Pisanie książki

Pisanie to umiejętność jak każda inna. W szkole uczymy się formułować zdania i przelewać nasze nieuporządkowane myśli na papier. Co może być trudnego w zapisaniu kilku słów i połączeniu ich w logiczną całość, jeśli znamy podstawowe zasady językowe oraz korzystamy z narzędzi edytorskich? Ku mojemu zdziwieniu redagowanie treści i copywriting nie stanowią powszechnej kompetencji, a przygotowanie dwóch akapitów, artykułu na 10 tys. znaków, a co dopiero pisanie własnej książki traktowane jest jako niesamowite osiągnięcie!

 

pisanie książki krok po krokuDla mnie pisanie to coś naturalnego jak oddychanie. Dzięki niemu mogę przenieść się do dowolnego świata, który sama wykreuję. Daje mi wyzwolenie od codziennych spraw, a także niesamowitą wolność. Jest czymś, co mnie uskrzydla. Chodzi tak naprawdę o sam akt tworzenia, a pisanie książki stanowi narzędzie pozwalające uchwycić ulotne pomysły i podzielić się nimi z innymi. To sposób na okiełznanie mojej kreatywności, pokazanie skrytych głęboko przemyśleń, odkrycie wnikliwych obserwacji codzienności. Twórczość pisarska uzewnętrznia wszystko, co kotłuje się we mnie każdego dnia.

 

Jak zacząć pisać dobre książki i opowiadania?

Odpowiedź jest prosta: czytając książki! Powieści i opowiadania przechodzą korektę językową, są poprawne pod względem stylistycznym, ortograficznym oraz interpunkcyjnym. Poznając fikcyjną rzeczywistość, masz szansę nauczyć się, jak formułować zdania i gdzie stawiać przecinki. Czytałam wiele książek w szkole podstawowej – każda omieciona wzrokiem strona miała wpływ na mój warsztat pisarski. Nie skończyłam filologii polskiej, a dzięki opowiadaniom i powieściom mogę pochwalić się lekkim piórem.

 

pisanie książki poradnikWarsztat pisarski trzeba cały czas doskonalić, wypróbowywać w swoich tekstach nowych form, wyrażeń i nie poddawać się schematom językowym. Każdy z nas ma bowiem swój własny styl pisania charakterystyczny tak samo jak odcisk palca. Kiedy popadamy w rutynę, stosujemy takie same sformułowania, wyrazy, wyświechtane zdania, przedstawiając w kółko ten sam sposób myślenia. By się rozwijać, musimy zwracać uwagę na to, co stworzyliśmy. Pochylenie się nad własnym tekstem stanowi okazję do użycia innych wyrażeń, wplecenia ciekawych związków frazeologicznych, odwołania się do analogii. A to wszystko poprawia nasz kunszt pisarski.

 

Poradnik pisania książki od pisarki kryminałów

Pisanie własnej książki otwiera oczy na wiele dylematów językowych oraz edytorskich. Dlatego za każdym razem, kiedy mam wątpliwość językową, korzystam ze słowników internetowych, buszuję po forach dla językoznawców, zaglądam na blogi pisarskie i strony korektorów. Chcę, by tekst był na jak najwyższym poziomie, a osoba, która weźmie go na warsztat edytorski, patrzyła na niego z uznaniem.

 

Swoim doświadczeniem w zakresie tworzenia powieści i pisania książek chętnie podzielę się z Tobą na łamach swojego bloga. Podpowiem, od czego zacząć pisanie książki, jak zbudować  bohaterów, na co zwrócić uwagę, przygotowując kryminał, z jakimi trudnościami i bolączkami trzeba się zmierzyć na poszczególnych etapach kreowania własnej, fikcyjnej rzeczywistości. Przeszłam już przez wiele problemów, a co ważniejsze znalazłam na nie dobre rozwiązania, więc czemu nie miałbyś z nich skorzystać :).

 

Czy pisanie książek jest opłacalne? Blog pisarski Born to create

pisanie książki onlineDoskonalenie umiejętności językowych i rozwijanie kreatywności to „przyjemniejsza” część życia pisarza. Na drodze autora pojawia się wiele kłód oraz blokerów, potrafiących skutecznie podciąć skrzydła i zmniejszyć motywację do pisania własnej książki. Trudności w znalezieniu wydawcy, różne modele finansowania wydania powieści, wynagrodzenie nieadekwatne do pracy, którą włożyło się w napisanie 300 czy 400 stron to przykłady najczęstszych bolączek twórcy. Nie zapominajmy także o słabej reklamie i promocji prowadzonej w ramach procesu wydawniczego.

 

Podczas wydania debiutanckiego kryminału – Oddechu Śmierci – zetknęłam się z problemami, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Przeszłam przez wydanie książki krok po kroku i zapewne wkrótce ponownie zetknę się z tym wszystkim od nowa. Spokój ducha, cierpliwość i stalowe nerwy to coś, w co z pewnością muszę się uzbroić :). Wszystkie doświadczenia zbieram do kategorii Z życia pisarza, byś Ty początkujący autorze wiedział, z co Cię czeka na Twojej własnej pisarskiej i wydawniczej drodze. Na bieżąco zbieram także problematyczne kwestie, z którymi osobiście się nie zatknęłam, więc jeśli coś Cię dręczy, pozwól, że pomogę Ci się z tym zmierzyć na swoim blogu pisarskim :).

 

Pisanie książki – poradnik online

Born to create możesz traktować jak kurs pisania książki, internetowy poradnik dla początkującego pisarza, zbiór wskazówek dot. pisanie książki online. W planach mam przygotowanie online’owego szkolenia/webinaru, który w kompleksowy sposób poprowadzi debiutantów przez meandry pisarskiego i wydawniczego procesu. Potrzebujesz wsparcia lub porady od doświadczonej pisarki kryminałów? Napisz do mnie maila lub wiadomość na FB, a z pewnością postaram się Ci pomóc :).