Pisarskie podsumowanie roku 2018 i postanowienia na 2019 r.

Kolejny rok dobiegł końca. Bardzo szybko zleciały te wszystkie 365 dni. Trochę w moim życiu się zmieniło, niektóre rzeczy na lepsze, inne na gorsze. Ważne jest jednak to, że ciągle stawiam sobie nowe wyzwania, rozwijam warsztat pisarski i pasję do tworzenia powieści kryminalnych. Jak na przełom roku przystało, poznajcie moje podsumowani 2018 r. oraz postanowienia na ten nowy 2019 rok.

 

Pisarskie plany na 2018 r. a zderzenie z rzeczywistością

Na początku 2018 r. postawiłam sobie 5 ambitnych celów związanych z rozwojem twórczości, które chciałam zrealizować w kolejnych miesiącach. Posiadam wiele zainteresowań, pracuję na pełnym etacie, uwielbiam spędzać aktywnie czas na (niestety nie zawsze ;)) świeżym powietrzu i czasami potrzebuję po prostu się polenić, więc codzienne życie zweryfikowało moje pisarskie postanowienia. Jednak kilka rzeczy osiągnęłam:

 

 1. Napisać nowy kryminał – to zadanie udało mi się zrealizować w 80-90%. Do końca 2018 r. zamierzałam skończyć kolejną powieść kryminalną. Nowa książka wyjdzie nieco dłuższa, niż planowałam, więc skończę ją w pierwszym kwartale 2019 r.
 2. Rozpocząć kolejny internetowy projekt – powieść online w odcinkach – tutaj nie podjęłam żadnych konkretnych prób tworzenia powieści. Miałam kilka pomysłów, ale ostatecznie zabrakło mi czasu na ich realizację,
 3. Dodawać regularnie wpisy na Born to create – od stycznia do sierpnia dodawałam po 1 wpisie tygodniowo, po wakacjach starałam się publikować po 2 artykuły w tygodniu. Przeniosłam energię na pisanie książki,
 4. pisarskie postanowienia 2019

  Przygotować serie poradników/wskazówek dla autorów, redaktorów, copywriterów – to zadanie niejako realizowałam podczas pisania tekstów na stronę internetową. Mogłam się postarać lepiej wykonać to postanowienie noworoczne,

 5. Doskonalić warsztat pisarski – każdy napisana treść (czy to rozdział nowej książki, artykuł branżowy, tekst blogowy) stanowi zawsze okazję do nauki. Wyeliminowałam kilka błędów z mojego warsztatu, poznałam nowe wyrażenia, testuję nowe rozwiązania literackie.

 

Wykonanie pisarskich planów na 2018 r. oceniam na 4+. Jestem ambitna i zawsze stawiam sobie nieco zbyt wygórowane cele, ponieważ w ten sposób można osiągnąć więcej. Na pewno muszę popracować jeszcze nad silną wolą, by chęć oglądania seriali i filmów, które nie zawsze mnie rozwijają, nie przeszkadzała w doskonaleniu warsztatu i bycia twórcą z ogromną kreatywnością, głową pełną pomysłów.

 

Pisanie to nie tylko powieści – Content Marketing i Copywriting

W ubiegłym roku uczestniczyłam w konferencji poświęconej Content Marketingowi, czyli narzędziom reklamy internetowej skupiających się na treściach. Wzięcie udziału w Kongresie Certyfikowany Content Marketing Manager poszerzyło moją wiedzę branżową, ale także pokazało, jak mała jest znajomość potencjału marketingu treści w promocji działalności nie tylko internetowej. Widzę tutaj pewne możliwości zawodowe, które zamierzam wykorzystać w przyszłości :).

 

Przeczytałam także książkę Content. Elementarna cząstka marketingu, która promowana jest jako pozycja dla blogerów i początkujących w temacie marketingu treści. Osobiście uważam, że autorki przygotowały kompleksowy poradnik dla kadry zarządzającej oraz osób zaawansowanych w narzędziach content marketingowych.

 

 

Agencja, w której pracuję, rozpoczęła cykl szkoleń z zakresu pozycjonowania. W ramach poprawy widoczności pozycji stron ważne są treści na stronie i ich optymalizacja, czyli SEO Copywriting. Miałam przyjemność poprowadzić jeden blok szkoleniowy we Wrocławiu. Lubię dzielić się posiadaną wiedzą, a najbardziej podobają mi się pytania od uczestników, które pokazują ich zaangażowanie oraz zainteresowanie tematem. W 2019 r. pracodawca będzie kontynuować organizację szkoleń z SEO, a ja przeszkolę kolejne osoby zainteresowane pisaniem tekstów na serwisy internetowe. Najbliższe warsztaty pod koniec stycznia w Katowicach.

 

Najlepsze kryminały 2018 – moja osobista lista

Przeczytałam 16 książek w 2018 r. Czy to dużo, a może mało? Jak dla mnie to całkiem niezły wynik, ponieważ z racji swojej profesji pisarze więcej piszą niż czytają :). Wśród kryminałów znalazły się 3 sagi zagranicznych autorów:

 • 2 powieści z cyklu Tony Hill / Carol Jordan Val McDermid – sięgnęłam po dwie ostatnie przetłumaczone na j. polski książki szkockiej pisarki. W powieściach z tej sagi podoba mi się rozwinięcie wątków dotyczących relacji między bohaterami, które kształtują seryjni mordercy,
 • 3 książki Jamesa Thompsona z cyklu Inspektor Vaara – powieści bardzo fajnie pokazują społeczeństwo, odrębność kulturową i mentalność Finlandii. Niestety, o ile pierwszy tom i względnie drugi podobały mi się, to trzeci niestety pokazuje całkowitą przemianę głównego bohatera, pokazując jego jedynie negatywne strony. Nie sięgnęłam po 4 część, kończącą całą serię,
 • 6 książek Tess Gerritsen o Rizzoli&Isles – są to powieści, które można przeczytać przez weekend. Wg mnie mają jeden mały mankament – pisarka nie przykłada zbyt dużej wagi do zakończenia. Zabójca często jest zabijany przez trzecioplanowego bohatera, nie poznajemy szczegółów nt. jego motywów, dlaczego zabija, co go dręczy. Fabuła książek znacznie odbiega od serialu telewizyj ego o tym samym tytule, niemniej i filmy, i kolejne tomy cyklu są interesujące.

 

Pisarskie postanowienia noworoczne 2019

Przejdźmy zatem do najważniejszego punktu tego wpisu – postanowień pisarskich na 2019 r.! Znów przygotowałam tylko (albo aż) 5 celów, które postaram się zrealizować przez kolejne 364 dni.

 

 1. postanowienia noworoczne 2019

  Napisać i podjąć próbę wydania Pogranicznika (tak, to tytuł mojej nowej książki! Mam nadzieję, że już niedługo będę mogła o niej nieco więcej poopowiadać!),

 2. Wdrożyć nowy wygląd strony Born to create,
 3. Regularnie rozwijać stronę poprzez dodawanie ciekawych wpisów poradnikowych z wpisami dla blogerów i copywriterów,
 4. Rozwinąć kanał na YouTube (treść to nie tylko pisanie, jako autor zamierzam również rozwijać się w kierunku wideo),
 5. Doskonalić warsztat pisarski.

 

Moje postanowienia noworoczne 2019 nie różnią się diametralnie od celów na rok 2018 r. No cóż, pisarz po prostu tworzy i pisze, więc ciężko być w tym temacie innowacyjnym. Ważne, aby krok po kroku realizować kolejne zadania, rozwijać się, iść do przodu, wyprzedzając siebie samego i cały świat!