Jak sfinansować wydanie książki? Wypróbuj crowdfunding

Wydawcy z dozą ostrożności podchodzą do debiutanckich powieści. Nie ukrywajmy – na naszym rodzimym rynku panuje trend wydawania zagranicznych bestsellerów, które są sprawdzonym “produktem” i pomagają osiągnąć niemałe przychody wydawnictwom. Natomiast polscy pisarze traktowani są nieco po macoszemu i na początku swojej kariery nierzadko samodzielnie muszą zadbać o zdobycie pieniędzy na wydanie książki. Jak to zrobić? Jak pozyskać fundusze na wydanie powieści?

 

Ile trzeba zainwestować w wydanie książki?

Niestety, nie podam tutaj konkretnych wartości, ponieważ koszty wydania powieści, które będzie musiał ponieść autor, zależą od wielu czynników, m.in. od:

  • modelu przyjętej współpracy z wydawnictwem (współfinansowanie a self-publishing),
  • wielkości nakładu,
  • wydania w poligrafii/drukarni lub w wydawnictwie,
  • rozpoznawalności/marki osobistej pisarza,
  • wysokości kosztów korekty, działań marketingowych.

 

Otrzymując konkretną propozycję, należy przeprowadzić analizę kosztów i prognozowanych przychodów. Czasami może okazać się, że inwestycja poniesiona w wydanie książki nie opłaci się przy zaproponowanych warunkach. Takiej umowy nie warto podpisywać. Z kolei jeśli kwota nam odpowiada, wtedy należy przemyśleć kwestię pozyskania pieniędzy. Można wyciągnąć je z własnej kieszeni lub poszukać wsparcia finansowego na wydanie książki.

 

Crowdfunding – pozyskaj pieniądze na wydanie książki

jak pozyskac pieniadze na wydanie ksiazkiSponsorów możesz szukać wszędzie. Rodzina, znajomi lub bank mogą okazać się pomocni, ale zwróć także uwagę na jeszcze mało popularny w Polsce sposób pozyskiwania pieniędzy, czyli crowdfunding. Inaczej zwany jest finansowaniem społecznym i polega na ekonomii skali – kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób udziela Ci wsparcia finansowego. Jednostkowo są to małe kwoty, ale ich suma zapewni Ci możliwość realizacji projektu, którym może być wydanie książki. Wyjaśnię, jak to działa na przykładzie:

 

Chcesz zrealizować projekt, ale potrzebujesz 5 tys. zł. Wystarczy, że 5 tys. osób daruje Ci 1 zł, a Ty pozyskasz całą kwotę na rozpoczęcie działań. Dla każdego darczyńcy złotówka to niewielki wydatek, ale suma darowizn pozwala osiągnąć zakładany cel.

 

Ideą crowdfundingu jest wspieranie pomysłów, innowacyjnych projektów i marzeń. Nie zawsze darczyńcy działają bezinteresownie – w niektórych przypadkach osoby zdobywające fundusze obiecują sponsorom pewne upominki lub nagrody: egzemplarze książek, autograf, dedykację, osobiste spotkanie, testowanie innowacyjnych produktów.

 

Jak zdobyć pieniądze na wydanie książki korzystając z crowdfundingu?

W sieci znajdziecie kilka portali, które realizują finansowanie społeczne. Wystarczy zarejestrować się na takiej stronie, dokładnie opisać swój projekt, siebie oraz swoje marzenia, a w niektórych przypadkach stworzyć także listę nagród lub upominków dla darczyńców. Konieczne będzie także ustalenie terminu zakończenia zbiórki pieniędzy. Promocja wydarzenia najczęściej leży po stronie zbierającego pieniądze – portale crowdfundingowe nie zapewniają marketingu przedsięwzięciom.

 

finansowanie wydania ksiazkiCzy uda się sfinansować wydanie książki przy pomocy internetowych darczyńców? Czasami tak, a czasami nie. Poszukiwanie sponsorów nie jest łatwe, ale przewagą finansowania społecznego jest to, że internauci przeznaczają na Twój cel taką sumę pieniędzy, jaka im odpowiada. Pozostają także anonimowi, a jeśli nie uda Ci się zebrać całej kwoty w ustalonym terminie, przekazane datki wracają do sponsorów.

 

Rejestracja w portalu crowdfundingowym jest bezpłatna. Od zebranej sumy pieniędzy właściciele serwisu najczęściej nie pobierają żadnej prowizji. Jeśli bardzo zależy nam na zdobyciu funduszy na wydanie książki, warto skorzystać ze wsparcia internetowej społeczności.