Konstruktywna krytyka nie boli – popraw styl pisania dzięki swoim błędom

Doskonały warsztat pisarski to umiejętność, którą doszlifowuje się podczas pisania każdego tekstu, dopracowywania kolejnego artykułu lub redagowania treści na stronę internetową. By tworzyć piękne zdania, subtelnie przemycać między banalnymi wyrażeniami wyrafinowane związki frazeologiczne, a przy tym nie zgubić logiki wypowiedzi, trzeba ćwiczyć. W jaki sposób poprawić swój styl pisania? Jedną z lepszych metod jest konstruktywna krytyka, którą mogą nam udzielić nauczyciele języka polskiego, redaktorzy, korektorzy, a nawet klienci czy znajomi. Jednak od samych uwag większe znaczenie ma to, jak je przyjmiemy.

 

Konstruktywna krytyka a pisanie tekstów

Istnieją różne typy reakcji na krytykę, które zależą od osobowości osoby krytykowanej i krytykującej, okoliczności, nastroju, czasami pogody 🙂 Myślę, że można wyróżnić następujące postawy, które przybieramy w stosunku do oceny i zwrócenia uwagi na nasze błędy:

  • Jestem najlepszy w tym, co robię, a to zwykłe czepialstwo!
  • Jestem beznadziejny, nie umiem nic, najlepiej zrezygnuję z pisania i poszukam pracy w Biedronce.
  • Ojej, jakie babole popełniłem w tym tekście, następnym razem się poprawię. Dzięki uwagom, wiem, na co powinienem zwracać uwagę.

 

Najlepsza dla rozwoju osobistego, doskonalenia warsztatu pisarskiego i poprawy stylu pisania jest oczywiście ostatnia reakcja. Pisarze, copywriterzy i redaktorzy posiadający umiejętność autorefleksji stają się lepsi z każdym kolejnym ocenionym tekstem.  A przede wszystkim eliminują błędy oraz niepoprawne nawyki, które wyrobili sobie przez lata pisania.

 

konstruktywna krytyka pisanieNiestety nie każda krytyka będzie konstruktywna. Większość oceniających to osoby z bogatym doświadczeniem językowym, które dbałość o poprawność językową i zadowolenie klientów zamawiających teksty SEO stawiają na pierwszym miejscu. Od nich można się wiele nauczyć, ponieważ zwracają uwagę na istotne błędy, a celem jest zawsze uzyskanie jak najlepszej treści. Oczywiście na Twojej drodze nie raz i nie dwa pojawi się złośliwa osobistość, która dla zasady lubi się czepiać, klient-oszust pozbawiający Cię pewności siebie, byś obniżył ceny za napisane artykuły albo perfekcjonista skupiający się na nieistotnych szczegółach językowych. Takich ludzi trzeba unikać jak ognia, bo nie dość, że nic nas nie nauczą, to jeszcze napsują nam krwi, a czasem pozbawią wynagrodzenia.

 

Jak poprawić styl pisania dzięki konstruktywnej krytyce?

Oto kilka wskazówek, jak pisać poprawnie stylistycznie, wykorzystując uwagi recenzentów naszej twórczości.

 

Przeanalizuj popełnione błędy

Jeśli masz wrażenie, że krytyka jest zbyt ostra, a uwagi dotyczące Twojego tekstu to zwykle czepialstwo, przyjrzyj się błędom na chłodno. Może rzeczywiście niepoprawnie używasz związku frazeologicznego albo powtarzasz wciąż tę samą manierę spłaszczającą Twoje artykuły do pospolitych. Doskonalenie warsztatu pisarskiego wymaga czasami zajrzenia do słownika języka polskiego lub materiałów źródłowych dotyczących opisywanego przez nas tematu.



Spisuj wszystkie uwagi

Rozwój warsztatu pisarskiego wymaga wyeliminowania błędów językowych. Czasami jednak trudno od razu zapamiętać poprawną pisownię lub z dnia na dzień wyzbyć się utrwalanego przez lata nawyku językowego. W tym celu doskonale sprawdzi się lista uwag, które powinniśmy wyłapywać, pisząc kolejne teksty. Taka ściągawka przyda się każdemu copywriterowi i autorowi powieści kryminalnych, który zamierza pisać jeszcze lepiej!

 

Dopasuj styl pisania do klienta

jak poprawić styl pisaniaCzasami uwagi odnoszące się do tekstów wynikają z osobistych preferencji klientów. W swojej pracy spotkałam się z osobami, które oceniały tekst jako nijaki, ponieważ nie podobały im się pewne, użyte przeze mnie wyrażenia. Każdy z nas ma pewne upodobania w stosunku do języka. Warto więc dopasować się do stylu pisania odpowiadającego odbiorcy naszej twórczości.

 

Proś o feedback

Nie każdy redaktor lub korektor umie wyrażać swoją ocenę. W swojej karierze copywritera lub pisarza być może zetkniesz się z osobami, które raz wylistują Twoje błędy, ale nie zauważając poprawy, więcej o nich nie powiedzą i dokonają stosownych poprawek w tekście. Co jakiś czas poproś o ogólny feedback Twojego stylu pisania – dopytaj, na co powinieneś zwrócić uwagę, co podszkolić, aby strać się jeszcze lepszym w tym, co robisz.

 

Wyjaśniaj wątpliwości językowe

Nie ma osób nieomylnych, a czasami natłok pracy i brak czasu stają się przyczyną błędów korektorów i redaktorów. W niektórych przypadkach to z kolei zasady języka polskiego nie są jednoznaczne – pisanie to nie matematyka, gdzie 2+2 zawsze równa się 4. Gdy posiadasz 100% pewność, że poprawnie użyłeś danego sformułowania, przecinka lub związku frazeologicznego, wyjaśnij tę kwestię z osobą sprawdzającą Twój tekst. Nie bój się walczyć o swoje racje :).

 

Zawsze szukaj okazji do doskonalenia stylu pisania!

Konstruktywna czy wredna krytyka – tak naprawdę to od Ciebie zależy, jak podejdziesz do oceny tekstu i czy wyciągniesz z popełnionych błędów naukę na przyszłość. Nie zastanawiaj się, jak poprawić styl pisania w magiczny sposób, tylko twórz, redaguj, próbuj nowych sformułowań, a następnie podsyłaj treści doświadczonemu korektorowi albo publikuj swoją twórczość w sieci. Maksyma trening czyni mistrza sprawdza się również w dążeniu do uzyskania warsztatu pisarskiego, który zachwyci Twoich odbiorców.