Jak wrócić do pisania po dłuższej przerwie? I jak odbudować rutynę w pisaniu książki?

Osoby, które dowiadują się, że piszę książki, najczęściej podziwiają mnie za wytrwałość. Wiadomo, stworzenie powieści to skomplikowane przedsięwzięcie wymagające dużej motywacji, samozaparcia i czasu. A tego ostatniego szczególnie brakuje, jeśli łączy się pracę na etacie z „hobbystycznym” pisarstwem. Nawał obowiązków, problemy osobiste, urlopy, święta sprawiają, że może przydarzyć się dłuższa przerwa w pisaniu. Bywa produktywna, ale i szkodliwa dla fabuły. Potrafi też dość mocno osłabić zapał pisarski. By ułatwić Ci ponowne wejście w pisarskie flow, przygotowałam 7 porad na to, jak wrócić do pisania po długiej przerwie.

 

Plusy, minusy oraz konsekwencje dłuższej przerwy w pisaniu książki

Zanim przejdziemy do sposobów na to, jak wrócić do pisania po przerwie, omówmy konsekwencje takiej sytuacji. Chciałabym, abyś nie stresował się za bardzo brakiem czasu i koniecznością poświęcenia się innym obowiązkom. Czasami odłożenie powieści na później może przynieść pewne korzyści.

Sprawdź też, jak odpoczynek wpływa na pomysły pisarskie.

 

Plusy dłuższej przerwy w pisaniu

  • Możliwość spojrzenia na fabułę i bohaterów z innego punktu widzenia, co pozwala na odświeżenie koncepcji i jej ulepszenie.
  • Przezwyciężenie problemów związanych z kryzysem twórczym.
  • Wygenerowanie nowych pomysłów na połączenie poszczególnych wątków w spójną całość.
  • Poprawa warsztatu pisarskiego oczywiście pod warunkiem, że w trakcie przerwy pracowaliśmy nad nim, przerobiliśmy jakiś kurs, przeczytaliśmy ciekawe książki.
  • Przerwa w pisaniu pozwoli w pewnym stopniu zresetować się, odpocząć, a tym samym może pomóc w odzyskaniu radości z pisania.

jak wrócić do pisania książki

Minusy przerwy w pisaniu

  • Całkowita blokada i porzucenie rozpoczętej książki.
  • Konieczność „wgryzienia się” w akcję od początku, ponownego zapoznania się z notatkami, odświeżenia pomysłu na fabułę.
  • Brak spójności w akcji, jeśli podejdziemy niechlujnie do etapu odświeżania dotychczas napisanej treści książki.
  • Dodatkowy stres wiążący się z niewypełnianiem planu pisarskiego (dotyczy to pisarzy, którzy tak jak ja określają sobie deadline na zakończenie powieści).

Sprawdź też, jak zaplanować książkę kryminalną.

 

Oczywiście powody przerwania pisania książki mogą być różne, tak samo jak ich konsekwencje. W tym czasie warto przemyśleć, czy w ogóle chcemy wracać do rozpoczętego dzieła. Jeśli nie jesteś przekonany do swojego pomysłu, a zaprzestanie tworzenia wynika z męczących Cię wątpliwości, zastanów się nad kontynuowaniem tej powieści. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na jej bazie zaczął pisać coś nowego.



Jak wrócić do pisania książki po dłuższym czasie? 7 wskazówek

No dobrze, przejdźmy zatem do konkretów. Jeśli podjąłeś decyzję o kontynuowaniu pisania danej książki, a nie wiesz, jak się za to zabrać, już śpieszę pomocą.

 

Przeczytaj to, co już napisałeś

Pamięć bywa ulotna. To normalne, że po kilku miesiącach przerwy nie będziesz pamiętać wątków, opisów bohaterów czy pułapek, które zastawiłeś na czytelnika. Powrót po przerwie w pisaniu powinieneś rozpocząć od przypomnienia sobie tego, co dotychczas napisałeś. Możesz przeczytać całą treść albo streszczenie przygotowywane na bieżąco w trakcie pisania. Ja tak właśnie robię, dlatego akurat o tym wspominam.

Przeczytaj też, dlaczego warto pisać książki.

 

jak wrócić do pisania po dłuższej przerwie

 

Zerknij do swoich notatek

Zanim napisałeś prolog czy pierwszy rozdział powieści, z pewnością zanotowałeś sobie przebieg akcji, udział poszczególnych bohaterów czy konkretne punkty milowe książki. Być może przygotowałeś mapę myśli albo plan. Wracając do pisania, koniecznie przejrzyj swoje zapiski i przypomnij sobie, co chciałeś jeszcze opisać i z jakich pomysłów już zrezygnowałeś.

 

Zaplanuj sobie czas na spokojny powrót do pisania

O ile będąc „w trybie tworzenia powieści”, można przeznaczać na pisanie każdą wolną chwilę, o tyle na powrót do pisania warto zaplanować sobie spokojnych kilka godzin, cały dzień lub nawet weekend. Zapoznanie się z napisaną treścią, notatkami i zmuszenie umysłu do myślenia o koncepcie książki wymaga skupienia oraz czasu. Presja może potęgować stres, który z kolei często doprowadza do blokady twórczej lub syndromu pustej strony.

 

Wyznacz deadline powrotu do pisania i postaraj się go nie odkładać!

Jak wrócić do pisania książki? Kiedy już uporządkujesz sprawy zawodowe i osobiste, które uniemożliwiały pracowanie nad powieścią, wyznacz sobie konkretny termin ich wznowienia. I nie przekładaj go z byle powodu! Nie szukaj zapychaczy czasu, nie wynajduj innych zadań i nie używaj magicznego zwrotu: Zrobię to jutro!. Odnalezienie motywacji może być trudne. Tak samo jak z wprowadzeniem zmian w diecie, stylu życia czy realizacji postanowień noworocznych, musisz po prostu wyznaczyć sobie datę startu i jej się trzymać.

 

Zastanów się, co odciąga Cię od pisania

Czasami problemy związane z powrotem do pisania wiążą się z naszymi wewnętrznymi stoperami. Wątpliwości typu:

  • Czy książka spodoba się czytelnikom?
  • Jak zostanę odebrany przez najbliższych?
  • Czy nie marnuję czasu na pisanie?

potrafią skutecznie zdemotywować. Jeśli coś takiego Cię męczy, na Twoim miejscu zastanowiłabym się, dlaczego w ogóle zacząłeś pisać. Czerpałeś z tego frajdę? Kochasz tworzyć? Nie przejmuj się przyszłymi recenzjami. Siadaj przed komputerem i klep w klawisze. Na poprawki i zmianę fabuły przyjdzie jeszcze czas :). Zawsze możesz też wydać powieść pod pseudonimem pisarskim albo po prostu pokazać ją tylko najbliższym czytelnikom.

 

powrót do pisania powieści

 

Nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji

Postaraj się nie stresować powrotem do pisania książki. Na prace przygotowawcze (przypomnienie sobie fabuły, odświeżenie notatek) poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie wyznaczaj sobie napiętego planu tworzenia. Ostateczny deadline ukończenia powieści radziłabym Ci ustalić dopiero wtedy, gdy już złapiesz flow i wgryziesz się na nowo w swoją historię.

A może potrzebujesz przegadać temat? Spotkajmy się na coachingu literackim!

 

Nic na siłę – jeśli pomysł jest kiepski, pisz od nowa!

Jak już wspomniałam, czasami przerwa w pisaniu wiąże się z brakiem przekonania do pomysłu na książkę, blokadą pisarską i ogólnie brakiem weny. Niestety, w takim przypadku czasami najlepszym rozwiązaniem jest jej porzucenie i rozpoczęcie pracy nad nową powieścią. Brzmi jak orka na ugorze? Niekoniecznie. Wszystkie próby pisarskie rozwijają warsztat, więc stworzenie nowej historii może pójść o wiele szybciej niż męczenie się nad tą, która Cię nie przekonuje.

Nie wiesz, czy warto kontynuować pisanie powieści? Skorzystaj z usługi recenzji przedwydawniczej!

 

Jak wrócić do pisania po dłuższej przerwie? Nie stresuj się swoją twórczością!

Powrót do pisania jest trudny, bo obarczony sporym stresem, presją i oczekiwaniami na sprawne zakończenie powieści. Często odkładamy wykonanie czegoś, co w danym momencie uważamy za nieprzyjemne, skomplikowane lub czasochłonne. Jeśli lubisz pisać, to czas się przełamać. Znajdź chwilę, usiądź przy biurku lub na kanapie, przewertuj notatki i po chwili zacznij klepać w klawiaturę. Pomysły i wena pojawią się same. A jeśli nie, rozważ rozpoczęcie prac nad czymś nowym.

 

Zdjęcia pochodzą z depositphotos.com.