Czy warto pisać książki? 13 powodów dla pisarzy, którymi targają rozterki życiowe

Każdego dopadają chwilę zwątpienia. To całkiem normalne, że czasami zastanawiamy się, czy to, co robimy, ma sens. Nie chcemy realizować projektów, które z góry skazane są na porażkę lub nie prowadzą do wymiernego celu. Pisanie książek to pasja lub praca szczególnie narażona na odczuwanie tego typu wątpliwości, ponieważ pisarzowi trudno przewidzieć, czy efekt końcowy zostanie dobrze odebrany przez czytelników. Nic więc dziwnego, że każdego autora prędzej czy później nachodzą czarne myśli i pytanie, czy w ogóle warto pisać książki. Oczywiście, że tak! Przemawia za tym 13 poniższych powodów. Jeśli jesteś debiutantem albo uznanym pisarzem, ale miewasz spadki motywacji, zapoznaj się z nimi i przypomnij sobie, dlaczego pisanie to wartościowe zajęcie.

 

Dajesz upust swojej wyobraźni

Pisanie to przede wszystkim okazja do przeniesienia tego, co siedzi nam w głowie, na konkretny, nawet namacalny twór (mam na myśli fizyczną książkę ;)). Formułując myśli w zdania, używając barwnego języka, stosując ciekawe porównania, mamy możliwość wprowadzenia czytelnika w nasz własny świat. To bardzo dobry sposób na wytransferowanie pomysłów z naszego umysłu i zrobienie miejsca na nowe koncepcje, projekty, idee.

 

Tworzysz świat, nad którym masz pełną kontrolę

czy warto napisać książkę?Jeśli lubiłeś grać w Simsy, zrozumiesz, co mam na myśli :). Tworząc powieść, stajesz się reżyserem i twórcą opowieści. Kontrolujesz każdy element, masz wpływ na wszystkich bohaterów, możesz ich uśmiercać, utrzymywać przy życiu, załamać psychicznie lub pokazać, że ludzie potrafią się zmienić. Otrzymujesz przeciwieństwo tego, co niestety spotyka nas w szarej rzeczywistości – niepewność, ryzyko, brak sprawstwa i mnóstwo ograniczeń. Twoja historia ich nie posiada – to chyba dobry powód, dlaczego warto pisać książki, prawda?

 

Ćwiczysz warsztat pisarski

Każde napisane zdanie, strona, rozdział, a w końcu powieść sprawiają, że doskonalisz swój warsztat pisarski. Szczególnie cenna, choć nieco frustrująca, jest współpraca z redaktorem oraz korektorem, którzy zwrócą uwagę na Twoje błędy. Analizując je, można się wiele nauczyć, a kolejne dzieła będą już na o wiele wyższym poziomie.

 

Uczysz się technik zbierania informacji i metod pisarskich

Pisanie jest jak każda inna umiejętność – trzeba się jej nauczyć. Możesz korzystać z metody prób i błędów, wypracowując własny system tworzenia lub poczytać, jak pracowali sławni pisarze. Może technika płatka śniegu to coś dla Ciebie? A może rozpisywanie ciągów przyczynowo-skutkowych i rysowanie map myśli będzie dla Ciebie efektywne? Pisz, a dowiesz się, jak Ci się najlepiej pracuje.

 

Rozwijasz swoją wiedzę

dlaczego warto pisać książkiPodczas pisania książki Pogranicznik zaprzyjaźniłam się z mapą Gór Orlickich, poznałam hierarchię stopni służbowych w Policji, wgryzałam się w sposoby pracy psychologów kryminalnych. Dużo się dowiedziałam! A przy okazji rozwinęłam także swoje umiejętności językowe, ucząc się, jak wygląda poprawny zapis dialogu lub sprawdzając związki frazeologiczne.

 

Dzielisz się swoimi przeżyciami z innymi

Dlaczego warto napisać książkę? By opowiedzieć innym, co Ci się przydarzyło, jakie masz przemyślenia na dany temat. Być może nie jesteś intrygującym mówcą, nie każdy ma przecież taki talent. Jednak możesz czuć ludzką potrzebę uzewnętrznienia się. Pisanie powieści, opowiadania, a szczególnie pamiętnika pozwoli Ci ją zrealizować.

 

Prezentujesz swój własny punkt widzenia

Książka to również doskonałe miejsce, by podzielić się swoimi przekonaniami. Nie mówisz mówić wprost, co sądzisz o świecie, aktualnej sytuacji politycznej czy społeczeństwie. Twoje opinie mogą wyrażać bohaterowie. To bezpieczna opcja dla osób obawiających się ataków personalnych ze strony hejterów.



Przepracowujesz swoje emocje

Każdy z nas radzi sobie z emocjami w nieco inny sposób. Ja np. negatywne myśli muszę po prostu przetrawić, a by rozładować złość, słucham głośno muzyki (bez obaw, najczęściej w słuchawkach :)), idę pobiegać lub pojeździć na rowerze. Jednak uczuć nie można tak szybko przepracować; na nie potrzeba więcej czasu, a często rozwiązaniem jest szczera rozmowa z zaufaną osobą. A gdy nie lubisz gadać – podziel się tym, co myślisz w swojej powieści. To nic złego, że Twoi bohaterowie pomogą Ci uporać się z problemem.

 

Wpływasz na życie innych ludzi

czy warto pisać książkiCzy tego chcesz, czy nie Twoja twórczość pozostawi ślad w życiu innych ludzi. Da im do myślenia, zmieni sposób postrzegania pewnych tematów, rozerwie ich, poruszy tak, że przez tydzień nie będą mogli dojść do siebie. Dzieląc się swoimi emocjami, wzbogacasz świat wewnętrzny swoich czytelników, być może ukazując im to, czego wcześniej sobie nie uświadamiali.

 

Możesz dowiedzieć się, co o Twojej twórczości sądzą inni

Radzenie sobie z krytyką literacką swojej powieści to niełatwy temat. Często wiąże się ze łzami, załamaniem nerwowym i zakończeniem kariery pisarskiej… Oczywiście nieco koloryzuję, ale po prostu nie lubimy, gdy ktoś ocenia negatywnie coś, z czego jesteśmy dumni. Jednak feedback, nawet ten nieprzychylny, ale konstruktywny, jest potrzebny do samorozwoju.

 

Zarabiasz dodatkowe pieniądze

Nie oszukujmy się – jeśli nie jesteś pisarzem pokroju Remigiusza Mroza lub Katarzyny Grocholi, nie masz co liczyć na uzyskanie godziwego wynagrodzenia za pisanie książek. Zawsze jednak dodatkowy grosz może wpaść do kieszeni, szczególnie gdy podpiszesz umowę z wydawnictwem alb samodzielnie wydasz powieść i odpowiednią ją wypromujesz.

 

Zyskujesz uznanie i podziw – dla innych jesteś superbohaterem!

pisanie książki powodyNie przesadzam! Ludzie często mówią mi, że nie wyobrażają sobie, jak można napisać własną książkę, skleić wszystko w całość, dopracować fabułę, zaplanować miejsce akcji itd. Choć dla mnie to nie jest żaden wyczyn, bo składanie myśli w zdania przychodzi mi z łatwością, inni mnie za to podziwiają. Poprawa samopoczucia to też dobra odpowiedź na pytanie, czy warto pisać książki.

 

Stajesz się rozpoznawalny i sławny

Nie od razu ludzie zaczną rozpoznawać Cię na ulicy, ale na początek wystarczy, jak zrobisz wokół siebie szum w pracy czy w najbliższym otoczeniu. Pamiętaj jednak, aby mimo wszystko cenić swoją prywatność, a także pozostawać sobą.

 

Czy pisanie sprawia Ci ogromną frajdę? Tak! Nie potrzebujesz innych powodów

No właśnie – pisanie to proces twórczy, kreatywny i niesamowicie pochłaniający. Jasne, jest też męczący, a czasami stresujący, ale mi sprawia ogromną radość. Kiedy wpadnę w pisarskie flow i zaczynam żyć życiem swoich bohaterów, nie potrafię myśleć o niczym innym. Dzięki niemu codzienne problemy, konieczność pracy na etacie czy obowiązki domowe stają się znośniejsze. Dla mnie to najważniejszy powód i odpowiedź na pytanie, czy warto napisać książkę.