Ile czasu pisze się książkę? Jak długo trwa przygotowanie powieści? Wyznania pisarki kryminałów
Jedną z kwestii interesujących czytelników i początkujących pisarzy jest to, ile trwa napisanie powieści. Na to pytanie nie ma oczywiście uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ długość procesu twórczego zależy od wielu czynników. Zastanówmy się jednak nad tym problemem, aby marzący o napisaniu swojego pierwszego dzieła wiedzieli, jakiego wyzwania się podejmują.
Czas pisania książki = etap koncepcyjny + research + właściwe pisanie + autokorekta
Na początku warto podkreślić, że to, ile czasu zajmuje napisanie książki, zależy od czasu trwania poszczególnych etapów procesu twórczego.
- Etap koncepcyjny/przygotowawczy – zanim pisarz siądzie przed komputerem, musi opracować chociażby wstępny pomysł na kryminał czy powieść. Generowanie inspiracji, przygotowanie planu książki, stworzenie rysów charakterologicznych bohaterów może pochłonąć tyle samo energii i czasu, co sam etap pisania właściwego. Czasami ciekawe koncepcje pojawiają się ot tak, a niekiedy ten element procesu twórczego ciągnie się miesiącami, co wynikać może z blokady twórczej, braku czasu czy weny.
- Research – w zależności od rodzaju książki zebranie materiałów również może pochłonąć sporo czasu. Łatwiej w tym przypadku mają z pewnością autorzy fantastyki, którzy najczęściej sami od A do Z tworzą swoją rzeczywistość. Im bardziej „realistyczna” powieść, tym więcej wysiłku autor poświęca na dotarcie do źródeł, rozmowy z ekspertami, pozyskanie odpowiednich informacji.
- Właściwe pisanie – zasadnicza część tworzenia książki, przeplatana również etapem generowania pomysłów, dopracowywaniem wątków oraz researchem.
- Autokorekta – moim zdaniem ten etap również należy zaliczyć do pisania powieści, ponieważ przy okazji poprawiania zwykłych baboli językowych czy literówek mogą wyjść nieścisłości logiczne i autor ponownie będzie musiał pochylić się nad fabułą powieści.
Ile się pisze książkę? Czynniki wpływające na długość procesu pisania
W moim subiektywnym odczuciu to, ile czasu potrzeba na napisanie książki, zależy od takich czynników jak:
- Rodzaj/gatunek książki,
- Obszerność powieści,
- Czas na pisanie, którym dysponuje autor (sprawdź, co robi pisarz, kiedy nie pisze książek i jak wygląda dzień z życia pisarza),
- Konieczność zebrania i opracowania materiałów źródłowych,
- Flow pisarskie i motywacja autora,
- Brak problemów z syndromem białej kartki, niemocy twórczej, braku weny,
- Warsztat pisarski przekładający się na czas autorskiej korekty,
- Uważność autora podczas pisania (wpływa na błędy logiczne w fabule, które w późniejszym czasie trzeba korygować),
- Problemy techniczne i nieprzewidywane sytuacje.
Ile trwa napisanie książki? Konkretne przykłady
W moim przypadku napisanie książek kolejno zajęło:
- Delirium (tytuł roboczy, pierwsza, niewydana książka) – 1,5 miesiąca,
- Oddech Śmierci – 2,5 miesiąca rozłożone na dwa lata
- Pogranicznik – około 12 miesięcy,
- Nadbrzeżnik – około 14 miesięcy,
- Ramienice – 10,5 miesiąca.
Pierwszą książkę napisałam najszybciej, ponieważ powstawała w okresie wakacyjnym i pisałam wtedy po 10 stron dziennie. Miałam dużo wolnego czasu, a i powieść zalicza się do fantastyki, w przypadku której w odróżnieniu od kryminałów zdecydowanie mniej energii poświęca się na research. Przy pracy na pełnym etacie, częstych wyjazdach weekendowych i innych projektach pisanie powieści zajmowało około 1 roku.
Nie wiesz, czy odpowiednio gospodarujesz czasem na pisanie książki? Zapraszam na konsultacje pisarskie!
Ile stron dziennie pisze pisarz? Czy można wyznaczyć sobie normę?
Powiem tak – można pisać i po 10 stron dziennie, a można i po 1 stronie, wszystko zależy od dostępnego czasu oraz pisarskiego flow. Podczas pisania swojej najnowszej książki – Nadbrzeżnika – byłam w stanie pisać 1, maksymalnie 2 strony dziennie w dni robocze, a w weekendy maksymalnie po 5 stron.
Czy warto zatem ustalać limit albo normę, ile stron dziennie pisać albo ile czasu poświęcać dziennie na pisanie? Jasne, jestem zwolenniczką wyznaczania sobie celów, które z jednej strony motywują do działania, z drugiej nieco stresują. Zawsze jednak pchają do działania i pomagają ocenić stan zaawansowania projektu. Osobiście stawiam sobie miesięczne oraz tygodniowe limity stron – wtedy jeśli w dany dzień nie mam czasu lub pomysłów, mogę nadrobić w inny, kiedy wena pomaga w pisaniu. Wolę też nastawiać się na efekt (liczba napisanych stron), a nie na czas spędzony na tworzeniu. Tak to wygląda z mojej perspektywy.
Poznaj najpopularniejsze błędy łamania tekstu.
Ile czasu pisze się powieść? Nastaw się na projekt długookresowy
Pisanie książki w większości przypadków pochłania sporo czasu. To niełatwa praca, wymagająca wiele cierpliwości, wytrwałości i motywacji. Dodatkowo wielu pisarzy nie utrzymuje się z własnej twórczości, a musząc łączyć pracę zarobkową z pisarskim „hobby”, zdecydowanie mniej wolnego czasu zostaje na czyste pisanie. Miej to na uwadze, jeśli jesteś na początku swojej pisarskiej drogi i zastanawiasz się, jak dużego wysiłku będzie wymagał od Ciebie ten projekt.