Intrygujący prolog receptą na bestseller, czyli jak rozpocząć książkę

Początki są najtrudniejsze. Napisanie kilku pierwszych stron książki często stanowi psychiczną barierę dla pisarza – każde zdanie musi być wymuskane i dopracowane, aby miało szansę przyciągnąć uwagę czytelnika. Wielu początkujących autorów, kiedy kładzie palce na klawiaturze komputera, zastanawia się, jak zacząć powieść, co zdradzić i czym zaintrygować. Najlepiej rozpocząć od przygotowania kilkustronicowego wstępu, który można będzie przeredagować, jeśli w międzyczasie zmieni się pomysł na fabułę powieści. W tej roli doskonale sprawdza się prolog. Poznajcie mój poradnik pisania dobrego początku powieści.

 

Co to jest prolog?

co to jest prologProlog to wprowadzenie do akcji powieści. Najczęściej opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce przed rozpoczęciem zasadniczej fabuły książki. Jego celem jest wyjaśnienie czytelnikowi pewnych faktów, motywów i zdarzeń, wpływających na zachowanie bohaterów, sposobu działania zabójcy lub głównej postaci opowiadania. Stanowi względnie samodzielny element – po jego usunięciu powieść nie traci na wartości. W kryminałach prolog można potraktować jako wstęp do książki, dzięki któremu autor wzbudza zainteresowanie czytelnika.

 

Prologi w kryminałach przyjmują także postać:

  • monologu zabójcy odkrywającego motywy, które pchają go do popełniania zbrodni,
  • fragmentu akcji – punktu kulminacyjnego, pojawiającego się również w zasadniczej części powieści,
  • historii z przeszłości wskazującej wydarzenia, które ukształtowały umysł zabójcy lub charakter głównych bohaterów.

 

Jak napisać prolog do książki?

Sposobów na skonstruowanie dobrego prologu jest tyle, ile bestsellerowych powieści kryminalnych. Każdy autor książki ma nieco inny pomysł na wprowadzenie czytelnika do skonstruowanej fabuły. Śledząc najlepszych, by intrygować i wzbudzać chęć do przeczytania kolejnej strony, warto skorzystać z poniższych wskazówek:

 

  1. Ogranicz liczbę znaków w prologu – wstęp do książki nie powinien być zbyt długi. Myślę, że 2-3 strony pomieszczą wystarczającą liczbę zdań, dzięki którym przybliżysz czytelnikowi klimat swojej powieści.
  2. Bądź tajemniczy i nie zdradzaj tożsamości bohaterów – rozpoczynając pisanie książki, postaw na enigmatyczność, siłę niedopowiedzeń i sekretów. Opisz wydarzenia lub motywy, które doprowadziły do określonego zachowania bohaterów w taki sposób, aby nie wyjawić ich tożsamości. Dzięki temu czytelnik będzie miał szansę zabawić się w detektywa.
  3. Pozostaw wskazówki do rozwikłania zagadki kryminalnej – w intrygującym prologu powinny znaleźć elementy, dzięki którym wnikliwy czytelnik rozwikła zagadkę kryminalną, zanim odkryjesz przed nim wszystkie karty. Te kluczowe wydarzenia lub postacie warto opisywać mimochodem, by sprawić wrażenie, że nie mają większego znaczenia i w ten sposób uśpić czujność odbiorców.
  4. Zagraj na emocjach i wyobraźni czytelnika – jeśli chcesz intrygować, pisanie powieści rozpocznij od opisu nasyconego epitetami działającymi na wyobraźnię. Wzbudzaj poczucie strachu, obrzydzenia, grozy lub beztroski. Odwołuj się do wszystkich zmysłów – wzroku, zapachu, smaku, dotyku i słuchu. Prolog to doskonałe miejsce na barwne opisy, których z kolei powinieneś unikać w zasadniczej części książki, aby za bardzo nie spowolnić akcji powieści.
  5. Zastosuj inny styl, sposób narracji, język, formę literacką – prolog to niezależny element powieści, więc możesz pozwolić sobie na zastosowanie np. pierwszoosobowej narracji (gdy w książce użyłeś wszechwiedzącego narratora), niestylistycznego opisu przypominającego bełkot szaleńca lub wiersz. Oryginalny wstęp ma szansę wciągnięcia czytelnika w wir akcji kryminału.

 

Od czego zacząć pisanie książki? Postaw na intrygujący prolog!

jak rozpocząć pisanie książkiZ własnego doświadczenia wiem, że rozpoczęcie pisania książki przynosi uczucie ekscytacji wiążącej się z chęcią przekształcenia pomysłu na fabułę w coś realnego, czym będzie sama powieść. I tutaj w głowie pisarza rodzą się obawy, aby nie przekombinować akcji i podołać wyzwaniu – zainteresowaniu czytelników. Jak zacząć pisać, aby spełnić narzucone sobie oczekiwania? Należy przyjąć zasadę małych kroków – siąść przed komputerem, odrzucić negatywne myśli i zredagować pierwszą wersję prologu. Im bardziej wczujesz się w klimat swojego kryminału, tym lepszy wstęp książki przygotujesz. Nie musisz od razu dopracowywać go do perfekcji – prolog można przeredagować nawet po ukończeniu powieści, kiedy wiesz, co na pewno się w niej wydarzy :).