O czym napisać książkę? – czyli gdzie poszukiwać inspiracji i pomysłów

Uczestnicy spotkań autorskich podpytują mnie, jak się pisze książkę, gdzie należy szukać pomysłów, skąd czerpać inspiracje. Autorowi trudno odpowiedzieć na takie pytania, ponieważ powieść nie powstaje pod wpływem natchnienia, a staje się “zlepkiem” doświadczeń, wyobrażeń, przemyśleń. Nie ma niestety prostej recepty lub instrukcji, jak napisać kryminał albo opowiadanie. Jednak istnieje kilka źródeł inspiracji, z których można skorzystać podczas pracy nad fabułą.

 

Od czego zacząć pisanie książki? – źródła inspiracji

Powieść powstaje w momencie pojawienia się pomysłu w głowie pisarza. Koncepcja na początku jest bardzo ogólna i niesprecyzowana, a dopiero po długim procesie rozmyślania pojawia się konkretniejsza ścieżka wydarzeń, rodzą się bohaterowie, krystalizuje się ich rola i wpływ np. na fabułę kryminału. Źródła inspiracji, z których najczęściej czerpie swoje pomysły pisarz, to:

 

Twórczość innych pisarzy i ich powieści

By napisać ciekawą książkę, potrzebna jest wybujała wyobraźnia i pomysłowość. Jak rozwijać swoją kreatywność? Oczywiście poprzez czytanie powieści i opowiadań. Korzystanie z pomysłów innych pisarzy nie oznacza, że autor sam nie jest w stanie wymyślić nic nowego. Innowacje nie biorą się z kosmosu – potrzebne są pewne wzorce, punkty zaczepienia, w których dostrzeżemy zarówno błędy, jak i możliwości ich poprawy.

 

inspiracje-do-ksiazekCzytając książki, inspiruję się pomysłami dobrych autorów. Zastanawiam się, którym wątkom można by było poświęcić więcej uwagi, co należałoby usunąć, a co rozbudować. Czerpiąc z różnych powieści, możliwe jest stworzenie nowej wartości – fabuły będącej zlepkiem koncepcji różnych pisarzy i moich własnych pomysłów.

 

Filmy dokumentalne, rozrywkowe i seriale

Lubię oglądać filmy kryminalne, thrillery oraz seriale o detektywach i śledczych. Historie filmowe są czasami nieco naciągane, ale one także mogą stanowić bogate źródło pomysłów. Scenariusz filmowy nigdy nie będzie na tyle rozbudowany co fabuła książki, ale znajdziemy w nim pełno niedopowiedzeń, które aż się proszą, aby je rozwinąć i poświęcić nim nieco więcej czasu. Rzadko zdarzają się powieści powstałe na podstawie filmu – czy to nie stanowi możliwości, by napisać książkę, która od razu będzie miała swój odpowiednik filmowy? 🙂

 

Prawdziwe historie

Mówi się, że życie pisze najlepsze scenariusze. To prawda – wiele książek i filmów powstało na podstawie prawdziwych wydarzeń. Inspiracje można znaleźć w kronikach kryminalnych, starych dziennikach, opowiadaniach policjantów, sędziów, prawników, zwierzeniach ofiar. Rzeczywistość to czasami najlepszy wzór do stworzenia fikcji.

 

Nasze osobiste doświadczenia

Czasami spotykam się z opinią, że najlepsi pisarze to osoby, które doświadczyły rzeczy opisywane w swoich dziełach. Po części jest to prawda, bo najłatwiej relacjonuje się wydarzenia, w których braliśmy udział. Umiemy opisać emocje, które nam wtedy towarzyszyły i nie musimy wyobrażać sobie, jak byśmy postąpili w danej sytuacji – byliśmy tam, reagowaliśmy w pewien sposób, więc wystarczy przelać na papier nasze wrażenia. Posiadając bogate przeżycia, można z nich skorzystać i wpleść je do fabuły książki lub nawet osadzić na samym środku akcji.

 

Bum! Pomysł na książkę w postaci olśnienia!

jak-napisac-ksiazkeMój umysł podsyła mi najlepsze pomysły w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Zwykle nie mam wtedy ze sobą nic do pisania i muszę biec do innego pokoju, aby nie utracić genialnej myśli. Dlaczego tak się dzieje? Mózg przetwarza cały czas dużą porcję informacji. Zbiera dane, odkłada je w odpowiednich szufladkach, a kiedy do tych szufladek zaglądamy, zdarza się, że otwiera ich kilka i łączy informacje. Im więcej inspiracji i pomysłów, tym większa szansa, że nasz umysł połączy je w nową wartość i pomoże napisać książkę, która spodoba się wielu osobom.

 

Umysł sam z siebie nie będzie nam podrzucał genialnych koncepcji. Należy zaprząc go do pracy, rozmyślając i zastanawiając się nad różnymi rzeczami, pomysłami i wydarzeniami. Intensywne myślenie o problemie lub o koncepcji najczęściej nie przyniesie wartościowej odpowiedzi. Ale być może wieczorem, za dzień lub za dwa doświadczymy olśnienia. Nawet jeśli będziemy zajmowali się innymi rzeczami, a myśli o książce odłożymy na bok, umysł je zapamięta i podświadomie będzie poszukiwał odpowiedzi. Przeprowadzanie sesji myślenia to część pracy pisarza, z której nie można zrezygnować.