Skąd wziąć fundusze na wydanie książki? Jak sfinansować druk własnej powieści? 6 pomysłów!

Aktualizacja: 26 czerwca 2022

Wydawcy z dozą ostrożności podchodzą do debiutanckich powieści. Nie ukrywajmy – na naszym rodzimym rynku panuje trend wydawania zagranicznych bestsellerów, które są sprawdzonym „produktem” i pomagają osiągnąć niemałe przychody wydawnictwom. Natomiast polscy pisarze traktowani są nieco po macoszemu i na początku swojej kariery nierzadko korzystają z modelu współfinansowania. Jak w takim przypadku zdobyć pieniądze na wydanie książki? Masz kilka możliwości, o których co nieco opowiem w tym artykule.

 

Jak sfinansować wydanie książki? Podcast

Gdyby odtwarzacz się nie załadował, skorzystaj z linku: https://anchor.fm/jbagrij-pisarka/episodes/05–Skd-wzi-fundusze-na-wydanie-ksiki–Cykl-zyciaPisarza-e1kf493

 

Ile trzeba zainwestować w wydanie książki?

Zanim przejdziemy do sposobów na sfinansowanie wydania książki, przyjrzyjmy się, jak duża może być to inwestycja. Niestety, nie podam konkretnych wartości, ponieważ koszty wydania powieści zależą od kilku czynników, m.in. od:

 • modelu przyjętej współpracy z wydawnictwem (współfinansowanie a self-publishing),
 • wielkości nakładu,
 • rodzaju papieru,
 • kosztu przygotowania okładki,
 • wydania w poligrafii/drukarni lub w wydawnictwie,
 • rozpoznawalności/marki osobistej pisarza,
 • wysokości kosztów korekty, składu książki, działań marketingowych.

 

Otrzymując konkretną propozycję, należy przeprowadzić analizę kosztów i prognozowanych przychodów. Czasami może okazać się, że inwestycja poniesiona w wydanie książki nie opłaci się przy zaproponowanych warunkach. Takiej umowy moim zdaniem nie warto podpisywać. Z kolei jeśli kwota nam odpowiada, wtedy należy przemyśleć kwestię pozyskania pieniędzy.

Sprawdź, jak wydać książkę krok po kroku.

 

fundusze na wydanie książki - jak pozyskać?

 

Skąd wziąć pieniądze na wydanie książki? 6 źródeł

Po podjęciu decyzji o wydaniu powieści własnym sumptem czeka Cię kolejna zagwozdka – jak sfinansować druk książki. Rozważ takie źródła jak:

 1. własne środki, oszczędności,
 2. sponsoring,
 3. przedsprzedaż,
 4. crowdfunding,
 5. środki od pracodawcy,
 6. konkursy, dotacje i fundacje.

Spośród wszystkich sposobów pomagających zdobyć fundusze na wydanie książki nieco więcej opowiem o crowdfundingu. Sama próbowałam z tej opcji skorzystać podczas wprowadzania na rynek mojej debiutanckiej powieści Oddech Śmierci. Ostatecznie jednak otrzymałam inną propozycję wydawniczą, w której mój wkład finansowy był już przeze mnie do zaakceptowania.Własne środki o oszczędności jako najpewniejszy sposób na sfinansowanie wydania powieści

Wysupłanie środków na wydanie książki z własnych pieniędzy może Cię trochę boleć psychicznie, jednak moim zdaniem to najpewniejszy i najbardziej swobodny sposób na finansowanie wydania książki. Ty ponosisz koszt i ryzyko finansowe, ale nikt nie może mieć do Ciebie pretensji o brak zwrotu z tej inwestycji, nikt też nie będzie wymagał od Ciebie specjalnych działań promocyjnych, co z kolei może się zdarzyć w przypadku sponsoringu.

 

Oczywiście wiele osób nie może sobie pozwolić na wyłożenie z własnej kieszeni z 3, 5 czy 10 tys. zł na wydanie własnej powieści. Ja na przykład podchodziłam do tego też mocno biznesowo – chociaż ukazanie światu mojej twórczości było dla mnie ważne, chciałam zrealizować swoje marzenie, to cały czas miałam z tyłu głowy, czy inwestycja ma w ogóle szansę zwrotu. Marzenia marzeniami, jednak zawsze trzeba je odnieść do naszej bieżącej sytuacji finansowej. Wiem, że myślę pragmatycznie i dość ekonomicznie, ale dla mnie te kwestie też mają spore znaczenie.

Sprawdź, ile wynosi wynagrodzenie za wydanie książki.

 

Sponsoring – jak znaleźć sponsora na wydanie książki?

Sponsorów możesz szukać wszędzie. Funduszy na wydanie powieści może dostarczyć Ci najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi. Może to też być firma szukająca sposobów na realizację strategii rozwoju społecznego, filantrop, inny autor, który jest już na tyle znany, że pławi się w majątku i za cel postawił sobie wspieranie początkujących pisarzy. Pamięta jednak, że sponsoring wiąże się z pewnymi warunkami – sponsor z pewnością będzie oczekiwał od Ciebie czegoś w zamian za udzielone wsparcie finansowe.

 

Przedsprzedaż, czyli zdobycie środków teraz na książki, które dostarczone zostaną później

Z przedsprzedaży korzysta bardzo wiele osób, które chcą przetestować, czy na ich produkt lub usługę będzie zainteresowanie. Ten sposób możesz także wykorzystać do zdobycia pieniędzy na druk i wydanie swojej powieści. Pamiętaj jednak, że cena w przedsprzedaży powinna być atrakcyjniejsza niż kiedy książka będzie już w ogólnodostępnej sprzedaży.

Sprawdź, jak rozliczyć się z wydania i sprzedaży książki.

 

zbiórka na wydanie książki

 

Crowfunding – sprytna zbiórka na wydanie książki

Crowdfunding, zwany inaczej finansowaniem społecznym polega na ekonomii skali – kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób udziela Ci wsparcia finansowego. Jednostkowo są to małe kwoty, ale ich suma zapewni Ci możliwość realizacji projektu. Wyjaśnię, jak to działa na przykładzie:

 

Chcesz zrealizować projekt, ale potrzebujesz 5 tys. zł. Wystarczy, że 5 tys. osób daruje Ci 1 zł, a Ty pozyskasz całą kwotę na rozpoczęcie działań. Dla każdego darczyńcy złotówka to niewielki wydatek, ale suma darowizn pozwala osiągnąć zakładany cel.

 

Ideą crowdfundingu jest wspieranie pomysłów, innowacyjnych projektów i marzeń. Nie zawsze darczyńcy działają bezinteresownie – w niektórych przypadkach osoby zdobywające fundusze obiecują sponsorom pewne upominki lub nagrody: egzemplarze książek, autograf, dedykację, osobiste spotkanie, testowanie innowacyjnych produktów.

Sprawdź też, na czym polega wydanie książki pod pseudonimem.

 

Jak zdobyć pieniądze, korzystając z zrzutki na wydanie książki?

W sieci znajdziesz kilka portali, które realizują finansowanie społeczne.

 • Wystarczy zarejestrować się na takiej stronie, dokładnie opisać swój projekt, siebie oraz swoje marzenia, a w niektórych przypadkach stworzyć także listę nagród lub upominków dla darczyńców.
 • Konieczne będzie także ustalenie terminu, kiedy kończy się zrzutka na sfinansowanie książki.
 • Promocja wydarzenia najczęściej leży po stronie zbierającego pieniądze – najczęściej portale crowdfundingowe nie zapewniają marketingu przedsięwzięciom.

 

Rejestracja w portalu crowdfundingowym jest bezpłatna. Od zebranej sumy pieniędzy właściciele serwisu najczęściej nie pobierają żadnej prowizji. Czy uda się sfinansować wydanie książki przy pomocy internetowych darczyńców? Czasami tak, a czasami nie. Poszukiwanie sponsorów nie jest łatwe, ale przewagą finansowania społecznego jest to, że internauci przeznaczają na Twój cel taką sumę pieniędzy, jaka im odpowiada. Pozostają także anonimowi, a jeśli nie uda Ci się zebrać całej kwoty w ustalonym terminie, a tym samym zrzutka na wydanie książki się nie powiedzie, przekazane datki wracają do sponsorów.

Sprawdź też, jak przygotować plan powieści.

 

Środki od pracodawcy – pośrednia forma sponsoringu na wydanie powieści

Ten pomysł znalazłam na blogu Przedsiębiorczy autor. Sama nie jestem do niego do końca przekonana, dlatego że w tym przypadku mówimy o pozyskaniu funduszy na książkę, która branżowo lub tematycznie jest powiązana z tym, czym zajmuje się nasz pracodawca. To na pewno sprawdzi się w przypadku, gdy chcemy napisać i wydać np. poradnik dietetyczny, a sami pracujemy w firmie cateringowej. Nasz pracodawca może uznać nasz książkowy projekt jako dobrą formę promocji. Nie wyobrażam sobie natomiast, żeby np. agencja marketingowa sponsorowała wydanie książki kryminalnej :).

 

Konkursy, dotacje i fundacje – fundusze na wydanie powieści obwarowane szeregiem formalności

Fundusze na wydanie książki możesz także zdobyć, biorąc udział w konkursach, odzywając się do fundacji wspierających rynek książki czy poszukując dotacji realizowanych w ramach różnych, np. rządowych projektów. Pamiętaj jednak, że pozyskanie pieniędzy w taki sposób najczęściej będzie wiązało się z wypełnieniem wielu formalności i być może dopasowaniem cech książki pewnych do wymogów. Organizatorzy mogą chcieć promować określoną twórczość i niekoniecznie zainteresuje ich Twoja, niewpisująca się w ich typ powieść.

 

Jak sfinansować wydanie książki? Podsumowanie

Zastanawiając się, jak zdobyć fundusze na wydanie książki, rozważ kilka źródeł. Nigdy nie zamykaj się na różne możliwości, ale oczywiście wybierz to, co Ci pasuje. Nie wyobrażasz sobie poszukiwania sponsorów? Nie ma problemu. Być może dla Ciebie lepszą opcją będzie po prostu crowdfunding. I pamiętaj, aby podejść do wprowadzenia swojej powieści na rynek nieco biznesowo. Jeśli otrzymałeś propozycję, która przekracza Twoje zdolności finansowe, poczekaj na odpowiedź od innych wydawnictw lub na spokojnie zacznij oszczędzać na self-publishing.