Niekonwencjonalny pomysł na kryminał a przekombinowane powieści kryminalne
Aktualizacja: 15 listopada 2024
Czytając powieści kryminalne, poszukuję w nich oryginalnych splotów wydarzeń, bohaterów o ciekawej osobowości oraz zepsutych do szpiku kości morderców, którzy podają w wątpliwość istnienie natury ludzkiej. Posiadając niemałe rozeznanie w literaturze detektywistycznej, można domyślić się, jakie będzie rozwiązanie zagadki kryminalnej. Zadanie pisarza polega na tym, aby zaskoczyć czytelnika fabułą, której zakończenie na długo pozostanie w pamięci. No dobrze, jak w takim razie wpaść na niekonwencjonalny pomysł na kryminał i jednocześnie nie przekombinować powieści kryminalnej? Warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów.
6 pomysłów na dobrą powieść kryminalną
Sięgając do twórczości autorów bestsellerowych kryminałów, znajdziemy garść najlepszych pomysłów na napisanie wciągającej powieści kryminalnej. Przy okazji sprawdź też, jak wpaść na ciekawy pomysł na książkę.
Mroczna historia z przeszłości
Szwedzka pisarka Camilla Läckberg konstrukcję swoich powieści opiera o mroczne, a czasem brutalne historie morderców i ofiar. Odkrycie tożsamości zabójcy wymaga od detektywów przede wszystkim poznania wydarzeń z przeszłości oraz odkrycia łańcuchów przyczynowo-skutkowych, które doprowadziły do zabójstwa. Dobry pomysł na kryminał może opierać się na tajemnicach oraz sekretach rodzinnych, ujawnianych porcjami w toku śledztwa.
Ten dobry jest tym złym
Autorzy kryminałów poszukują przewrotności, więc zdarza się, że główny bohater kreowany na postać pozytywną okazuje się zabójcą. Zakończenie powieści zaskakuje, ponieważ wraz z kolejnymi rozdziałami przyzwyczajaliśmy się do pozytywnego wizerunku danego bohatera, a na końcu nasze wyobrażenie zostaje odwrócone do góry nogami, wprawiając nas w zakłopotanie i dezorientację. Jednak dobry pisarz poprowadzi akcję takiej powieści tak, aby wnikliwy czytelnik mógł dostrzec wskazówki wskazujące na podwójną naturę bohatera.
Poznaj mój subiektywny ranking polskich pisarzy kryminałów.
Narracja mordercy
W wielu książkach kryminalnych znajdziemy monologi morderców. Dlaczego taki zabieg to częsty pomysł na fabułę powieści kryminalnej? Lubimy poznawać osobowość zwichrowanych psychicznie osób, staramy się zrozumieć, co je skłoniło do popełnienia straszliwego czynu, doszukujemy się choroby psychicznej, która usprawiedliwia ich czyny. Narracja postaci pozytywnej nie jest aż tak interesująca jak narracja zabijającego z zimną krwią zabójcy.
Brutalność i przemoc policyjna
Szczególnie polscy pisarze upodobali sobie ukazywanie świata policyjnego jako rzeczywistości przesiąkniętej przemocą, brutalnością, podwójną moralnością. Czytając ten typ powieści, czytelnik czuje, że autor zaprezentował realistyczną wizję pracy organów ścigania obdartą z cukierokowości, która często zostaje ukazana w filmach. Funkcjonariusze i detektywi o wadach zwykłych ludzi nabierają realizmu, są bliżsi odbiorcy, a więc i bardziej interesujący.
Sprawdź, jak stworzyć bohatera książki.
Detektyw samouk
Umiejętności i zdolności policjantów są czasami wyśmiewane w kryminałach. Autor tworzy postać, która z pewnych powodów staje się nieformalnym detektywem – na własną rękę stara się odnaleźć dowody zbrodni, pominięte przez organy ścigania, zagłębia się w historię życia ofiary, dociera do istotnych wydarzeń z jej przeszłości, przesłuchuje znajomych, rodzinę, bliskich. W niektórych przypadkach taki bohater związuje sobie pętlę na szyi, wkradając się w sidła zabójcy.
Morderca to osoba, której ufasz
Być może pamiętasz mrożące krew w żyłach filmy oparte na faktach emitowane w telewizji. Ich fabuła opierała się na podobnym schemacie: ofiara (najczęściej kobieta) z powodu traumatycznego wydarzenia przeprowadzała się do nowego domu, nowej miejscowości i tam zaczynała doświadczać paranormalnych zjawisk. Najbliższa jej osoba (najczęściej mąż) niby jej wierzyła, ale różnymi sposobami próbowała ofiarę otumanić, zabić i pozbawić majątku. W powieści kryminalnej można wykorzystać ten motyw – z pozoru dobra, bliska ofierze osoba to tak naprawdę brutalny morderca lub psychopata zabijający powoli i po cichu.
Poznaj wskazówki, jak napisać kryminał.
Uważaj na przekombinowany pomysł na powieść kryminalną!
Praca nad powieścią kryminalną nie jest łatwa i zdarza się, że fabuła zostanie przekombinowana lub pozostawi po sobie niedosyt. Oto moja osobista lista pomysłów na kryminał, których lepiej się wystrzegać:
- anonimowy morderca – powieść kryminalna, w której nie poznajemy mordercy i jego motywów traci cechy charakterystyczne dla kryminału. Zabójca nie powinien pojawiać się i znikać lub – co gorsza – bez żadnych wyjaśnień zostać zabity przez przypadkową osobę. Zadanie pisarza polega na przybliżeniu historii mordercy oraz przeprowadzeniu chociaż powierzchownej analizy osobowości, by wyjaśnić sens popełnianych morderstw,
- znany zabójca, brak dowodów – jako czytelnik chcę podążać za policją i szukać zabójcy. Nie lubię książek, w których detektywi wiedzą, kto zabija, ale nie mają wystarczających dowodów, aby potwierdzić swoją teorię lub wsadzić oprawcę za kratki. Zagadka kryminalna nie powinna wyjaśniać się na samym początku kryminału,
- skomplikowane sploty wydarzeń, nierealne motywy popełnienia zbrodni – uważaj, aby nie przekombinować historii rodzinnej mordercy, nie twórz zbyt wielu zbiegów okoliczności, nie wymyślaj mało realnych powodów popełnienia zbrodni. Przekombinowane wątki nie służą fabule kryminału.
Sprawdź, jak wrócić do pisania po dłuższej przerwie.
Pomysł na kryminał – zaskakuj niekonwencjonalnością!
Mogłoby się zdawać, że skoro powstało już tyle różnych powieści kryminalnych, oryginalny pomysł na kryminał nie istnieje. Pisarze wychodzą poza utarte ramy gatunku i starają się korzystać z różnych rozwiązań, aby zaskoczyć czytelnika. Zastanów się, czego nigdy nie spotkałeś w książce, co wprawiłoby Cię w osłupienie, czego nie spodziewałbyś się w kryminale. Poszukiwanie koncepcji to jedno z najtrudniejszych zadań pisarza, ale warto poświęcić mu nieco więcej czasu – im lepszy pomysł na kryminał, tym większa szansa na sukces czytelniczy!