Jak napisać książkę? Jak zacząć pisać powieść krok po kroku? Transkrypcja.

Transkrypcja trzeciego odcinka podcastu Didaskalia Joanny Bagrij. Poniżej znajdziesz źródła do przesłuchania.

Gdyby odtwarzacz się nie załadował, skorzystaj z linku: https://anchor.fm/jbagrij-pisarka/episodes/03–Jak-napisa-ksik-jak-zacz-pisa-powie-krok-po-kroku-Cykl-zyciaPisarza-e1hjat8

 

Jak rozpocząć pisanie książki? Wprowadzenie do odcinka

Dzisiaj rozbierzemy na czynniki pierwsze temat: jak napisać własną książkę, jak rozpocząć pisanie powieści, czy to kryminału, czy obyczajówki, czy może romansu. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim gatunku czujesz się dobrze, w jakim gatunku chciałbyś się sprawdzić i jakie doświadczenia chcesz przelać na papier.

 

Rozpoczynanie dużych i skomplikowanych projektów, do których zalicza się pisanie książki, wydaje się trudne. Dlaczego wydaje się? Dlatego że w momencie kiedy jeszcze nie siedzimy w tym projekcie i zaczynamy analizować, ile elementów musimy przemyśleć, na co musimy zwrócić uwagę, czujemy się przytłoczeni, przez co odsuwamy w czasie start projektu. Natomiast w momencie kiedy już zaczynamy w te poszczególne punkty się wgryzać, zaczynamy sobie ustalać pewne rzeczy, zaczynamy wymyślać, co chcemy napisać, w jaki sposób itd., zaczynamy żyć tym projektem i te trudności odchodzą gdzieś na bok, odchodzą dalszy plan, dlatego że wpadamy w takie fajne pisarskie flow i jesteśmy w stanie po prostu ten projekt fajnie realizować.

Czy warto pisać książki? Poznaj 13 powodów!

 

Chciałabym, żebyś bez większych problemów przeszedł przez ten etap mentalnego przygotowania się do pisania książki, żebyś od tego myślenia o pisaniu książki przeszedł do pisania książki, dlatego przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę, które elementy należy przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem pisania, żeby cały proces poszedł jak z płatka.

 

Okej, to co należy zrobić przed rozpoczęciem pisania?

  • Trzeba mieć pomysł na powieść – to oczywiste!
  • Trzeba również przemyśleć pewne kwestie formalne i kwestie koncepcyjne.
  • Należy również zorganizować sobie pracę, zorganizować sobie warunki do pracy i przygotować narzędzia do pisania.
  • Na końcu wspomnę również o błędach, które popełniają pisarze podczas pisania, czyli jak nie należy pisać własnej książki.

I to będzie tyle albo aż tyle w dzisiejszym odcinku. Przejdźmy zatem do konkretów!

Sprawdź również, jak wydać książkę krok po kroku.

 

jak napisać książkę?

 

Jak zacząć pisać książkę? Najważniejszy jest pomysł na powieść!

Zakładam, że od dawna po głowie chodzi Ci pisanie książki. Od czego zacząć? Tutaj odpowiedź jest prosta: od pomysłu. Bez pomysłu, bez ogólnego konceptu na książkę nie można rozpocząć pisania. Nie możemy usiąść przed ekranem komputera, położyć palców na klawiaturze i rozpocząć pisanie bez posiadania jakiegokolwiek zalążka historii w naszej głowie. Dlatego pierwsze, co musisz zrobić, to zastanowić się, o czym chcesz pisać i jaką historię chcesz opowiedzieć, jaki będzie przynajmniej ten główny motyw, główny wątek, jak widzisz pomysł, całą koncepcję na tę historię, czym chcesz zaciekawić czytelnika, czym chcesz się podzielić.

O czym napisać książkę? Sprawdź, gdzie szukać pomysłów!

 

To nie musi być bardzo sprecyzowany pomysł z rozbudowanymi wszystkimi wątkami, bohaterami, natomiast powinieneś mieć przynajmniej taką ogólną wizję, w którym kierunku chcesz iść, jaki będzie moment kulminacyjny. Niekoniecznie musisz znać zakończenie ani początek, mniej więcej musisz wiedzieć, w jaki sposób chcesz dojść do finału tej historii. Półki tego nie będziesz wiedział, nie siadaj przed klawiaturą, nie siadaj przed ekranem komputera, nie rozpoczynaj pisania. Wiadomo im lepiej dopracowany pomysł przed rozpoczęciem pisania, im i to wszystko bardziej sprecyzowane, im te wątki poboczne są ze sobą lepiej połączone jeszcze przed momentem rozpoczęcia pisania, tym będzie Ci łatwiej.

Jak napisać dobrą powieść? Sprawdź, gdzie można znaleźć pomysł na kryminał.

 

Sprecyzowanie pomysłu jest istotne również w momencie, kiedy piszemy kryminał, żeby tymi takimi luźnymi wątkami czy splotami zbiegów okoliczności wodzić czytelnika za nos. Jeżeli nie dopracujemy dobrze pomysłu, to później ciężko nam będzie te wszystkie wątki luźne ze sobą w taki sposób powiązać, żeby czytelnik na końcu zobaczył nasz geniusz, zobaczył, że jednak to wszystko się spina w taką jedną spójną całość, że wątki, o których wcześniej gdzieś tam narrator opowiadał, prowadzą do tego rozwiązania, mają wpływ na to rozwiązanie. Im lepiej sprecyzujesz pomysł jeszcze przed momentem rozpoczęcia pisania, tym łatwiej będzie Ci później redagować tę opowieść, łatwiej będzie Ci pisać i nie będziesz miał chwili zwątpienia, i nie doznasz syndromu pustej kartki podczas pisania.

Potrzebujesz skonsultować swój pomysł? Zapraszam na mentoring pisarski!

 

Od czego zacząć pisać książkę? Nie uciekaj od „formalności”

Podczas wymyślania pomysł na książkę w naturalny sposób przejdziesz do kwestii formalnych związanych z pisaniem książki. Nazwałam je w ten sposób, dlatego że kojarzą mi się po prostu z ustaleniem pewnych cech Twojej książki, które będą ją tak naprawdę definiować. Mam tutaj na myśli: gatunek książki, grupę docelową, styl i język, w którym będziesz pisać, przewidywaną objętość oraz przeprowadzenie researchu tematycznego oraz związanego z konkurencją, jaka panuje w danym gatunku i jak Twoja pozycja może się odnosić w stosunku do innych obecnie występujących na rynku.

 

poradnik jak napisać książkę

 

Gatunek książki

Zacznijmy od gatunku. Dlaczego w ogóle o nim wspominam, skoro to jest element bardzo mocno powiązany z pomysłem? Wielu początkujących pisarzy ma marzenie, żeby napisać i wydać własną książkę, natomiast nie do końca wie, co chce napisać i w jaki sposób zaprezentować swoje doświadczenia. Więc możemy wejść po prostu od zastanowienia się, jak chcemy opowiedzieć naszą historię.

  • Czy będzie to opowieść o przeżyciach dwojga ludzi, czyli Tu myślę o powieści romantycznej, obyczajowej?
  • Czy na przykład bliżej nam do autobiografii, do opowiadania o własnych przeżyciach?
  • Czy bliżej nam do kryminałów, horrorów i powieści sensacyjnych?

Sprawdź, jak napisać kryminał i jak dobrze pisać książki detektywistyczne.

 

Często jest to też dylemat pisarzy, którzy już od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku książki i chcą się trochę oderwać od kojarzenia ich z konkretnym gatunkiem albo wypróbować po prostu innego gatunku. Na przykład kryminały, chociaż są popularnym gatunkiem, wiele osób jeszcze czyta, to są dosyć taką trudną do skonstruowania powieścią. Są też mocno oceniane przez czytelników, przez recenzentów. Dlatego na przykład ja w tym momencie się zastanawiam, czy by nie spróbować pisać powieści o nieco innej tematyce, w nieco innym gatunku.



Grupa docelowa

Wspominam też o grupie docelowej. Grupa docelowa, czyli grupa osób, która z definicji stanie się naszymi czytelnikami. To jest podejście takie trochę marketingowe, bo tutaj traktujemy naszą powieść jako produkt, który chcemy wprowadzić na rynek i którym chcemy dotrzeć do określonej grupy osób. Warto się przez chwilę zastanowić, kto powinien czytać naszą książkę, kto powinien ją oceniać i kto powinien mieć jakby prawo głosu w opiniowaniu naszej twórczości. Więc tutaj też możemy się na tą grupą docelową zastanowić.

Sprawdź, jak napisać recenzję książki.

 

Styl i język książki

Język i styl książki to również elementy mocno powiązane z gatunkiem, z grupą docelową oczywiście też oraz z pomysłem. Jeżeli piszemy powieści detektywistyczne, kryminały, chcemy też oddać charakter bohaterów, często używamy niecenzuralnego słownictwa. Jeżeli byśmy chcieli tworzyć powieści dla nastolatków czy dla młodszych grup docelowych, to wtedy też musimy język i styl dopasować, żeby czytelnik zrozumiał, o co nam chodzi, żebyśmy mogli wpłynąć odpowiednio na jego wyobraźnię. Więc tutaj też o tym elemencie powinniśmy pamiętać, chcąc napisać własną książkę.

 

Objętość powieści

Wspomniałam również o przewidywanej objętości, czyli o tym, jak długa będzie nasza książka, jak bardzo chcemy rozbudować historię, którą mamy do opowiedzenia. Jeśli na początku wyznaczymy sobie limit albo pewien cel, który chcemy osiągnąć, wtedy na późniejszych etapach jest łatwiej rozplanować pracę. Ale też warto mieć tutaj na uwadze to, że generalnie czytelnicy na rynku nie lubią długich pozycji i też wydawcy nie zawsze są chętni na wydawanie takich opasłych powieści.

 

Na przykład Pogranicznik przez wielu recenzentów i wielu czytelników był oceniany jako właśnie taki grubasek, powieść dosyć rozbudowana i długa. Więc kolejną książkę, którą pisałam, to tutaj postawiłam sobie pewien limit stron, żeby za bardzo nie rozbudować opowieści, żeby też się troszeczkę wbić w oczekiwania rynku i być może unikać pewnych takich moich zapędów do dygresji czy do rozbudowanych opisów, by po prostu książka była lepsza.

 

Research tematyczny i gatunkowy

Jak jeszcze pisać powieść? Musimy przeprowadzić dokładny research. Jeżeli chcemy umieścić akcję w konkretnej lokalizacji, powinniśmy zapoznać się z topografią lub tam na przykład pojechać, żeby wiarygodny sposób to miejsce opisywać. Jeżeli nawiązujemy do wydarzeń historycznych, to też powinniśmy o nich poczytać, jakieś inne różne kwestie związane z umiejscowieniem czasoprzestrzeni bohaterów, czy właśnie miejsca akcji, czy fabuły, na to również zwracają uwagę czytelnicy.

 

I research dotyczy również też przeglądu tego, co ukazało się na rynku w danym gatunku, w którym chcemy pisać, jaką mamy konkurencję i gdzie my się chcemy tak naprawdę odnaleźć na tym rynku, do których powieści będzie nam bliżej. Bo nawet jeżeli my nie chcemy się, że tak powiem marketingowo, „pozycjonować” w określonym typie powieści, nie zależy nam na tym, żeby docierać na przykład do czytelników pana Mroza czy do czytelników pani Bondy, to i tak w pewien sposób czytelnicy będą nas tak oceniać. Osoby, które przeczytały wiele książek z danego gatunku, w naturalny sposób szufladkują powieści w określone podgrupy.

 

jak zacząć pisać książkę

 

Wszystkich książek dostępnych na rynku oczywiście nie będziemy w stanie przeczytać. Natomiast jeśli w sposób świadomy inspirujemy się czyjąś twórczością, musimy być po prostu przygotowani, że czytelnicy odkryją te podobieństwa i w recenzjach będą pisać podobne opinie, podobne komentarze, nawiązywać do twórczości jednego autora, porównywać te książki między sobą. Warto po prostu przeprowadzić taki research też gatunkowy, żeby wiedzieć, z kim będziemy konkurować i ewentualnie, do kogo będziemy porównywani.

Sprawdź, jak znaleźć recenzenta książki.

 

Jak napisać dobrą książkę? Przemyśl wszystkie kwestie koncepcyjne

Na samym pomyśle nie kończy się oczywiście etap koncepcyjny pisania książki.

 

Tytuł

Powinieneś zwrócić uwagę, żeby wybrać taki tytuł dla swojej powieści, żeby odróżnić swoją książkę spośród innych książek. Czy po prostu sprawdzić na przykład na portalu Lubimyczytać, czy inny pisarz nie wykorzystał tytułu, który chodzi Ci po głowie dla swojej książki. Dlaczego to jest ważne? Dlatego że jeżeli czytelnik nie będzie pamiętać Twojego nazwiska, a będzie pamiętać tytuł, to jeżeli przygotujesz nazwę w sposób unikalny, uda Ci się bezpośrednio trafić do tych czytelników, wyróżnisz tym swoją pozycję. Tytuł oczywiście możemy wymyślić na późniejszych etapach pisania książki, to może być taki element, który wpadnie Ci do głowy po zakończeniu Twojego dzieła.

Jak zacząć pisać powieść? Koniecznie sprawdź, jak wymyślić tytuł książki.

 

Zbudowanie fabuły

Istotne jest natomiast zbudowanie fabuły, czyli określenie głównego wątku, wątków pobocznych, zwrotów akcji. I tutaj oczywiście nie musisz przed rozpoczęciem pisania wszystkiego dokładnie spisać, rozpisać tych linii czasowych chronologicznych, co i jak będzie się działo. Natomiast im lepiej te wszystkie wątki przygotujesz, opiszesz przed rozpoczęciem klepania w klawiaturę, tym łatwiej będzie Ci później pisać całą powieść.

 

Narracja

Moim zdaniem do przemyślenia jest także sposób narracji – czy będziesz prowadzić narrację pierwszoosobową czy trzecioosobową i ilu tych narratorów wprowadzisz. W przypadku powieści kryminalnych mamy do czynienia bardzo często z kilkoma narracjami, bo mamy informacje albo o przeżyciach ofiary bądź mordercy, jest też narrator wszechwiedzący, trzyosobowy i czasami jest też narracja z punktu widzenia jakiegoś bohatera z przeszłości. Warto się zastanowić, jakie typy i style narracji będą budowały naszą książkę.

Jak napisać świetną powieść? Pochyl się nad strukturą i sprawdź rodzaje narracji w kryminałach.

 

Struktura powieści

Powinieneś również przemyśleć strukturę powieści.

  • I tutaj mam na myśli, w jaki sposób rozpoczniesz powieść, czy po prostu od dialogu postaci, czy od wprowadzenia już akcji, czy od wydarzenia, które niesamowicie zbuduje już na samym początku napięcie, albo może od progu.
  • Tak samo jest z zakończeniem – czy chcemy zakończyć powieść po prostu zakończeniem akcji, a może wprowadzić jeszcze epilog.
  • Inna kwestia to to, czy będziesz dzielić książkę na rozdziały, jak długie będą te rozdziały, czy też rozdziały będą miały swoją strukturę. Czyli na przykład na początku będzie wprowadzenie jednej narracji, później będzie część zasadnicza, czyli narrator trzecioosobowy, wszechwiedzący, a na końcu będą przemyślenia mordercy pisane na przykład w narracji pierwszoosobowej. Taką strukturę miał właśnie Pogranicznik.

 

jak napisać swoją pierwszą książkę

Bohaterowie

Oczywiście na etapie koncepcyjnym nie możesz pominąć bohaterów. Przygotuj sobie listę postaci, zastanów się, jaką rolę będą odgrywać w Twojej powieści.

  • Czy będą do postaci jednowymiarowe, czyli czy będzie to postać typowo pozytywna, typowo negatywna?
  • A może ambiwalentna – raz będzie dobra, raz zła i będzie wzbudzać różne uczucia w Twoich czytelnikach?

Warto też wymyślić ciekawe imiona dla tych postaci, nazwiska. I to, co polecam, to nie dublować imion i nie tworzyć bardzo podobnych nazwisk. Czytelnicy często czytają nie do końca uważnie i mogą mylić bohaterów, którzy będą się podobnie nazywać.

Przeczytaj, jak stworzyć bohatera książki i jak napisać fajną książkę dzięki temu.

 

Czas i miejsce akcji

Do przemyślenia jest oczywiście czas i miejsce akcji.

  • Fikcyjna miejscowość?
  • Prawdziwa miejscowość?
  • Czasy współczesne?
  • Czasy przeszłe?

To wszystko też musisz przemyśleć, bo to też będzie wpływało po prostu na odbiór Twojej książki i strukturę twojej książki.

Miejsce akcji powieści kryminalnej – przeczytaj, jak je zbudować i jak napisać pierwszą książkę.

Przemyśl również inne elementy koncepcyjne, które mogą wpływać na spójność i strukturę Twojej powieści. Zastanawiając się, jak napisać książkę, poradnik ten nie obejmuje oczywiście wszystkich aspektów tylko te, które ja uznałam za najistotniejsze.

 

By dobrze napisać książkę, stwórz konspekt i zbierz swoje przemyślenia w całość

Ustalanie wszystkich elementów koncepcyjnych najlepiej zamknąć w postaci konspektu lub planu książki. Zbieramy wszystkie nasze przemyślenia i spisujemy je, żeby w trakcie pisania powieści o niczym nie zapomnieć.

  • Najlepiej rozpisać sobie całą chronologię, kiedy co się dzieje.
  • Jeśli powieść ma strukturę, w której wydarzenia z przeszłości mieszają się z wydarzeniami z teraźniejszości, wtedy też najlepiej rozpisać sobie chronologię przyszłości, żeby później te wątki poboczne i wątki z przeszłości fajnie się pokazały z wątkami z teraźniejszości.
  • Warto też również spisać charakterystykę bohaterów, żeby później nie pomieszać, że dany bohater ma oczy niebieskie, potem nagle brązowe. Fajnie to wszystko sobie zapisać, stworzyć takie charakterystyki, krótkie też streszczenia.

 

Mapa myśli w pisaniu książki

Dobrym narzędziem, które pomoże Ci spisać wszystkie ustalenia koncepcyjne związane z Twoją książką, jest mapa myśli. Zwykle mapy myśli wykorzystywane są w procesach twórczych, w procesach generowania pomysłów, pracy w grupie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyś taką mapę myśli sporządził samodzielnie, spisał na przykład wątki poboczne łączące się z wątkiem głównym albo też wykorzystał tę mapę do procesu kreatywnego, procesu twórczego.

 

Ja czasami tworzę takie mapy myśli, wpisując na samym środku informację: kto jest zabójcą, później rozpisuję sobie prawdopodobnych bohaterów, prawdopodobne opcje i dopisuje różne rzeczy, które w danym momencie mi przychodzą do głowy. Takie mapy myśli stanowią bardzo fajną inspirację i ten sposób uporządkowania własnych myśli pozwala wpadać na ciekawe, genialne pomysły. Zachęcam Cię do wypróbowania tego narzędzia i tworzenia również map chronologicznych, ciągów przyczynowo-skutkowych.

 

pisanie książki jak zacząć

 

Jak zacząć pisać? Organizacja pracy pisarza

By dobrze pisać książki, by sprawnie napisać powieść, należy również zorganizować sobie pracę. Wiem, że to brzmi mało zachęcająco w kontekście procesu twórczego, natomiast organizacja pracy dużo ułatwia podczas pisania powieści.

 

Harmonogram pisania

Warto żebyś opracował harmonogram pisania, żebyś ustawił sobie, kiedy będziesz miał czas na pisanie książki, kiedy planujesz pisać. Często wymówką pisarzy jest to, że nie mają czasu na pisanie książki, bo muszą zająć się obowiązkami zawodowymi, zarobkowym, domem. Potem są zmęczeni, też potrzebują czasu na relaks, nie mają chęci, żeby siąść przed klawiaturą i zacząć pisać. Jeśli sobie ustawisz, że zawsze wieczorem przynajmniej z godzinkę popracujesz nad powieścią, a co któryś weekend poświęcisz cały na pisanie książki, to wprowadzisz rutynę pisania, plan pisania, szybciej się zmotywujesz do pisania.

 

Ja nie należę do pisarzy, którzy piszą tylko i wyłącznie pod wpływem weny twórczej, bardziej staram się ten proces pisania uporządkować, sprowadzić do pewnego planu, systematyczności. To mi osobiście pomaga, dzięki temu pisanie powieści idzie do przodu.

 

Deadline

Postaraj się zaplanować, kiedy chcesz zakończyć książkę. W ten sposób łatwiej się zmotywujesz i wyznaczysz sobie określony cel. Na tej podstawie będziesz mógł również określić, ile stron dziennie powinieneś napisać. Oczywiście deadline’y są też po to, żeby je przesuwać, więc nie stresuj się tym, że musisz koniecznie ukończyć książkę za trzy miesiące. Czasami wpadają jakieś nieoczekiwane wydarzenia, to naturalne, że termin może się zmienić.

 

Poprawki

Myślę, że powinieneś również przemyśleć kwestie wprowadzania poprawek.

  • Czy chcesz je wprowadzać od razu po napisaniu jakiegoś akapitu?
  • Czy w tygodniu sobie piszesz, a na weekendy sprawdzasz to, co napisałeś w tygodniu?
  • Czy może w ogóle olewasz sprawę poprawek i dopiero po napisaniu całości poprawisz literówki?

Sprawdź, jak wygląda korekta i redakcja książki.

 

Podczas pisania swojej powieści stosowałam dwa modele.

  • Pierwszy model polegał na tym, że pierwszego dnia coś sobie pisałam, drugiego dnia zaczynałam pracę od sprawdzenia tego, co napisałam dnia pierwszego i później pisałam nowe fragmenty nowe akapity. I następnego dnia powtarzałam proces z drugiego dnia.
  • Drugi model był taki, że w tygodniu, w dni robocze pisałam nowe akapity, a w weekendy zabierałam się za korektę fragmentów, które napisałam w tygodniu. Tydzień roboczy traktowałem jako taki etap kreatywnego pisania, odpuszczałam zastanawianie się nad poprawkami. A weekend przeznaczam na korygowanie, poprawianie, dopisywanie pewnych elementów.

 

Streszczenia napisanych fragmentów powieści

Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak pisać powieść, jest również przemyślenie kwestii, jak przygotować streszczenia tego, co się już napisało. Mam tutaj na myśli taką sytuację, że w momencie, kiedy jesteśmy w procesie twórczym i piszemy sobie książkę, tworzymy fabułę, a ten proces jest rozciągnięty w czasie, możemy nie zapamiętać szczegółów wydarzeń opisanych 2 miesiące temu. Ja tworzę streszczenia, żeby w łatwy sposób potem do nich wrócić i nie pomieszać ciągu przyczynowo-skutkowego na kolejnych stronach powieści.

 

Jak szybko napisać książkę?

Czy można napisać książkę w miesiąc? Oczywiście, że można! Potrzebujemy dużo samozaparcia i dużej dyscypliny, żeby to osiągnąć. W przypadku Oddechu Śmierci tak właśnie zrobiłam. Ustaliłam sobie, że książka ma mieć około 300 stron, czyli wychodziło do pisania po 10 stron dziennie. Szybkie napisanie powieści jest możliwe do zrealizowania, ale wymaga również dobrej organizacji czasu pracy. Jeżeli masz dużo obowiązków zawodowych, szybkie pisanie może odbić się na jakości powieści.

 

Jak napisać powieść, dbając o swój komfort psychiczny i fizyczny? Narzędzia do pisania

Ostatni punkt związany z pisaniem książki, to przygotowanie narzędzi do pisania: programu do pisania, miejsca pracy oraz metod archiwizacji książki.

 

Na czym pisać książkę?

Możesz skorzystać z popularnych edytorów tekstowych: Word, OpenOffice, LibreOffice, pracować na dokumentach Google. Nie polecam powrotu do starego systemu pisania w zeszycie i na kartce, dlatego że zdecydowanie łatwiej robić poprawki w edytorach tekstowych. Dodatkowo jeżeli będziesz pisać na kartce, w sposób tradycyjny, później będziesz musiał wszystko przepisać, żeby wysłać propozycję wydawniczą. Mało który wydawca prosi o wysłanie tradycyjnego maszynopisu.

 

Miejsce pracy

Dostosuj je tak, aby było Ci wygodnie, abyś mógł się skupić, aby pozycja, w której będziesz pisać, nie przeszkadzała Ci w procesie twórczym. Zadbaj o wygodne krzesło, biurko. Jeśli wolisz pisać na łóżku, zorganizuj pracę w sypialni albo na kanapie. I przygotuj jakieś przekąski, coś do picia, żebyś czuł się dobrze i nic nie zakłócało pisania.

 

Archiwizacja powieści

Musisz pamiętać o metodach archiwizacji swojej powieści, czyli przesyłać plik na pendrive, na dysk zewnętrzny itp. Ja stosowałam taką metodę, że wysłałam sobie po prostu maila na swoją pocztę i takie pliki w formie elektronicznej przechowywałam. Dodatkowo co jakiś archiwizowałam powieść na dysku zewnętrznym. Stosowałam przynajmniej dwa źródła danych.

Podczas pisania Oddechu Śmierci zdążyła mi się taka nieprzyjemna sytuacja. Wtedy archiwizowałam powieść na pendrivie i raz stało się tak, że przeciągnęłam plik nie z dysku komputera na pendriva, tylko z pendriva na dysk komputera. Straciłam całą pracę, którą wykonałam dnia poprzedniego.

Jak napisać ciekawą książkę? Zobacz, jak pracuje pisarz i jakie ma na to patenty!

 

Najczęstsze błędy pisarza, czyli jak nie pisać książki!

Przeszliśmy przez wszystkie punkty, które wypisałam sobie jako najważniejsze w przygotowaniu się do pisania własnej powieści. Teraz nadszedł czas na omówienie ostatniej kwestii: jak nie pisać książki?

 

  1. Nie wmawiaj sobie, że nie masz czasu na pisanie książki.

Jeśli napisanie i wydanie książki to Twoje największe marzenie, znajdziesz na to czas. Musisz się odpowiednio zorganizować, przygotować sobie miejsce pracy, wyznaczyć sobie czas pracy, powiedzieć swoim bliskim, że potrzebujesz chwili dla siebie i zacząć pisać.

 

  1. Zrezygnuj z chaotyczności w pisaniu i postaw sobie cel.

Wyznacz sobie, ile stron chcesz, do kiedy chcesz to zrobić i skutecznie realizuj ten plan. Nie traktuj pisania jako procesu oczekiwania na wenę twórczą. Ustal sobie harmonogram pisania i skrzętnie go realizuj.

Jak pisać książkę? Sprawdź techniki automotywacji.

 

  1. Ogranicz spontaniczność i podejście twórczego szału podczas tworzenia fabuły.

Przed rozpoczęciem pisania dobrze przemyśl pomysł na książkę, koncepcję na powieść. Nie wychodź z założenia, że mniej więcej wiesz, co chcesz napisać i potem uda się poszczególne wątki powiązać, że wyjdzie z tego fajna książka. Czasami jest tak, że jak na samym początku za mocno zakręcimy niektóre wątki, wprowadzimy bohaterów, których rola w powieści nie jest do końca znana, później trzeba siadać do procesu koncepcyjnego gdzieś w połowie pisania książki. Im więcej czasu i wysiłku poświęcisz na dopracowanie konceptu, tym lepiej.

 

  1. Nie opierają się zmianom i cięciu treści.

To jest mentalny problem – bo gdy coś napiszemy, co wydaje nam się bardzo fajne i później czytamy całą książkę, i załóżmy, że ktoś z zewnątrz sugeruję nam, że niektóre opisy są za bardzo rozległe, niektóre przemyślenia bohaterów nie wnoszą nic do akcji, tylko ją spowalniają, ciężko jest nam je usunąć. Ciężko jest nam przyswoić myśl, że jakby ta praca, którą włożyliśmy w pisanie książki, idzie na marne. Nie możesz myśleć w ten sposób. Pisanie książki to proces, a usuwanie zbędnych fragmentów ma na celu jej ulepszenie.

Poznaj sposoby na to, jak radzić sobie z krytyką książki i jak napisać swoją książkę dzięki temu.

 

  1. Nie myśl o tym, jak inni będą Cię oceniać na podstawie Twojej twórczości.

Podczas pisania nie możemy się zacząć zastanawiać, jak nasi najbliżsi zaczną nas oceniać przez pryzmat naszej twórczości, co sobie o nas pomyślą. Takie myśli musimy jak najdalej od siebie odsuwać, bo to nas będzie blokowało. Problem ten też występuje, kiedy tworzymy kolejną książkę z serii. Wtedy też taki bloker się pojawia, że myślimy o tym, że nasi czytelnicy będą starali się oceniać nasze dzieło przez pryzmat poprzednich utworów. Spróbuj się od tego odciąć.

A może potrzebujesz recenzji przedwydawniczej książki? Poznaj ofertę!

 

Zastanawiając się, jak napisać pierwszą książkę, na pewno nie uda Ci się uniknąć tych wszystkich problemów i błędów pisarskich, nie uda Ci się przejść gładko przez proces pisania książki. To nic. Po prostu się uczysz, wchodzisz w cały proces. Niczym się nie przejmuj – pisanie ma sprawiać przyjemność.

 

Jak napisać książkę krok po kroku? Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie: jak napisać książkę, chciałoby się odpowiedzieć: siadaj przed komputerem i pisz! Jak zauważyłeś, w tym poradniku jest bardzo wiele aspektów, które należy przemyśleć przed rozpoczęciem tworzenia powieści, żeby po prostu sam proces właściwego pisania szedł płynnie, nie sprawiał żadnych problemów i komplikacji. Myślę, że najważniejszym elementem jest sam pomysł. Kwestie techniczne i kwestie organizacyjne mogą wyjść w praniu, natomiast pomysł koncepcja nie powinna wychodzić w praniu :).