Pisanie tekstów na zamówienie – gdzie znaleźć zlecenia dla copywritera?

Podejmując się pracy jako copywriter, czy to w celu dodatkowego zarobku, w ramach pełnoetatowego zajęcia, musimy wiedzieć, gdzie szukać ogłoszeń i ofert na pisanie artykułów na zlecenie. Niestety freelancerzy nie mają łatwo – branża copywritingu jest konkurencyjna, a stawka za 1000 zzs najczęściej decyduje o zawarciu współpracy. Dzięki poniższemu zestawieniu z łatwością wyszukasz interesujące i dobrze płatne zlecenia dla copywritera na redagowanie treści na bloga lub tworzenie tekstów SEO. Nie czekaj, aż okazja zapuka do Twoich drzwi i aktywnie poszukuj zleceniodawców!

 

Agencja marketingu internetowego – pełne spektrum tekstów

Aktualnie pracuję w agencji SEO/SEM, więc to ją wymienię jako pierwsze źródło zleceń. Współpraca z firmami zajmującymi się marketingiem internetowym nie zawsze jest łatwa – oferowane stawki mogą pozostawiać wiele do życzenia, a tematyka tekstów SEO, wytyczne oraz narzucone słowa kluczowe nierzadko wymagają wielkiej kreatywności i giętkości języka. W dodatku copywriter najczęściej nie ma bezpośredniego kontaktu z właścicielem strony internetowej, na której zostaną opublikowane treści – należy uzbroić się w cierpliwość i nastawić się na konieczność wprowadzania poprawek do artykułów.

 

copywriter zleceniaWspółpraca z agencją marketingu internetowego niesie jednak wiele korzyści – jeśli wywiązujemy się z terminów, piszemy treści jednocześnie interesujące i zoptymalizowane pod wyszukiwarkę, a także wykazujemy się dużą dyspozycyjnością, możemy liczyć na regularne zlecenia na teksty, dzięki czemu uzyskamy stabilność finansową. Gdy rozliczamy się np. na umowę o dzieło, cały czas musimy pamiętać o braku obietnicy, że w każdym miesiącu otrzymamy taką samą pulę zamówień. Dlatego warto mieć dodatkowego zleceniodawcę lub redagować teksty na zamówienie kilku agencji SEO.

 

Aby rozpocząć pisanie tekstów na zlecenie agencji interaktywnej, najlepiej skontaktować się z osobą odpowiedzialną za copywriting lub content marketing. Najczęściej firmy z tej branży prowadzą rekrutację w trybie ciągłymogłoszenie na copywritera znajduje się na stronie internetowej przez cały czas, CV zbierane są do bazy, a rekruterzy kontaktują się z kandydatami, kiedy zwolni się miejsce w zespole copywriterskim. Należy uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się natychmiastowym brakiem odpowiedzi na przesłaną aplikację. Przeważnie oferta dotyczy współpracy zdalnej, więc można spokojnie realizować się jako copywriter freelancer. A jak znaleźć agencje SEO? Polecam po prostu skorzystać z wyszukiwarki Google 🙂 .

 

Platformy i portale dla copywriterów

Copywriter oferty pracy zdalnej możne znaleźć na portalach łączących zleceniodawców z wykonawcami. Dedykowane platformy dla redaktorów oraz tzw. giełdy tekstów dają swobodę w wyborze zleceń, terminów i stawek. Niektóre ułatwiają także prowadzenie rozliczeń, służąc pośrednictwem w wystawianiu faktury VAT za świadczone usługi copywritingu. Proponowane modele współpracy są różne – na części serwisów samodzielnie zgłaszamy chęć realizacji konkretnego, wycenionego już tekstu i po zaakceptowaniu zlecenia przechodzimy do jego realizacji, a na innych stronach zgaszamy naszą ofertę wraz z proponowaną stawką i czekamy na decyzję zleceniodawcy.

 

Jeśli chodzi o kwestię wypłaty wynagrodzenia, najczęściej portal dla freelancerów pośredniczy w transakcji – zleceniodawca wykonuje przedpłatę, a copywriter po napisaniu treści zgodnie z wytycznymi otrzymuje “wirtualną zapłatę” na swoje konto w systemie. Po przekroczeniu określonej kwoty zleceniobiorca zgłasza chęć wypłaty pieniędzy na rachunek bankowy.

 

Obecnie do najpopularniejszych portali dla copywriterów należą:

  • Textbroker,
  • TextBrokers,
  • useme,
  • GoodContent
  • seoTXT,
  • 10heads.

 

Fora internetowe o tematyce SEO/SEM i copywritingu

Praca na copywritera czeka także na tematycznych forach internetowych. Przede wszystkim warto co jakiś czas przeglądać wątki na PiO, czyli największej i najbardziej znanej społeczności dyskutującej o pozycjonowaniu oraz optymalizacji stron internetowych. Można w ten sposób natrafić na osoby poszukujące redaktorów do dłuższej współpracy.

 

Social media – Grupy na Facebooku i GoldenLine

zlecenia dla copywriteraCzęsto o lukratywnych ofertach nie dowiemy się ze stron internetowych agencji lub giełdy tekstów. Niektórzy zleceniodawcy poszukują copywriterów za pośrednictwem grup na portalach społecznościowych. Przoduje tutaj oczywiście Facebook, ale i GoldenLine jest warte zainteresowania. Na FB polecam poszukać zamówień na teksty i artykuły na: Copywriter poszukiwany, Mam pracę dla freelancera, Zlecenia dla freelancerów oraz PRACA ZDALNA- ogłoszenia, wymiana informacji.

 

W przypadku poszukiwania zleceń w social media zadbaj o swój profil – zapewniam Cię, że zleceniodawca przejrzy, które posty udostępniałeś, gdzie pracowałeś, jakie masz zdjęcia z wakacji. Pilnuj się przede wszystkim z Facebookiem; na GoldenLine jest już tak skonstruowany, że nie daje zbyt dużego pola do publikacji “głupkowatych” lub śmiesznych wpisów 🙂 .

 

Zlecenia dla copywritera na serwisach ogłoszeniowych

Allegro, OLX, Gumtree, Oferia albo Freelanceria to kolejne miejsca w sieci, gdzie znajdziemy zlecenia na prace i usługi copywriterskie. Na niektórych portalach możesz ogłosić się sam – dzięki temu to zleceniodawcy skontaktują się z Tobą. Przy bogatym portfolio, konkurencyjnej stawce i umiejętnościach negocjacyjnych będziesz przebierać w ofertach. Zanim napiszesz pierwszy tekst, uzgodnij wszystkie warunki – dla pewności podpisz umowę, która zabezpieczy Cię przed naciągaczem. Chroń swój interes oraz własność intelektualną, którą stanowią zredagowane treści.

 

Standardowe ogłoszenia o pracę

Regularnie rób także przegląd portali z ogłoszeniami o pracę. Tam też znajdziesz zleceniodawców, a nawet pracodawców – niektóre firmy za pośrednictwem tego typu serwisów poszukują zarówno copywriterów zdalnych, jak i na cały etat. Przed wysłaniem CV pamiętaj jedynie, aby sprawdzić, jaki tryb pracy oferuje ogłoszeniodawca. Jeśli wymagane jest praca w biurze w Warszawie, a Ty mieszkasz we Wrocławiu, nie marnuj swojego i rekrutera czasu. Poszukaj innego ogłoszenia.

 

Autopromocja – własna strona/blog o copywritingu

Polecam także spróbować własnych sił w prowadzeniu strony internetowej. To dobry sposób na zaprezentowanie portfolio, umiejętności SEO copywriterskich oraz przedsiębiorczości. Najlepsi copywriterzy posiadają serwisy, za pośrednictwem których dzielą się doświadczeniem z zakresu redakcji tekstów oraz działania w branży copywritingu. Przy okazji treściach przemycają słowa kluczowe, stając się widoczni dla zleceniodawców. Firmy poszukujące redaktorów SEO często za pośrednictwem Google nawiązują współpracę z copywriterami.

 

Dywersyfikacja źródeł zleceń – bezpieczeństwo copywritera

zamówienia na tekstyMinusem pracy copywritera – freelancera jest ryzyko braku ciągłości zleceń na pisanie tekstów na strony internetowe. Nawet najlepsza agencja SEO, znana marka z dużym budżetem na promocję lub platforma copywriterska może nie zapewnić wystarczającej ilości zamówień lub satysfakcjonującej stawki, która da wynagrodzenie spełniające nasze potrzeby. Dlatego nie warto uzależniać się tylko od jednego źródła przychodów – pracy dla copywritera należy poszukiwać w różnych miejscach w sieci, aby zagwarantować sobie stabilność finansową i nie martwić się o to, co do garnka włożyć w kolejnym miesiącu.