Blog pisarski – poradnik pisania książek

Pisanie to umiejętność jak każda inna. W szkole uczymy się formułować zdania i przelewać nasze nieuporządkowane myśli na papier. Co może być trudnego w zapisaniu tysięcy czy milionów słów i połączeniu ich w logiczną całość, w spójną powieść, jeśli znamy podstawowe zasady językowe oraz korzystamy z narzędzi edytorskich? Okazuje się jednak, że to, jak pisać powieści, stanowi prawdziwe wyzwanie, bo po drodze napotykamy na wiele przeszkód, często od nas niezależnych. Pisanie książki to niesamowite osiągnięcie, którym również Ty będziesz mógł się pochwalić. Marzysz o tym, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Po to jest mój blog – swoisty poradnik pisania powieści dla każdego, który chce napisać i wydać własną książkę!

 

Jak nauczyć się pisać książki i opowiadania?

blog o pisaniu książekOdpowiedź jest prosta: czytając książki! Powieści i opowiadania przechodzą korektę językową, są poprawne pod względem stylistycznym, ortograficznym oraz interpunkcyjnym. Poznając fikcyjną rzeczywistość, masz szansę nauczyć się, jak formułować zdania, gdzie stawiać przecinki i jak tworzyć ciekawą fabułę. Wczuwając się w kreacje bohaterów, możesz ocenić, czy zostali realistycznie wykreowani, a Ty jesteś w stanie poczuć ich emocje. Nauczysz się także, jak pisać książki pod kątem opisów, dygresji i podpatrzysz ciekawe zabiegi stylistyczne. I wcale nie musisz sięgać po lektury szkolne – wybierz po prostu pozycję wydaną pod szyldem znanego i cenionego wydawnictwa.

 

Poradnik pisania książki od pisarki kryminałów

Czytanie książek to jednak nie wszystko. Warsztat pisarski trzeba cały czas doskonalić, aby nie popadać w rutynę, rozwijać swoje umiejętności pisarskie i dobrze opowiadać historie, które pochłoną czytelników. Dlatego też mój blog o pisaniu zawiera wiele wskazówek i cennych porad dotyczących poszczególnych etapów pisania powieści, elementów, nad którymi warto popracować, np.

 

Pisanie własnej książki otwiera oczy na wiele dylematów językowych oraz edytorskich. Dlatego za każdym razem, kiedy mam wątpliwość językową, korzystam ze słowników internetowych, buszuję po forach dla językoznawców, zaglądam na blogi pisarskie i strony korektorów. Chcę, by tekst był na jak najwyższym poziomie, a osoba, która weźmie go na warsztat edytorski, patrzyła na niego z uznaniem. Swoim doświadczeniem w zakresie tworzenia powieści i pisania książek chętnie podzielę się z Tobą na łamach swojego bloga.

 

Blog pisarski Born to create podpowie Ci, jak zostać pisarzem

pisanie książki poradnikDoskonalenie umiejętności językowych i rozwijanie kreatywności to „przyjemniejsza” część życia pisarza. Na drodze autora pojawia się wiele kłód oraz blokerów, potrafiących skutecznie podciąć skrzydła i zmniejszyć motywację do pisania własnej książki. Trudności w znalezieniu wydawcy, różne modele finansowania wydania powieści, wynagrodzenie nieadekwatne do pracy, którą włożyło się w napisanie 300 czy 400 stron to przykłady najczęstszych bolączek twórcy. Nie zapominajmy także o słabej reklamie i promocji prowadzonej w ramach procesu wydawniczego.

 

Podczas wydania debiutanckiego kryminału – Oddechu Śmierci – zetknęłam się z problemami, o których wcześniej nie miałam pojęcia. A kolejne 2 wydane książki – Pogranicznik i Nadbrzeżnik – nauczyły mnie nowych rzeczy o funkcjonowaniu rynku książki. Wszystkie doświadczenia zbieram do kategorii Z życia pisarza, byś Ty początkujący autorze wiedział, z co Cię czeka na Twojej własnej pisarskiej i wydawniczej drodze. Na bieżąco zbieram także problematyczne kwestie, z którymi osobiście się nie zatknęłam, więc jeśli coś Cię dręczy, pozwól, że pomogę Ci się z tym zmierzyć na swoim blogu pisarskim :).

 

Jak pisać książki? Poradnik w formie podcastu

pisanie książki blogZachęcam Cię również do przesłuchania odcinków podcastu Didaskalia Joanny Bagrij. Na jego łamach opowiadam też o tym, jak pisać książki, pokonywać pisarskie trudności, a wszystko jest okraszone przykładami z mojego własnego doświadczenia. Ten podcast to doskonały sposób na szybkie skonsumowanie porad pisarskich, przemyślenie pewnych tematów, a następnie zagłębienie się w interesujące kwestie i dodatkowe materiały na moim blogu.

 

Pisanie książki – poradnik online

Born to create to mój autorski poradnik, jak pisać książki,  zbiór wskazówek dla debiutantów i pisarzy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności pisarskie. Nie ma jednej recepty na to, jak pisać książki, aby  stały się bestsellerami, ale jest wiele sprawdzonych metod na przygotowanie dobrych, dopracowanych pod kątem fabuły i porywających powieści. Sukces zależy także od indywidualnego stylu autora, który przypadnie do gustu szerokiemu gronu czytelników. Jak chcę Ci pomóc w wypracowaniu swojej własnej metodę na to, jak dobrze pisać książki oraz jak zaistnieć na rynku czytelniczym.

 

Zachęcam, abyś regularnie odwiedzał mój blog pisarski. A jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia lub porady od doświadczonej pisarki kryminałów, napisz do mnie maila lub wiadomość na FB, a z pewnością postaram się Ci pomóc :). Pisanie powieści to fajna sprawa, więc siadaj do komputera i realizuj swoją pasję!