Uporządkuj swój tekst z mapą myśli

Mapowanie myśli (ang. mind mapping) to metoda notowania i porządkowania informacji. Podczas przygotowywania mapy myśli angażujemy obie półkule mózgu, zwiększając efektywność uczenia się i możliwości zapamiętywania. Ta prosta technika polecana jest do przyswajania nowych informacji, ale można ją także wykorzystać podczas redakcji tekstów i rozwijania wyobraźni. Jak zrobić mapę myśli, która pomoże napisać świetny artykuł lub skonstruować zawiłą intrygę kryminalną?

Jak wygląda mapa myśli?

mapa myśliNa samym środku kartki zapisujemy myśl przewodnią, hasło lub problem, który chcemy rozwiązać. Następnie w różnych miejscach umieszczamy nasze pomysły, skojarzenia, informacje. Ważne jest to, aby cała mapa znajdowała się przed naszymi oczami – nie prowadzimy zapisków np. na odwrotnej stronie.  W trakcie mind mappingu można używać różnych kolorów, piktogramów, ikon oraz rysunków. Powinniśmy wszystko zapisywać wyraźnym pismem. Stosujemy hasła, starając się zapamiętać, co oznaczały. Nie rozpisujemy się i nie przenosimy na mapę definicji oraz kilku zdaniowych notatek.

 

Dlaczego warto przygotować mapę myśli, redagując teksty?

Często największą trudnością związaną z rozpoczęciem artykułu, książki, wypracowania jest brak pomysłu na strukturę i kolejność informacji, które chcemy przekazać. Podczas pisania długich tekstów można zapomnieć o istotnych kwestiach, skupiając się na aspektach mających mniejsze znaczenie. Aby unikać takich błędów, warto przygotować mapę myśli.

 

 

Jeszcze ciekawszym narzędziem jest mapa zależności. Sprawdza się szczególnie podczas konstruowania fabuły i określania relacji pomiędzy bohaterami, pomagając w ustaleniu chronologicznego porządku wydarzeń. Bardzo często korzystam z mapowania myśli, ponieważ zapisanie swoich pomysłów pozwala spojrzeć na nie z innego punktu widzenia, co nierzadko umożliwia dostrzeżenie nowych związków i zależności.

 

Tradycyjnie czy cyfrowo – jak zrobić mapę myśli?

Jestem zwolenniczką tradycyjnego sposobu mapowania myśli – biorę kartkę, ołówek lub długopis i zapisuję wszystko, pięknym pismem 😉 Zdecydowanie lepiej koncentruję się na problemie, gdy patrzę na moje odręczne zapiski. Niestety nie jestem mistrzynią rozplanowywania przestrzeni, więc zdarza się, że moja mapa myśli jest asymetryczna lub nieco chaotyczna, ale taka forma przemawia do mnie i jest w moim przypadku skuteczna.

mapowanie myśli

Jeśli fascynuje was technologia i już dawno zapomnieliście o tym, jak sporządza się odręczne notatki, w sieci znajdziecie wiele programów do przygotowania map myśli. Większość aplikacji jest darmowa i wystarczy dokonać szybkiej rejestracji, aby móc z nich korzystać. Mogę wam polecić jeden program do map myśli online, który miałam okazję przetestować: Coggle. Logowanie odbywa się za pomocą konta Google.

 

Mapa myśli to Twoje indywidualne narzędzie!

I na koniec najlepsze – mapa myśli jest Twoim indywidualnym narzędziem. Nie musisz trzymać się sztywnych zasad, aby przygotować skuteczną notatkę i rozwiązać złożony problem. Mapuj swoje pomysły tak, jak jest Ci wygodnie. Forma i sposób porządkowania informacji muszą Ci odpowiadać, ponieważ to Twoje pomysły zostaną zapisane.

 

Mapy myśli są czasami opracowywane zespołowo, np. na zasadzie burzy mózgów. Wtedy najlepiej posłużyć się komputerem, by zestawienie pomysłów przybrało czytelną postać. Jeśli jednak w grupie znajduje się osoba o zgrabnym charakterze pisma, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmapować pomysły odręcznie.