Jak wzbogacić zasób słownictwa podczas pisania?

Umysł ludzki jest podatny na rutynę. Do pracy chodzimy tą samą drogą, kawę przygotowujemy zawsze w ten sam sposób, po supermarkecie poruszamy się po wytyczonej ścieżce. Nawyki i schematy upraszczają naszą rzeczywistość i pomagają oszczędzić cenny czas. Rutyna wkrada się także podczas pisania. Ciągle posługujemy się tymi samymi wyrażeniami i frazesami. Teksty są poprawne, ale przewidywalne i monotematyczne. By uciec od szablonowego myślenia, wzbogacaj swój zasób słownictwa.

 

Sięgnij do słownika

jak rozszerzać zasób słownictwaNajprostszym sposobem na powiększenie zasobu słownictwa jest skorzystanie ze słownika języka polskiego, wyrazów bliskoznacznych lub wyrazów obcych. Te książki są skarbnicą wiedzy językowej. Pomogą Ci znaleźć nowe słowa oraz przypomnieć sobie te, z których dawno nie korzystałeś. Copywriterzy, którzy zaczynają swoją przygodę z pisaniem od tekstów synonimizowanych, na początku często zaglądają do słownika wyrazów bliskoznacznych. Artykuły tworzone w alternatywach nie są wdzięczne, ale pomagają poszerzać zasób wyrazów i wyrabiają giętkość językową. Można je wykorzystywać jako ćwiczenie w doskonaleniu własnego warsztatu, jednak nie katujcie się nimi zbyt długo 😉

 

{Ala|Ola} {lubi|uwielbia} {chodzić|uczęszczać} do przedszkola!

 

Książka = bogaty zasób słownictwa

Słowniki nie należą do najprostszej lektury, a czytanie definicji nie jest absorbującym zajęciem. Jednak śledzenie z zapartym tchem historii bohaterów zmagających się z nieprzychylnym losem, to już zupełnie inna bajka. Dobre książki zawierają słownictwo wyszukane i wyrafinowane. Prezentują świat z punktu widzenia literata, który stara się dbać o detale i subtelność językową. Podczas czytania postaraj się zwrócić uwagę nie tylko na fabułę, rys psychologiczny postaci lub barwne opisy, ale skoncentruj się także na sformułowaniach, zwrotach i wyrażeniach. Gdy pojawi się słowo, którego nie rozumiesz, sprawdź, co oznacza.

 

jak powiększać zasób słownictwaCzym jest dobra książka? Czy powinniśmy sięgać wyłącznie do kanonu lektur i zachwycać się dziełami napisanymi przez naszych przodków? Dobrze jest znać perełki światowej i polskiej literatury, ale współczesna proza, poezja i dramat także nie są gorsze od swoich poprzedników. Język wciąż się rozwija, więc powinniśmy mieć także dostęp do „nowoczesnych” zwrotów, dzięki którym wzbogacimy nasz zasób słownictwa.

 

Podążaj za opiniami krytyków i znawców literatury, dokonując wyboru pozycji do czytania. Jednak nie rezygnuj z twórców nieocenianych i mało znanych. Po kilku kartkach sam dojdziesz do wniosku, czy dana pozycja wnosi coś nowego i Cię edukuje.

 

Zaglądaj do czasopism branżowych

Będąc na początku ścieżki kariery zawodowej, nie znamy wszystkich sformułowań związanych z daną profesją lub potrzebujemy ich utrwalenia. W tym celu warto czytać lub chociażby przeglądać magazyny branżowe, na łamach których wypowiadają się eksperci używający hermetycznego języka. To okazja, by poszerzyć zasób słownictwa i zacząć pisać teksty z punktu widzenia eksperta. Wystarczy zmiana kilku słów artykule, aby brzmiał on jak materiał napisany przez osobę posiadającą długoletnie doświadczenie z daną dziedziną.



Słuchaj mądrych ludzi

Osoby wykształcone i elokwentne wypowiadają się kwiecistym językiem. Posłuchaj, co mają do powiedzenia i staraj się wyłapać jak najwięcej nowych zwrotów. Znajdziesz ich na przykład:

  • w teatrze,
  • na wykładzie,
  • na konferencji,
  • na spotkaniu rodzinnym (każdy ma dziadka czy wujka gawędziarza 😉 ),
  • w radiu,
  • w kinie i w telewizji.

 

Poszukuj skojarzeń, twórz mapy myśli

Zastanawiasz się, jak możesz sprawdzić swój zasób słownictwa? Weź kartkę papieru i wykonaj proste ćwiczenia.

 

 

Słowa tkwią w Twoim umyśle, jednak nie zawsze masz do nich pełny dostęp. Musisz je odblokować. Korzystaj z map myśli, aby przygotować ciągi przyczynowo skutkowe, listy ze skojarzeniami, grupy wyrazów podobnych i antagonistycznych. Zrezygnuj z rutyny i wyjdź poza swój szablon. Pomyśl, jak jeszcze możesz opisać daną rzecz, jakie są jej właściwości, co ją charakteryzuje. Jeśli myślisz, że już wszystko zostało powiedziane – nie poddawaj się i zastosuj inne słowa w nowej, ciekawej kombinacji.

 

Dlaczego warto wzbogacić swój zasób słownictwa?

A chociażby w celu tworzenia zajmujących artykułów, realizowania skutecznego copywritingu, pisania tekstów, które przyciągną użytkowników. Nie chodzi tylko o to, by znać jak najwięcej słów. Ważniejsza jest umiejętność dotarcia do nich w momencie, w którym są akurat potrzebne.