Opuściła Cię motywacja do pisania książki? 16 sposobów na zmotywowanie się do pisania!

Jest sobota, nic konkretnego nie zaplanowałeś, nigdzie nie musisz się spieszyć, nikt Ci nie przeszkadza – masz idealne warunki do pisania. Siadasz przed komputerem, odpalasz edytor tekstowy i po chwili go zamykasz, by zajrzeć na media społecznościowe, potem kręcisz się po domu, wyszukując sobie zajęć, nagle uświadamiasz sobie, że to już czas na obiad. Pół dnia zleciało, a ty dalej nic nie stworzyłeś, bo Twoja motywacja do pisania gdzieś uleciała. Znasz to, prawda? Niestety pisarze jak wszyscy inni zmagają się niemocą i brakiem odpowiedniego flow. Powodów takiego stanu może być wiele, tak samo jak skutecznych sposobów, by znaleźć motywację do pisania. A ja kilka z nich Ci dzisiaj podrzucę.

 

Jak znaleźć motywację do pisania? Podcast

Temat poszukiwania motywacji do pisania omówiłam również w jednym z odcinków podcastu Didaskalia Joanny Bagrij. Posłuchaj, jeśli wolisz taką formę przekazu informacji 🙂

Gdyby odtwarzacz się nie załadował, skorzystaj z linku: https://spotifyanchor-web.app.link/e/RZSR9jatXub.

 

Dlaczego brakuje Ci motywacji do pisania powieści?

Możesz wybierać w powodach, które się do tego przyczyniły. Jeśli dobrze się znasz, od razu wskażesz, co u Ciebie powoduje ten stan niemocy i czasem bezradności.

  • Brak przekonania do swojego pomysłu na książkę.
  • Brak pomysłu na książkę.
  • Negatywne recenzje i czysty hejt, który otrzymały Twoje poprzednie powieści. Sprawdź, jak sobie radzić z krytyką książki.
  • Zmęczenie codziennymi obowiązkami.
  • Gorsze samopoczucie psychiczne i fizyczne.
  • Trudności w skoncentrowaniu się na pisaniu.
  • Brak odpowiedniego miejsca pracy.
  • Chęć wykonania innych rzeczy, hobby (np. czytania książek, zamiast pisania).
  • Niewinne nałogi – wkręcenie się w nowy serial i brak samozaparcia do przełamania chęci oglądania kolejnych odcinków.
  • Brak przekonania do sensu pisania książek w ogóle. Sprawdź 13 powodów, dlaczego warto pisać książki.
  • I wiele innych, bardziej i mniej prozaicznych czynników.

 

Część z powyższych punktów wydaje się błahymi powodami, ale to nie znaczy, że łatwo można się z nimi uporać. Najczęściej za brak motywacji do pisania odpowiada trudność do pokonania własnych słabości i przekonania samego siebie, żeby wziąć się w garść i zacząć w końcu klepać w klawiaturę. To z kolei wymaga porzucenia wszystkich niepewności i przyjemności, które wskazałam powyżej.

 

Jak zmotywować się do pisania książki, korzystając z technik automotywacji?

Techniki automotywacji oraz samo pojęcie motywacji opisałam w osobnym wpisie, do którego odsyłam Cię serdecznie. W tym miejscu przypomnę Ci je szybko i krótko skomentuję, jak z nich skorzystać w odniesieniu do zmotywowania się do pisania książki.

 

automotywacja techniki

Jak znaleźć motywację do pisania? Skorzystaj z technik automotywacji!

 

  1. Zrealizuj pierwotne potrzeby – czyli wyśpij się, najedź i napij przed rozpoczęciem pisania. Postaraj się także uporać z problemami/myślami, które kotłują się w Twojej głowie i odwracają Twoją uwagę od tworzenia powieści.
  2. Usuń wszystkie rozpraszacze – pozbądź się elementów ze swojego otoczenia, które nie pozwalają Ci się skoncentrować na pisaniu.
  3. Zrób listę celów i priorytetów – nawet na wolny dzień przygotuj listę rzeczy/czynności, które chciałbyś wykonać. Jeśli coś innego niż pisanie zajmie pierwsze miejsce, zajmij się tym, by nic Cię nie krępowało podczas tworzenia i by Twoja motywacja do pisania nie spadła.
  4. Podziel projekt na etapy i działania – przygotuj plan pisania książki. Możesz np. ustalić, ile stron chcesz napisać dziennie, tygodniowo. Na mnie ten sposób działa doskonale. Oczywiście musisz uważać, aby nie wpaść tutaj w pułapkę przewagi ilości nad jakością – nie chodzi przecież o samo zapisywanie stron, ale tworzenie tego, co potem stanie się częścią Twojej powieści. Sprawdź, jak zaplanować książkę.
  5. Ustal dealine – wyznaczenie terminu, do którego chcesz zakończyć pisanie książki, pomoże Ci w poszukiwaniu motywacji do pisania i napędzi Cię do realizacji swojego pomysłu.
  6. Stwórz osobisty system nagród i kar – ogólnie tradycyjne techniki motywacji wykorzystują motywowanie negatywne (kary) i pozytywne (nagrody). Jeśli Ty również potrzebujesz bodźców zewnętrznych, które skłonią Cię do pracy, ustal sobie własny system nagradzania (karania nie polecam). Jak się zmotywować do pisania i co może być nagrodą? Wszystko, co poza pisaniem sprawia Ci przyjemność, np. poczytanie dobrej książki lub sięgnięcie po paczkę chipsów.
  7. Zwizualizuj cel – wyobraź sobie, jak świetnie będziesz się czuł, gdy już skończysz książkę. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pisarstwem, pomyśl, że Twoje pierwsze dzieło wprowadzi Cię na rynek wydawniczy, a Ty w końcu staniesz się debiutującym autorem.

 

Powyższe metody automotywacji w pisaniu książek potraktowałabym jako sposoby uniwersalne i długoterminowe. Co to znaczy? Stosuj je jako podstawowe techniki motywowania się od momentu rozpoczęcia tworzenia swojej powieści. Szczególnie plan i deadline powinny towarzyszyć Ci od dnia napisania pierwszej strony w edytorze tekstowym.

Poznaj również sposoby na motywację do czytania książek.



Jak dodatkowo zmotywować się do pisania?

Oprócz uniwersalnych technik motywacji mam dla Ciebie kilka dodatkowych sposobów na zmotywowanie się do pisania książki.

 

Poruszaj się

Jeśli Twój brak motywacji wynika ze złego nastroju czy samopoczucia, postaw na aktywność fizyczną. Podczas ruchu w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, które pomagają zredukować stres i poprawiają nastrój. Pamiętaj tylko, żebyś nie przesadził z intensywnością treningu. Po wyczerpujących ćwiczeniach możesz nie mieć siły na pisanie książki.

 

Odetnij się od bodźców, które pogarszają Twoją koncentrację

Kiedy siadam do pisania i gdy rozprasza mnie zbyt wiele rzeczy, nakładam słuchawki na uszy i puszczam muzykę, która mnie stymuluje. Dzięki temu odcinam się od otaczającego mnie szumu, ale też rozpraszaczy np. w postaci filmików na YT. Trudno przecież słuchać dwie rzeczy naraz.

 

Zrób sobie przerwę i odpocznij

Czasem brak motywacji do pisania powieści wynika z przemęczenia. Jeśli pomimo wyspania się, w dzień załatwiałeś wiele różnych spraw i siadając przed komputerem, nie chce Ci się pisać, bo myślisz tylko o odpoczynku, zrób przerwę. Porób coś odmóżdżającego z 20-30, a potem pisz jak szalony!

Sprawdź również sposoby na zmęczenie podczas pisania.

 

motywacja do pisania

 

Wprowadź rutyny i artefakty pobudzające motywację

Nie każdy lubi organizować sobie dzień, ale jeśli należysz do tych osób, ustal, kiedy zasiądziesz do pisania. Uporządkuj wcześniej wszystkie sprawy, zrealizuj podstawowe potrzeby. Dodatkowo możesz wprowadzić tzw. artefakty, które dla Twojego umysłu będą stanowiły sygnał, że należy się skoncentrować i zmotywować. Jak to działa i jak zmotywować się do pisania książki? Dla mnie takim artefaktem jest kubek z herbatą. Gdy siedzę przed komputerem i nic nie mogę wymyślić, idę zrobić herbatę. Gdy ją już mam, nawet zapominam jej wypić, bo pisanie zaczyna iść błyskawicznie. Taki artefakt to coś na wzór samospełniającej się przepowiedni – wierzę, że herbata mi pomaga, i pomaga. Efekt psychologiczny jest tutaj najważniejszy.

 

Wyrób sobie nawyk pisania

Pisz wtedy, kiedy możesz, aby pisanie nie stało się czynnością, którą robisz od święta, tylko taką najzwyczajniejszą. Jeśli coś jest powszechne i normalne, wtedy zdecydowanie łatwiej jest się za to zabrać.

Sprawdź sposoby na syndrom pustej kartki!

 

Nie traktuj pisania jak lotu w kosmos

To trochę nawiązuje do poprzedniego sposobu na poszukiwanie motywacji do pisania. Nie myśl o procesie tworzenia powieści jako o super wyjątkowej czynności, którą można wykonać po odprawieniu specjalnej ceremonii wg określonego protokołu, zdobywając wcześniej pozwolenia od wszystkich domowników. Po prostu siądź i zacznij pisać. Jesteś pisarzem, więc pisanie to część Twojego życia.

 

Nie słuchaj malkontentów

Polacy to naród, który uwielbia narzekać praktycznie na wszystko. Mnie ręce opadają i tracę zupełnie chęć do zrobienia czegokolwiek, gdy czasami posłucham swoich rodziców. W takich chwilach oczywiście staram się ich zrozumieć, ale próbuję też zbyt długo nie rozpamiętywać, na co się skarżyli. Ty też tego spróbuj. Nie zachowuj w sobie malkontentnych haseł, które skutecznie odbierają motywację do pisania.

Sprawdź, jak poradzić sobie z kryzysem twórczym.

techniki motywacji do pisania książek

Nastaw się pozytywnie

Porzuć obawy związane z pomysłem, fabułą, bohaterami i przypomnij sobie, dlaczego pisanie sprawia Ci radość. Nie myśl o negatywnych opiniach, ale o tych, które zawsze dodawały Ci skrzydeł. I przypomnij sobie, jak ludzie reagują, gdy dowiadują się, że jesteś pisarzem. Są dumni i nie dowierzają, że podejmujesz się tak czasochłonnego i wymagającego dużej wytrwałości zadania. Pamiętaj, nie każdy może być autorem, a Ty to osiągnąłeś!

 

Odpuść sobie

Każdy może mieć gorszy dzień. Może ten nie należy właśnie do Ciebie? Jeśli nic Ci nie idzie, po prostu zamknij komputer i zajmij się czymś innym. Nie wykorzystuj jednak tego sposobu zbyt często, ale tylko wtedy, gdy faktycznie odczuwasz widoczny spadek formy.

O braku motywacji możemy porozmawiać podczas coachingu pisarskiego albo spotkania autorskiego.

 

Motywacja do pisania książek – znajdź swój własny, skuteczny sposób!

Moje doraźne i uniwersalne techniki na znalezienie motywacji do pisania powieści są tylko przykładami, które możesz wypróbować. Wiadomo, nie każdy z nich sprawdza się zawsze, czasem ciężko uciec od czarnych myśli i uspokoić umysł, wiem, bo sama niekiedy się z tym zmagam. Najważniejsze jest, by poszukać własnej metody, która pomoże zmotywować się do pisania książki. Jeśli będzie nią owinięcie się w ciepły koc, Ok, tak właśnie rób. I czasami naprawdę sobie odpuść. Nie stresuj się deadline’em, bo jak przyjdzie pisarskie flow, to zapiszesz 5 razy więcej stron niż zwykle.