Optymalna długość powieści – ile słów, stron czy znaków powinna mieć Twoja książka?

Przed rozpoczęciem pisania autorzy często zastanawiają się nad objętością swojej powieści. Niektórzy, tak jak ja, wyznaczają sobie nieprzekraczalne limity, inni stawiają sobie minimum albo rozplanowują dokładnie liczbę stron, co pozwala perfekcyjnie określić przebieg fabuły. Czy istnieje jednak optymalna długość książki, którą preferują wydawcy i czytelnicy? Ile stron powinna mieć książka debiutanta? Jak długa powinna być powieść, by udało się opisać całą historię? Temat nie jest łatwy, jednak postaram się Ci go lepiej nakreślić.

 

Miary objętości książki: znaki, słowa, strony, strony znormalizowane i arkusze wydawnicze

Zanim przejdziemy do ustalenia, jak długa powinna być książka, wyjaśnimy sobie podstawowe miary objętości tekstu.

 

 1. Znaki ze spacjami (zzs) – obiektywna miara długości tekstu. Liczymy wszystkie litery i znaki interpunkcyjne wraz ze spacjami, na które składa się nasz tekst. Przykładowo poniższe zdanie ma 12 znaków. Za pomocą tego miernika rozliczają się polscy copywriterzy. Sprawdź, jak zostać copywriterem.

Ala ma kota.

 1. Słowa – miara nieobiektywna, ponieważ słowo słowu nierówne, co widać na poniższych przykładach. Oba zdania mają 5 słów, jednak drugie jest dłuższe. Ten sposób rozliczeń upodobali sobie anglojęzyczni copywriterzy. Być może wynika to z kulturowego rozliczania wypracowań, esejów i zadań domowych pisanych w j. angielskim w określonym limicie słów. Do celów statystycznych można przyjąć, że przeciętnie polskie słowo składa się z 7 znaków ze spacjami.

Kamil lubi strategiczne gry online. (36)

Kamil uwielbia skomplikowane gry komputerowe. (46)

 1. Strony kolejna miara, która w sposób obiektywny nie oddaje długości tekstu. W zależności od wielkości i rodzaju fontu, zastosowanych interlinii czy marginesów w edytorze tekstowym liczba stron w książki będzie prezentowała się odmiennie. Sprawdź też, ile czasu pisze się książkę.
 2. Strony znormalizowane – to strony liczące 1 800 znaków ze spacjami bez względu na sposób formatowania tekstu. Ta miara pozwala porównać objętość jednego maszynopisu z drugim. Wyjątkiem są tłumaczenia przysięgłe, w których przypadku jedna strona liczy 1 125 znaków ze spacjami.
 3. Arkusze wydawnicze – obiektywna miara objętości tekstu stosowana przez wydawców; przyjmuje się, że w przypadku prozy liczy 40 tys. zzs lub 22 strony znormalizowane.

 

Jak obliczyć objętość książki na podstawie powyższych mierników?

Większość edytorów tekstowych posiada taką funkcję jak statystyka wyrazów. W Wordzie 2013 znajdziesz ją na dolnym pasku, nazwaną jako WYRAZY oraz w zakładce RECENZJA pod nazwą Statystyka wyrazów.

 

ile ma przeciętna książka - jak sprawdzić długość książki

 

 

Obecnie mój artykuł ma 3 strony, 620 wyrazów, 4 282 znaki bez spacji, 4 850 znaków ze spacjami. Gdybym chciała przeliczyć obecną objętość na strony znormalizowane i arkusze, ta statystyka prezentowałaby się następująco:

 • Strony znormalizowane: 4 850 / 1 800 = 2,69, w zaokrągleniu 3,
 • Arkusze wydawnicze: 4 850 / 40 000 = 0,12, czyli dopełniając do całości – 1.

 

jak długa powinna być ksiażka

 

Sprawdź też, jak napisać książkę krok po kroku.

Mój artykuł jest zdecydowanie za krótki, aby prezentować fajne obliczenia, niemniej tak właśnie wygląda przeliczanie stron znormalizowanych i arkuszy wydawniczych oraz obliczanie objętości książki.

 

ile znaków powinna mieć książka

 

Ile słów ma książka przeciętnie? Statystyki

Analiza konkurencji zawsze może posłużyć jako punkt odniesienia do ustalania objętości własnej powieści i zdecydowania, ile znaków na książkę przeznaczyć. Spójrz na poniższe statystyki.

 

Ile słów ma typowa książka wg Amazona?

Na portalu Granice dotarłam do statystyk przygotowanych przez Amazon w 2012 r. Amerykański gigant policzył po prostu liczbę słów poszczególnych książek ze swojej bazy, a następnie wyciągnął średnią. I co się okazało? Przeciętna powieść ma 64 tys. słów. A ile znaków ma przeciętna książka? Przeliczmy to poniżej, pamiętając, że wartość dotyczy tekstu w j. angielskim.

 • Słowa: 64 tys.
 • zzs: 64 tys. * 6 (przeciętna długość angielskiego słowa) = 384 tys.
 • Strony znormalizowane: 384 tys. / 1 800 = 214
 • Arkusze wydawnicze: 10

Polscy czytelnicy zaczytują się w literaturze amerykańskiej i brytyjskiej, dlatego możemy wziąć pod uwagę powyższe przeciętne wartości, określając długość naszej powieści.

Poznaj przebieg redakcji i korekty książki.Ile stron ma przeciętna książka wg The Guardian?

W 2015 r. serwis Świat Czytników przytoczył badanie przeprowadzone przez The Guardian. Porównane zostały objętości 2 500 powieści z listy bestsellerów New York Timesa oraz pozycje najczęściej wyszukiwane wg Google. Okazało się, że czytelnicy preferują dłuższe książki niż 15 lat temu. Przeciętna długość powieści wynosiła:

 • 320 stron w 1999 r.,
 • 400 stron w 2014 r.

 

Dodatkowo Świat Czytników podaje, że wzrasta również objętość książek nagradzanych. Przykładem może być nagroda Bookera. Pięciu pierwszych laureatów z lat 70. miało średnio 300 stron, natomiast pięciu ostatnich (czyli z lat 2011-2015) już 520 stron. Na naszym rodzimym podwórku jeszcze kilka lat temu sprawa wyglądała podobnie, jeśli chodzi o nagrodę NIKE. W ostatnich 6 latach nagrodzonych zostało kilka reportaży, więc przeciętna długość dobrze ocenionych książek spadła. Sprawdź też, jak napisać maila do wydawcy.

 

Czy to znaczy, że jurorzy i czytelnicy preferują bardziej opasłe pozycje? Wydaje mi się, że dostępność różnych formatów książek (e-book, audiobook) zwiększyła chęć zagłębiania się w dłuższe i bardziej wyczerpujące dzieła. Dodatkowo wytwórnie filmowe przyzwyczajają nas do doskonałych seriali, które nierzadko potrafią zagłębić się w historię i rysy psychologiczne bohaterów zdecydowanie lepiej niż filmy. Może na ten wzór zaczynamy sięgać po książkowe grubaski.

Chętnie skonsultuję Twój pomysł na książkę i obmyślimy, jak powinna być długa. Spotkajmy się na mentoringu pisarskim.

ile ma przeciętna książka

To ile znaków powinna mieć książka? Przemyślenia blogerów – pisarzy

Pisząc powieści kryminalne, mam swoje przemyślenia dotyczące objętości książki. Niemniej postanowiłam również przejrzeć, co na ten temat sądzą inni pisarze.

 • Autorka bloga gabinet-holistic.com zwraca uwagę, że wiele wydawnictw nie przyjmuje zbyt krótkich pozycji.
  • Jako granicę pani Katarzyna stawia 9 arkuszy wydawniczych, czyli ok. 360 tys. zzs.
  • Rekomendowana przez nią długość książki to 440-480 tys. zzs (czyli 11-12 arkuszy wydawniczych).
  • Autorka podkreśla również, że objętość zależy też od gatunku i tematyki, w której się poruszamy.
 • Z kolei pan Leszek Bigos zwraca uwagę, że chociaż jego zdaniem optymalna długość powieści nie istnieje, czytelnicy przyzwyczaili się do 90 tys. słów, czyli ok. 630 zzs. Autor przelicza tę wartość na ok. 400 stron.

Jak wrócić do pisania po dłuższej przerwie? Sprawdź!

 

No i teraz wypadałoby w końcu opowiedzieć o moich doświadczeniach w tym temacie :). Jako czytelnik nie zwracam większej uwagi na to, ile słów ma książka. Jeśli historia mnie wciągnie, to nawet lepiej, gdy pozycja jest dłuższa, można nieco dłużej pobyć z ciekawymi bohaterami. Natomiast jako pisarz mam niestety tendencję do „nadmiarowego pisania”, rozpisywania się, dlatego w moim przypadku częstszy problem stanowi zbyt duża objętość maszynopisu. Moje powieści na tle tych wszystkich statystyk wypadają następująco:

 • Oddech Śmierci706 765 zzs po korekcie, co daje 18 arkuszy wydawniczych, w druku książka miała 360 stron,
 • Pogranicznik896 082 zzs po korekcie, czyli 25 arkuszy wydawniczych, wersja papierowa miała 584 strony.

 

Każda z książek została wydana przez inne wydawnictwo, więc i sposób formatowania treści był różny. W Pograniczniku każdy nowy rozdział rozpoczyna się od nowej strony, czym często uzasadniam sporą liczbę stron :).

 

recenzja przedwydawnicza oferta

 

Jak długa powinna być powieść? Podsumowujące wskazówki

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki objętości powieści, przemyślenia pisarzy oraz skłonność czytelników do sięgania po coraz dłuższe pozycje, przygotowałam następujące rekomendacje dotyczące tego, ile stron i słów powinna mieć książka.

 • Ile znaków ze spacjami powinna mieć książka? – od 450 do 800, góra 900 zzs. Podaję szerokie widełki, bo optymalna długość powieści zależy od wielu czynników.
 • Ile arkuszy wydawniczych powinna mieć książka? – odnosząc się do powyższego, będzie to: 12 – 20, góra 23.
 • Ile stron powinna mieć książka? – myślę, że taki standard to 350-400 stron po wydruku, opasłe pozycje zaczynają się od 500 stron.

Poznaj 13 powodów, dlaczego warto pisać książki.

 

Jedna uwaga do ostatniego punktu. To, ile stron w Wordzie powinna mieć książka, bardzo trudno określić. Jest to oczywiście związane z formatowaniem treści oraz pomysłem wydawcy, na jej skład i zaprezentowanie czytelnikowi. Mam tutaj na myśli to, że chociaż my nie będziemy szaleć z wielkością fontu, interlinią czy marginesami, wydawnictwo może sobie wymyślić wprowadzenie ozdobników, rozpoczynanie każdego rozdziału od nowej strony czy zwiększenie albo zmniejszenie odstępów pomiędzy wierszami.

 • Przykładowo Pogranicznik w moim maszynopisie (przed redakcją i korektą) miał 460 stron A5 (takich, jakie mniej więcej mają drukowane książki), natomiast po wydrukowaniu jego objętość osiągnęła 584 strony.
 • Oddech Śmierci wypadł nieco bardziej miarodajnie – maszynopis już po korekcie miał 384 strony A5, a papierowe wydanie 360 stron.

Poznaj metodę płatka śniegu.

 

I pamiętaj!

 • Długość książki zależy od jej tematyki, gatunku, fabuły, pomysłu na kreowanie akcji.
 • Powinniśmy dążyć do wyczerpania opowieści, nie przedłużać, nie wprowadzać zbędnej retardacji (ja mam niestety do niej skłonność), ani nie być zbyt lakoniczni.
 • Debiutantom nie polecam pisanie zbyt opasłych książek – wydawcy często nie chcą wydawać grubych pozycji opatrzonych nieznanym nazwiskiem.
 • Jeśli historia będzie interesująca, a książka zbyt krótka – wydawca zwróci na to uwagę.
 • Wydawca również podpowie, w których miejscach należy skrócić tekst, aby był lżejszy i ciekawszy w odbiorze.

ile stron ma jeden rozdział

 

Długość rozdziałów w książce

I na koniec ostatnia kwestia – objętość rozdziałów w powieści. Nie znalazłam ciekawych statystyk czy opinii innych autorów, przedstawiam więc moje własne.

 • Ile stron powinien mieć jeden rozdział? – podczas pisania moje rozdziały mają od 10 do maksymalnie 15, rzadko 20 stron A5
 • Ile znaków powinien mieć jeden rozdział książki? – 20-30 tys. zzs
 • Ile słów ma jeden rozdział książki – przeliczając powyższe, wychodzi 2 800 – 4 300
 • Ile rozdziałów powinna mieć książka – to już zależy od całkowitej objętości książki i długości rozdziałów. Moje powieści mają pod 30 rozdziałów.

Sprawdź, jak znaleźć pomysł na kryminał!

 

Ile słów ma książka idealna? Czy taka istnieje?

Taka książka pod względem liczby stron, znaków czy słów oczywiście nie istnieje. Jak już wspomniałam, ważne jest opowiedzenie całej historii w interesujący sposób, bez zbędnego przeciągania. Bardziej niż na objętości powieści skoncentruj się na dopracowaniu fabuły i rozwinięciu wszystkich wątków, rysów charakterologicznych bohaterów, które zaciekawią odbiorcę, pozwalając mu się wciągnąć w Twój świat.