czasem z wyprzedzeniem będziesz wiedział, że na jakiś czas musisz odpuścić bycie pisarzem, by poświęcić się innym aktywnościom, rodzinie, obowiązkom. Niekiedy też przerwa od pisania wynika z braku weny, zniechęcenia opiniami lub brakiem pomysłu na kontynuowanie książki. Powodów może być mnóstwo i nie wszystkie zależą bezpośrednio od Ciebie.
I myślę, że ogólnie można wyróżnić 2 rodzaje takich przerw:
- Przerwa od pisania konkretnej książki – gdy przerywamy pisanie, będąc w trakcie tworzenia powieści,
- Przerwa od pisania tak po prostu, ogólnie – gdy porzucamy na jakiś czas nasze pisarskie hobby i zastępujemy je czymś innym.
Oba te przypadki są nieco inne i ciężko powiedzieć, który z nich jest trudniejszy. Czasem łatwiej wrócić do pisania po latach z głową świeżą pomysłów, a kiedy indziej prostsze będzie kontynuowanie rozpoczętej powieści. Wiele zależy do powodów każdej z przerw. Niemniej postaram się dalej przybliżyć uniwersalne rozwiązania i sposoby, które pomogą Ci wrócić do aktywnego pisania po dłuższej przerwie.
Sprawdź też, jak odpoczynek wpływa na pomysły pisarskie.
Plusy i minusy dłuższej przerwy w pisaniu książki
Zanim przejdziemy do sposobów na to, jak wrócić do pisania po długiej przerwie, omówmy plusy i minusy takiej sytuacji. Chciałabym, abyś nie stresował się za bardzo brakiem czasu i koniecznością poświęcenia się innym obowiązkom. Czasami odłożenie powieści na później może przynieść pewne korzyści.
Plusy dłuższej przerwy w pisaniu
- Możliwość spojrzenia na fabułę i bohaterów z innego punktu widzenia, co pozwala odświeżyć i ulepszyć całą koncepcję.
- Przezwyciężenie problemów związanych z kryzysem twórczym.
- Wygenerowanie nowych pomysłów na połączenie poszczególnych wątków w spójną całość.
- Udoskonalenie powieści poprzez przeprowadzenie dodatkowego researchu do książki w czasie przerwy od pisania.
- Poprawa warsztatu pisarskiego oczywiście pod warunkiem, że w trakcie przerwy pracowaliśmy nad nim, przerobiliśmy jakiś kurs, przeczytaliśmy ciekawe książki.
- Odzyskanie radości z pisania – przerwa pozwala w pewnym stopniu zresetować się, odpocząć, wejść w pisarskie flow z nowymi pokładami kreatywności.
Minusy przerwy w pisaniu
- Całkowita blokada i porzucenie rozpoczętej książki.
- Konieczność „wgryzienia się” w akcję od początku, ponownego zapoznania się z notatkami, odświeżenia pomysłu na fabułę.
- Brak spójności w akcji, jeśli podejdziemy niechlujnie do etapu odświeżania dotychczas napisanej treści książki.
- Dodatkowy stres wiążący się z niewypełnianiem planu pisarskiego (dotyczy to pisarzy, którzy tak jak ja określają sobie deadline na zakończenie powieści).
Jedną z najgorszych konsekwencji przerwy pisarskiej może być zwątpienie we własne umiejętności i talent pisarski, kwestionowanie, czy warto nadal zajmować się pisaniem albo zwątpienie w tworzoną historię. Dlatego w tym czasie warto przemyśleć, czy w ogóle chcemy wracać do rozpoczętej książki. Jeśli nie jesteś przekonany do swojego pomysłu, a przerwa wynika z męczących Cię wątpliwości, zastanów się nad kontynuowaniem tej powieści. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na jej bazie zaczął pisać coś nowego.
Sprawdź też, jak zaplanować książkę kryminalną.
Jak wrócić do pisania książki po dłuższej przerwie? 11 wskazówek
No dobrze, przejdźmy zatem do konkretów. Jeśli wystąpiła u Ciebie przerwa podczas pisania konkretnej książki, zapoznaj się ze wszystkimi 11. wskazówkami. A jeśli zmagasz się z taką ogólną przerwą od pisania, pomiń punkty 1-4 i od razu przejdź do wskazówki nr 5.
1. Przeczytaj to, co już napisałeś
Pamięć bywa ulotna. To normalne, że po kilku miesiącach przerwy od pisania książki nie będziesz pamiętać wątków, opisów bohaterów czy pułapek, które zastawiłeś na czytelnika. Dlatego powinieneś rozpocząć od przypomnienia sobie tego, co dotychczas napisałeś. Możesz przeczytać całość albo streszczenie przygotowywane na bieżąco w trakcie pisania. Ja tak właśnie robię, dlatego akurat o tym wspominam.
Przeczytaj też, dlaczego warto pisać książki.
2. Zerknij do swoich notatek
Zanim napisałeś prolog czy pierwszy rozdział powieści, z pewnością zanotowałeś sobie przebieg akcji, udział poszczególnych bohaterów czy konkretne punkty milowe książki. Być może przygotowałeś konspekt powieści albo plan. Wracając do pisania, koniecznie przejrzyj swoje zapiski i przypomnij sobie, co chciałeś jeszcze opisać i z jakich pomysłów już zrezygnowałeś.
3. Rozpisz sobie akcję na nowo
Jak wrócić do pisania po przerwie? Przygotuj sobie nowy plan na powieść, aktualizując ten wcześniejszy. Skorzystaj z mapy myśli, aby poukładać wszystko w spójną całość. Dzięki niej możesz przedstawić to, co już masz napisane i dodać nowe pomysły, informacje z researchu i ulepszonej koncepcji.
4. Nic na siłę – jeśli pomysł jest kiepski, pisz od nowa!
Jak już wspomniałam, czasami przerwa w pisaniu wiąże się z brakiem przekonania do pomysłu na książkę, blokadą pisarską i ogólnie brakiem weny. Niestety, w takim przypadku czasami najlepszym rozwiązaniem jest jej porzucenie i rozpoczęcie pracy nad nową powieścią. Brzmi jak orka na ugorze? Niekoniecznie. Wszystkie próby pisarskie rozwijają warsztat, więc stworzenie nowej historii może pójść o wiele szybciej niż męczenie się nad tą, która Cię nie przekonuje.
Nie wiesz, czy warto kontynuować pisanie powieści? Skorzystaj z usługi recenzji przedwydawniczej!
5. Zastanów się, co odciąga Cię od pisania
Czasami problemy związane z powrotem do pisania wiążą się z naszymi wewnętrznymi stoperami. Wątpliwości typu:
- Czy książka spodoba się czytelnikom?
- Jak zostanę odebrany przez najbliższych?
- Czy nie marnuję czasu na pisanie?
potrafią skutecznie zdemotywować. Jeśli coś takiego Cię męczy, na Twoim miejscu zastanowiłabym się, dlaczego w ogóle zacząłeś pisać. Czerpałeś z tego frajdę? Kochasz tworzyć? Nie przejmuj się przyszłymi recenzjami. Siadaj przed komputerem i klep w klawisze. Na poprawki i zmianę fabuły przyjdzie jeszcze czas :). Zawsze możesz też wydać powieść pod pseudonimem pisarskim albo po prostu pokazać ją tylko najbliższym.
6. Zaplanuj sobie czas na spokojny powrót do pisania
O ile będąc „w trybie tworzenia powieści”, można przeznaczać na pisanie każdą wolną chwilę, o tyle na powrót do pisania warto zaplanować sobie kilka godzin, cały dzień lub nawet weekend. Zapoznanie się z napisaną treścią, notatkami i zmuszenie umysłu do myślenia o koncepcie książki wymaga skupienia oraz czasu. Presja może potęgować stres, który z kolei często doprowadza do blokady twórczej lub syndromu pustej strony.
7. Wyznacz deadline powrotu do pisania i postaraj się go nie odkładać!
Jak wrócić do pisania książki? Kiedy już uporządkujesz sprawy zawodowe i osobiste, które uniemożliwiały pracowanie nad powieścią, wyznacz sobie konkretny termin powrotu do pisania. I nie przekładaj go z byle powodu! Nie szukaj zapychaczy, nie wynajduj innych zadań i nie używaj magicznego zwrotu: Zrobię to jutro!. To jak z urlopem – kończą się dni wolne i bach, trzeba wrócić do rzeczywistości. Musisz po prostu wyznaczyć sobie datę startu i jej się trzymać.
8. Nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji – rozpocznij pisanie na luzie i ze spokojem
Postaraj się nie stresować powrotem do pisania książki. Na prace przygotowawcze (przypomnienie sobie fabuły, odświeżenie notatek) poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie wyznaczaj sobie napiętego planu tworzenia. Ostateczny deadline ukończenia powieści radziłabym Ci ustalić dopiero wtedy, gdy już złapiesz flow i wgryziesz się na nowo w swoją historię.
9. Potrenuj pisanie, by złapać odpowiedni rytm
Jeśli obawiasz się, że przez przerwę od pisania Twoje umiejętności pisarskie trochę zaśniedziały, to:
- wykonaj treningowo kilka ćwiczeń na wzbogacenie zasobu słownictwa,
- napisz krótkie opowiadanie,
- opisz, co ciekawego Cię ostatnio spotkało,
- przypomnij sobie pisanie dialogów w powieściach,
- pisz coś po prostu, dając się ponieść swoim myślom, ale jednocześnie kontroluj poprawność językową, płynność zdań,
- przećwicz przedstawianie emocji w książce.
Celem takiego treningowego pisania jest po prostu to, aby znów poczuć się pewnie i uciszyć wszystkie wątpliwości.
10. Odpowiednio się zmotywuj
Powrót do rutyny pisarskiej wiąże się też z dyscypliną i odszukaniem motywacji do pisania. Jeśli już wygospodarujesz dla siebie czas, nie szukaj żadnych wymówek i rozpraszaczy. Siadaj i pisz. Łatwo powiedzieć? No tak, dlatego zastosuj techniki automotywacyjne, np.
- Nagradzaj się za określoną liczbę napisanych stron, jeśli to na Ciebie działa,
- Zwizualizuj cel, czyli to, jak się będziesz czuć po napisaniu książki,
- Nastaw się pozytywnie,
- Wprowadź pisarskie artefakty – ulubiony kubek, herbatę,
- Pracuj na czas z krótszymi sesjami efektywności.
11. Przegadaj temat z najbliższymi, coachem pisarskim
A może potrzebujesz przegadać temat? Omówić wątpliwości związane z powrotem do pisania, swoje obawy, przedyskutować fabułę? Porozmawiaj z zaufaną osobą albo z coachem pisarskim. Ja takie konsultacje prowadzę i serdecznie zapraszam Cię do mnie na coaching literacki!
Czy można zapobiegać dłuższym przerwom od pisania książki?
Tak – możesz zapanować nad przerwami w pisaniu, jeśli wynikają one bezpośrednio z Twoich ograniczeń (brak pomysłu, czasu, zaangażowanie w inne obowiązki itd.). Na nagłe sytuacje i zdarzenia zewnętrzne, które nas dotykają, nie ma żadnej rady nie tylko podczas tworzenia, ale i w życiu ogólnie. Trzeba po prostu reagować na nie na bieżąco.
Jak ograniczać przerwy w pisaniu, które zależą od nas?
- Wypracuj nawyk pisania i rutyny pisarskie – nasz umysł jest leniwy, dlatego bardzo dobrze działają na nas wszelkie schematy, wzorce i właśnie nawyki. Gdy coś wchodzi nam w krew (jak mycie zębów czy chodzenie do pracy tą samą drogą), nie zastanawiamy się nad tym, po prostu to robimy. Podobnie stanie się z pisaniem.
- Szukaj czas dla siebie – nawet jeśli jesteś zapracowaną i zawaloną obowiązkami osobą, staraj się wygospodarować codziennie lub tygodniowo jakiś czas dla siebie na pisanie, niech to nawet będzie 30 minut dziennie lub kilka godzin tygodniowo. Dzięki temu utrzymasz odpowiednią motywację i będziesz żyć opisywaną historią. Podrzucam także wskazówki, jak znaleźć czas na pisanie metodą bambusową.
- Przygotuj się do planowanych przerw – jeśli zbliża się urlop, wyjazd, ważny projekt w pracy i wiesz, że będziesz mieć mniej czasu na pisanie, nie stresuj się tym, tylko przygotuj sobie plan – np. zmień deadline ukończenia powieści, znajdź więcej czasu na pisanie przed przerwą lub po prostu wrzuć na luz wtedy, gdy po prostu pisać nie możesz. Wykorzystaj ten czas na odpoczynek.
- Nie trać kontaktu ze swoją książką – nawet jeśli nie piszesz (nie klepiesz w klawiaturę), rozmyślaj o fabule, bohaterach, historii, by nie zapomnieć o niej i cały czas utrzymywać chęć do pisania.
Jak wrócić do pisania po dłuższej przerwie? Nie stresuj się swoją twórczością!
Powrót do pisania jest trudny, bo obarczony sporym stresem, presją i oczekiwaniami, jaka finalnie wyjdzie nam książka. Często odkładamy wykonanie czegoś, co w danym momencie uważamy za nieprzyjemne, skomplikowane lub czasochłonne. Jeśli lubisz pisać, to czas się przełamać. Znajdź chwilę, usiądź przy biurku lub na kanapie, przewertuj notatki i po chwili zacznij klepać w klawiaturę. Pomysły i wena pojawią się same. A jeśli nie, rozważ rozpoczęcie pracy nad czymś nowym.
Źródła i dodatkowe informacje
- https://rachelgrosvenorauthor.com/how-to-get-back-into-writing/
- https://www.masterclass.com/articles/how-to-get-back-into-writing
- https://www.helpingwritersbecomeauthors.com/how-to-return-to-writing-after-a-long-break/
- https://www.writerscookbook.com/get-back-into-writing/
Zdjęcia pochodzą z depositphotos.com.