Jak wygląda wydanie książki krok po kroku?

Wydanie książki to duże przedsięwzięcie szczególnie dla debiutującego autora. Trzeba podjąć sporo decyzji oraz uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Marzenia i oczekiwania są wielkie, a sam proces wydania powieści niesamowicie skomplikowany, a czasami wymagający. Jak wygląda wydanie książki krok po kroku? Czego należy się spodziewać, a na co uważać? Podzielę się swoimi doświadczeniami.

 

Napisanie i wydanie książki – od czego zacząć?

jak wydac ksiazkePowieść jest już zakończona, sprawdzona i przeczytana przez najbliższych znajomych. Wszyscy Ci kibicują, a Ty wyobrażasz sobie, jak książka staje się bestsellerem. Na marzeniach świat się nie kończy, więc podejmij działanie i zastanów się nad sposobem wydania książki. W pierwszym kroku określ, czy chcesz to zrobić samodzielnie, czy wolisz przekazać całą pracę wydawcy.

 

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z wydawnictwem, wyślij swój rękopis do redakcji. Przygotuj listę wydawców, do których odezwałeś się i zapisz datę podesłania e-maila lub tradycyjnej korespondencji pocztowej. Przygotowując plik do wysyłki, sprawdź, jakie są wymagania wydawnictwa: formatowanie dokumentu, czcionka, wypełnienie kwestionariusza, przygotowanie abstraktu powieści. Uzbrój się w cierpliwość i czekaj na odpowiedź, która w wielu przypadkach w ogóle nie nadejdzie.

 

Rozesłanie rękopisu do wydawnictw jest pierwszym krokiem w procesie wydania powieści. Osoby, które dopiero wkraczają na rynek, znajdują się w trudniejszym położeniu – wydanie książki debiutanta to ryzyko dla wydawcy związane z brakiem rozpoznawalnego nazwiska. Niektóre wydawnictwa nawet nie podejmują się otwarcia podesłanego pliku, jeśli autorem jest debiutant.

 

Modele wydania książki

Jeśli po przeczytaniu rękopisu wydawnictwo uzna, że powieść jest obiecująca, proponuje autorowi jeden z trzech modeli wydania książki:

 

Wydanie książki z pełnym finansowaniem

Autor nie musi ponosić kosztów wydania książki – cały proces finansuje wydawnictwo. W okresie trwania umowy wydawniczej pisarz najczęściej przekazuje wyłączne prawa do dysponowania książką, więc w tym czasie nie może podjąć współpracy z innym wydawnictwem. Prowizja od sprzedaży jest najniższa ze wszystkich modeli, ponieważ to wydawca podejmuje ryzyko finansowe. Debiutanci raczej nie mają szans na taką propozycję finansowania.

 

Wydanie książki ze współfinansowaniem

wydanie książkiKoszty wydania książki ponosi zarówno autor, jak i wydawnictwo. To, jaki będzie udział w wydatkach poniesionych na druk i promocję powieści, zależy od indywidualnej umowy. Stawka uzyskiwana przez pisarza za sprzedaż każdego egzemplarza jest nieco wyższa niż w przypadku wydania książki z pełnym finansowaniem. Taki model jest proponowany debiutantom, ale należy uważać na nieuczciwe wydawnictwa, które zakrywając się współfinansowaniem, będą chciały wszystkimi kosztami obciążyć autora. Wyjściem z tej sytuacji jest poproszenie o wgląd w harmonogram wydatków i zawarcie w umowie konkretnych wartości procentowych lub kwot, jakie poniosą obie strony.

 

W tym modelu autor najczęściej ma możliwość wydania książki w innym wydawnictwie w trakcie trwania umowy (niewyłączne prawo do wydania dzieła).

 

Wydanie książki własnym nakładem

Tutaj całe ryzyko finansowe przechodzi na autora, ale i zyski ze sprzedaży 1 egzemplarza książki są najwyższe. Ten model nie cieszy się dużym uznaniem, ponieważ:

 • wykorzystują go pseudowydawnictwa, które podejmują się wprowadzenia na rynek każdej powieści lub opowiadania, nawet jeśli istnieje duża szansa, że książka się nie sprzeda,
 • wydawca nie ponosi kosztów, więc nie zależy mu na sprzedaży książki; nie podejmuje działań promocyjnych, nie dba o to, aby imię autora stało się rozpoznawalne,
 • korekta książki przeprowadzona jest często po macoszemu.

 

Autorzy, którzy decydują się na poniesienie wszystkich kosztów, nie zawsze traktowani są poważnie przez innych pisarzy. Dlaczego? W środowisku przeważa myślenie, że skoro ktoś zapłacił za wydanie książki, to nie jest na tyle dobry, aby zainteresowało się nim “poważne” wydawnictwo, proponując korzystną umowę.

 

Podpisanie umowy z wydawnictwem

Przeczytaj dokładnie umowę i zwróć uwagę na kwestie, które w przyszłości mogą być dla Ciebie mało korzystne. Sprawdź:

 • czy nie będziesz musiał odkupić książek od wydawnictwa, jeśli się nie sprzedadzą,
 • od jakiej kwoty liczona jest prowizja autorska – od ceny sprzedaży czy ceny wydawniczej zbytu netto,
 • kiedy otrzymasz wynagrodzenie autorskie,
 • w jaki sposób będą przebiegały rozliczenia,
 • czy musisz akceptować wszystkie poprawki korektora,
 • ile trwa wydanie książki,
 • jak wygląda promocja i dystrybucja,
 • kto ustala cenę nakładu,
 • co się stanie w momencie zakończenia umowy,
 • w jakim zakresie wydawca może dysponować Twoim wizerunkiem.

 

Negocjuj punkty umowy, które Ci nie odpowiadają. Wydanie pierwszej książki to marzenie i chcemy je spełnić za wszelką cenę, ale nie warto zgadzać się na coś, co nie będzie korzystne w dłuższej perspektywie.

 

Praca nad okładką, korekta i działania marketingowe

jak wyglada wydanie ksiazkiPo podpisaniu umowy następuje zasadniczy proces wydawniczy. Rozpoczyna się korekta oraz prace nad okładką. Zgłaszałam wszystkie zastrzeżenia dotyczące kolejnych etapów i wydawca starał się je uwzględnić. Jednak niektóre wydawnictwa nie chcą respektować zdania autora. Postaraj się znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Upewnij się także, jakie działania promocyjne zostaną podjęte przed i po premierze książki. Reklama zawsze się przydaje, a czytelnicy powinni dowiedzieć się o nowej powieści z różnych źródeł.

 

Zwieńczeniem całego procesu wydania książki jest jej premiera. Najczęściej wydawca organizuje pierwsze spotkanie autorskie i odpowiednio je promuje. Autor powinien przygotować krótką prezentację o sobie i o powieści, a także nastawić się na pytania od uczestników. Czytelników najczęściej interesuje sam proces wydawniczy, pomysły inspiracje i czas pracy nad książką. A jeśli mowa o czasie…

 

Jak długo trwa wydanie książki?

Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. Moim zdaniem najtrudniejszym i najdłuższym etapem jest pozyskanie wydawcy. Później wszystko zależy od ustaleń umowy. W przypadku Oddechu Śmierci wyglądało to następująco:

 

 • znalezienie wydawcy – 5 miesięcy,
 • kwestie związane z podpisaniem umowy – 2 tygodnie,
 • zasadniczy proces wydawniczy – 4,5 miesiąca.

 

Zdecydowanie szybciej jest napisać książkę niż ją wydać 🙂 Podejrzewam, że w przypadku znanych i cenionych autorów proces wydania przebiega zdecydowanie szybciej, ponieważ także wydawcy zależy na tym, aby sprowadzić arcydzieło na świat.