Jak wydać książkę? Proces i etapy wydania powieści krok po kroku

Aktualizacja: 15 listopada 2024

Wydanie książki to duże przedsięwzięcie szczególnie dla debiutującego autora. Zaistnienie na rynku wydawniczym to istne wyzwanie – zanim dzieło trafi na księgarniane półki, trzeba znaleźć wydawcę, wybrać model finansowania, przejść przez korektę i redakcję. Marzenia i oczekiwania są wielkie, a sam proces wydania powieści niesamowicie skomplikowany, a czasami wymagający. Jak wygląda wydanie książki krok po kroku? Czego należy się spodziewać i na co uważać? Pozwól, że podzielę się swoimi doświadczeniami związanymi z publikacją kryminału z wydawnictwem.

 

Jak wydać własną książkę? Posłuchaj podcastu!

To, jak wydać swoją pierwszą książkę, obszernie omówiłam również w drugim odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij. Nie rezygnuj jednak z przejrzenia tego artykułu, czekają tutaj na Ciebie dodatkowe wskazówki i porady :).

Gdyby odtwarzacz się nie załadował, skorzystaj z linku: https://anchor.fm/jbagrij-pisarka/episodes/02–Jak-wyda-wasn-ksik-krok-po-kroku–Cykl-zyciaPisarza-e1h6lgl

 

Jak napisać i wydać książkę samodzielnie lub z wydawnictwem?

Powieść jest już zakończona, sprawdzona i przeczytana przez najbliższych znajomych. Wszyscy Ci kibicują, a Ty wyobrażasz sobie, jak staje się bestsellerem. Na marzeniach świat się nie kończy, więc podejmij działanie i zastanów się nad sposobem wydania swojego dzieła. W pierwszym kroku określ, czy chcesz to zrobić samodzielnie, czy wolisz przekazać całą pracę wydawcy. Jeśli również zastanawiasz się, czy wydanie książki coś kosztuje, wszystko zależy od przyjętego modelu finansowania, a te kwestie omówimy poniżej.

Sprawdź, jak sfinansować wydanie książki.

 

Samodzielne wydanie własnej książki

Ta opcja publikacji powieści będzie wymagała od Ciebie większego zaangażowania. Na Twoje barki spadną wszystkie działania podejmowane przez wydawcę, np.

  • Przeprowadzenie korekty i redakcji,
  • Skład i projekt okładki,
  • Druk książki,
  • Wprowadzenie dzieła do dystrybucji,
  • Umowy z dystrybutorami i prowadzenie rozliczeń,
  • Magazynowanie egzemplarzy drukowanych,
  • Promocja, marketing i reklama,
  • Zarządzanie zwrotami,
  • Prawdopodobnie założenie działalności gospodarczej, na podstawie której będziesz rozliczał przychody z wydania książki.

 

jak wydać książkę - porady

 

Oczywiście na rynku działają również firmy, które przejmą za Ciebie część obowiązków wydawcy i podpowiedzą, jak wydać książkę krok po kroku, przygotują dzieło do druku, wydrukują je lub zajmą się jego dystrybucją.

Sprawdź, jak promować książkę.

 

Zalety

  • Masz pełną kontrolę nad procesem wydawniczym.
  • Możesz zarobić zdecydowanie więcej, ponieważ wydawca i inni pośrednicy nie pobierają marży za wydanie książki.

Wady

  • Przestajesz być pisarzem i stajesz się przedsiębiorcą, który zarządza wprowadzeniem własnego produktu na rynek wydawniczy.
  • Na Twoje barki spada bardzo dużo działań organizacyjnych, będziesz musiał podjąć sporo decyzji.
  • Ponosisz 100% odpowiedzialność finansową za wszystkie etapy wydania książki.
  • Brak znajomości rynku może utrudniać Ci zawarcie umów z dystrybutorami, księgarniami.

Przeczytaj, jak rozliczyć sprzedaż książki.

 

Wydanie książki w wydawnictwie

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z wydawnictwem, pierwszy etap wydania książki sprowadza się do przygotowania propozycji wydawniczej (szczegóły w podlinkowanym artykule), a następnie rozesłania jej do wybranych wydawców. Nigdy nie wysyłaj dzieła tylko do jednej redakcji, ani do wszystkich jak leci. Przed wysyłką pliku, zawsze sprawdzaj, jakie są wymagania wydawnictwa: formatowanie dokumentu, czcionka, wypełnienie kwestionariusza, przygotowanie abstraktu powieści. Niektórzy proszą o pełne dzieło, a innym wystarczy pierwsze 50 stron.

 

Gdzie wydać książkę? Najlepiej u tego wydawcy posiadającego w swoim portfolio pozycje z gatunku, w którym piszesz. Nie odzywaj się do redakcji o sprecyzowanym profilu wydawniczym nieobejmującym Twojego dzieła – tracisz czas i już na wstępie zostaniesz odrzucony. Polecam Ci przygotowanie najlepiej w excelu listy z wydawnictwami. Dopisuj datę wysyłki rękopisu i odpowiedź, jeśli ją otrzymasz. Dzięki temu nie pogubisz się, do kogo już trafiła Twoja powieść. Taka lista przyda Ci się też na przyszłość, gdy będziesz chciał wydać swoja kolejną książkę.

 

wydanie książki krok po kroku

 

Jak wydać książkę w wydawnictwie? Do tego potrzebujesz też bardzo dużo cierpliwości. Po wysłaniu propozycji być może dopiero po kilku miesiącach otrzymasz pozytywną informację i zaproszenie do współpracy. Niestety osoby, które dopiero wkraczają na rynek książki, znajdują się w trudniejszym położeniu – wydanie książki debiutanta to ryzyko dla wydawcy związane z brakiem rozpoznawalnego nazwiska. Niektóre redakcje nawet nie podejmują się otwarcia podesłanego pliku, jeśli autorem jest debiutant.

Sprawdź, ile może wynosić wynagrodzenie za wydanie książki.

 

Zalety

  • Wszystkie koleje etapy wydania książki zostają przeniesione na wydawnictwo.
  • Nie musisz martwić się formalnościami, do Ciebie należą jedynie obowiązki pisarskie.

Wady

  • Brak pełnej decyzyjności – wydawnictwo ostatecznie decyduje, jaki będzie nakład, okładka, cena okładkowa.
  • Relatywnie niska prowizja autorska, szczególnie jeśli wydawca ponosi 100% kosztów wydania powieści.
  • Kwestie promocji często nie są dopilnowane przez wydawnictwo, więc cześć działań należy podejmować we własnym zakresie.

 

Finansowe modele wydania książki w wydawnictwie

Jeśli po przeczytaniu rękopisu wydawnictwo uzna, że powieść jest obiecująca, proponuje autorowi jeden z trzech poniższych modeli pozwalających na wydanie pierwszej książki.

 

Wydanie książki z pełnym finansowaniem

Autor nie musi ponosić kosztów – cały proces wydania książki finansuje wydawnictwo. W okresie trwania umowy wydawniczej pisarz najczęściej przekazuje wyłączne prawa do dysponowania dziełem, więc w tym czasie nie może podjąć współpracy z innym wydawnictwem. Prowizja od sprzedaży jest najniższa ze wszystkich modeli, ponieważ to wydawca podejmuje ryzyko finansowe. Debiutanci mają mniejsze szanse na taką propozycję finansowania.

Sprawdź porady dla początkujących pisarzy.

 

Wydanie książki ze współfinansowaniem

Koszty wydania książki ponosi zarówno autor, jak i wydawnictwo. To, jaki będzie udział w wydatkach poniesionych na druk i promocję powieści, zależy od umowy. Stawka uzyskiwana przez pisarza za sprzedaż każdego egzemplarza jest nieco wyższa niż w przypadku wydania książki z pełnym finansowaniem. Taką propozycję współpracy często otrzymują debiutanci, ale należy uważać na nieuczciwe wydawnictwa, które zakrywając się współfinansowaniem, chcą wszystkimi kosztami obciążyć autora. Jak wydać swoją książkę bezpiecznie w tym modelu? Wyjściem z tej sytuacji jest poproszenie o wgląd w harmonogram wydatków i zawarcie w umowie konkretnych wartości procentowych lub kwot, które poniosą obie strony.

W tym modelu autor najczęściej ma możliwość wydania książki w innym wydawnictwie w trakcie trwania umowy (niewyłączne prawo do wydania dzieła).

jak wydać powieść

Wydanie książki własnym nakładem

Tutaj całe ryzyko finansowe przechodzi na autora, ale i zyski ze sprzedaży 1 egzemplarza książki są najwyższe. Ten model nie cieszy się dużym uznaniem, ponieważ:

  • wykorzystują go pseudowydawnictwa, które podejmują się wprowadzenia na rynek każdej powieści lub opowiadania, nawet jeśli istnieje duża szansa, że książka się nie sprzeda,
  • wydawca nie ponosi kosztów, więc nie zależy mu na sprzedaży książki; nie podejmuje działań promocyjnych, nie dba o to, aby imię autora stało się rozpoznawalne,
  • korekta książki przeprowadzona jest często po macoszemu.

 

Autorzy, którzy decydują się na poniesienie wszystkich kosztów, nie zawsze traktowani są poważnie przez innych pisarzy. Dlaczego? W środowisku przeważa myślenie, że skoro ktoś zapłacił za publikację książki, to nie jest na tyle dobry, aby zainteresowało się nim „poważne” wydawnictwo, proponując korzystną umowę.

Sprawdź, jak wymyślić tytuł książki.



Podpisanie umowy z wydawnictwem – kolejny krok wydania powieści

Przeczytaj dokładnie umowę wydawniczą i zwróć uwagę na kwestie, które w przyszłości mogą być dla Ciebie mało korzystne. Jak opublikować książkę bez większych problemów? Koniecznie sprawdź:

  • czy nie będziesz musiał odkupić książek od wydawnictwa, jeśli się nie sprzedadzą,
  • od jakiej kwoty liczona jest prowizja autorska – od ceny sprzedaży czy ceny wydawniczej zbytu netto,
  • kiedy otrzymasz wynagrodzenie autorskie,
  • w jaki sposób będą przebiegały rozliczenia,
  • czy musisz akceptować wszystkie poprawki korektora,
  • kiedy książka ukaże się na rynku,
  • jak wygląda promocja i dystrybucja,
  • kto ustala cenę i nakład,
  • co się stanie w momencie zakończenia umowy,
  • czy dysponujesz prawem wypowiedzenia umowy,
  • w jakim zakresie wydawca może dysponować Twoim wizerunkiem.

 

Negocjuj zapisy umowy, które Ci nie odpowiadają. Wydanie pierwszej książki to marzenie i chcemy je spełnić za wszelką cenę, ale nie warto zgadzać się na coś, co nie będzie korzystne w dłuższej perspektywie.

 

Jak wydać książkę – pod pseudonimem czy własnym imieniem?

Na etapie podpisywania umowy wydawca z pewnością zapyta Cię, czy chcesz wydać książkę pod pseudonimem, czy imieniem i nazwiskiem. Zanim podejmiesz decyzję, rozważ wszystkie za i przeciw. Nie lekceważ także kierunku, w którym chcesz rozwijać swoją pisarską karierę.

jak można wydać własną książkę

Korekta i redakcja powieści – mało przyjemne etapy procesu wydawniczego

Po podpisaniu umowy następuje zasadniczy proces wydawniczy. Rozpoczyna się korekta oraz redakcja powieści. Dla mnie ten etap był szczególnie stresujący – na początku źle znosiłam całe pokreślone strony i propozycje usunięcia co niektórych fragmentów. Z czasem uświadomiłam sobie, że jako pisarz (bez wykształcenia polonistycznego) mam prawo do popełniania błędów, a redaktorzy i korektorzy pracują nad wygładzeniem treści i jej polepszeniem. Ważne jednak jest to, aby mieć możliwość zgłaszania własnych poprawek do zmian wprowadzonych przez tych językowych ekspertów.

 

Wydanie książki – jak wygląda praca nad okładką?

W większości przypadków to wydawca wybierze okładkę, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Często pytają autora o opinię, ale najczęściej do niego nie należy ostatnie zdanie. W przypadku obu moich książek bardzo zabiegałam, aby nazwisko było widoczne. Imiona się powtarzają, a unikalne nazwiska (jak moje) pozwalają tworzyć brand osobisty, rozpoznawany przez czytelników.

Sprawdź, jak samodzielnie przygotować projekt okładki książki. I zerknij również na kreator okładek książek.

 

Działania marketingowe a wydanie książki – wydawnictwo powinno je zapewniać!

Wprowadzenie książki na rynek nie może obejść się bez działań promocyjnych. Wydawcy powinno zależeć na przeprowadzeniu różnych akcji marketingowych, jednak w branży panuje przeświadczenie, że redakcje się po prostu na reklamie nie znają. Najczęściej podejmowane aktywności sprowadzają się do:

  • publikacji postów we własnych mediach społecznościowych,
  • wysłaniu kilku egzemplarzy recenzenckich do blogerów książkowych,
  • wystawianiu stoisk na targach książki,
  • organizowaniu spotkań autorskich, live’ów, wywiadów.

 

Warto, aby w umowie znajdowały się odpowiednie zapisy, jak będzie wyglądała promocja powieści przed i po premierze. Reklama zawsze się przydaje, a czytelnicy powinni dowiedzieć się o Twojej twórczości z różnych źródeł.

 

jak wydać pierwszą książkę

 

Premiera – ostatni etap wydania powieści

Zwieńczeniem całego procesu wydania książki jest jej premiera. Najczęściej wydawca organizuje pierwsze spotkanie autorskie i odpowiednio je promuje. Autor powinien przygotować krótką prezentację o sobie, o powieści, a także nastawić się na pytania od uczestników. Czytelników najczęściej interesuje sam proces wydawniczy, pomysły inspiracje i czas pracy nad książką. A skoro mowa o czasie…

Sprawdź także, jakie pytania do pisarki kryminałów kierują uczestnicy spotkania autorskiego.

 

Ile trwa wydanie książki?

Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. Moim zdaniem najtrudniejszym i najdłuższym etapem jest pozyskanie wydawcy. Później wszystko zależy od ustaleń umowy. W przypadku Oddechu Śmierci wyglądało to następująco:

  • znalezienie wydawcy – 5 miesięcy,
  • kwestie związane z podpisaniem umowy – 2 tygodnie,
  • zasadniczy proces wydawniczy – 4,5 miesiąca.

Zdecydowanie szybciej jest napisać książkę niż ją wydać :). Podejrzewam, że w przypadku znanych i cenionych autorów proces wydania przebiega zdecydowanie szybciej, ponieważ także wydawcy zależy na tym, aby sprowadzić arcydzieło na świat.

 

Czy trudno wydać książkę? Podsumowanie

Zaistnienie na rynku wydawniczym to wyzwanie. Część wydawców stawia na znanych autorów, niektórzy zadowalają się wprowadzaniem zagranicznych bestsellerów gwarantujących wysoki poziom czytelników i sprzedaży. Wydanie książki krok po kroku wymaga z pewnością cierpliwości, wytrwałości oraz samozaparcia od debiutującego pisarza. Moim zdaniem najtrudniejszy etap to znalezienie wydawcy, kolejne etapy to już jazda z górki, czasem po wybojach, do celu.