Poradnik pisania: jak wymyślić tytuł książki?

Nie oceniaj książki po okładce – przypominamy sobie, że pierwsze wrażenie może być błędne. Czy czytelnicy również przestrzegają tej zasady, poszukując nowej lektury? Z pewnością nie raz i nie dwa każdemu z nas zdarzyło się sięgnąć po powieść, dlatego że zainteresowało nas jej wydanie – ilość stron, kolorystyka, grafika na okładce. Elementem przyciągającym uwagę jest także tytuł książki. Powinien stanowić kwintesencję fabuły, podsumowywać wszystkie wątki i być na tle tajemniczy, aby na samym początku nie zdradzić zakończenia kryminału. Pisarze nie zawsze potrafią nazwać swoje dzieło. Skąd czerpać pomysły na tytuł książki? Jest na to kilka sposobów.

 

Najlepsze tytuły książek to połączenie wielu inspiracji

Z tytułami bywa różnie – czasami autor rozpoczyna pisanie od nadania nazwy książce, innym razem tytuł powstaje dopiero po zakończeniu powieści, a niekiedy w połowie tworzenia pojawia się genialna myśl definiująca dzieło. Jako twórca nie powinieneś przyspieszać tego procesu i próbować wymyślić coś na siłę. Jeśli tak zrobisz, z pewnością znajdziesz nazwę dla kryminału, ale może być ona miałka oraz nijaka.

 

jaki tytuł nadać książceTytuł książki jest zlepkiem inspiracji, które czerpie pisarz z różnych źródeł. Dlatego wraz z postępem prac nad książką szanse na znalezienie nazwy idealnej rosną. Głowa autora pęka od różnych pomysłów, idei i kombinacji splotów akcji, więc zdecydowanie łatwiej ochrzcić powieść. Pomocne będzie także:

  • nadanie tytułu roboczego,
  • spisanie kilkunastu pomysłów na nazwę książki,
  • zasięgnięcie porady u znajomego – fana gatunku,
  • analiza konkurencji – nie zaszkodzi sprawdzić, jakie tytuły mają bestsellery i topowe powieści.

 

Jak wymyślić tytuł książki? 6 wskazówek

Najlepsze książki kryminale posiadają doskonałe tytuły. Nie jest to kwestia przypadku, tylko najczęściej geniuszu autora połączonego z pracą nad nazwą powieści. Ciekawe tytuły książek najczęściej:

  • są krótkie i zwięzłe –  tytuł książki powinien być łatwy do zapamiętania przez czytelnika. Długie nazwy nie mają także potencjału marketingowego, zajmują dużą część okładki – a wiadomo im więcej treści na małej powierzchni, tym mniejsza moc przyciągnięcia uwagi. Obecnie nie znajdziesz książek typu O psie, który jeździł koleją, ale raczej 1-3 wyrazowe, treściwe tytuły: Krwawa blizna, Kamieniarz, Zapisane w kościach,
  • intrygują i skrywają tajemnice – w powieściach kryminalnych tytuł jest częścią zagadki kryminalnej, podpowiedzią lub rozwiązaniem, które dla czytelnika nabiera sensu dopiero po przeczytaniu książki, np. Janusowy kamień,
  • mają podwójne znaczenie (metafory) – osobiście uwielbiam gry słowne i wyrażenia, które można interpretować dosłownie i w przenośni. Jeśli w tytule użyjemy podobnego mechanizmu, dla czytelnika nic nie będzie oczywiste – dopiero po przeczytaniu książki odkryje jego prawdziwe znaczenie,
  • zawierają imiona i nazwiska bohaterów powieści – dość powszechna praktyka, często stosowana przy seriach (Harry Potter i …). W kryminałach postacią tytułową często staje się ofiara, morderca lub śledczy,
  • nawiązują do innych dzieł, znanych postaci, zjawisk, wydarzeń – w ten sposób przyciągamy uwagę czytelników, odwołując się do ich znajomości popkultury, np. Kod Leonarda da Vinci, Szyfr Szekspira.

 

Serie książek warto powiązać wspólnym mianownikiem – np. tytuły kolejnych części sagi Zmierzch to pojęcia związane ze zjawiskiem nocy i księżycem (Księżyc w nowiu, Zaćmienie, Przed świtem). Dzięki temu czytelnik szybciej skojarzy nazwy kolejnych powieści, zapamięta je i np. wyszuka w internecie lub opowie o nich znajomym.

 

Tytuł na książkę powinien być unikalny!

jak wymyślić tytuł książkiZanim podejmiesz ostateczną decyzję, jaki dać tytuł książce, sprawdź, czy inni pisarze już się nim nie posłużyli. Może okazać się, że zwrot, który wpadł Ci do głowy, chociaż idealnie oddaje główną myśl Twojego dzieła, jest na tyle popularny, że w katalogu bibliotecznym Twoje nazwisko zagubi się wśród wielu znanych autorów. A jeśli jeszcze tematyka będzie podobna, istnieje zagrożenie, że czytelnik zamiast natrafić na Twoją książkę, sięgnie po twórczość innego pisarza. Warto być oryginalnym i nadawać powieściom niepowtarzalne tytuły.